3 Yılda 7 Bin Yabancı Türk Vatandaşı Oldu

Türkiye her geçen yıl yabancı yatırımcılara daha fazla kucak açarak ülkede yatırım yapmalarının önünde bulunan engelleri bir bir ortadan kaldırıyor. Bunun yanı sıra yabancı yatırımcıları Türkiye’de yatırım yapmaya teşvik edici uygulamalar ortaya koyarak da yabancıların ilgilerini çekiyor. Bu teşvik edici uygulamaların en önemlilerinden biri de yatırım yoluyla yabancılara Türk vatandaşlığı edinme hakkı sağlanması olarak ortaya çıkıyor. Bu sayede yabancı yatırımcılar Türk vatandaşlığı kazanabilmek için yatırımlarını Türkiye’de yapma kararını veriyor. Günümüzde yaşanan Covid-19 salgını tüm dünya ülkelerinde ağır toplum sağlığı sorunları ortaya çıkarırken, Türkiye güçlü sağlık altyapısı ve karar mekanizmalarının yerinde uygulamaları ile başarılı bir mücadele ortaya koymuştur. Bu durum, Türkiye’de yaşamayı daha cazip hale getirmiş, yabancıların Türk vatandaşlığına olan ilgilerini daha da artırmıştır.

Açıklanan son verilere göre, Türkiye’de son 3 yılda 7 binden fazla yabancının, yaklaşık 2 milyar dolarlık gayrimenkul yatırımı yaparak Türk vatandaşlığı kazandığı görülüyor. Bilindiği üzere Türkiye, özellikle gayrimenkul sektörünü hareketlendirmek ve yabancı yatırımların önünü açmak için 2017 yılında en az 1 milyon dolar değerinde gayrimenkul satın alan yabacılara vatandaşlık verme uygulamasını başlatarak yabancı yatırımcıların Türkiye’ye daha fazla ayak basmasını sağlamıştı. Daha sonra bu limit değeri yüksek bulunarak 2018 yılı Eylül ayından itibaren mevzuat değişikliği yapılarak 250 bin dolara indirilmiş, bu karar yabancı yatırımcıların yoğun talebiyle sonuçlanmıştı. 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nda yapılan düzenleme ile yabancı yatırımcıların istisna olarak Türk vatandaşlığını kazanmalarına olanak tanınmıştır. İlgili yönetmelik değişikliği ardından yabancı yatırımcıların ilgisi, diğer yatırımlara ek olarak ülke genelinde gayrimenkullere olan talepte bir artışa neden olmuştur.

Yabancılar 250 Bin Dolarlık Yatırımla Türk Vatandaşlığı Kazanabiliyor

Yabancıların 250 bin dolarlık yatırımla Türk vatandaşlığı kazanabildiğinden yukarıda bahsetmiştik. Bu uygulamanın detaylarına gelindiğinde ise yabancıların Türk vatandaşlığı hakkı karşılığında bazı şartları taşımaları veya yerine getirmeleri bekleniyor. Yatırım yolu ile Türk vatandaşlığı kazanılması durumunda yabancı yatırımcılar daimi ikamet hakkı, Türkiye’de sınırsız çalışma hakkı ve yatırım fırsatı,  birçok ülkeye vizesiz seyahat, birçok ülkeye vize başvurusu için basit değerlendirme süreci ve Ankara Anlaşması dâhil ikili veya çok taraflı anlaşmaları olan Türk vatandaşlarına verilen tüm uluslararası teşviklerden yararlanma haklarına da sahip oluyor.

Başvuru yapan yabancı yatırımcılardan Türkiye’de asgari bir süre ikamet etmeleri, Türkçe konuşmaları, vatandaşlık başvurusu ve yatırım sürecinde Türkiye’de bulunmaları veya uygulama için herhangi bir özel bağış yapmaları gerekmemektedir. Yabancı yatırımcılardan sadece, yatırım yoluyla vatandaşlık başvurularında satın aldıkları gayrimenkulü en 3 yıl boyunca satmamaları istenmektedir. Ayrıca, satın alınan gayrimenkulün 250 bin dolar değerinde olduğunun tespitinde ilgili danışmanlık firmalarına SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından Gayrimenkul Değerleme Yetkisi verilmiş olma şartı aranmaktadır.

7 Binden Fazla Yabancı Yatırımla Türk Vatandaşı Oldu

En az 1 milyon dolar değerinde gayrimenkul satın alma karşılığında yabancılara Türk vatandaşlığı hakkı tanınması uygulamasının başladığı 2017 yılından 2018 yılı Eylül ayına kadar 70 yabancı yatırımcının Türk vatandaşlığı kazandığı biliniyor. Bu dönemde vatandaşlık alan 70 yabancı yatırımcı içinde 26 kişi ile İranlılar ilk sırada bulunurken, İranlıları, altı kişi ile Yemenliler ve beş kişi ile de Iraklılar takip ediyor. Filistin’den dört, Çin, Azerbaycan ve Afganistan’dan da üçer yatırımcının da gayrimenkul alımıyla Türk vatandaşı olduğu görülüyor. Bu dönemde vatandaşlık alan diğer ülke vatandaşları arasında ABD, İngiltere ve Kanadalılar yer alıyor.

2018 yılının Eylül ayından itibaren vatandaşlık için gayrimenkul yatırım tutarı sınırının 250 bin dolar olarak belirlenmesiyle bu yolla Türk vatandaşlığı alan yabancıların sayısında artış yaşandığı görülüyor. Yeni düzenlemenin ardından, 93 ülkeden 7 binden fazla yabancı, yaklaşık 2 milyar dolarlık gayrimenkul yatırımı yaparak Türk vatandaşlığı kazandı. Bu süreçte ise vatandaşlık alan 1690 kişi ile yine İranlılar ilk sırada yer aldı. İranlıları 994 kişi ile Afganistan, 920 ile Irak ve 786 ile Yemenliler takip ediyor. Son iki yılda Almanya’dan 3, ABD’den 71, Arjantin’den 2, Avustralya’dan 10, Brezilya’dan 5, İngiltere’den 17, Fransa’dan 10, Hollanda’dan 2, Kanada’dan 31 ve Rusya’dan da 76 kişinin Türk vatandaşlığı kazandığı bildirildi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x