Beyaz Örtünün Yakıştığı Kent : Erzurum Palandöken

 

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum’un güneyinde yer alıyor.Doğu-batı yönünde uzanan kayak merkezinin en yüksek bölgesi olan Ejder Zirvesi 3 bin 185 metre yükseklikte bulunuyor. Erzurum, Türkiye’nin en soğuk iklimlerinden sert karasal iklim koşullarına sahip olup, kış aylarında yaklaşık 5 ay boyunca karla kaplı ve Türkiye’nin en yüksek rakımlı şehirlerinden biri olarak bilinmektedir.Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde normal hava koşullarında kar kalınlığı 2 ya da 3 metreye kadar çıkabiliyor. Bu özelliği ile yılın büyük bir bölümünde kayak meraklıları için harika bir destinasyon olma kimliğine sahiptir.

Kışın Tadını Çıkarmanın En İyi Yolu: Palandöken Kayak Merkezi               

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi kayak tutkunları için mükemmel şartları bir arada sunuyor. Uçağınız ile Erzurum Havalimanı’na indikten ve bagajınızı aldıktan sonra yola çıkıp ve 15 dakika gibi kısa bir sürede kayak merkezinde yer alan otelinize ulaşarak hızlı bir check-in ardından bembeyaz karlar üzerinde kaymaya başlayabilirsiniz. Dünyanın başka hiç bir yerinde bunu bu kadar kolay yapabilmek neredeyse imkânsız bir durum. Uzun bir kış sezonu, toz kar ve gece kayağı imkânlarını bir arada sunan Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde bunu yapabilirsiniz.Palandöken Kayak Merkezi, 2011 Kış Üniversite Oyunları ile tüm dünyada tanınmayı başardı. 600 milyon TL’yi aşan büyük bir yatırımla, biatlon için kayakla atlama rampaları ve kayak pistleri gibi birçok yeni tesis kayak merkezinde inşa edildi. Erzurum dünyanın her yerinden kayak tutkunlarının kışın olmak istediği yerlerin arasında geliyor.

Palandöken Kayak Merkezi’nin dağa yakınlığı, popülaritesinin ana sebebi olarak görülmektedir.Bu sayede kayak yapmak için uzun mesafelere gitmek gerekmiyor. Herhangi bir kaza durumunda en yakın sağlık kuruluşu sadece 2 km uzaklıkta bulunuyor. Kayak merkezi genellikle Aralık ayında kış sezonunu açıyor. Erzurum’un kuru havası, kayaklara yapışmayan mükemmel toz kar sağlıyor. Diğer yandan Türkiye’nin batısında yer alan kayak merkezleri kısa gün ışığına sahip olduğundan saat 16.00’dan sonra kayak yapmak imkânsız hale geliyor. Ancak Palandöken, ışıklandırılmış gece yamaçları ile Türkiye’de akşam 22.00’ye kadar eğlenebileceğiniz tek kayak merkezi olarak öne çıkıyor.

Erzurum, Palandöken dağının zirvesi olan ”Ejder” (Dragon) anlamına geliyor. Zirvedeyken sanki bulutlarda asılıymışsınız gibi hissediyorsunuz. Karşınızdaki göz alıcı manzara nefesinizi kesiyor. 3 bin 185 metre yükseklikten sadece şehri görmekle kalmıyor, Kars’a kadar uzanan Allahuekber Dağları’na bakmanın tadını çıkarıyorsunuz.

Kayak Pistleri

Palandöken Kayak Merkezi, Türkiye’deki en uzun ve dik pistlerden bazılarına sahiptir. Palandöken Kayak Merkezi’ndeki kayak alanı 2200 – 3176 metre yükseklik bölgesinde olup, pistin toplam uzunluğu 28 km’ye kadar ulaşmaktadır. Palandöken Kayak Merkezi’ndeki en uzun parkur ise 12 km uzunluğundadır. Palandöken Kayak Merkezi’ndeki irtifa boşluğu yaklaşık 1000m’dir. Palandöken Kayak Merkezi’nde 8 easy parkur, 8 ara parkur, 2 gelişmiş parkur ve 4 yol parkuru dâhil olmak üzere toplam 22 pist bulunurken bunlardan 2 tanesi “Olimpik Parkur” olarak ilan edilmiştir.

Ayrıca Palandöken Kayak Merkezi’nde 3200m / 1500 kişi kapasiteli Gondol telekabinetleri, beden eğitimi 3237 m / 300 kişi, bağlantı asansörü 840m / 900 kişi, çaylak teleferiği 320m / 900 kişi, bebek teleferiği 200m / 300 kişi, teleski 800m / 650 kişi, güney asansörü 1528m / 800 kişi, bir vadi asansörü 1200m / 800 kişi, bir dragon lift 1778m / 938 kişi ve ayrıca 350m / 180 kişi kapasiteli kar tüplü bot bulunuyor.

Konaklama

Palandöken Kayak Merkezi’nde 4 ve 5 yıldızlı otel konaklama tesisleri, günübirlik kayak evi tesisleri ve restoranlar bulunmaktadır. En çok bilinen Palandöken otelleri arasında Palandöken Dedeman Hotel, Palandöken Palan Hotel ve Palandöken Polat Otel yer alıyor. Ayrıca, kayak merkezindeki konaklama tesislerinde kayak dersleri ve kayak seti kiralama hizmeti de verilmektedir.

Ulaşım

Ankara ve İstanbul’dan Erzurum’a her gün uçak seferleri düzenlenmektedir. Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum şehir merkezine sadece 5 km uzaklıkta yer alıyor. Palandöken Kayak Merkezi, havalimanına ise sadece 15 dakika uzaklıktadır. Kış aylarında şehir merkezinden Palandöken Kayak Merkezi’ne halk otobüsü seferleri yapılmaktadır.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın