Çalışma İzni Nasıl İptal Edilir ?

Çalışma İzni Nasıl İptal Edilir ?

Yabancının Çalışma iznini iptal ettirmek isteyen işverenler öncelikle e-Devlet den giriş yapmalı, yabancıların çalışma izni otomasyon sistemine girmeleri ve aşağıda örneklerini verdiğimiz dilekçeyi yüklemeleri ve çalışma izni iptal tuşuna basarak işlemi sonlandırmaları yeterlidir.

Dilekçeyi eksiksiz doldurmaya özen gösterilmesine dikkat edilmelidir.  yabancının çalışma izni kartı sizde ise İsmet İnönü Blv. No:42, Emek/Ankara adresine kargo ile veya elden teslim edilmelidir.

Yabancının SGK dan çıkışını dilekçe tarihi itibari ile de yapabilirsiniz, kayıtlı mail adresinize gelecek bakanlıktan gelen izin iptal onay tarihi ile de yapabilirsiniz.

Şirketler İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ.

Ev Hizmetleri İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ.

İzin iptali talebi ancak daha önceden İşveren adına izin talebinde bulunulmuş kullanıcı tarafından yapılır.Kullanıcı turkiye.gov.tr üzerinden uygulamaya giriş yapar.İzin iptali yapılacak işveren kaydı seçilir.

İzin iptali yapılacak işveren kaydının seçilmesinden sonra Başvuru İşlemleri Menüsünden “Başvuru Takip” linki seçilir.

Açılan yeni sayfada izin iptali talep edilecek başvuru satırı seçilerek “Başvuru Durum Görüntüle” seçilir.

İlgili Başvuru seçildiğinde tablonun altında “İzin İptal Talebi”  butonuna tıklanır.

İlgili butona tıklandığında yeni açılan sayfa da glen msj tamam dendikten sonra tabloda bulunan izin iptal dilekçesi satırında bulunan “Ekle” butonuna basılır.

Bu butona basıldığında izin iptal dilekçesinin ekleneceği belge üretilir.

çalışma izni iptal örneği

İzin İptal dilekçesi satırı seçildiğinde pdf dosyanın yüklenebileceği alan açılır .Bu alana sadece PDF türünde dosya yüklenebilir.Yüklenecek dosya da sayfa boyutu boyutu en fazla 600 KB ve toplamda dosya boyutu maksimum 3600 KB olmalıdır. PDF belgeleri standart Adobe Uygulamaları ile PDF 1.4 ve üzeri versiyonlarda oluşturulmalıdır.

çalışma izni nasıl iptal edilir

İzin İptal Dilekçesi yüklenmesi bitirildikten sonra “Kaydet” butonuna basılır.

çalışma izni iptal

“Kaydet” butonuna basıldıktan sonra artık ilgili başvuru hakkında izin iptal talebi değerlendirilmek üzere Bakanlığımızca online olarak alınmış durumuna geçer. Yüklenen dilekçenin Bakanlığımıza gönderilmemesini gerektiğini içeren kullanıcı msj da bu ekranda görüntülenir.

çalışma izni iptal

213 yorum

 • Avatar
  emre

  Merhaba
  Evimdeki yabancı uyruklu çalışan işten ayrıldı. Bende 4 gün önce çalışma izin iptali için başvuruyu yaptım. Başvuru sonuçlanmadı halen. Sonucu beklemeden SGK’ya başvuru yapabilir miyim? Şu anda 5 gün benim aleyhime işledi. İptalin sonuçlanması kaç gün sürüyor? Sonuçlanana kadar geçen süre için SGK bana sigorta masrafı çıkartacak mıdır? Bu konularda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal

   Merhaba Emre Bey,

   Çalışma izni iptali için bağlı olduğunuz SGK’dan çalışma izni iptali gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Mevzuata göre, yabancı personelin sigortadan çıkışının yapıldığı tarihten itibaren 15 gün içinde Çalışma Bakanlığına yabancı personel çalışma izni iptal bildirimi yapılması gerekmektedir. Bakanlığa iptal bildirimi yaptıktan sonra onayı beklemeden SGK çıkışı yapabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın