Çalışma İzni Nasıl İptal Edilir ?

Çalışma İzni Nasıl İptal Edilir ?

Yabancının Çalışma iznini iptal ettirmek isteyen işverenler öncelikle e-Devlet den giriş yapmalı, yabancıların çalışma izni otomasyon sistemine girmeleri ve aşağıda örneklerini verdiğimiz dilekçeyi yüklemeleri ve çalışma izni iptal tuşuna basarak işlemi sonlandırmaları yeterlidir.

Dilekçeyi eksiksiz doldurmaya özen gösterilmesine dikkat edilmelidir.  yabancının çalışma izni kartı sizde ise İsmet İnönü Blv. No:42, Emek/Ankara adresine kargo ile veya elden teslim edilmelidir.

Yabancının SGK dan çıkışını dilekçe tarihi itibari ile de yapabilirsiniz, kayıtlı mail adresinize gelecek bakanlıktan gelen izin iptal onay tarihi ile de yapabilirsiniz.

Şirketler İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ.

Ev Hizmetleri İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ.

İzin iptali talebi ancak daha önceden İşveren adına izin talebinde bulunulmuş kullanıcı tarafından yapılır.Kullanıcı turkiye.gov.tr üzerinden uygulamaya giriş yapar.İzin iptali yapılacak işveren kaydı seçilir.

İzin iptali yapılacak işveren kaydının seçilmesinden sonra Başvuru İşlemleri Menüsünden “Başvuru Takip” linki seçilir.

Açılan yeni sayfada izin iptali talep edilecek başvuru satırı seçilerek “Başvuru Durum Görüntüle” seçilir.

İlgili Başvuru seçildiğinde tablonun altında “İzin İptal Talebi”  butonuna tıklanır.

İlgili butona tıklandığında yeni açılan sayfa da glen msj tamam dendikten sonra tabloda bulunan izin iptal dilekçesi satırında bulunan “Ekle” butonuna basılır.

Bu butona basıldığında izin iptal dilekçesinin ekleneceği belge üretilir.

çalışma izni iptal örneği

İzin İptal dilekçesi satırı seçildiğinde pdf dosyanın yüklenebileceği alan açılır .Bu alana sadece PDF türünde dosya yüklenebilir.Yüklenecek dosya da sayfa boyutu boyutu en fazla 600 KB ve toplamda dosya boyutu maksimum 3600 KB olmalıdır. PDF belgeleri standart Adobe Uygulamaları ile PDF 1.4 ve üzeri versiyonlarda oluşturulmalıdır.

çalışma izni nasıl iptal edilir

İzin İptal Dilekçesi yüklenmesi bitirildikten sonra “Kaydet” butonuna basılır.

çalışma izni iptal

“Kaydet” butonuna basıldıktan sonra artık ilgili başvuru hakkında izin iptal talebi değerlendirilmek üzere Bakanlığımızca online olarak alınmış durumuna geçer. Yüklenen dilekçenin Bakanlığımıza gönderilmemesini gerektiğini içeren kullanıcı msj da bu ekranda görüntülenir.

çalışma izni iptal

145 yorum

 • Cemile

  Hayirli gunler efansim benim calişma iznim var bu arada oturma iznimde var calişma izni auresi gecdim ben memleketdeydim ama oturma izni suresi daha 26 sinda bityo şubat ben bu durumda uzatma yapmam gerekirmi yoksa yeniden başvuru oturma izni icin tşk

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, mevcut oturma izninizin geçerliliğini kontrol etmelisiniz, eğer hala geçerli ise oturma izninize uzatma başvurusu yapabilirsiniz.

 • mustafa

  Merhaba Çalışanın İznini iptal ettiğim tarihden itibaren , kaç gün içinde vize si biter kaçak durumuna düşer.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izni iptal edilmiş yabancılar 10 gün içinde Türkiye’yi terk etmeleri veya 7 gün içinde oturma iznine müracaat etmeleri gerekmektedir.

   • merhaba,
    çalışma izni iptal olan yabancının oturma izni de iptal olmuş olur mu ?
    ayrıca yeni bir işe girmiş , o yeni işveren mi çalışma ve oturma izni için başvuru yapması lazım ?

 • merhaba,

  bir konuda yardım istiyorum.

  bir tanıdığımız vardı , kendisi işveren olarak kendi evinde ev hizmetinde yabancı çalıştırıyordu.

  oturma izni ve çalışma izni var kendisinin.

  geçen hafta bu işveren olan kişi hayatını kaybetti.

  yabancı çalışanın çalışma izni iptal edilecek.

  yalnız vefat eden kişinin e-devlet şifresinden sisteme giriş yapamıyoruz çalışma iznini iptal ettirmek için.

  bu konuda ne yapılabilir ?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma bakanlığına durumu anlatan bir dilekçe ile müracaat ederek çalışma izninin iptal edilmesini istemeniz yeterlidir.

