Çalışma İzni Nasıl İptal Edilir ?

Çalışma İzni Nasıl İptal Edilir ?

Yabancının Çalışma iznini iptal ettirmek isteyen işverenler öncelikle e-Devlet den giriş yapmalı, yabancıların çalışma izni otomasyon sistemine girmeleri ve aşağıda örneklerini verdiğimiz dilekçeyi yüklemeleri ve çalışma izni iptal tuşuna basarak işlemi sonlandırmaları yeterlidir.

Dilekçeyi eksiksiz doldurmaya özen gösterilmesine dikkat edilmelidir.  yabancının çalışma izni kartı sizde ise İsmet İnönü Blv. No:42, Emek/Ankara adresine kargo ile veya elden teslim edilmelidir.

Yabancının SGK dan çıkışını dilekçe tarihi itibari ile de yapabilirsiniz, kayıtlı mail adresinize gelecek bakanlıktan gelen izin iptal onay tarihi ile de yapabilirsiniz.

Şirketler İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ.

Ev Hizmetleri İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ.

İzin iptali talebi ancak daha önceden İşveren adına izin talebinde bulunulmuş kullanıcı tarafından yapılır.Kullanıcı turkiye.gov.tr üzerinden uygulamaya giriş yapar.İzin iptali yapılacak işveren kaydı seçilir.

İzin iptali yapılacak işveren kaydının seçilmesinden sonra Başvuru İşlemleri Menüsünden “Başvuru Takip” linki seçilir.

Açılan yeni sayfada izin iptali talep edilecek başvuru satırı seçilerek “Başvuru Durum Görüntüle” seçilir.

İlgili Başvuru seçildiğinde tablonun altında “İzin İptal Talebi”  butonuna tıklanır.

İlgili butona tıklandığında yeni açılan sayfa da glen msj tamam dendikten sonra tabloda bulunan izin iptal dilekçesi satırında bulunan “Ekle” butonuna basılır.

Bu butona basıldığında izin iptal dilekçesinin ekleneceği belge üretilir.

çalışma izni iptal örneği

İzin İptal dilekçesi satırı seçildiğinde pdf dosyanın yüklenebileceği alan açılır .Bu alana sadece PDF türünde dosya yüklenebilir.Yüklenecek dosya da sayfa boyutu boyutu en fazla 600 KB ve toplamda dosya boyutu maksimum 3600 KB olmalıdır. PDF belgeleri standart Adobe Uygulamaları ile PDF 1.4 ve üzeri versiyonlarda oluşturulmalıdır.

çalışma izni nasıl iptal edilir

İzin İptal Dilekçesi yüklenmesi bitirildikten sonra “Kaydet” butonuna basılır.

çalışma izni iptal

“Kaydet” butonuna basıldıktan sonra artık ilgili başvuru hakkında izin iptal talebi değerlendirilmek üzere Bakanlığımızca online olarak alınmış durumuna geçer. Yüklenen dilekçenin Bakanlığımıza gönderilmemesini gerektiğini içeren kullanıcı msj da bu ekranda görüntülenir.

çalışma izni iptal

131 yorum

 • Maysa

  Merhaba,benim çalışma izinim 19.11.2019 itibaren iptal edildi , ben oturum izine başvuru yapabilermiyim yoksa iptal durumu varmı? Çünkü kendi isteğim boyunca isden ayrildim , normalde calisma izinin bitiş tarihi 18.08.2020 ama ben isden ayrildim

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalıştığınız işte 6 aydan fazla çalışmış iseniz çalışma izninizin iptal olduğu tarihten itibaren 10 gün içinde oturma iznine müracaat edebilirsiniz.

 • serdar karakaya

  09.11.2019 tarihinde yabancı izni sona erdi biz uzatma başvurusu yapamadık ancak 10.11.2019 tarihinde yeniden başvuru yaptık yeni izin gelene kadar işçi çıkışını nasıl yapacağız.ilginiz için teşekkürler

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yabancının geçerli bir ikamet izni yoksa maalesef bir gün sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Yabancının kendi ülkesinde Türk büyükelçiliği üzerinden başvuru yapılması gereklidir.

