Çalışma İzni Başvuruları Hangi Durumlarda Ret Alır?

Kanunun 14 üncü maddesinde öngörülen hükümler ile di­ğer kanunlarda yer alan yabancıların çalışamayacağı iş ve mesleklere dair hükümler çerçevesinde ve ilgili ulusal ve uluslararası mevzuata aykırı davranıldığının tespiti halinde, ayrıca Yönetmeliğin 22 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan gerekçelerin varlığı halinde, çalışma izni veya çalışma izninin uzatılması istemi reddedilir.

Mesleki hizmetler kapsamında çalışacaklar için, yabancıların ulusal ve uluslararası mesleki örgütlerden, meslekten men cezası almadıklarını, üye olduklarını, mesleklerini icra ettiklerini ve mesleki yeterliliklerini gösterir son altı ay İçerisinde aflmış oldukları belgeleri, başvurulan sırasında, başvu­ru formlarına eklemeleri gerekmektedir. Meslekten men cezası almış olan ve akademik yeterliliği olmayan yabancıların başvuruda bulunmaları mümkün değildir.

Bakanlık, çalışma izni veya çalışma izninin uzatılması talebini; Yönet­meliğin 13 üncü maddesinin üçüncü fıkrasmda belirtilen rapor içeriğinde; çalışma izni talebinde bulunulan işyerindeki aynı iş için aynı nitelikte yurt içinden bir talep olduğunun bildirilmesi halinde, Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin dördüncü fıkrasına göre değerlendirmesini yapar. Yabancının niteliklerinin daha uygun olmaması durumunda Kanunun 14 üncü madde­sinin (b) fıkrası gereğince izin istemini reddeder.

En büyük ret sebebi aynı işi yapabilecek Türk personel olmasıdır.

Kaynak: calismaizni666.blogspot.com.tr

7 yorum

 • Noza

  Merhabalar. Özbekistan vatandaşıyım. Gazi Üniversitesi Tekstil Tasarımı Bölümünden mezun oldum. Tekstil fabrikasında diplomama uygun iş buldum. Aynı işi yapabilecek Türk Vatandaşlarının olması göz önünde bulundurulduğunda çalışma izni alabilme şansım var mıdır? Türk Soylu olmam bu durumda bir kolaylık sağlar mı? Eğer çalışma izni başvurum reddedilirse şu anki oturma iznim de iptal edilir mi? Önceden teşekkürler.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türk soylu belgenizin olması durumunda çalışma izni almanız kolaylıkla olacaktır, olur da çalışma izni alamazsanız ikamet izniniz iptal edilmez.

 • Fatos

  Merhaba ben calisma izni bas vurusu yapacam bakuden ama diplomam yoktur turkiyeden bi restorandan bana davetiye gondericekler gelip orada calisacam bu mumkunmu

 • nene

  hi; I have a question ,my school applied a work permit for me since october but last week we knew that it was rejected;Is is possible to apply again?? My residence is going to expire in one month

 • Ferit

  Geleneksel tıp yeri açmışım ticaret oda kaydım var sertifikası olan yabancı uyruklu. Birinin yanımda çalışmasında bir sakınca varmı çalışabilirmi

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, şirketinizin ödenmiş sermayesi 100 bin TL ve üzerinde değilse ve şirketinizin SGK sında 5 sigortalı Türk personel çalışmıyorsa herhangi bir yabancı için çalışma izni alamazsınız, sadece yukarıda ki şartları yerine getiren işyerinde yabancılara çalışma izni alınabilir.

Bir cevap yazın