Çalışma izni başvuruları nasıl yapılır?

Çalışma izni başvurusu, en az altı aylık alınmış oturma izni olan yabancılar için Türkiye’den , geçerli bir oturma izni olmayan yabancılar için ise yabancının ülkesinde ki Türk büyükelçilikleri üzerinden elektronik imza ile online olarak yapılır,  Başvuru bizzat işveren tarafından veya vekalet dahilinde yetkilendirilmiş danışmanlık firması tarafından yapılır.

GİRİŞ SAYFASI (E-DEVLET)

‘E- izin uygulamasına ‘ https://ecalismaizni.csgb.gov.tr’ adresi ile bağlandıktan sonra kullanıcıların sayfaya giriş yaparken kullanacakları ‘e-Devlet’ ve ‘Elektronik İmza(Webstart)’ seçenekleri yer alır.

Kullanıcı, ‘E-Devlet ‘seçeneği ile giriş yapmak istediğinde görseldeki sayfada yer alan ‘ E-Devlet ile Giriş’ butonunu seçerek ‘ E-Devlet Kapısı Kimlik Doğrulama Sistemi’ sayfasına yönlenir.’

ANASAYFA

Yetkilisi olunan firmaların seçebildiği ve sonraki işlemlerin bu firma adına olacağı bölümdür.

Kullanıcıların E-İzin uygulamasına ilk kez giriş yapmaları durumunda karşılaştıkları sayfadır. Bu sayfada Ev Hizmetleri ve Ev Hizmetleri dışındaki tüm başvurular için işveren kaydı oluşturma seçenekleri yer alır.

Kullanıcı görselde yer alan kırımızı kutucuk içerisindeki iki seçenekten kendisine uygun olan seçeneği seçerek ‘Devam Et’ butonu ile ilgili sayfaya yönlenir.’

İŞ YERİ KAYIT

Yeni iş yeri kayıtlarının yapılabildiği, var olan kayıtların güncellenebildiği bölümdür.

İŞYERİ BİLGİLERİ

‘Ev Hizmetleri dışındaki tüm başvurular için işveren kaydı oluşturma sayfasıdır. Bu sayfada kullanıcı ‘Sgk Tecil No’ alanını doldurarak ‘Bilgileri Getir’ butonu ile sistemden ilgili bilgilerini ekrana getirir.

Kullanıcıların e-posta adreslerini doğrulamaları, kep adreslerinin tebligat durumlarını sorgulamaları gerekmektedir.

E-posta bilgisini giren kullanıcının Doğrulama Kodu Gönder butonunu kullanması ile e-posta adresine doğrulama kodu gönderilir. Gelen bu kod ilgili alana girilir ve doğrulama sağlanır.

Kep adresi tebligat durumu, ‘Tebligat Durum Sorgulama’ butonu ile sorgulanır. Kep adresinin tebligat almaya elverişli olmadığı durumlarda PTT’ye başvurulması gerekmektedir.’

İŞVEREN YÖNETİM PANELİ

Yöneticisi olunan iş yerlerinin listelendiği sayfadır. İş yerlerine ait alt ekmeler yer alır.

‘ Yetkilisi olunan firmaların seçebildiği ve sonraki işlemlerin bu firma adına yapılacağı bölümdür. Kullanıcı, yetkilisi olduğu firmayı ‘İşveren Seçiniz’ bölümünden seçer. Firma seçimi yapıldığında kullanıcı, seçebileceği dört adet başvuru işleminden kendisine en uygun olanı seçerek ‘Devam Et’ butonu ile yaptığı seçimin ilgili sayfasına yönlendirilir.’

BAŞVURU YAP

Yetkilisi olunan firma seçildikten sonra izin başvurularının yapıldığı sayfadır.

Çalışma izni başvurusu; YURTİÇİ İLK BAŞVURU (Kişi Bilgileri)

‘En az 6 ay süreli ve geçerli ikamet tezkeresi bulunanlar için yapılabilir. Başvuruyu yapacak kullanıcı, yabancıya ait kimlik numarasını, ilgili bölüme yazarak ‘Bilgileri Getir’ butonunu kullanarak yabancı ile ilgili bilgileri ekrana getirir. Ekranda bulunan bütün bilgiler eksiksiz doldurulduktan sonra ‘Genel Bilgiler’ sekmesine geçilir.’

Çalışma izni başvurusu; YURTİÇİ İLK BAŞVURU (Genel Bilgiler)

Genel bilgiler sekmesi izin için başvurulan yabancının dil, eğitim ve pasaport bilgilerinin doldurulduğu alandır.

Bu sekmede tüm alanlar eksiksiz doldurulmalı ‘Pasaport Bilgileri’ bölümünde yer alan ‘ Son Geçerlilik Tarihinin’ başvuru tarihinden en az 60 gün sonrası olması gerekmektedir.