 • NAZMİYE

  Çalışma izni devam eden yabancı uyruklu bir mühendis çalışanımızın çalışma izni transferi yapmak istiyoruz. Ortakları aynı ve aynı sektörde çalışan iki firmamız var. Nasıl bir yol izleyeceğiz. Çalışma izni devam eden firmadan otomasyon sistemi üzerinden ‘’çalışma izni iptali’’ ni yapıp ikinci firmamız üzerinden de ‘’yurtiçi ilk başvuru’’ formunu doldurmamız yeterli mi? Ek bir şey yapmamıza gerek var mı? Teşekkürler.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, sorularınız danışmanlık hizmetlerimiz kapsamına girdiği için maalesef cevap veremiyoruz, çalışma izni transferi ile alakalı bizden hizmet almak isterseniz 444 7 284 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

 • Naz

  Merhaba
  bir şirkette bir yıldır çalışıyorum. eğer başka bir şirkete gitsem ve iş değişimi yapsam, ilk olarak yeni şirket çalişma izni yapmak zorunda sonra iptal yoksa önce iptal sonra yeni işte çalışma izni başavurusu
  Bide iptal ettikten sora iş veren harç parasını geri alabilir mi. ?

 • İskhak

  Merhaba,

  Şimdi ben çalışma iznimi uzattım 2019 kasıma kadar, şimdi istifa edersem, çalışma iznim iptal edilecek ama 2019 kasıma kadar ikametgah olarak geçerli olacak yoksa süreç nasıl olacak?

  Teşekkürler.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izni aynı zamanda oturma izni yerine geçtiği için çalışma izinleri iptal edilen yabancıların oturma izinleri iptal edilmiş sayılır.

 • Merabalar benim bu ayın 14 de çalışma izinim iptil oldu şimdi oturma izinimin da ha 2020 kadar zamanı var eğer çalış ma iptal olursa oturmada iptal oluyormu

 • Mirzo

  Merhaba,
  5 yıldır çalışma izni ile çalışıyorum. Ama yakında işten ayrılacağım. Oturma izni almam için nasıl yol izlemem gerekiyor. Uzatma mı olacak yoksa İlk başvuru mu? SGK çıkışı yapıldıktan sonra mı Oturma İznine başvurabilirim yada öncesinden de başvurabilecek miyim?
  Teşekkürler!

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, SGK sı iptal edilen yabancılar 10 gün içinde kısa dönem oturma iznine ilk başvuru şeklinde başvurmaları gerekmektedir.

 • Suleyman Sanli

  Esim, adina Mayis 2018 ayinda cikarilan calisma izni ile 15 kasim 2018 tarihine kadar calisti ve 20 kasim tarihinde ukraynaya dondu. Aynı işyerine donmeyeceğini işyerine iletmesine ragmen işlem yapmak istemiyorlar. Biz kendi calışma iznimizi nasıl iptal ettirebiliriz. Calışma izni 1 yıllık gecerli olduğundan iptal edişmediği taktirde, yılbaşından sonra olası baska iş teklifleri icin yeniden calısma vizesi almamız mümkün olamayacak . Yapılacak işlem hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. Tesekkurler

 • ahmet

  Merhabalar, e-imza ile yapmış olduğum yabancı çalışma izni başvurusunu süresiz olarak yaptım fakat şuanda bunu 1 yıla kadar değiştirmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım?

 • NAZLI

  Merhaba, çalışma izni aldığımız yabancı çalışanımız T.C. vatandaşı olmuş kimliğini ibraz etmiştir bize. İzin iptali için bir işlem yapmamıza gerek var mıdır ? Hala çalışmaya devam edecektir çıkış yapmayacağız bilgilerinize. Şimdiden teşekkürler.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, konuyu bir belirten bir dilekçe ile çalışma bakanlığına çalışma izninin iptali için başvurmanız yeterlidir.

 • ergün mutlu

  merhaba kolay gelsin evimde hasta bakıcı olarak çalışan gürcü uyruklu bayan 5 yıldır yanınızda çalışmakta ide toplam 1800 sigortası var bayan türk vatandaşı almak istiyor ama bunun bizde çalışma süresi 24/07/2018 tarihirde biiti ben sigortası kapattım vadanda olmak istyor ne yapamalıyız teşekür ederim

 • meryem

  Merhaba, Gurcu olan dadımın calısma izni 10 Ekimde bitiyor kendisiyle de ayrılıyoruz. Sigortayı e bildirge de hangi tarih itibariyle sonlandırmalıyım ? Başka bir işlem yapmama gerek var mı iptal dilekcesi etc. gibi ?

