Suriyeli doktor çalıştıracak sağlık kuruluşlarının dikkatine

17.06.2016 tarihi itibari ile Suriyeli Doktor ve ebeler için diploma denklik uygulaması kaldırıldı. Çalışma izin onayını Sağlık Bakanlığına bağlı kurulların vermesi kararlaştırıldı.

Bilindiği üzere diş hekimleri, eczacılar, ebeler ve hasta bakıcılar yabancıların Türkiye de yapmasının yasak olduğu meslekler kapsamındaydı. Yabancılara yasak meslek olan ebelik ise Suriye vatandaşlarına serbestleştirildi.

Suriyeli doktorlar ve ebelerden daha önce istenen  “diploma veya uzmanlık belgelerinin denkliğinin onaylanmış olması” ile “mesleğini icra etmesine kanunen engel bulunmaması” şartlarından muaf tutulacak.

Suriyeli sağlık personelleri öncelikle mülteci kampları ve göçmen sağlık merkezlerinde görevlendirecek, özel sektörün ihtiyacı halinde ilk önce Sağlık bakanlığı onayı alınarak çalışma izni müracaatları yapılabilecek.

Sorun - Cevaplayalım


HİZMETLERİMİZ


YASAL UYARI: Sitemizdeki içerikler yayınlanma tarihi ve saati GOOGLE tarafından indexlenerek kayıt altına alınmaktadır. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içeriğimiz özel izin alınmadan kullanılamaz.