Bu işlemin tamamlanması ile bir sonraki sekme olan ‘Görev Bilgileri’ sekmesine geçilir.’

Çalışma izni başvurusu; YURTİÇİ İLK BAŞVURU (Görev Bilgileri)

Görev bilgileri sekmesi izin için başvurulan yabancının bu iş yerinde yapacağı görev bilgilerinin doldurulduğu alandır.

Bu sekmede tüm alanlar eksiksiz doldurulur yabancı , şirket ortağı/iş yeri sahibi değil ise ‘Yabancının Alacağı Ücret’ girilir. ‘Çalışma Tipi’ süreli olan yabancıların ‘Talep Edilen Çalışma Süresi’ alanı doldurulur.

Bu işlemin tamamlanması ile bir sonraki sekme olan ‘ Belge Yükleme’ sekmesine geçilir.’

Çalışma izni başvurusu; YURTİÇİ İLK BAŞVURU (Belge Yükleme)

‘ Belge yükleme sekmesi izin için başvurulan yabancıya ait fotoğraf ve belgelerin belirli formatlarda uygulamaya yüklendiği alandır.

Bu sekmede ‘Belge Türü’ alanına yüklenen belgeler en fazla 1 MB boyutunda ve pdf formatında; ‘Fotoğraf Yükleme ‘ alanına yüklenen fotoğraflar jpeg.png.gif ve jpg formatında olmalıdır.

Bu işlemin tamamlanması ile bir sonraki sekme olan ‘ Sonuç’ sekmesine geçilir.’

Çalışma izni başvurusu; YURTİÇİ İLK BAŞVURU (Sonuç)

‘ Sonuç sekmesi başvurunun tamamlandığı son aşamadır.

Tüm başvuru bilgileri eksiksiz doldurulduğunda ekranda iki adet buton belirir. Bunlar,

E-imza ile tamamla : Kullanıcı talep ettiği izin türüne göre girmiş olduğu başvuruya ait beyan ettiği ö tüm bilgi ve belgelerin doğruluğunu e-imza ile onayladığında başvuru, değerlendirme işlemine alınır. Kullanıcı ‘Tamamlanan Başvurular’ menüsünden başvurunun değerlendirme durumunu kontrol edebilir.

Kaydet : e-imza ile imzalamadan da kayıt işlemi yapılabilir. Başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır. Kullanıcı daha sonra isterse ‘Tamamlanmayan Başvurular’ menüsünden başvurusunu tamamlayabilir.

Başvuru bilgilerinde eksiklik tespit edildiğinde ‘Tamamlanmayan Başvurular’ menüsünden daha sonraki bir zamanda tamamlanmak üzere ‘Kaydet’ butonu ile kaydedilebilir.

Çalışma izni başvurusu; YURTDIŞI İLK BAŞVURU (Kişi Bilgileri)

Uyruğunda bulunduğu veya yasal olarak bulunulan ülkenin Türk Dış Temsilciliğine (Konsolusluk) başvurarak “Referans Numarası” alan yabancılar için başvuruların yapıldığı sekmedir.
Buşvuruyu yapacak kullanıcı, yabancıya verilmiş olan referans numarasını ilgili bölüme yazarak “Bilgileri Getir” butonu yardımı ile yabancının ilgili bilgileri ekrana gelir. Ekranda bulunan bütün bilgiler eksiksiz doldurulduktan sonra “Genel Bilgiler” sekmesine geçilir.

Çalışma izni başvurusu; YURTDIŞI İLK BAŞVURU (Genel Bilgiler)

Genel bilgiler sekmesi izin için başvurulan yabancının dil, eğitim ve pasaport bilgilerinin doldurulduğu alandır.
Bu sekmede yer alan Dil Bilgileri ve Eğiltim Bilgileri kullanıcı tarafından doldurulur. Pasaport bilgileri sistem tarafından otomatik olarak ekrana getirilir.
Bu işlem tamamlanması ile bir sonraki sekma olan “Görev Bilgileri” sekmesine geçilir.

YURTDIŞI İLK BAŞVURU (Görev Bilgileri)

Görev bilgisi sekmesi izin için başvurulan yabancının bu iş yerinde yapacağı görev bilgilerinin doldurulduğu alandır.
Bu sekmede tüm alanlar eksiksiz doldurulur yabancı, şirket ortağı/işyeri sahibi değil ise “Yabancının Alacağı Ücret” girilir. “Çalışma Tipi” Süreklli olan yabancıların “Talep Edilen Çalışma Süresi” alanı doldurulur.
Bu işlemin tamamlanması ile bir sonraki sekme olan “Belge Yükleme” sekmesine geçilir.