   • serdar karakaya

    6 aylık ikametgah var ve başvuruyu yaptık ancak uzatma başvurusu olmayınca çıkış yapmamız lazım sadece sgk dan çıkış yeterlimi çalışma bakanlığında iznin süresi bittiği için herhangi bir talep girecek yer yok iptal edilecek başvuru yoktur diyor

 • Yasemin

  Merhaba
  İlk defa yabancı çalışmazni iptali yaptım. Fakat ilk önce sgk gittim. Yazdığım çıkış dilekçesine geriye dönük olarak çıkış yaptırdım. Ertesi gün sisteme bu dilekçeyi yükledim. Yaklaşık sekiz gün sonra çalışma bakanlığından mail geldi. Onay tarihi olan 07,11.2019 itibari ile çıkışın yapılabileceğini dair ben sgk gidip 27.10.2019 tarihine çıkış yapmıştım. Dilekçeyi o şekilde işlemiştik.
  Yanlış bir yol mu izledik?
  Teşekkürler

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, bir daha yabancı çalıştırmayacak iseniz herhangi bir sorun olmayacaktır, çalıştırmanız durumunda ise bir asgari ücret ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

   • Yasemin

    Aynı gün ev hizmetleri için bir çalışan girişi başvurusu da yaptım sistemden. Düzeltme için sgk gideceğim tekrar. Sanırım sorunum bu şekilde çözülebilir.

 • merhabalar
  firmamızda 8 türk personel çalışmakta olup 3 yabancı için çalışma izni başvuruda bulunduk. üçüne birden çalışma izni çıktı biz bunların harçlarını yatırdık fakat sgk girişlerini
  sadece 1 kişi olarak gerçekleştirdik.diğer iki kişi için çalışma izni firmamız adına girişi mümkün olmuyor biz bunların harçlarını yatırmamıza rağmen sigortaya bildirmemiz veyahut başka işlem yapmamız gerekiyormu yardımcı olursanız sevinirim. teşekkür ederim.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izni onaylanmış yabancıların SGK girişlerinde sorun olmaması gerekiyor, böyle bir problemi ilk defa duyuyoruz, çalışma izni kartları ile birlikte SGK müdürlüğüne gitmenizi öneririz.

 • Anzhela

  merhaba çalışma izin iptal sonra 10 gün içinde çkış yapsam geri gelebiliorum acaba

 • Numan

  Merhabalar, 1 yıllık izin çalışma izni aldığımız işçi Türk vatandaşlığına geçti, bununla ilgili bir işlem yapmamız gerekiyor mu ? Sistemde hala çalışma izni devam ediyor, vize süresi geldi vizde işlemleri yapmama da izin vermiyor.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba,
   Çalışma iznini iptal ettirmek isteyen işverenler öncelikle e-Devlet üzerinden yabancıların çalışma izni otomasyon sistemine girmeleri gerekmektedir.

 • Jale sarıcı

  Merhaba benim bakıcım rahstsızlandığı icin ülkesine dönüyor. Sadece sgk dan iptal etsem zaten otomotik olarak çalışma izni de düşmez mi

 • burhan

  merhaba,
  1 yıllık çalışma izinleri olan yabancı personelimizin izinlerini 1 ay dolduktan sonra iptal etmek durumunda kaldık. Yeni yasaya göre aşağıdaki madde gereği oturma izni alınamadığını öğrendik. Bu maddeye göre ne kadar süre ile oturma izni alamayacaklar ?
  ‘Şirket ve kurumlarda çalışan yabancıların çalışma izinleri 6 aydan önce iptal edilirse veya işten ayrılırlarsa Türkiye’de oturma izni alamayacaklardır.’
  Yeniden çalışma izni başvurusu için beklenmesi gereken bir süre var mı ?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, kendi ülkelerine giriş yapıp 90 gün kalıp çıkış yaparak yeniden oturma iznine müracaat edilebilir, yabancıların ülkelerinin hangisi olmadığı için kendi ülkelerinde ne kadar kalacaklarını net olarak belirtemiyoruz.

 • Lala

  Çalışma izni iptalına baş vurdukdan sonra kaç gün içerisinde iptali gerçekleşmekdedir ?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, iptal için başvuruda bulunan gün itibari ile çalışma izni iptal edilir, yabancı 10 gün içinde Türkiye’den çıkması veya ikamet iznine başvurması gerekmektedir.

 • GİZEM

  Merhaba, çalışma izni talebinde bulunduğumuz personel adayı henüz talep değerlendirme aşamasındayken çalışmaktan vazgeçti . talebi nasıl iptal edebilirim. kolaylıklar dilerim .iyi günler

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, şu durumda iptal edemezsiniz, başvurunun sonuçlanmasını beklemek zorundasınız, sonuçlandıktan sonra iptal edebilirsiniz.

 • Aida

  Merhaba çalışma izin aldığıma 3 ay oldu. Kendim çalışma iznimi iptal edebilir miyim?

