Çalışma İzni Başvuruları Hangi Durumlarda Ret Alır?

Kanunun 14 üncü maddesinde öngörülen hükümler ile di­ğer kanunlarda yer alan yabancıların çalışamayacağı iş ve mesleklere dair hükümler çerçevesinde ve ilgili ulusal ve uluslararası mevzuata aykırı davranıldığının tespiti halinde, ayrıca Yönetmeliğin 22 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan gerekçelerin varlığı halinde, çalışma izni veya çalışma izninin uzatılması istemi reddedilir.

Mesleki hizmetler kapsamında çalışacaklar için, yabancıların ulusal ve uluslararası mesleki örgütlerden, meslekten men cezası almadıklarını, üye olduklarını, mesleklerini icra ettiklerini ve mesleki yeterliliklerini gösterir son altı ay İçerisinde aflmış oldukları belgeleri, başvurulan sırasında, başvu­ru formlarına eklemeleri gerekmektedir. Meslekten men cezası almış olan ve akademik yeterliliği olmayan yabancıların başvuruda bulunmaları mümkün değildir.

Bakanlık, çalışma izni veya çalışma izninin uzatılması talebini; Yönet­meliğin 13 üncü maddesinin üçüncü fıkrasmda belirtilen rapor içeriğinde; çalışma izni talebinde bulunulan işyerindeki aynı iş için aynı nitelikte yurt içinden bir talep olduğunun bildirilmesi halinde, Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasına göre değerlendirmesini yapar. Yabancının niteliklerinin daha uygun olmaması durumunda Kanunun 14 üncü madde­sinin (b) fıkrası gereğince izin istemini reddeder.

En büyük ret sebebi aynı işi yapabilecek Türk personel olmasıdır.

Kaynak: calismaizni666.blogspot.com.tr

4.8 155 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
15 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Yuta
Yuta
3 ay önce

Merhaba. Ben Yuta Türkmenistan vatandaşı cocuk bakıcılık yapmak istiyorum ama calışma izinin red edıldı ıkıncı kere başvuru yaptık bor aydan fazla oldu cevap yok cocuk 10 aylık başvurum red edılıyor degerlenmede duruyor sonuc red edılıyor

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Yuta
3 ay önce

Merhaba, ilk başvurunuzun reddedilme sebebi pandemi sebebiyle yaşanan aksaklık olabilir, çalışacağınız evde 15 yaşından küçük çocuk veya 65 yaşından büyük yaşlı varsa ve ev sahibinin düzenli bir geliri varsa çıkmaması için bir sebep göremiyoruz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

azat
azat
1 yıl önce

meraba ben turkmenistan uyrukluyum 2 bucuk senedir turk vatandasi ile evliyim 2 yasinda kizimiz var ve 9 aylikta esim hamile acaba calisma izni alabilirmiyim firinda unlu mamullerde calissam uygun gorulurmu

Ata Kurumsal
marta
Reply to  azat
1 yıl önce

Merhaba,
Evliliğinizin üç senesini doldurmadan önce çalışacağınız şirketin ödenmiş sermayesi 100 bin TL ve üzerinde olması ve şirketin SGK sında 5 sigortalı Türk personelin çalışması gerekmektedir. Evlilik birliğinin 3 yılı doldurması ve evlilikten çocuk olması durumunda yukarıdaki kriterler uygulanmamaktadır, çalışma izni kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin.
https://g.page/r/CWsEzaKWy1xwEAQ/review

Badr
Badr
1 yıl önce

Hello, i have an industrial engineering degree from Algeria, I LL soon get married with a türkish citizen, I got a work offer to be sales engineer or industrial engineer with a foreign company working in Turkey and a türkish company for different positions, will I face any problem regarding work permits

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Badr
1 yıl önce

Hello, Your future employer must apply for your work permit. Foreigners can not apply for work permit in their own name or without having a job in Turkey. Application for foreigner who has residence permit valid in total for at least 6 months can be done within Turkey. For foreigners who are not residence permit holders, application must be done via Turkish Consulate in their home country. To obtain work permit as an engineer, you must obtain certificate of equivalency.

Noza
Noza
1 yıl önce

Merhabalar. Özbekistan vatandaşıyım. Gazi Üniversitesi Tekstil Tasarımı Bölümünden mezun oldum. Tekstil fabrikasında diplomama uygun iş buldum. Aynı işi yapabilecek Türk Vatandaşlarının olması göz önünde bulundurulduğunda çalışma izni alabilme şansım var mıdır? Türk Soylu olmam bu durumda bir kolaylık sağlar mı? Eğer çalışma izni başvurum reddedilirse şu anki oturma iznim de iptal edilir mi? Önceden teşekkürler.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Noza
1 yıl önce

Merhaba, Türk soylu belgenizin olması durumunda çalışma izni almanız kolaylıkla olacaktır, olur da çalışma izni alamazsanız ikamet izniniz iptal edilmez.

Fatos
Fatos
2 yıl önce

Merhaba ben calisma izni bas vurusu yapacam bakuden ama diplomam yoktur turkiyeden bi restorandan bana davetiye gondericekler gelip orada calisacam bu mumkunmu

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Fatos
2 yıl önce

Merhaba, diplomanız olmadan çalışma izni alamazsınız.

Fatmetouzzechra Tsolak
Fatmetouzzechra Tsolak
Reply to  Fatos
1 yıl önce

Merhaba ben Batı Trakya Türklerindenim. Yunanistan vatandaşıyım. Türkiye’de süresiz oturma iznim var. Türk vatandaşı ile evliyim. Trakya Üniversitesi Türkçe Öğretmenliğinde okuyorum. Devam zorunluluğum yok. Genellikle satış danışmanlığı, müşteri temsilciliği alanlarında iş başvurusunda bulunmak istiyorum. Çalışma izni için ne gibi kriterlere sahip olmam gerekiyor ? Şu anki şartlarımla çalışma izni alabilir miyim ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Fatmetouzzechra Tsolak
1 yıl önce

Merhaba, çalışma izni ile ilgili olumlu bütün kriterlere sahipsiniz, çalışacağınız iş yeri de sağlaması gereken kriterleri sağlıyorsa rahatlıkla çalışma izni alabilirsiniz.

nene
nene
2 yıl önce

hi; I have a question ,my school applied a work permit for me since october but last week we knew that it was rejected;Is is possible to apply again?? My residence is going to expire in one month

Ferit
Ferit
2 yıl önce

Geleneksel tıp yeri açmışım ticaret oda kaydım var sertifikası olan yabancı uyruklu. Birinin yanımda çalışmasında bir sakınca varmı çalışabilirmi

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Ferit
2 yıl önce

Merhaba, şirketinizin ödenmiş sermayesi 100 bin TL ve üzerinde değilse ve şirketinizin SGK sında 5 sigortalı Türk personel çalışmıyorsa herhangi bir yabancı için çalışma izni alamazsınız, sadece yukarıda ki şartları yerine getiren işyerinde yabancılara çalışma izni alınabilir.

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x