Çalışma izni başvurusu; YURTDIŞI İLK BAŞVURU (Belge Yükleme)

Belge yükeleme sekmesi izin için başvurulan yabancıya ait belgelerin belirli formatlarda uygulamaya yüklendiği alandır.
Belgelerin yüklenmesi “Dosya Yükleme” butonu kullanılarak gerçekleştirilir.
Bu sekmede “Belge Türü” alanına yüklenen belgeler en fazla 1 Mb boyutunda ve pdf formatında olmalıdır.
Bu işlemin tamamlanması ile bir sonraki sekme olan “Sonuş” Sekmesine geçilir.

Çalışma izni başvurusu; YURTDIŞI İLK BAŞVURU (Sonuç)

Sonuç sekmesi başvurunun tamamlandığı son aşamadır.
Tüm başvuru bilgileri eksiksiz doldurulduğunda ekranda iki adet buton belirir. Bunlar;

E-imza ile tamamla: Kullanıcı talep ettipi izin türüne göre girmiş olduğu başvuruya ait beyan ettiği tğm bilgi vebelgelerin doğruluğunu e-imza ile onayladığında başvuru, değerlendirme işlemine alınır. Kullanıcı “Tamamlanan Başvurular” menüsünden başvurunun değerlendirme durumunu kontrol edebilir.

Kaydet: E-imza ile imzalamadan da kayıt işlemi yapılabilir. Başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır. Kullanıcı daha sonra isterse “Tamamlanmayan Başvurular” menüsünden başvurusunu tamamlayabilir.

Başvuru bilgilerinde eksiklik tespit edildiğinde “Tamamlanmayan Başvurular” menüsünden daha sonraki bir zamanda tamamlamak üzere “Kaydet” butonu ile kaydedilebilir.

 

GEÇİCİ KORUMA İLK BAŞVURU (KİŞİ BİLGİLERİ)

Göç idaresinden alınmış Geçici veya Uluslararası Koruma kapsamında ikameti olan yabancılar adına başvuruların yapıldığı sayfadır.

Kullanıcı, yabancıya ait yabancı kimlik numarasını ilgili bölüme yazarak “Bilgileri Getir” butonunu kullanarak yabancı ile ilgili bilgileri ekrana getirir. Ekranda bulunan bütün bilgiler eksiksiz doldurulduktan sonra “Genel Bilgiler” sekmesine geçilir.

GEÇİCİ KORUMA İLK BAŞVURULAR (GENEL BİLGİLER)

Genel Bilgiler sekmesi izin için başvurulan yabancının istatistiki bilgilerinin doldurulduğu alandır.

Bu işlemin tamamlanması ile bir sonraki sekmede olan “Görev Bilgileri” sekmesine geçilir.

GEÇİCİ KORUMA İLK BAŞVURU (GÖREV BİLGİLERİ)

Görev bilgileri sekmesi izin için başvurulan yabancının bu iş yerinde yapacağı görev bilgilerinin doldurulduğu alandır.

Bu sekmede tüm alanlar eksiksiz doldurulur yabancı, şirket ortağı/işyeri sahibi değil ise “Yabancının Alacağı Ücret” girilir.

Bu işlemin tamamlanması ile bir sonraki sekme olan “Belge Yükleme” sekmesine geçilir.

GEÇİCİ KORUMA İLK BAŞVURU (BELGE YÜKLEME)

 Belge Yükleme sekmesi izin için başvurulan yabancıya ait fotoğraf ve belgelerin belirli formatlarda uygulamaya yüklendiği alandır.

Bu sekmede “Belge Türü” alanına yüklenen belgeler en fazla 1Mb boyutunda ve pdf formatında “Fotoğraf Yükleme” alanına yüklenen fotoğraflar jpeg,png,gif, ve jpg formatında olmalıdır.

Bu işlemin tamamlanması ile bir sonraki sekme olan “Sonuç” sekmesine geçilir.

GEÇİCİ KORUMA İLK BAŞVURU (SONUÇ)

 Sonuç sekmesi başvurunun tamamlandığı son aşamadır.

Tüm başvuru bilgileri eksiksiz doldurulduğunda ekranda iki adet buton belirir. Bunlar;

E-İmza ile tamamla: Kullanıcı talep ettiği izin türüne göre girmiş olduğu başvuruya ait beyan ettiği tüm bilgi ve belgelerin doğruluğunu e-imza ile onayladığında başvuru, değerlendirme işlemine alınır. Kullanıcı “Tamamlanan Başvurular” menüsünden başvurunun değerlendirme durumunu kontrol edebilir.

Kaydet: E-imza ile imzalamadan da kayıt işlemi yapılabilir. Başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır. Kullanıcı daha sonra isterse “Tamamlanmayan Başvurular” menüsünden başvurusunu tamamlayabilir.

Başvuru bilgilerinde eksiklik tespit edildiğinde “Tamamlanmayan Başvurular” menüsünden daha sonraki bir zamanda tamamlanmak üzere “Kaydet” butonu ile kaydedilir.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Yapılan başvuruların durumunu listelendiği sayfadır. Tamamlanan ve tamamlanmayan başvuru takipleri yapılır.

