Çalışma Bakanlığına ‘Kriter Muafiyet’ başvurusu nasıl yapılır?

Muafiyet başvurusu Çalışma Bakanlığı tarafından yabancılara verilen Çalışma İzni kriterlerinin bazılarından veya tamamından muaf tutulmak için yapılan başvurunun adıdır.
Kimlerin muafiyet başvurusu değerlendirilmeye alınır?

1- Devlet projelerindeki alt ve üst yükleniciler
2- Sivil Toplum Kuruluşları
3- Yazılım firmaları
4- Teknoloji firmaları
5- Tarım ve Hayvancılık firmaları
6- Turizm firmaları (2016 yılı için geçerlidir)
7- Savunma sanayi firmaları
8- Enerji firmaları

Genel de firmalar bir yabancı personel için beş Türk çalıştırma kriterinden muaf tutulmak amacıyla muafiyet başvurusunda bulunurlar, burada dikkat edilmesi gereken husus niçin yabancı personel çalıştırdığınız ve yerine Türk personel bulunup bulunmadığıdır.

Çalışma Bakanlığı başvuruları değerlendirirken İŞKUR ile işbirliği yapar, muafiyet başvurusu yapılan personelin yerine Türk personel bulunup bulunmadığını bu şekilde kontrol eder, Türk personelin bulunmaması durumunda, Türkiye Cumhuriyetinin menfaatleri göz önünde bulundurularak yabancı personel için belirlenmiş bir süre içinde çalışması şartıyla başvuruları onaylayabilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz sektörler ile alakalı başvuru şekilleri ve verilen muafiyet türleri farklıdır, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin taraf olduğu işlerde yabancı personel çalıştırmak isteyen alt veya üst yükleniciler için kişi ve unvan belirtmeden muafiyet başvurusu yapılabilir fakat sivil toplum kuruluşları ve diğer sektörler için yapılacak muafiyet başvurularında kişi sayısı, isimleri, görev ve unvanları ayrı ayrı belirtilmek zorundadır.

Çalışma bakanlığının Sivil Toplum Kuruluşlarının yaptığı muafiyet başvuruları için yaptığı açıklama aşağıdaki gibidir.

Kuruluşunuzca değerlendirme aşamasında olanlar ve bu kişilerin isim-görev/pozisyonları belirtilmediğinden ve ayrıca dosyalarının Bakanlığımıza intikallerinin henüz yapılmadığı görüldüğünden “kriter muafiyet” talebinize dair bir işlem yapılması bu aşamada mümkün bulunmamaktadır.

Kuruluşunuzda Uzman/Yönetici pozisyonunda çalışacak olan ve Suriye vatandaşı olmayan kişiler için Bakanlığımıza yapılacak çalışma izin başvuru dosyalarında; İlgililer için hazırlanacak çalışma izni talep dilekçelerinde muafiyet talebinde bulunulması halinde, Bakanlığımızca gerekli değerlendirme yapılabilecektir.

Detaylı bilgi için 444 7 284 nolu telefondan bizi arayabilir veya Web sitemizin ‘Yabancı Çalışma İzni’ kategorisini inceleyebilirsiniz.

4.8 293 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x