 • Cemiel

  Tşk ederm efandim ben şimdi giriş cikiş yapmak.istiyorum memlekete gidip gelmem icin bi sakincasi yok deyilmi

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, kendi isteğiniz ile çıkış yaparsanız ve eğer kaçak kalma durumunuz varsa ve çıkacak cezayı öderseniz hiç bir sakıncası bulunmamaktadır.

   • Cemile

    Allah razi olsun ben internetden dun calişma iznimi sorgulama yapdim başvuru icin izin bulunmaktadir diye yazyo bu demek ipdal deyil dogrumu anladim efandim cooook teşekkur ederm

 • Cemile

  Hayirli gunler efandim ben turkmenistan vatandaşiyim benim calisma iznim var ama sgk ipdal edildi ama calişma iznimi ipdal etmediler bu durumda ben kacak kalyomuyum efandim tşk ederm

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çok yanlış bir durum yapmışlar SGK dan çalıştığınız iş yerine ceza kesilecektir, fakat siz kaçak durumda değilsiniz, çalışma izniniz iptal edilinceye kadar Türkiye’de yaşayabilirsiniz.

 • ALPER GÜRŞEN

  Ata Kurumsal 9 AĞUSTOS 2018 20:52 ‘DA YANITLA
  Merhaba, ilişiği kesilen her bir yabancı için ayrı ayrı çalışma izni iptal dilekçesi yazıp kargo ile Çalışma bakanlığına göndermeniz yeterlidir.

  İzin kartları ile gelen broşürde kısaca, ”E-devlet kapısı üzerinden online olarak izin iptal talebinde bulunmanız ( online olarak iptal talebinde bulunulamadığı hallerde ıslak imzalı dilekçe ile başvurulabilir ) ve yabancının SGK çıkışını yapmanız gerekmektedir. ” açıklaması mevcut. Online olarak izin iptal dilekçesini sisteme yüklemek yeterli , posta ile göndermeye gerek yok yorumuma göre. Gerek var mıdır acaba ?
  Tabi ki izin otomasyonu yenilenmiş olabilir yazınızdan daha sonra…

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yeni otomasyon sisteminde çalışma iznini iptal edecek bölüm henüz çalışmadığı için bahsettiğimiz yöntemi kullanarak çalışma iznini iptal edebilirsiniz. 170 i arayarak da detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • İa

  Yabanci için çalışma izin kapatırken oturma izin birakabiliyor muyuz?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, öyle bir uygulama bulunmamaktadır, kısa dönem ikamet izni ile alınmış çalışma izinleri iptal edilirken otomatik olarak ikamet izni de iptal edilmiş sayılır.

 • esra

  merhaba suriyeli bir çalışan için çalışma izni başvurusunda bulundum.çalışma izni değerlendirme aşamasında çalışandan memnun kalmadığımız için işine son verildi.
  değerlendirme aşamasında olduğu için nasıl iptal edileceğini bilmiyorum yardımcı olurmusunuz.

 • Yunus

  Merhaba, şirketimizde çalışmakta olan 5 yabancı personel istifa edip ayrıldı. Ayrıca 7 personelde işbaşı yapacaktı fakat çalışma belgeleri tarafımıza ulaşmasına rağmen işbaşı yapmadı. Çalışma belgelerinin iptalini nasıl yapabiliriz? Teşekkür ederim.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, ilişiği kesilen her bir yabancı için ayrı ayrı çalışma izni iptal dilekçesi yazıp kargo ile Çalışma bakanlığına göndermeniz yeterlidir.

   • Yunus

    Sistem üzerinden E-imza ile herhangi bir işlem yapmamıza gerek kalmadan bu işlem tamamlanacak o zaman çok teşekkür ederim. Ayrıca aşağıda yazdığım gibi dilekçe örneği uygun mudur ?

    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞINA
    (Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü)
    İnönü Bulvarı No:42, Emek 06520 ANKARA

    Bakanlığınızın gg.aa.yyyy tarih ve 1234567 numaralı çalışma izni ile istihdam etmekte bulunduğumuz xxxxxx uyruklu xxxx xxxxxxxx isimli yabancının işe başlamaması nedeniyle çalışma izninin iptal edilmesini arz ederiz.

    İşveren/Şirket yetkilisi
    İsim / İmza / Görev
    (Şirket Kaşesi)

Bir cevap yazın