BAŞVURU İŞLEMLERİ (UZATMA BAŞVURUSU)

Uzatma Başvurusu Sayfasında listelenen yabancılardan uzatma başvurusunda bulunulacak yabancının kaydı bulunur.

Bu kaydın karşısında yer alan   (Başvur) butonu seçilerek uzatma başvurusunun yapılacağı sayfaya yönlenilir. Bu listede kullanıcı yabancıya ait başvuruyu bulduktan sonra kaydın karşısında yer alan “İşlemler” başlığının altındaki resim butonunu seçerek ilgili başvuruyu silinebileceği gibi yine aynı başlık altında yer alan (Devam Et) butonunu seçerek başvuru yaptığı sayfaya yönlendirilir.

BAŞVURU İŞLEMLERİ (Tamamlanmayan Başvurular)

Tamamlanmayan Başvuruların takibinin yapıldığı sayfadır. Kullanıcı işlem yapmak istediği satırda yer alan (başvuruyu sil) butonu ile ilgili başvuruyu silebilir.

Kullanıcı (Devam Et) butonu ile başvuru yaptığı sayfaya yönlenir.

BAŞVURU İŞLEMLERİ (Tamamlanan Başvurular)

 Değerlendirme Aşamasındaki Başvurular; Sonuçlanmış Başvurular, Harç Takip, Eksik Evrak Takip, olmak üzere 4 sekmeden oluşur.

 • Değerlendirme Aşamasındaki Başvurular: Bu alt sekmede değerlendirilmesi henüz tamamlanmamış başvurular listelenir.
 • Sonuçlanmış Başvurular: Değerlendirme sonuçlarının yer aldığı bu alt sekmede “Değerlendirme Sonucu Seçim” adı altında bir listbox bulunur. Bu listeden, kullanıcı görüntülemek istediği başvuruyu seçerek sonuçlara ulaşabilir.
 • Harç Takip: Harç yatırılması gereken başvuruların listelendiği alt sekmedir.
 • Eksik Evrak Takip: Eksik evrağı bulunan başvurulara bu alt sekmeden ulaşılabilir.

İŞVEREN YÖNETİM PANELİ

Yönetici olunan işyerlerinin listelendiği sayfadır. İşyerlerine ait alt sekmeler yer alır.

Bu sekmeler:

 • İş Yeri Ayrıntıları
 • Başvuru Listesi
 • Yetkilendirme İşlemleri
 • Başvuru Atama İşlemleri

İŞVEREN YÖNETİM PANELİ (İşyeri Ayrıntıları)

İşyeri sahibinin daha önce sisteme kaydetmiş olduğu işyeri bilgilerini ekrana getiren sekmedir. Kullanıcı bu bilgilerde değişiklik yapmak istediğinde sayfada yer alan “Güncelle” butonunu kullanır.

İŞVEREN YÖNETİM PANELİ (Başvuru Listesi)

 Seçilen işveren yetkilisine göre başvuruların listelendiği sekmedir.

Kullanıcı “İşveren Yetkili Seçiniz” alanını kullanarak başvurularını listelemek istediği yetkiliyi seçer.

İŞVEREN YÖNETİM PANELİ (Yetkilendirme İşlemleri)

 Firma adına başvuru yapmaya yetkili kullanıcıların listelendiği sekmedir.

Yetkili kullanıcı eklemek için ekranda yer alan “Ekle” butonu yardımı ile “Yetkili Kullanıcı Bilgileri” alanına ulaşılır. Bu alanda istenen bilgiler girildikten sonra “Kaydet” butonu ile ekleme işleminin tamamlanması için e-imza onay sayfasına yönlenilir.

İŞVEREN YÖNETİM PANELİ (Başvuru Atama İşlemleri)

 

Yetkili kullanıcı değiştirme işlemlerinin yapıldığı sekmedir. Kullanıcı, başvurusu bulunan yabancının ait olduğu yetkili kullanıcıyı “Atanacak Yetkili Kullanıcıyı Seçiniz” alanından seçerek (Aktar) butonu yardımı ile değiştirebilir.

Kullanıcı, Başvuru Listesinden yer alan yabancıların tamamını tek bir yetkili kullanıcıya aktarmak istediğinde (Tümünü Aktar) butonunu kullanabilir.

İŞYERİ KAYIT (EV Hizmetleri)

Ev Hizmetleri İşyeri Kayıt İşlemleri’nin yapıldığı sayfadır.

Kullanıcıların e-posta adreslerini doğurmaları, kep adreslerinin tebligat durumlarını sorgulamaları gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanının sisteme yüklenmesi, “Dosya Yükleme” butonu kullanılarak gerçekleştirilir. Yüklenen belge en fazla 1 Mb boyutunda ve pdf formatında olmalıdır.

