انواع و ویژگی ها بیمارستان در ترکیه

 

بیمارستانهایی که اساس نظام سلامت را تشکیل می دهند، به راحتی می توان اینگونه تعریف کرد: “مکانی که بیمار در آن بستری شده و مداخلات جراحی انجام می شود”. بیمارستان ها سازمان هایی دارای پرسنل بهداشتی ، متخصصان ، جراحان  و تجهیزات لازم بهداشتی هستند.

در ترکیه بیمارستان ها فقط مکانی برای مجروحین و بیماران نیست بلکه عملکردهای متفاوتی نیز دارد.

جایگاه و اهمیت بیمارستانها در سیستم بهداشت مدرن

در ترکیه بیمارستانها نه تنها خدمات توانبخشی و درمانی پس از بیماری دارند، بلکه از بیماریها و شیوع آنها جلوگیری می کنند. با ارائه خدمات بیرون از بیمارستان برای آوردن بیمارانی که فرصت آمدن به بیمارستان و معالجه را ندارند، اهدافی مانند آموزش کارشناسان د زمینه تحقیق ، توسعه و بهداشت را پیشه خود قرار داده اند.

بیمارستان ها بر اساس گزینه های مختلف خدمات طبقه بندی می شوند. ویژگی ها  و انواع بیمارستانها در ترکیه به شرح زیر است:

بیمارستانها بر اساس انواع خدمات

از آنجا که هر بیمارستان نمی تواند راه حل های مناسب برای هر بیمار را ارائه دهند ، بیمارستان ها بر اساس انواع خدمات تقسیم شده اند. بیمارستان ها با توجه به انواع خدمات به 3 گروه تقسیم می شوند:

بیمارستانهای عمومی

بیمارستانهایی که در همه موارد اورژانسی مداخله می کنند ، هیچ تفاوتی بین بیماران ، مذهب ، زبان ، نژاد و شهروندان قائل نمی شوند ، در واحدهای خود پزشکان متخصص دارند و در صورت لزوم می توانند مداخلات جراحی را انجام دهند در گروه بیمارستانهای عمومی قرار می گیرند.

بیمارستانهای شعبه خصوصی

بیمارستانهایی که بیماریهای خاصی دارند ، در گروههای سنی خاص یا عضو و پیوند فعالیت میکنند، بیمارستانهای خصوصی نامیده می شوند. بیمارستان بیماری های قلب و سینه، بیمارستان های کلیه و استخوان را می توان به عنوان مثال برای بیمارستانهای خصوصی در نظر گرفت.

بیمارستانهای آموزشی

علاوه بر وظایفی مانند آموزش متخصصان در زمینه پزشکی ، انجام فعالیتهای آموزشی و پژوهشی ، بیمارستانهایی که ظرفیت بستری دارند و می توانند در موارد اضطراری مداخله کرده و عملهای جراحی را انجام دهند، بیمارستانهای آموزشی نامیده می شوند. بیمارستان های بخش پزشکی و بیمارستان های تحقیقاتی دانشگاه ها نمونه هایی از این نوع هستند.

بیمارستانها با توجه به مدت اقامت بیماران

مراکز درمانی سرپایی: این مراکز بهداشتی هستند که بیماران می توانند دوره های درمانی خود را روزانه بگذرانند و بیماران را در شرایط بحرانی یا در طی دوره مشاهده پذیرش کنند.

بیمارستانهای کوتاه مدت: بیمارستانهای عمومی یا خصوصی که می توانند بیماران را برای دوره های درمانی کمتر از 30 روز پذیرش کنند در این گروه قرار می گیرند.

بیمارستانهای طولانی مدت: بیمارستانهای با اقامت طولانی مدت برای درمان بیش از 30 روز ترجیح داده می شوند.

بیمارستانهای متناسب با مالکیت آنها

در رده ساخته شده با توجه به مالکیت بیمارستان ها ، منابع مالی بیمارستان ها اساس قرار گرفته شده و طبقه بندی بر طبق این منابع مالی انجام می شود. با این طبقه بندی ، بیمارستان های خصوصی ، بیمارستان های متعلق به موسسات و سازمان های دولتی از یکدیگر جدا می شوند. در ترکیه طبقه بندی بیمارستان ها بر اساس خصوصیات آنها به شرح زیر انجام می شود:

 

  • بیمارستان های وابسته به وزارت بهداشت و وزارت کمک های اجتماعی
  • بیمارستانهای وابسته به موسسه بیمه اجتماعی
  • بیمارستانهای وابسته به سازمانهای اقتصادی عمومی
  • بیمارستان های دانشکده ای وابسته به دانشگاه
  • اداره ویژه استانی و بیمارستان های متعلق به شهرداری ها
  • بیمارستان های متعلق به  اتباع ، اقلیت ها و انجمن ها

 

 بیمارستانهای خصوصی

 

بیمارستانهای طبقه بندی شده بر اساس تعداد تخت ها

در طبقه بندی انجام شده با توجه به ظرفیت تختخواب ، نه تنها تعداد تخت ها ، بلکه پرسنل ، کادر متخصص ، تجهیزات فنی و پشتیبانی مالی بیمارستانها نیز در نظر گرفته شده است. طبقه بندی بیمارستانها بر اساس تعداد تختها به شرح زیر است:

  • بیمارستانهای خصوصی ، دولتی ، شعبی یا تحقیقاتی با 50 تختخواب
  • مجتمع های بیمارستانی 100 تختخوابی
  • بیمارستانهای 200 تختخوابی
  • بیمارستانهایی با 400 تخت یا بیشتر

 

در ترکیه ، در سال های اخیر، بیمارستان های معتبر و غیر معتبر  نیز  طبقه بندی می شوند.

بیمارستانهایی که می توانند مداخلات جراحی را انجام دهند

 

هر بیمارستان برای انجام عملیات جراحی در هر زمان مجهز نیست. در چنین مواردی ، انتقال بین بیمارستان ها انجام می شود و بیمار به بیمارستانی که در آن عمل جراحی خواهد شد منتقل می شود. بیمارستانهایی که می توانند تیمهای متخصص آموزش دیده ، تجهیزات فنی ، خدمات بهداشتی قبل و بعد از عمل را ارائه دهند ، نمونه هایی از بیمارستانهایی هستند که مداخله جراحی را انجام می دهند.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x