Borsa İstanbul (BİST) Nedir ? BİST30’da İşlem Gören Hisseler Hangileridir?

Bilindiği üzere, kıymetli kâğıt olarak adlandırılan hisse senetlerinin veya ticari mal olarak tanımlanan emtiaların işlem gördüğü kurumsal piyasalara borsa denmektedir. Diğer bir tanımla borsa, aracı kuruluşlar sayesinde alıcı ile satıcının karşı karşıya getirildiği teşkilatlandırılmış bir pazar olarak da tanımlanabilir. Borsada işlem yapmaya yarayan hisse senedi ise, borsaya açılan sermaye şirketlerinin sermaye paylarını belgelendirmek amacıyla ortaklarına verdikleri kıymetli evraklardır.

Borsa İstanbul (BİST)

Eski adı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) olan Borsa İstanbul (BİST) 1985 yılında açılmış ve 3 2013 yılında Borsa İstanbul ismi altında faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Borsa İstanbul’un başlıca amacı ve faaliyet konusu; “Kanun hükümleri ve ilgili mevzuat çerçevesinde, sermaye piyasası araçlarının, kambiyo ve kıymetli madenler ile kıymetli taşların ve Sermaye Piyasası Kurulunca uygun görülen diğer sözleşmelerin, belgelerin ve kıymetlerin serbest rekabet şartları altında kolay ve güvenli bir şekilde, şeffaf, etkin rekabetçi, dürüst ve istikrarlı bir ortamda alınıp satılabilmesini sağlamak, bunlara ilişkin alım satım emirlerini sonuçlandıracak şekilde bir araya getirmek veya bu emirlerin bir araya gelmesini kolaylaştırmak ve oluşan fiyatları tespit ve ilan etmek üzere piyasalar, pazarlar, platformlar ve sistemler ile teşkilatlanmış diğer pazar yerleri oluşturmak, kurmak ve geliştirmek, bunları ve başka borsaları veyahut borsaların piyasalarını yönetmek ve/veya işletmek ve ana sözleşmesinde yazılı olan diğer işlerdir.”

Borsa İstanbul’da Yatırımcıların En Çok İşlem Yaptığı Endeksler Hangileridir?

Borsa İstanbul’da yatırımcıların en çok işlem yaptığı endeksler hangileridir sorusunu cevaplamadan önce endeks kavramından bahsetmek gerekmektedir. Endeks, belirli bir zaman aralığında geçerli olan üretim, maliyet, fiyat ve satış gibi verilerin hesaplanarak ortaya çıkan oransal değişimin ölçülmesine yarayan göstergeler olarak tanımlanmaktadır. Borsa endeksleri ise, yatırımcıların satın almış oldukları hisse senetlerinin fiyat ve getiri performansını ölçerek veri akışı sağlamaktadır. Borsada işlem gören tüm şirket hisseleri için farklı endeks gruplandırmaları yapılabilmektedir. Türkiye’deki yatırımcıların Borsa İstanbul‘da en çok işlem yaptığı önemli endeksler ise BİST 100, BİST 50, BİST 30 ve BİST Likit Banka endeksleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

BİST-30 Endeksi Nedir?                   

BİST-30 Endeksi, Borsa İstanbul pazarlarında işlem gören, piyasa değeri ve işlem hacmi en yüksek 30 hisse senedinin ortak performansının ölçülmesi amacıyla oluşturulan endeks grubudur. BİST-30 endeksinde işlem gören hisse senetleri 3 ayda bir gözden geçirilmektedir. Hisseler fiili dolaşımdaki hisse senetlerinin piyasa değerine ve günlük ortalama işlem hacmine göre büyükten küçüğe doğru sıralanmakta ve her iki sıralamada da üst sıralarda olanlar endekse alınmaktadır. BİST-30 Endeksinde işlem görecek hisseler bu şekilde belirlenmektedir.

BIST 30 endeksi içinde yer alan hisse senetleri aynı zamanda BIST 50 ve BIST 100 endekslerinde de bulunmaktadır. BIST 30 endeksinin işlem kodu: XU030 olarak belirlenmiştir. BIST 30 endeksi, büyük yatırımcılar tarafından en çok ilgi gösterilen endekslerin başında gelmektedir.

BİST-30 Endeksinde İşlem Gören Hisseler Hangileridir?

BİST-30 endeksinde işlem gören hisse senetleri ve şirketler Nisan 2020 sonu itibariyle aşağıdaki gibidir.

Hisse Şirket
AKBNK AKBANK T.A.Ş.
ARCLK ARÇELİK A.Ş.
ASELS ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
BIMAS BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş.
DOHOL DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş.
EKGYO EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.
EREGL EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş.
GARAN TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
HALKB TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
ISCTR TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
KCHOL KOÇ HOLDİNG A.Ş.
KOZAA KOZA ANADOLU METAL MADENCİLİK İŞLETMELERİ A.Ş.
KOZAL KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş.
KRDMD KARDEMİR KARABÜK DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
PETKM PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.
PGSUS PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş.
SAHOL HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş.
SISE TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.
SODA SODA SANAYİİ A.Ş.
TAVHL TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş.
TCELL TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.
THYAO TÜRK HAVA YOLLARI A.O.
TKFEN TEKFEN HOLDİNG A.Ş.
TOASO TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş.
TRKCM TRAKYA CAM SANAYİİ A.Ş.
TSKB TÜRKİYE SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş.
TTKOM TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş.
TUPRS TÜPRAŞ-TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş.
VAKBN TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
YKBNK YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

Bir cevap yazın