Bir Doğa Harikası : Yedigöller Ulusal Parkı

Her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı başaran Yedigöller Milli Parkı, Batı Karadeniz bölgesinin oldukça engebeli bir bölümünde yer alıyor.Arazinin jeolojik yapısı volkanik kayalardan oluşmaktadır. Bölgedeki göller, yer hareketlerinin neden olduğu heyelan set gölleri olarak biliniyor. Milli Park zengin bitki örtüsüne, su ürünlerine, barındırdığı yaban hayatına ve bu değerlerin oluşturduğu dengeli bir ekosisteme sahiptir. Milli park bölgesinde yazlar sıcak, ilkbahar serin, sonbahar yağmurlu ve kışlar oldukça soğuk geçmektedir.

Yedi Göller Milli Parkı adını kuzeyden güneye sıralanan 7 adet küçük gölden almıştır. Bu göller: Serin Göl, Büyük Göl, Deringöl, Nazlı Göl, Kuru Göl,İnce Göl ve Sazlı Göl olarak bilinir. Bu yedi farklı göl, aralarında 100 metre yükseklik farkı olan iki plato üzerinde yer almaktadır. Büyük Göl, 780 metre rakımda bulunan göllerin en büyüğü olarak biliniyor. Ayrıca, Türkiye’deki ilk alabalık üretim tesisi 1969 yılında bu bölgede kurulmuştur. Büyük Göl, Yedigöller Milli Parkı’nda canlı alabalık yetiştiriciliği için kullanılmaktadır. Büyük Göl’ün güneydoğusunda Deringöl yer alıyor. Bu gölün derinliği 15 metre olarak ölçülüyor. Serin Göl ise Büyük Göl’ün kuzeyinde yer almaktadır. Yaylanın en geniş gölü olarak bilinen Nazlı Göl’dür. Türkiye’de doğa araştırmaları için muhteşem bir altyapıya sahip olan Yedigöller Milli Parkı’nda yürütülen bilimsel araştırmalar ile bitki örtüsünün farklı büyüklük ve normlarda saf kayın ağaçların oluşturulması amaçlanıyor.

Diğer yandan, ülkenin en güzel ve karma bitki örtüsüne sahip bölgede meşe, gürgen, karaçam, kızılağaç, sarıçam, köknar, karaağaç, uzun boylu ve düzgün gövdeli ıhlamur ve azalan porsuk gibi çeşitli ağaç türleri de bulunmaktadır. 1642 hektarlık arazisi ile Türkiye’nin zengin ormanları ve doğal güzelliğine ev sahipliği yapan Yedi Göller Havzası, aynı alanda karışık bitki türlerinin bulunmasından dolayı, Orman Kanunlarına göre 29 Nisan 1965 yılında Milli Park statüsü kazanarak koruma altına alınmıştır.

Bölgenin tarihi önemine bakıldığında ise, Milli park içerisinde yer alan Köyyeri’nde Bizans dönemine ait olduğu düşünülen kalıntılar bulunmaktadır. Bu kalıntılar bize bu bölgenin antik çağda bir yerleşim yeri olduğunu söylüyor.

Yedigöller Milli Parkı ziyaretçilere sportif olta balıkçılığı, günübirlik piknik, kampçılık, doğa yürüyüşleri gibi aktiviteler yapma imkânı sunuyor. Park, zengin manzarası, farklı renk ve tonlardaki büyüleyici doğası, çeşitli büyüklükteki şelaleleri, Karaçam Anıt Ağacı, sayısız doğal su kaynakları, geyik üretim alanları, tarihi kalıntıları ve muhteşem bir manzarayı bir arada sunan bitki örtüsü ile de fotoğraf tutkunlarını kendine çekiyor.

Tahrip edilmemiş bu muhteşem Milli Park’ta ayı, domuz, kurt, tilki, sansar, sincap, geyik, karaca, tavşan, yaban ördeği, yaban güvercini ve keklik gibi vahşi hayvanlar koruma altında yaşamaya devam ediyor.Bununla birlikte bölgede yüzün üzerinde kuş türü olduğu bilinmektedir. Göllerde ise göl alabalığı ve gökkuşağı alabalığı gibi türler yaşar.

Bölgedeki Kapankaya Seyir Terası’na çıkılması ve Yedigöller Milli Parkı’nın büyüleyici manzarasına yukarıdan bakılması tavsiye edilir. Buradan itinayla dizilmiş gibi görünen tüm gölleri ve etrafını saran eşsiz doğal güzellikleri görebilir ve fotoğraf makinenizle manzarayı anılarınıza ekleyebilirsiniz.

Konaklama ve Ziyaret

Milli Park, ziyaretçilerine sessiz, dingin ve muhteşem bir manzara eşliğinde konaklama fırsatı sunuyor. Yedigöller Milli Parkı’nda toplam 72 yatak kapasiteli 18 adet bungalov evin yanı sıra çadır veya karavan ile konaklama yapılabilmektedir. Bölgede ayrıca restoranlar ve otoparklar bulunmaktadır.

Ziyaret etmek isteyenler için Ankara ve İstanbul’dan Yedigöller Milli Parkı’na günübirlik turlar düzenleniyor. 2020 yılı itibari ile yiyecek, içecek ve yol dâhil giderler ödenerek seyahat ve ulaşım sağlanabilmektedir. Ek olarak, rehberli turlar sunulmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?                      

Türkiye’nin en etkileyici ve nefes kesici doğal güzelliklerinden biri olan Yedi Göller Milli Parkı’na, Ankara – İstanbul otoyolunun 152 km’sinde yer alan Yeniçağa sapağından ve 190 km’sindeki Bolu ilinden kuzeye ayrılan yollarla gidilebilir. Ayrıca, Mengen – Yazıcık veya Devrek-Yazıcık yolları da ulaşım için kullanılabilir. İstanbul’dan gelenler için karayolu ile Bolu merkezine gelip buradan dağ yolunu takip etmeleri önerilir. İstanbul ile Yedigöller arası 310 kilometredir. İstanbul’dan Yedigöller Mili Parkı’na Yolculuk yaklaşık 4 saat sürüyor.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın