Avrupa’da Oturma İzni

11 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan kanunla birlikte Türkiye’ye yatırım yapan yabancılar Türk vatandaşlığına başvurabilecek. Türkiye için bu yeni uygulama, aslında Avrupa’da birkaç yıldır ve birçok ülkede zaten yürürlükte. Bu yatırımcı ikamet izinleri (Investor Residency Permit) genel olarak “Golden Visa” olarak bilinmekte. Avrupa’nın birçok ülkesinde “Golden Visa” Uygulaması mevcut ve kısaca sıralamak gerekirse Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda ve İsviçre’de yatırım yaparak oturma izni ve vatandaşlık yapabilirsiniz.

Bu ülkelerde Yatırımcı İkamet İzni sahipleri Avrupa’nın her ülkesinde ikamet edebilecek, seyahat edebilecek, mal varlığı edinebilecektir. Her ülkenin farklı kriterler uygulanmaktadır ve bu kriterler karşılandığı takdirde ikamet izni alınabilecek ve belli bir sürenin akabinde vatandaşlığa dahi başvurabileceklerdir.

İtalya

 

GSYİH kişi başına 36.191$ olan ve 40 674 003 kişilik bir nüfusa sahip olan İtalya, her zaman teknolojinin ve iyi bir yaşam biçiminin bir arada bulunduğu bir ülke olmuştur. İtalya’da rahatlatıcı bir yaşam tarzı ile mutfak lezzetleri ve mimari eserlerle birlikte yatırım açısından fırsat bir ülkedir.
İtalya’da 5 farklı şekilde yatırımcı vizesi vermektedir. Bu kriterler:

1. Gayrimenkul: 400 000€ değerinde bir gayrimenkul satın alan,
2. Start-Up* Yatırımı: 500 000€ değerinde bir Start-Up firmasına yatırım yapan,
3. Devlet Tahvili: İtalya devletine ait yatırım araçları vesilesiyle 2 000 000€ değerinde tahvil yatırımı yapan,
4. Şirket Payı: İtalya’daki bir firmaya 1 000 000€ değerinde yatırım yapan,
5. STK Bağışı: İtalya kökenli ve resmi olarak tanınmış bir yardım kuruluşuna 1 000 000€ değerinde bir bağış yapan,

Müşterilerimiz İtalya’da yatırımcı ikamet iznini başvurabilecektir.
Bu kriterler arasında yatırımcı ikamet iznine en hızlı ve en kolay sağlayan kriter, gayrimenkul satın alımıdır. İtalya’da bu konuda uzmanlaşmış birçok firma olsa da güvenilir hizmet veren firmalar bulmak biraz zor olabilir. İtalya’daki danışmanlık firmalarıyla görüşmeler sonucunda istediğiniz gayrimenkulü veya ortaklarımızın sunduğu gayrimenkullerden seçerek işlemlerinizi gerçekleştirebiliriz.
İşlem Süresi ortalama 90 gün olup daha uzun bir sürece yayılabilir.

*Start-Up: hem büyüme hem de gelişme özelliklerini taşıyan, farklı projelere ve yeni girişimlere verilen isimdir. Kısa zamanda büyüme ve yatırım açısından avantajlı projeler ve firmaları kapsamaktadır.

İspanya 

 

GSYİH kişi başına 36.143$ olan ve 46 423 064 kişilik nüfusuyla, İspanya mutlu ve rahat bir yaşam tarzı benimsemiştir. Ayrıca, İspanya’nın meşhur olduğu plajları ve şenlikleriyle hayata renk katmakla birlikte İspanya devletinin son yıllarda yaptığı teşviklerle, Avrupa’da yatırım açısından en kârlı ülke olmayı hedeflemektedir.

İspanya 4 farklı şekilde yatırımcı vizesi vermektedir. Bu kriterler:

1. Gayrimenkul: 500 000€ değerinde bir gayrimenkul satın alan,
2. Banka hesabı: Aylık geliri en az 2500€ olduğunu kanıtlayan veya son yılda hesabında ortalama en az 70 000€ bakiyesi olduğunu kanıtlayan,
3. Şirket Payı: İspanya’daki bir şirkete 1 000 000€ değerinde yatırım yapan,
4. Devlet tahvili: İspanya devletinin ait yatırım araçları vesilesiyle 2 000 000€ değerinde tahvil yatırımı yapan,

Yatırımcılar İspanya’da yatırımcı ikamet iznini başvurabilecektir.
Bu kriterler arasında ikamet iznine en hızlı ve en kolay sağlayan kriter, gayrimenkul alımıdır. İspanya’da bu konuda uzmanlaşmış birçok firma olsa da güvenilir hizmet veren firmalar bulmak biraz zor olabilir.

İşlem Süresi ortalama 6 ay olup daha uzun bir sürece yayılabilir.

Hollanda

 

GSYİH kişi başına 50.339$ olan ve 17 000 059 kişilik bir nüfusa sahip olan Hollanda, müreffeh bir çevre dostu ülke. Hollanda, herkesin özgür yaşamı, çevre dostu yapısıyla ve huzurlu ortamı için bilinmektedir. Ayrıca, Hollanda, çevre dostu yüksek teknolojinin değer verildiği bir ülkedir ve bu yönde yatırımlara açıktır.
Hollanda’da yatırımcı ikamet izni 3 farklı şekilde verilmektedir. Bunların kriterleri:

1. Şirket Payı: Hollanda kökenli bir firmaya 1 200 000€ yatırım yapan,
2. Devlet Tahvili: Hollanda devletine ait yatırım araçları vesilesiyle 2 000 000€ değerinde tahvil yatırımı yapan,
3. Banka Hesabına: Bir Hollanda bankasının mevduat hesabına 1 200 000€ değerinde para yatıran,

 

Fransa

 

GSYİH kişi başına 41.181$ olan ve 66 991 000 kişilik bir nüfusa sahip olan Fransa, ileri teknoloji, modern yaşam ve moda ülkesidir. Fransa yüksek katma değerli yatırımlar, ileri teknoloji ve eskiyle ve yeniyi harmanlayan yaşam tarzına sahiptir.

Fransa’da Yatırımcı Vizesi, Yabancıların Giriş ve İkameti ve İltica Yasasında 313-20 Maddesinde belirtildiği gibi (article L. 313-20 du Code de l’Entrée et du Séjour des Etrangers et du Droit d’Asile), Fransız bir firmaya 300 000€ değerinde yatırım yapan kişilere verilmektedir. Bu yatırımlar Fransa’da istihdama sebep olup, bu istihdamların sürdürülmesi gerekir. Bu ikamet izinleri Fransa’da 4 yıl geçerli olacak, daha sonradan 10 yıllık olmak üzere, uzun süreli ikamet iznine başvurulabilecektir.

Bu izinle birlikte ikamet izninin sahibi ve çocukları Fransa’da ikamet iznine sahip olacaklardır.

 

Almanya 

 

GSYİH kişi başına 47.033$ olan ve 82 175 700 kişilik bir nüfusa sahip olan Almanya, Avrupa’nın en müreffeh ülkelerinden biridir. Almanya, gelişmiş sanayi ve teknolojik yatırımlar ile güçlü ve güvenilir bir yatırım vahasıdır.

Almanya’da yönetim şekli Federal sistem olması ve göç politikasından ötürü yatırımcı ikamet izni almak diğer ülkelere nazaran daha zor ve uzun bir süreçten geçmektedir.

Yatırım yapmak isteyen Müşterilerimiz, Almanya’daki yapacakları yatırımlar bazı kriterleri doldurması gerekir:

1. Almanya’nın ekonomisine ve istihdamına faydalı olması,
2. Yapılacak yatırımın yüksek katkı değeri olan bir sektörde olması, (Örn: Mühendislik)
3. Yapılan yatırım, yerel Federal Yönetim tarafından kabul görmesi,
4. Yatırımların miktarı belli olmasa da, bu yatırımlar 100 000€’nun altında olmaması,

 

İsviçre

 

GSYİH kişi başına 59.150$ olan ve 8 401 120 kişilik bir nüfusa sahip olan İsviçre, Huzurlu ve sakin bir yer olmakla yanı sıra Zürich gibi güçlü mali ve ekonomik merkezlere sahiptir. Ayrıca ülkenin her yerinde gölleri ve dağları ile harika manzaralı doğaya sahip bir yer.

İsviçre nüfusu ve genel olarak ülke politikası olarak, her ikamet izni başvurusunu kişisel olarak değerlendirmekte. İsviçre herhangi bir alt sınır veya kriter belirlememekte. İsviçre’deki ortaklarımız başvuruyu yapmak isteyen vatandaşların özelliklerini veya düşündükleri yatırımları iletilip 28 yıllık tecrübeleriyle değerlendirilecektir.

Avrupa oturma izni ile alakalı danışmanlık hizmetimiz yoktur.

4.7 109 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
cenap
cenap
3 yıl önce

Fransa da tours da 1+1 daire almak istiyorum.prosedur nedir.para nasıl aktarılır v.s.teşekkurler

Evrim Erdogan
Evrim Erdogan
3 yıl önce

Tünaydın
İyi haftalar , hali hazırda iş yaptığım sektör de verimliliğimi ve ticaret ağımı daha da arttırmak için Avrupa da şirket kurmak istiyorum . Şirket kuruluş ,işlemleri ve oturum izni en hızlı hangi ülkede yapılabilir . Kabaca bu işlemin maliyeti ve sizlerin bu süreçte bizlere ne şekilde yardımcı olacağı ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapabilirseniz sevinirim. Bende sizler ile tanışmaya geldiğimde en azında kafamda soracağım soruları hazırlamış olurum .
Şimdiden teşekkürler.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Evrim Erdogan
3 yıl önce

Merhaba, Avrupa’nın hangi ülkesini düşünüyorsunuz? Sermayeniz ne kadar olacak, kaç kişilik istihdam yaratacaksınız? Avrupa’nın bir çok ülkesinde iş ortaklarımız bulunmaktadır.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x