Ankara’da Yabancılar İçin Yatırım Fırsatları

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve ikinci büyük şehridir. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Ankara,Bolu, Çankırı, Kırşehir, Konya ve Eskişehir’e komşu önemli bir ticari ve endüstriyel bölgedir. İklimi, serin karasal iklimin ve yağışlı Karadeniz ikliminin bir karışımıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’da tüm önemli kamu kurumları, 98 büyükelçilik ve uluslararası kuruluşların (BM ve Dünya Bankası gibi) merkezi ve bölgesel ofisleri bulunmaktadır. Büyük ölçekli inşaat ve enerji organizasyonlarına ek olarak, turizm, savunma, telekomünikasyon, bilişim ve lojistik alanlarındaki stratejik organizasyonlar yatırımcılara cazip iş fırsatları sunmaktadır. Ankara, Türkiye’nin 2. büyük ekonomisidir. Ankara’nın yüksek dış ticaret hacmi, ulusal, bölgesel ve küresel ölçekte üretim ve yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar ve girişimciler için fırsatlar sunmaktadır. Ankara’da ağırlıklı olarak otomotiv ve yan sanayi, elektronik, ilaç ve optik cihazlar gibi yüksek teknoloji gerektiren yatırımlar teşvik kapsamında yer almaktadır.
Ankara nüfusu 5 milyonun üzerindedir. Ankara gelişmiş altyapısı, ulaşım ve iş imkânları ile sürekli dışarıdan göç alan bir merkez konumundadır. Sanayi sektörünün yanı sıra nüfusun çoğu hizmet sektöründe ve devlet dairelerinde çalışmaktadır. “Türkiye’nin Yaşanabilir Kentleri” adlı bir araştırmanın sonuçlarına göre Ankara’ya 2010 ve 2011 yıllarında “Türkiye’nin En Yaşanılabilir Şehri” unvanı verilmiştir.

Eğitim ve Tarih

ODTÜ, Bilkent ve Ankara Üniversiteleri gibi dünyaca bilinen birçok kaliteli eğitim veren üniversiteye sahiptir. Şehrin kuzeyinde yer alan Esenboğa Uluslararası Havalimanı, şehrin ana havalimanı konumundadır.Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mabedi Anıtkabir şehrin en büyük sembolü olarak öne çıkmaktadır.Ankara’ya özel tarihi bir diğer simge ise şehrin tepesine kurulmuş olan Altındağ ilçesinde yer alan Ankara Kalesi’dir. Bunun yanında şehirde birçok tarihi, sanatsal ve kültürel eser bulunmaktadır.

Ankara aynı zamanda, toplam yüzölçümünün % 60’ının buğday, arpa ve şeker pancarı tarımı ile koyun ve keçi yetiştiriciliği için kullanıldığı bir tarım hayvancılık merkezidir. Ankara, tarımda üretim potansiyeli yüksek olan bir bölge olarak bilinmektedir. Bu üretim faaliyetleri Ankara’nın keçi, armut, kedi ve çeşitli endemik çiçekler gibi sembolleriyle temsil edilmektedir. Ayrıca, Ankara çevresinde gezilecek çok sayıda park ve mesire alanı mevcuttur. Atatürk Orman Çiftliği, Gençlik Parkı, Kuğulu Park, Seymenler, Eymir ve Gölbaşı en popüler olanlar arasında yer almaktadır. Şehrin temposu İstanbul kadar hızlı olmasa da oldukça hareketlidir. Ankara’da gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yabancı yatırımcıların ilgisini çeken birçok yeni proje bulunmaktadır.

Türkiye’nin En Kalabalık İlçesi : Çankaya

Çankaya, Ankara’nın yanı sıra Türkiye’nin de en kalabalık ilçesi olarak bilinmektedir.İş merkezleri, alışveriş merkezleri, üniversiteler, ünlü caddeler ve parkları ile en gelişmiş bölgedir. Kızılay ise şehrin merkezi konumundadır ve ulaşım, alışveriş ve kültür etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Kocatepe Camii, şehir merkezindeki en önemli dini merkezlerden biridir. Atakule, şehrin 360 derecelik manzarasını sunan, ilin en eski alışveriş merkezidir. Tunalı Hilmi Caddesi’nde Kuğulu Park’a yürüyüş yapmak önemli bir popüler etkinliktir. Gaziosmanpaşa’daki Arjantin Caddesi, lüks daireler ve restoranlar ile şehrin en cazibeli alanlardan biri olarak bilinmektedir. Gaziosmanpaşa, lüks gayrimenkul yatırım için en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Çayyolu ise Ankara’da gayrimenkul satın almak isteyen yabancı yatırımcıları son yıllarda en çok çeken bir başka bölge olarak göze çarpmaktadır. Ankara’nın birçok ilçesi yabancılar için lüks dairelerden uygun fiyatlı dairelere kadar birçok gayrimenkul yatırım fırsatı sunmaktadır.
Ankara Kalesi’nin yer aldığı Altındağ ilçesi kentin tarihi dokusunu yansıtmaktadır.Ulus ise birçok müzenin yanı sıra Hacı Bayram Camii ve Arslanhane Camii gibi birçok ibadet merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Ulus’taki Antika Çarşısı da yerli ve yabancı turistler arasında oldukça popüler destinasyonlardan biri olarak ilgi çekmektedir. Eryaman, hızlı kalkınma ve gayrimenkul yatırım fırsatları ile Ankara’ya yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar içinen gözde semtlerden biri konumunda yer almaktadır. Kentin gelişimi merkez dışına doğru genişledikçe, İstanbul Yolu, Eskişehir Yolu ve Konya Yolu’ndaki alanlar Ankara’da gayrimenkul yatırımı yapmak için daha cazip hale gelmiştir. Önümüzdeki yıllarda da Ankara’nın gayrimenkul yatırım potansiyeli en yüksek olması beklenen ve yatırımcılarına en karlı fırsatları sunacak semtlerinin bu bölgeler olacağı tahmin edilmektedir.

Bir cevap yazın