Çalışma İzni Nasıl İptal Edilir ?

Çalışma İzni Nasıl İptal Edilir ?

Yabancının Çalışma iznini iptal ettirmek isteyen işverenler öncelikle e-Devlet den giriş yapmalı, yabancıların çalışma izni otomasyon sistemine girmeleri ve aşağıda örneklerini verdiğimiz dilekçeyi yüklemeleri ve çalışma izni iptal tuşuna basarak işlemi sonlandırmaları yeterlidir.

Dilekçeyi eksiksiz doldurmaya özen gösterilmesine dikkat edilmelidir.  yabancının çalışma izni kartı sizde ise İsmet İnönü Blv. No:42, Emek/Ankara adresine kargo ile veya elden teslim edilmelidir.

Yabancının SGK dan çıkışını dilekçe tarihi itibari ile de yapabilirsiniz, kayıtlı mail adresinize gelecek bakanlıktan gelen izin iptal onay tarihi ile de yapabilirsiniz.

Şirketler İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ.

Ev Hizmetleri İçin Çalışma İzni İptal Dilekçesi Örneği İçin TIKLAYINIZ.

İzin iptali talebi ancak daha önceden İşveren adına izin talebinde bulunulmuş kullanıcı tarafından yapılır.Kullanıcı turkiye.gov.tr üzerinden uygulamaya giriş yapar.İzin iptali yapılacak işveren kaydı seçilir.

İzin iptali yapılacak işveren kaydının seçilmesinden sonra Başvuru İşlemleri Menüsünden “Başvuru Takip” linki seçilir.

Açılan yeni sayfada izin iptali talep edilecek başvuru satırı seçilerek “Başvuru Durum Görüntüle” seçilir.

İlgili Başvuru seçildiğinde tablonun altında “İzin İptal Talebi”  butonuna tıklanır.

İlgili butona tıklandığında yeni açılan sayfa da glen msj tamam dendikten sonra tabloda bulunan izin iptal dilekçesi satırında bulunan “Ekle” butonuna basılır.

Bu butona basıldığında izin iptal dilekçesinin ekleneceği belge üretilir.

çalışma izni iptal örneği

İzin İptal dilekçesi satırı seçildiğinde pdf dosyanın yüklenebileceği alan açılır .Bu alana sadece PDF türünde dosya yüklenebilir.Yüklenecek dosya da sayfa boyutu boyutu en fazla 600 KB ve toplamda dosya boyutu maksimum 3600 KB olmalıdır. PDF belgeleri standart Adobe Uygulamaları ile PDF 1.4 ve üzeri versiyonlarda oluşturulmalıdır.

çalışma izni nasıl iptal edilir

İzin İptal Dilekçesi yüklenmesi bitirildikten sonra “Kaydet” butonuna basılır.

çalışma izni iptal

“Kaydet” butonuna basıldıktan sonra artık ilgili başvuru hakkında izin iptal talebi değerlendirilmek üzere Bakanlığımızca online olarak alınmış durumuna geçer. Yüklenen dilekçenin Bakanlığımıza gönderilmemesini gerektiğini içeren kullanıcı msj da bu ekranda görüntülenir.

çalışma izni iptal

106 yorum

 • burhan

  merhaba,
  1 yıllık çalışma izinleri olan yabancı personelimizin izinlerini 1 ay dolduktan sonra iptal etmek durumunda kaldık. Yeni yasaya göre aşağıdaki madde gereği oturma izni alınamadığını öğrendik. Bu maddeye göre ne kadar süre ile oturma izni alamayacaklar ?
  ‘Şirket ve kurumlarda çalışan yabancıların çalışma izinleri 6 aydan önce iptal edilirse veya işten ayrılırlarsa Türkiye’de oturma izni alamayacaklardır.’
  Yeniden çalışma izni başvurusu için beklenmesi gereken bir süre var mı ?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, kendi ülkelerine giriş yapıp 90 gün kalıp çıkış yaparak yeniden oturma iznine müracaat edilebilir, yabancıların ülkelerinin hangisi olmadığı için kendi ülkelerinde ne kadar kalacaklarını net olarak belirtemiyoruz.

 • Lala

  Çalışma izni iptalına baş vurdukdan sonra kaç gün içerisinde iptali gerçekleşmekdedir ?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, iptal için başvuruda bulunan gün itibari ile çalışma izni iptal edilir, yabancı 10 gün içinde Türkiye’den çıkması veya ikamet iznine başvurması gerekmektedir.

 • GİZEM

  Merhaba, çalışma izni talebinde bulunduğumuz personel adayı henüz talep değerlendirme aşamasındayken çalışmaktan vazgeçti . talebi nasıl iptal edebilirim. kolaylıklar dilerim .iyi günler

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, şu durumda iptal edemezsiniz, başvurunun sonuçlanmasını beklemek zorundasınız, sonuçlandıktan sonra iptal edebilirsiniz.

 • Aida

  Merhaba çalışma izin aldığıma 3 ay oldu. Kendim çalışma iznimi iptal edebilir miyim?