İŞYERİ KAYIT (YENİ İŞYERİ)

Bu sayfada kullanıcı “SGK Tescıl No” alanının doldurarak “Bilgileri Getir” butonu ile sistemden ilgili bilgilerini ekrana getirir.

Kullanıcıların e-posta adreslerini doğrulamaları, kep adreslerinin tebligat durumlarını sorgulamaları gerekmektedir.

E-posta bilgisini giren kullanıcının Doğrulama Kodu Gönder butonunu kullanması ile e-posta adresine doğrulama kodu gönderilir. Gelen bu kod ilgili alana girilir ve doğrulama sağlanır.

Kep Adresi tebligat durumu “Tebligat Durum Sorgula” butonu ile sorgulanır. Kep adresinin tebligat almaya elverişli olmadığı durumlarda PTT’ye başvurulması gerekmektedir.

OTURUMU KAPAT 

E-izin uygulamasından çıkış yapmak için kullanılan alandır.

Türkiye dışında ikamet eden yabancı uyruklular, ikamet ettikleri veya vatandaş oldukları ülkedeki Türk Konsolosluklarına başvururlar. Geçerli ikamet iznine sahip yabancılar (eğitim amaçlı ikamet izni hariç en az 6 ay geçerli) doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurabilir. Gönderilen tüm belgeler doğru ve eksiksiz ise, çalışma izni süreci yaklaşık 30 gün sürecektir. Başvuran onaylandıktan sonra, telefon ya da e-posta yoluyla bilgilendirilir. Yabancı ülke vatandaşlarının elektronik başvurularını yerine getirebilmeleri için bir vekâletname yetkisine sahip bir Türk vatandaşına ihtiyaçları vardır; çünkü bu süreç, bir Türk TC kimlik numarası gerektirir. Çalışma izni verildikten ve çalışma vizesi başvurusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra: Yeni mevzuata göre çalışma izni ikamet tezkeresi olarak kabul edilecek ve “geçerli çalışma izni” veya “Çalışma İzni Muafiyet Onay Belgesi” sahibi olanlar ikamet iznine ihtiyaç duymazlar. Ücretler Yasası uyarınca, çalışma izninin süresi ile eşdeğer bir oturma izni ücreti, çalışma izni veya Çalışma İzni Muafiyet Onay Belgesi verilen yabancılardan tahsil edilecektir. ” Türkiye’de çalışma izni başvurusunda bulunan yabancılar Eğitim amaçlı ikamet izni hariç olmak üzere, en az 6 ay geçerli olan oturma iznine sahip yabancılar doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurabilir.

İlk başvuru için işveren tarafından gönderilecek belgeler:

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına (elektronik başvuru sırasında taranarak çevrimiçi gönderilen, Bakanlığa doğrudan müracaatta basılan) gönderilen bir çalışma izni başvuru formu
 • Geçen yıl vergi makamları tarafından onaylanmış (elektronik başvuru sırasında taranmış ve gönderilmiş) bir bilanço ve kar / zarar tablosu
 • Örgütün en son sermaye ve ortaklık yapısını gösteren (elektronik başvuru sırasında taranan ve çevrimiçi gönderilen) Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi,
 • Çevrimiçi başvuru yaparken, yetkili kişi için noter tasdikli bir vekaletname ve çalışanın başvuru yapan şirketle yaptığı iş sözleşmesi (elektronik başvuru sırasında taranır ve çevrimiçi gönderilir)
 • Mühendislik, inşaat, müteahhitlik ve danışmanlık hizmetleri alanlarında yabancı uzman istihdam etmek isteyen kurumlar için aynı pozisyonda çalışan Türk vatandaşlarının ücretleri ve yabancı uzman ile işveren arasındaki sözleşme (elektronik ortamda taranır ve gönderilir) uygulama)

Belirli sektörler için gönderilecek diğer belgeler:

 • Eğitim sektöründe, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan Özel Öğretim Kurumu Sertifikası veya ilgili belediyeden (elektronik başvuru sırasında taranan ve çevrimiçi gönderilen) bir İşletme ve İşletme Lisansı oluşturan Sertifika,
 • Sağlık sektöründeki işletmeler, yardım kuruluşları ve benzeri dernekler, uygunluk belgesi, ilgili devlet kurumundan alınan izinler veya lisanslar (elektronik başvuru sırasında taranan ve çevrimiçi gönderilen)
 • Sertifikalı turizm işletmeleri için, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan (elektronik başvuru sırasında taranan ve çevrimiçi gönderilen) İşletme Lisansı ve Turizm Yatırım Sertifikasının kopyaları,

İlk kez başvuran yabancı kişiler tarafından gönderilecek belgeler:

