شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

 

افزایش جمعیت تحصیل کرده و افزایش سطح تحصیلات ، اهمیت مدارک دانشگاهی را در رقابت در بخش واقعی کاهش می دهد. اکنون داشتن لیسانس کارشناسی ارشد بیش از مدرک کارشناسی برای صلاحیت حرفه ای مهمتر است.

شرایط پذیرش برای دوره های کارشناسی ارشد هر دانشگاه متفاوت است. از آنجا که بین دانشگاه ها تفاوت وجود دارد ، باید اسناد مختلفی تهیه شود و روش های متفاوتی برای ورود به دوره های کارشناسی ارشد بین دانشجویان خارجی و ترکی انجام می شود.

https://www.atakurumsal.com/turkiyedeki-universitelerin-dunya-siralamasindaki-yerleri/

تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد ترکیه در سال های اخیر بسیار مورد توجه دانشجویان خارجی قرار گرفته است. دلایل اصلی این ترجیحات افزایش کیفیت آموزش ، افزایش فرصت های شغلی و بهبود شرایط زندگی می باشد. شرایط دریافت مدرک کارشناسی ارشد در ترکیه به شرح زیر است:

مدارک مورد نیاز برای دانشجویان خارجی که در ترکیه برای کارشناسی‌ارشد اقدام می کنند

 • فتوکپی اطلاعات هویتی در شناسنامه یا گذرنامه، صادر شده توسط کشور شهروندی دانشجویان خارجی
 • بیانیه رضایت نامه کاملاً پر شده و امضا شده
 • فرم درخواست معادل سازی کاملاً پر و امضا شده
 • برای دانشجویان خارجی در ترکیه که تحصیلات دوره کارشناسی خود را در ترکیه گذرانده اند، اصل مدرک کارشناسی و یا مدرسه ای که فارغ‌التحصیل شده، و یا کپی تأیید شده آن توسط دبیرخانه های تحصیلات تکمیلی ، دفاتر اسناد رسمی
 • برای دانشجویانی که تحصیلات کارشناسی خود را در خارج از کشور گذرانده اند، اصل “گواهی معادل کارشناسی” که توسط  موسسه آموزش عالی یا ترجمه ترکی آن تأیید شده توسط نمایندگان خارجی ترکیه است.
 • تمام دوره های تحصیل شده در دوره کارشناسی، رونوشت ساعات ، اعتبارات و نمرات دوره ، به صورت تأیید شده و به ترکی ترجمه شده.
 • اصل “ضمیمه دیپلم” مدارک کارشناسی دریافت شده از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا گواهی شده و به ترکی ترجمه شده.
 • اسنادی که نشان می دهد دانشجو با تابعیت مضاعف در کشوری زندگی می کند که در دوره تحصیلات کارشناسی خود تحصیل کرده است و کپی از بخشهای پردازش شده که تاریخ ورود و خروج را در گذرنامه های خود نشان می دهد

 

مقررات معادل سازی دیپلم خارجی دانشجویان خارجی

 یکی از شرایط دانشجویان برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد در ترکیه، درخواست به رسمیت شناختن دیپلم یا درخواست معادل سازی دیپلم می باشد. برای درخواست معادل سازی دیپلم ، علاوه بر مدارک مورد نیاز ، باید شرایط زیر را نیز داشته باشد:

 • مستند کردن درخواست کار در ترکیه
 • مستندات درخواست های شهروندی جمهوری ترکیه
 • مستندات قراردادهای مصوب کارمندان دانشگاهی خارجی که در هر موسسه آموزش عالی کار می کنند
 • مستندات افراد که در پروژه های تحقیق و توسعه انجام شده توسط موسسات و سازمان های دولتی، و برنامه های بین المللی و برنامه های چارچوب اتحادیه اروپا شرکت کرده اند

دانشجویان خارجی برای تحصیلات کارشناسی ارشد در ترکیه باید کاملاً شرایط فوق را برآورده کنند. در غیر این صورت ، روند کار از ابتدا شروع خواهد شد و ممکن است باعث از دست رفتن یک سال آنها شود.

شرایط تحصیلات کارشناسی ارشد و مدارک مورد نیاز

برای دانشجویان ترک که می خواهند در مقطع کارشناسی ارشد شرکت کنند ، شرایط کمی متفاوت تر است. بنابراین ، دانشجویانی که بعداً شهروند ترکیه می شوند باید فرایند دیگری را دنبال کنند.

اولین شرط برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داشتن لیسانس است. گواهی فارغ التحصیلی موقت پذیرفته نمی شود و مدرک کارشناسی لازم است.

با توجه به برنامه های تحصیلات کارشناسی ارشد ، معدل های مختلفی لازم است. در این معدل به دست آمده، داشتن حداقل 55 امتیاز از آزمون ALES الزامی است. نمره انواع برنامه های کارشناسی ارشد بین 55 و 100 امتیاز متفاوت است. ALES برای برنامه های کارشناسی ارشد غیر پایان نامه لازم نیست.

نسخه اصلی یا محضری مدرک کارشناسی ، اصل نمودار نمره یا کپی محضری نامه رفرنس باید در پرونده تقاضا درج شود.

هر دانشگاه دارای فرم درخواست تحصیلات کارشناسی ارشد و آیین نامه پذیرش می باشد. به راحتی می توانید از طریق وب سایت های رسمی دانشگاه ها به این فرم ها و اطلاعات دقیق در مورد برنامه های تحصیلات تکمیلی دسترسی پیدا کنید.

منبع : https://www.yok.gov.tr/kurumsal/idari-birimler/egitim-ogretim-dairesi/yuksek-lisans

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x