 • Sabri

  Iyi günler suriyeli bir çalışanımız sigortalı bayram. İçin suriyeye gidicek fakat sigortalı olduğu için çıkamıyor ne yapmalıyız ve değerlendirme aşamasına 1.5aydir bekleyen bir işlem var bunu nasıl Hizlandirabiliriz tesekkurler

 • Dizar

  Merhabalar, calisma iznim varken isten ayrildim ve sirket SGK cikisi yapti fakat calisma iznin iptali istemediler, calisma izni sorgulama sayfasinda kontrol ederken, calisma iznim var gozukuyor, madem ki calisma izni, ikamet iznin yerinde geciyor, ulkeden cikis yapabilir miyim? Bir sikti olur mu? Bu konuda bilgi verirseniz, sevinirim. Iyi calismalar

 • kübra

  Merhaba tanıdığım evinde hasta bakıcı olarak yabancı uyruklu işçi çalıstırıyor fakat işten çıkarmak istıyor bunun için ne gerekli acaba bilgi verebilirmisiniz

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, bir dilekçe ile bakanlığa çalışma iznini iptal ettirmek için başvurması yeterlidir, ardından yabancının SGK dan çıkışının yapılması gerekmektedir.

 • AHMET

  Merhaba.Bir yabancı çalışanımız var .İşten çıkışı yapılacak.Yabancının SGK dan çıkışı izin iptal tarihili ile aynı mı olmak zorunda .

 • Dizar

  Merhabalar. Önceden çalıştığım şirket çalışma iznim iptal etmezse, yeni şirkette çalışma izni alabilir miyim?

 • mohd

  merhaba…. sonuclanmamis calsima izni basvurusu iptal edilebilir mi?
  bir hastane ile anlastim ve calisma izni sureci baslattilar. fakat sonradan baska bir hastanede daha iyi bir is teklifi aldim. ilk anlastigim hastanenin calisma izni basvurusu iptal edebilir mi, bir sorun olur mu?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evet değerlendirme aşamasında ki başvurular bir dilekçe yazılarak iptal edilebilmektedir, diğer başvurular için herhangi bir sorun olmaz.

 • Vusal KARIMLI

  Ben Azerbaycan Cumhuriyeti Vatandaşı Vusal KARİMLİ. (TC kimlik No 99459053644) Ben 05.05.2018 tarihinde Avrasya Universitesi’ne Dr. Ögr. Üyesi olarak başvurdum. (https://www.akademikpersonel.org/anasayfa/avrasya-universitesi-akademik-kadro-ilani-9.html) 11.06.2018 taihinde Avrasya Universitesi YÖK-e çalışma izni icin başvurulmuş ve 01.09.2018 tarihinde çalışma iznim gelmiştir ve 28.09.2018 tarihinde Avrasya Universitesi Fen Edebiyat Fakültesinde İngiliz dili ve Edebiyatı bölümünde Dr. Ögr. Üyesi olarak atandım. Güz dönemi icinde 7 (yedi) ders verdim.
  2018-2019 1-Güz
  FEN – EDEBİYAT FAKÜLTESİ İngiliz Dili ve Edebiyatı

  1. ELIT 207 Klasik Edebiyat
  2. ELIT 209 Çeviri I
  3. ELIT 311 Öykü İnceleme
  4. ELIT 409 Dil Becerilerinin Öğretimi I
  5. ELL 1003 Metin Okuma ve İnceleme I
  6. ELL 1005 İleri İngilizce Dil Bilgisi I
  7. ELL 1007 Edebi Kavramlar

  1. Avrasya Universitesi 61253744-900-E.1103 saylı 13.02.2019 tarihinde yüksek lisans ve doktora diplomamın verdiğim derslerle uyumlu olmaması gerekçesiyle atanmam Üniversite tarafından YÖK kanununa göre iptal edilmiştir.
  a. 1. Hiç bir ihbar yapılmadan.
  b. 2. Hangi kanun olduğunu bilmiyorum.
  Benim 2018- 2019 eğitim öğretim yıli-(GÜZ) verdiğim derslerin notlarını iptal edilmesi yasaldırmi?- yüksek lisans ve doktora diplomamın verdiğim derslerle uyumlu olmaması gerekçesiyle (61253744-900-E.1103 saylı yazı),

 • samet

  merhabalar, eşimin çalışma izni mayıs 2019’da bitiyor ikamet izni için önceden başvuru yapabilirmiyiz. Yoksa işten çıktıktan sonramı? ve bu süreç 10 günü geçerse hala ikamet edeceği için sıkıntı olurmu?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izni bittikten sonra ilk on içinde oturma izni müracaatı yapabilirsiniz. on günü geçerse yabancının giriş çıkış yapması gerekmektedir.

 • Cemile

  Hayirli akşamlar efandim benim calişma izni vardi 26.12.2018 da bitdi ama ben memleketdeydim geleli 10 gun oldu bu arada oturma iznim de var onun suresi 26.02.2019 da bityo brnim bu durumda ilk başvurumu yapmam gerekiyo yoksa ızatma iznim yapmam gerekiyomu neolur bana yardamci olun tşk ederm

Bir cevap yazın