 • Yabancılar için Başvuru Formu (işveren ve çalışan tarafından imzalanmış basılı çevrimiçi başvuru formunun bir kopyası veya basılı çevrimiçi başvuru formunun iş sözleşmesinin bir kopyası). Türkiye’deki başvurular için, geçerli bir oturma izni (elektronik başvuru sırasında taranır ve çevrimiçi gönderilir)
 • Öğrenim amaçlı oturma izni hariç olmak üzere ikamet izni, en az 6 ay süreyle geçerli olmak zorundadır; Başvuran varsa, Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları / Elçilikleri vasıtasıyla ikamet ettiği ülkeden başvuruda bulunulur.
 • Pasaportun noter tasdikli bir kopyası Türkçe’ye tercüme edilmiştir (elektronik başvuru sırasında taranarak çevrimiçi gönderilir)

Yukarıdaki belgelere ek olarak, belirli alanlarda uzman olarak çalışma izni başvurusunda bulunan yabancılar aşağıdaki belgeleri sunmalıdır:

 • Yüksek öğrenimlerini Türkiye dışından alan adaylar için Yurtdışında Edinilen Dereceler Eşdeğerlik Yönetmeliğine uygun olarak denklik belgesi

İlginizi çekebilir; https://www.atakurumsal.com/yabanci-calisma-izni-nasil-alinir/

YASAL ZORUNLULUKLAR:

 • 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 11 inci maddesinin üçüncü fıkrasının (e) bendi gereğince; yabancı şahsın sosyal güvenlik yükümlülüklerinin (Yabancının yurtdışında bulunması halinde ülkemize girişini müteakip) en geç 30 gün içinde yerine getirilmesi zorunlu olup, bu yükümlülüğü yerine getirmeyen işverenlere SGK tarafından idari para cezası uygulanmaktadır.
 •  Çalışma izni alarak Türkiye’ye gelen yabancılar, giriş tarihinden itibaren en geç yirmi iş günü içinde adres kayıt sistemine kayıtlarını yaptırmak zorundadırlar. (6458 sayılı Kanun 26. Madde)
 • 4817 sayılı Kanunun 18/b maddesi gereğince; Yabancı çalıştıran işverenler, yabancının çalışmaya başladığı tarihten, çalışma izninin verildiği tarihten itibaren otuz gün içerisinde çalışmaya başlamaması halinde bu sürenin bitiminden itibaren ve herhangi bir nedenle hizmet akdinin sona erdiği tarihten itibaren en geç on beş içerisinde durumu Bakanlığa bildirmekle yükümlüdürler. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen işverenlere aynı Kanunun 21. maddesine göre idari para cezası uygulanmaktadır.
 • Çalışma izinlerinin uzatılması başvurusu: Mevcut çalışma izninin bittiği tarihten geriye doğru en fazla iki aylık sürede olmak kaydıyla, izin süresi sona ermeden uzatma başvurusunda bulunulması zorunludur. Çalışma izninin süresinin bitiminden sonra yapılan uzatma başvuruları işleme alınmayacaktır.
 • PTT kanalı yabancının çalışacağı adrese gönderilecek olan çalışma izin belgesinin muhafaza edilmesi zorunlu olup, bu belgenin çalışma izni uzatım başvurularında ve izin iptal taleplerinde Bakanlığımıza ibrazı gerekmektedir.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
123 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
kiril paytsun
kiril paytsun
2 yıl önce

Merhabalar,şu anda çalışma izni ile çalışmaktayım fakat işyerimi değiştireceğim bu süre zarfında izlemem gereken yol, öncelikle yeni işyerimde başvuru yapıp daha sonra eski çalışma iznimi dilekçe ile birlikte çalışma sosyal güvenlik bakanlığına mı göndermem gerekiyor, yoksa tam tersinimi yapmalıyım.
şimdiden teşekkürler
iyi çalışmalar dilerim

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  kiril paytsun
2 yıl önce

Merhaba, sorunuz danışmanlık hizmetlerimiz kapsamına girdiği için maalesef cevap veremiyoruz.

CENGİZ
CENGİZ
2 yıl önce

MERHABA YABANCI UYRUKLU DOKTOR İÇİN UZATMA İŞLEME YAPMAK İSTİYORUM. SİSTEME HER ŞEYİ GİRDİM AMA MESLEK SEÇİMİ YAPMADINIZ DİYOR. LİSTEDE MESLEK YOK MANUEL OLARAK YAZIYORUM. AMA İŞLEMİ SONUÇLANDIRAMIYORUZ. NEDENİ NE OLABİLİR?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  CENGİZ
2 yıl önce

Merhaba, sorunuz danışmanlık hizmetimiz kapsamına girdiği için maalesef cevap veremiyoruz, ofislerimizden randevu alarak saati 99 dolar olmak şartı ile sorularınıza cevap ve çözüm önerileri alabilirsiniz.

gülsüm
gülsüm
2 yıl önce

Merhaba,

Yabancı uzatma basvurusu için Kurumlar vergisi (internetten) istendi. İnternet üzerinde aldığımız belgeyi yüklememiz yeterli mi , mali müşavire imzalatıp mı yüklemeliyiz?

izzet sert
izzet sert
2 yıl önce

daha önce çalışma izni alınmış ve çalışmaya devam bir yabancı uyruklu sistemde gözükmüyor. uzatma zamanı geldiğinde nasıl uzatma başvurusu yapacağız.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  izzet sert
2 yıl önce

Merhaba, sorunuz danışmanlık hizmetimiz kapsamına girdiği için maalesef cevap veremiyoruz.

