Çalışma İzni Nasıl İptal Edilir ?

Çalışma İzni Nasıl İptal Edilir ?

Yabancının Çalışma iznini iptal ettirmek isteyen işverenler öncelikle e-Devlet den giriş yapmalı, yabancıların çalışma izni otomasyon sistemine girmeleri ve aşağıda örneklerini verdiğimiz dilekçeyi yüklemeleri ve çalışma izni iptal tuşuna basarak işlemi sonlandırmaları yeterlidir.

Dilekçeyi eksiksiz doldurmaya özen gösterilmesine dikkat edilmelidir.  yabancının çalışma izni kartı sizde ise İsmet İnönü Blv. No:42, Emek/Ankara adresine kargo ile veya elden teslim edilmelidir.

Yabancının SGK dan çıkışını dilekçe tarihi itibari ile de yapabilirsiniz, kayıtlı mail adresinize gelecek bakanlıktan gelen izin iptal onay tarihi ile de yapabilirsiniz.

Şirketler İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ.

Ev Hizmetleri İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ.

İzin iptali talebi ancak daha önceden İşveren adına izin talebinde bulunulmuş kullanıcı tarafından yapılır.Kullanıcı turkiye.gov.tr üzerinden uygulamaya giriş yapar.İzin iptali yapılacak işveren kaydı seçilir.

İzin iptali yapılacak işveren kaydının seçilmesinden sonra Başvuru İşlemleri Menüsünden “Başvuru Takip” linki seçilir.

Açılan yeni sayfada izin iptali talep edilecek başvuru satırı seçilerek “Başvuru Durum Görüntüle” seçilir.

İlgili Başvuru seçildiğinde tablonun altında “İzin İptal Talebi”  butonuna tıklanır.

İlgili butona tıklandığında yeni açılan sayfa da glen msj tamam dendikten sonra tabloda bulunan izin iptal dilekçesi satırında bulunan “Ekle” butonuna basılır.

Bu butona basıldığında izin iptal dilekçesinin ekleneceği belge üretilir.

çalışma izni iptal örneği

İzin İptal dilekçesi satırı seçildiğinde pdf dosyanın yüklenebileceği alan açılır .Bu alana sadece PDF türünde dosya yüklenebilir.Yüklenecek dosya da sayfa boyutu boyutu en fazla 600 KB ve toplamda dosya boyutu maksimum 3600 KB olmalıdır. PDF belgeleri standart Adobe Uygulamaları ile PDF 1.4 ve üzeri versiyonlarda oluşturulmalıdır.

çalışma izni nasıl iptal edilir

İzin İptal Dilekçesi yüklenmesi bitirildikten sonra “Kaydet” butonuna basılır.

çalışma izni iptal

“Kaydet” butonuna basıldıktan sonra artık ilgili başvuru hakkında izin iptal talebi değerlendirilmek üzere Bakanlığımızca online olarak alınmış durumuna geçer. Yüklenen dilekçenin Bakanlığımıza gönderilmemesini gerektiğini içeren kullanıcı msj da bu ekranda görüntülenir.

çalışma izni iptal

131 yorum

 • UĞUR

  Merhaba ,
  Benim eşim Türkmenistan uyruklu 2 yıldır evliyiz.
  Eşim çalışmak istiyor fakat çalışıp işten ayrılırsa oturma izninin iptal olup Türkmenistan’a gitmek zorunda kalmaktan korkuyor.
  Çalışma izni iptal olduğunda böyle bir durumla karşılaşır mıyız. Teşekkürler

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izni iptal edilmiş yabancılar 10 gün içinde oturma iznine müracaat ederlerse bir senelik ikamet izni alabilirler.

 • Burcak

  Merhaba çalışma izni süresi bitmemiş fakat işten ayrılmış personelin SGK’dan çıkışı yapıldı. Bakanlığın sitesinden Çalışma izninin ne kadar süre içerisinde iptal edilmesi gerekiyor? Süre var mıdır geçerse cezası var mıdır? Çalışan işten ayrılınca gitti çalışma izni kartı onda kaldı. Kartın bakanlığa gönderilmezse cezası var mıdır?
  Teşekkürler

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, iş akdine son verilmiş yabancıların 10 gün içinde SGK ve Çalışma Bakanlığına bildirimlerinin yapılması ve çalışma izninin iptal edilmesi gerekmektedir, çalışma izni kartının yabancıda kalması sorun değildir.

 • Leyla

  Merhaba. Benim şöyle sorum var ablam çalışmak istedi bir yerde onlar da çalışma izni başvuru yaptılar ama o iş olmadi ablam çalışmayı başlamadı orda sağlık sorunlarından, şimdi o başvuru iptal edildi galiba, ablam hiç bir sıkıntı yaşamaz demi?

 • SABİR

  MERHABLAR

  Türkiye de çalışma iznim var ama yakında eve gidiyorum. Ve aile sıkıntılarım olduğu için geri Türkiye ye gelmeye bilirim. Benim çalıştığım firmaya sıkıntı olur mu?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, hayır resmi olarak hiç bir sıkıntı olmaz fakat işvereninizin mağdur olmaması için işten ayrılacağınızı haber vermenizi öneririz.

 • Yusuf Birinci

  Merhabalar Selamlar
  Ben yurtdışında çalışıyorum isveçte
  Süresiz oturum iznim var çalıştığım firmadan bazı nedenlerden dolayı ayrılmam gerekiyor
  Sorum şu firma benim süresiz vize kartımın resmini çekip dosyalarına koydu
  Ben tekrar isveçe geleceğim
  Firma benim vize kartımın fotokopisi ile isveçe girmemi engellermi
  Lütfen bana bu konu hakkında bilgi verirmisiniz
  Çok teşekkür ederim

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, İsveç kanunları hakkında bilgimiz yok fakat Türk kanunlarına göre cevap verirsek hayır vizenizi hiç bir şekilde iptal ettiremez.

Bir cevap yazın