Çinli Yatırımcıların Gayrimenkulde Rotası Türkiye

Küresel dünya ticaretini büyük ölçüde olumsuz etkileyen Covid-19 salgınına rağmen, Çinli yatırımcıların Türkiye’de gayrimenkul pazarına olan ilgisi hızlı bir şekilde artıyor. Çinli yatırımcıların bu ilgisinin altında kendi ülkelerinde gayrimenkul fiyatlarının yüksekliği ve Türkiye’nin yabancı yatırımcılara sağladığı vatandaşlık avantajı yatıyor. Bu nedenle, 2020 yılının ilk yarısında Çinli yatırımcılar aldıkları 415 adet konut ile Türkiye’de yatırım yapan yabancı milletler listesinde uzun bir aradan sonra 8.sırada yer aldı. Çinli yatırımcılar en son bu listeye 2016 yılında girebilmişti. Yaklaşık 4 yıllık aradan sonra tekrar Türkiye pazarında gayrimenkul yatırımı yapmaya başlayan Çinliler ise yaptıkları yatırımların kazandığı değerden ve amortisman sürelerinden oldukça memnun.

2019 Rakamları 6 Ayda Geçildi

Özellikle küresel Covid-19 salgınına karşı başarılı bir mücadele örneği gösteren ve tüm dünyaya virüsle mücadele konusunda adeta örnek olan Türkiye aynı zamanda farklı milletlerden yatırımcı çekme konusunda da son yıllarda başarılı bir grafik çiziyor. 2019 yılının tamamında Türkiye’de Çinli yatırımcılara yapılan satış rakamını, 2020 yılının ilk 6 ayında geride bırakan Türkiye, farklı şehirleriyle yabancı yatırımcılara çok özel fırsatlar sunuyor. Dünyanın büyük ekonomilerinin uçuşları iptal ettiği, sınırları kapattığı, hatta sokağa çıkma kısıtlamaları uyguladığı bu dönemde, yabancı yatırımcıların ilgisini çekmek ve gayrimenkul yatırımı almak Türkiye’nin uluslararası alanda büyük fırsatlara açık bir ülke olduğunun da net bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumun da doğal bir sonucu olarak Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı geçtiğimiz yıl 500 bini aşarken, bu yıl yine tüm uluslararası seyahat yasaklarına rağmen benzer bir başarının tekrar edilmesi bekleniyor.

Nevşehir Sürprizi

Çinli gayrimenkul yatırımcıları da pek çok yabancı yatırımcı gibi ağırlıklı olarak İstanbul ve Antalya’yı tercih ediyor. Bunun yanında Çinli yatırımcılar son dönemde gezip gördükleri ve hayran kaldıkları Kapadokya bölgesinin de etkisiyle Nevşehir’de yatırım yapmaya başladılar. Özellikle Çinli yatırımcılar arasında son derece popüler olan Nevşehir, Ürgüp, Göreme ve Avanos gibi turistik ilçelerinde pek çok yabancı yatırımcıya ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra Ankara, İzmir ve Sakarya gibi şehirler de yine Çin vatandaşı olan yatırımcıların radarında.