AYŞE
AYŞE
2 yıl önce

MERHABA, ÇALIŞMA İZNİ UZATIRKEN İŞ SÖZLEŞMESİ İSTİYOR. İLK YAPTIĞIMIZ SÖZLEŞMEYİ Mİ YÜKLEYECEĞİZ YOKSA YENİDEN SÖZLEŞME Mİ YAPACAĞIZ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  AYŞE
2 yıl önce

Merhaba, güncel asgari ücret üzerinde hazırlanmış sözleşmeyi eklemeniz gerekmektedir.

Serhan Erdenay
Serhan Erdenay
2 yıl önce

Merhaba,

yanımda çalışan görevli için e-çalışma izni başvurusunda bulundum. Yalnız hala “değerlendirme” aşamasında diyor.

Diğer taraftan “harç” takipte de ücret görünüyor. Bu durumda “değerlendirme aşamasında olan başvurum için, önce harç mi yatırmam gerekiyor ki değerlendirme aşamasında olan başvurum onaylansın ?

Teşekkürler,

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Serhan Erdenay
2 yıl önce

Merhaba, evet harç ücretini 15 gün içinde yatırmak zorundasınız. Harç yatırıldıktan sonra çalışma izniniz onaylanacaktır.

mecid
mecid
2 yıl önce

merhaba

Harç ( 615,20 TL + 72 TL ) yatırdıktan sonra ne yapmak gerekiyor?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  mecid
2 yıl önce

Merhaba, herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur, yatırdığınız harç ücretleri çalışma bakanlığı sistemine 24 saat içinde düşer ve başvurunuz onaylanır.

Fadıl
Fadıl
2 yıl önce

Merhaba, ÇSGB sitesinde ( Aynı sektörde faaliyet gösteren şubelerin sgk işyeri tescil numaraları girilecektir. Girilen numaralar bakanlıkça kontrol edilip aynı sektörde kuruluı olduğu tespit edilen işyerlerinin işçi sayıları toplam kota hesabında dikkate alınacaktır. ) yazıyor. 3 sube ve 1 atölyemiz var bunların toplamında çalışan türk sayısının 5 kişi üzerinde , 1 ssk lı olan şube ye de yabancı çalışanın girişi yapılabilirmi acaba. Sektör aynı ( tekstil ) şubelerin hepsi tekstil mağaza fakat ssk işkolu kodları atölye ve diğer mağazalarınki farklı sorun olurmu. Teşekkürler

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Fadıl
2 yıl önce

Merhaba, çalışma izni alınabilmesi için bitin SGK numaralarının iş kolları aynı olmak zorundadır, SGK dan kolaylıkla güncelleme yapabilirsiniz.

mustafa
mustafa
2 yıl önce

Türk Vatandaşı Yerine Yabancı İstihdamı Talebinin Gerekçesi Çalışma İzni Sayfasında Ne Yazılacak

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  mustafa
2 yıl önce

Merhaba, niçin bu yabancıya çalışma izni almak istediğinizi ve neden Türk değilde yabancı çalıştırdığınızı özetlemeniz yeterlidir.

baran dumlu
baran dumlu
2 yıl önce

Merhaba ortağı olduğu firmada çalışma izni için başvuru yapılacak bunu için nasıl bir yol izlemeli

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  baran dumlu
2 yıl önce

Merhaba, sayfamızda çok detaylı bir şekilde başvurunun nasıl yapılacağını belirtmeye çalıştık, 444 7 284 nolu telefondan bizi arayarak sorunsuz bir şekilde çalışma iznini çıkartmak için danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmanızı öneririz.

Sedat
Sedat
2 yıl önce

Merhaba çalışma izni dosyasında eğitim belgesi gerektiren bir meslek dalı yazdık.Bizden eğitim belgesi isteyeceklerinden çalışma iznini iptal edip yeniden başvurabilir miyim?Ya da meslek alanını güncelleyebilir miyim?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Sedat
2 yıl önce

Merhaba, başvurunuzun sonuca göre aksiyon almanızı öneririz, yapılmış başvuru düzeltilmemektedir.