 • Sabri

  Iyi günler suriyeli bir çalışanımız sigortalı bayram. İçin suriyeye gidicek fakat sigortalı olduğu için çıkamıyor ne yapmalıyız ve değerlendirme aşamasına 1.5aydir bekleyen bir işlem var bunu nasıl Hizlandirabiliriz tesekkurler

 • Dizar

  Merhabalar, calisma iznim varken isten ayrildim ve sirket SGK cikisi yapti fakat calisma iznin iptali istemediler, calisma izni sorgulama sayfasinda kontrol ederken, calisma iznim var gozukuyor, madem ki calisma izni, ikamet iznin yerinde geciyor, ulkeden cikis yapabilir miyim? Bir sikti olur mu? Bu konuda bilgi verirseniz, sevinirim. Iyi calismalar

 • kübra

  Merhaba tanıdığım evinde hasta bakıcı olarak yabancı uyruklu işçi çalıstırıyor fakat işten çıkarmak istıyor bunun için ne gerekli acaba bilgi verebilirmisiniz

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, bir dilekçe ile bakanlığa çalışma iznini iptal ettirmek için başvurması yeterlidir, ardından yabancının SGK dan çıkışının yapılması gerekmektedir.

 • AHMET

  Merhaba.Bir yabancı çalışanımız var .İşten çıkışı yapılacak.Yabancının SGK dan çıkışı izin iptal tarihili ile aynı mı olmak zorunda .

 • Dizar

  Merhabalar. Önceden çalıştığım şirket çalışma iznim iptal etmezse, yeni şirkette çalışma izni alabilir miyim?

 • mohd

  merhaba…. sonuclanmamis calsima izni basvurusu iptal edilebilir mi?
  bir hastane ile anlastim ve calisma izni sureci baslattilar. fakat sonradan baska bir hastanede daha iyi bir is teklifi aldim. ilk anlastigim hastanenin calisma izni basvurusu iptal edebilir mi, bir sorun olur mu?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evet değerlendirme aşamasında ki başvurular bir dilekçe yazılarak iptal edilebilmektedir, diğer başvurular için herhangi bir sorun olmaz.

 • Vusal KARIMLI

  Ben Azerbaycan Cumhuriyeti Vatandaşı Vusal KARİMLİ. (TC kimlik No 99459053644) Ben 05.05.2018 tarihinde Avrasya Universitesi’ne Dr. Ögr. Üyesi olarak başvurdum. (https://www.akademikpersonel.org/anasayfa/avrasya-universitesi-akademik-kadro-ilani-9.html) 11.06.2018 taihinde Avrasya Universitesi YÖK-e çalışma izni icin başvurulmuş ve 01.09.2018 tarihinde çalışma iznim gelmiştir ve 28.09.2018 tarihinde Avrasya Universitesi Fen Edebiyat Fakültesinde İngiliz dili ve Edebiyatı bölümünde Dr. Ögr. Üyesi olarak atandım. Güz dönemi icinde 7 (yedi) ders verdim.
  2018-2019 1-Güz
  FEN – EDEBİYAT FAKÜLTESİ İngiliz Dili ve Edebiyatı

  1. ELIT 207 Klasik Edebiyat
  2. ELIT 209 Çeviri I
  3. ELIT 311 Öykü İnceleme
  4. ELIT 409 Dil Becerilerinin Öğretimi I
  5. ELL 1003 Metin Okuma ve İnceleme I
  6. ELL 1005 İleri İngilizce Dil Bilgisi I
  7. ELL 1007 Edebi Kavramlar

  1. Avrasya Universitesi 61253744-900-E.1103 saylı 13.02.2019 tarihinde yüksek lisans ve doktora diplomamın verdiğim derslerle uyumlu olmaması gerekçesiyle atanmam Üniversite tarafından YÖK kanununa göre iptal edilmiştir.
  a. 1. Hiç bir ihbar yapılmadan.
  b. 2. Hangi kanun olduğunu bilmiyorum.
  Benim 2018- 2019 eğitim öğretim yıli-(GÜZ) verdiğim derslerin notlarını iptal edilmesi yasaldırmi?- yüksek lisans ve doktora diplomamın verdiğim derslerle uyumlu olmaması gerekçesiyle (61253744-900-E.1103 saylı yazı),

 • samet

  merhabalar, eşimin çalışma izni mayıs 2019’da bitiyor ikamet izni için önceden başvuru yapabilirmiyiz. Yoksa işten çıktıktan sonramı? ve bu süreç 10 günü geçerse hala ikamet edeceği için sıkıntı olurmu?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izni bittikten sonra ilk on içinde oturma izni müracaatı yapabilirsiniz. on günü geçerse yabancının giriş çıkış yapması gerekmektedir.

 • Cemile

  Hayirli akşamlar efandim benim calişma izni vardi 26.12.2018 da bitdi ama ben memleketdeydim geleli 10 gun oldu bu arada oturma iznim de var onun suresi 26.02.2019 da bityo brnim bu durumda ilk başvurumu yapmam gerekiyo yoksa ızatma iznim yapmam gerekiyomu neolur bana yardamci olun tşk ederm

Bir cevap yazın