Yabancı İşçi Çalıştırma Şartları

Yabancı işçi çalıştırmak isteyen iş yerlerinin çalışma izni alabilmeleri için bazı şartları karşılamaları gerekmektedir. Kanuna uygun yapılmayan yabancı çalışma izni başvuruları mağduriyetle sonuçlanabilir. Bu yüzden çalışma izni başvurusu yapmadan önce konuyu iyice araştırmanız istenilen belgeler ve yabancı çalıştırma şartlarını detaylı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir veya bakanlık tarafından yetkilendirilen Yetkili Aracı Kurumlar’dan yardım alınabilir.

Yabancı İşçi Çalıştırmak İçin Gereken Şartlar:

* Yabancı işçi çalıştıracak iş yerlerinde 5 Türk vatandaşının çalışması zorunludur. Bu sayı yalnızca 1 tane yabancı işçi çalıştırmak isteyenler için geçerlidir. Eğer birden fazla yabancı işçi çalıştırmak isteniyorsa her yabancı için 5 Türk vatandaşının çalıştırılması gerekmektedir. Örneğin 5 yabancı çalıştırmak isteyen bir şirketin bünyesinde toplam 25 Türk vatandaşı çalışmalıdır.

* Yabancı işçi çalıştırmak isteyen iş yerinin ödenmiş sermayesi en az 100.000 TL olması, ihracat yapıyor ise son yıl ihracat  tutarının 250.000 ABD Doları olması veya yıllık cirosunun 800.000 TL olması gerekmektedir. Bu şartlardan herhangi birini karşılıyor iseniz yabancı çalışma izni alabilirsiniz.

* Çalışma İzni almak isteyen şirket ortağı olan yabancının ise şirket sermaye payının en az %20’sine sahip olması gerekmektedir. Bu rakam da 40.000 TL’nin üstünde olmalıdır.

* İş yeri tarafından yabancıya ödenmesi gereken maaş, yabancı çalışanın görevi ve yapacağı işle orantılı olmalıdır ve mutlaka asgari ücretten fazla olmalıdır.

* Eğlence ve turizm sektörü için eğer bir şirket 10 Türk vatandaşı çalıştırıyor ise her yabancı için 5 Türk vatandaşı şartı geçerli değildir.

Sorun - CevaplayalımYASAL UYARI: Sitemizdeki içerikler yayınlanma tarihi ve saati GOOGLE tarafından indexlenerek kayıt altına alınmaktadır. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içeriğimiz özel izin alınmadan kullanılamaz.