GÜLŞAH
GÜLŞAH
2 yıl önce

MERHABA ŞİRKET TEK SAHİBİ OLAN YABANCI UYRUKLU VATANDAŞIN ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSU KENDİ NAM VE HESABINA ÇALIŞANLAR KISMINDAN MI OLUYOR. BU KISIMDAN GİRİŞ YAPTIM BİR VERGİ LEVHASI BİRDE FAALİYET BELGESİ YÜKLEDİM. ŞİMDİ BAŞVURU YAPMIŞ MI OLUYORUM . SAYGILAR

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  GÜLŞAH
2 yıl önce

Merhaba, sorularınız danışmanlık hizmetimiz kapsamına girdiği için maalesef cevap veremiyoruz, daha önce tecrübenizin olmadığı bir başvuruyu internetten araştırarak bulmanız imkansızdır, hiç bir danışmanlık firması bu bilgileri size vermez, çalışma izni danışmanlık hizmetimizden faydalanmanızı öneririz. https://www.atakurumsal.com/hizmetlerimiz/calisma-izni-danismanlik/

Rahym
Rahym
2 yıl önce

Merhaba,
Şirket çalışma izni için başvuru yaptıktan sonra, herhangi bir aksi durum olmadığı zaman çalışma izni ne kadar sürede çıkıyor? Teşekkürler.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Rahym
2 yıl önce

Merhaba, çalışma izinlerinin sonuçlanması genellikle 30 iş günüdür, eksik evrak oluşması durumunda 15 gün daha süre uzayabilir.

Görkem
Görkem
2 yıl önce

Merhabalar,

İşveren kaydı kısmında yer alan bilgilerin tamamını dolduruyorum son aşamada kaydete basmama rağmen 3 gündür aynı hatayı alıyorum.

“Lütfen, İşyeri Kayıt Formunda bulunan zorunlu alanların tümünü doldurunuz.”

Konuyla ilgili bilginiz var mıdır acaba?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Görkem
2 yıl önce

Merhaba, sorunuz danışmanlık hizmetimizin kapsamına girdiği için maalesef ki cevap veremiyoruz.

yiğit
Reply to  Görkem
2 yıl önce

sorun çözüldü mü acaba. Aynı sorun benim ekranda çıkmakta.
size akıl danışayım dedim…

youssef
youssef
2 yıl önce

çlıima ızni başvuru yaptım bir kaç gun once guncelme menu duştu ve bu meseg vardı ben yeni fotoğraf çektim biyometrik olark, ve resim sisteme taranmıştım ama yeniden başvuru guncelme duştu ve ayni meseg vardı bu meseg sizce ne yapmam gerekyor ?????

Yabancıya ait fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş, renkli, ön cepheden, yüzü açık, yabancıyı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde, arka fonu beyaz (biyometrik) olmalıdır. ( fotoğrafın güncellenmesi gerekmektedir. Aynı fotoğraf sisteme taranmıştır. Fotoğrafın kriterlere uygun gönderilmemesi halinde başvuru reddedilecektir.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  youssef
2 yıl önce

Merhaba, mesajda belirtildiği gibi fotoğrafınızı yüklemeniz gerekmektedir.

oktay
oktay
2 yıl önce

Çalışacak yabancı işçinin kep adresi gerekiyor mu?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  oktay
2 yıl önce

Hayır, sadece işverenin KEP adresi gereklidir.

levent
levent
2 yıl önce

Yabancı işçi işten çıktı çalışma iznini nasıl ve nereden iptal edeceğiz

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  levent
2 yıl önce

Merhaba, bir dilekçe ile Çalışma Bakanlığına bildirmeniz yeterlidir.

DİLEK
DİLEK
2 yıl önce

Merhabalar.Ev hizmetlisi olarak başvuruda bulunmak istiyorum.şirket bünyesinden mi giriş yapmalıyım yoksa şahıs mı.İlk defa yaptığım için çok acemiyim yanlış bir şey yapmak istemiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  DİLEK
2 yıl önce

Merhaba, yabancı ev hizmetlerinde çalışacak ise şahıs üzerinden yapmanız gerekmektedir.

DİLEK
DİLEK
2 yıl önce

Merhabalar.Şirket bünyesinde hizmetli çalıştırmak istiyoruz.Ev hizmetlisi olarak.Şirketin üzerinden mi yoksa şahıs üzerinden mi girmem doğru olur .İlk defa yapacağım

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  DİLEK
2 yıl önce

Merhaba, bilmediğiniz işi yapmamanızı öneririz, zira başarısız olursanız ki anladığımız kadarı ile yapacağınız başvurunun ne olduğunu bile bilmiyorsunuz sorumluluk üzerinize kalacak, bırakalım herkes kendi işini yapsın, onlarca danışmanlık firması birisini seçmenizi öneririz.

Bülent
Bülent
2 yıl önce

yabancı çalışan işçi çıktığı zaman bakanlığa bilgi verecekmiyiz ? İyi çlaışmalar

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Bülent
2 yıl önce

Merhaba, evet, yabancının çıktığı gün itibari ile çalışma iznini iptal ettirmek zorundasınız.

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.

123
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x