COVID-19 Kısıtlamaları Sebebiyle Ülkelerine Dönemeyen Yabancılara Çıkış Hakkı Tanındı

Koronavirüs pandemisi tüm dünyayı sararken salgından fazla etkileneceği düşünülen ülkeler karantina önlemlerine ek olarak uluslararası seyahat kısıtlamalarına başvurarak dışarıdan ülke sınırlarına girebilecek potansiyel virüs taşıyıcılarını engellemek ve içerideki dolaşım riskini minimize edebilmek için birtakım kararlar almak zorunda kaldılar. Birçok Avrupa ülkesi başta olmak üzere pandemi ilanıyla birlikte dünyanın her yerinde sınırlar kapatıldı ve uçuşlar geçici süreyle askıya alındı.

Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye de bu önlemler doğrultusunda salgının en çok yayılım gösterdiği Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yurt dışı ve yurt içinde seyahat kısıtlamalarına başvurdu. Yaklaşık 3 aylık dönemde sadece dış ülkelerde kalan ve Türkiye’ye dönmek isteyen Türk vatandaşları için özel olarak yurt dışından seferler gerçekleştirilirken, yurt içinde kalan vize süresi sona ermiş olan yabancılar ise alınan kararlar ile uçuşların gerçekleşmemesi ve sınırların kapatılması dolayısıyla vize sürelerini aşsalar dahi zorunlu olarak Türkiye sınırları içinde kalmaya devam ettiler. Ancak bu durum olağanüstü koşullar altında gerçekleşse bile kanunlar ve yönetmelikle gereği yasal olmayan şekilde Türkiye’de kalmaya devam eden yabancılar için devam eden süreçte bazı sorunlara yol açtı.

Covid-19 kaynaklı seyahat kısıtlamaları sebebiyle vize süreleri bitiminde ülkelerine dönüş yapamayan yabancıların karşı karşıya kaldıkları bu durumun çözümü için Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi harekete geçti. Göç İdaresi yayınladığı genelge ile vize süresi aşımı nedeniyle Türkiye’de kaçak olarak kalan ve pandemi sebebiyle yurtdışına çıkış yapamayan yabancılara yönelik kısıtlamaların geçici olarak askıya alındığını bildirdi.Geçtiğimiz 15 Haziran tarihinde yayınlanan genelgeye göre Covid-19 kısıtlamaları sebebiyle ikamet izinlerini uzatamayan ve aynı süreçte Türkiye’den kendi ülkelerine çıkış yapamayan yabancılar için ikamet izni kısıtlamaları geçici süreliğine askıya alındı.

Yayınlanan genelge metninde, turizm amaçlı ikamet izni kısıtlamasına tabi ülke vatandaşlarının Covid-19 pandemisi nedeniyle ikamet izinlerinin uzatılamaması ve kendi ülkelerine çıkış yapamamaları nedeniyle Türkiye’de illegal statüye geçtikleri ve eğitim, sağlık gibi temel hizmetlere erişim noktasında çeşitli mağduriyetler yaşadıkları tespit edildiğinden pandemi koşullarının durumuna göre yeniden değerlendirme yapılmak üzere “turizm amaçlı ikamet izni kısıtlaması uygulaması ikinci bir talimata kadar askıya alınmıştır” bilgisine yer verildi.

Vizesi Sona Eren Yabancılar 1 Ay İçinde Yurtdışına Çıkış Yapmak Zorunda

Göç İdaresi tarafından yayınlanan bildiriye ek olarak, Türkiye’de oturma izni sona eren ve kaçak duruma düşen yabancılara1 aylık bir çıkış süresi tanındığı belirtildi. Göç idaresi bu konu hakkında ayrıca, belirtilen sürenin aşılması halinde ise yabancılara giriş yasağı ve 492 sayılı Harçlar Kanunundan kaynaklanan idari para cezası uygulanacağını da ekledi.

Ülkelere Girişte Farklı Uygulamalar ve Kısıtlamalar Göze Çarpıyor

Seyahat kısıtlaması sürecinde Türkiye’de ikamet izinleri sona eren yabancıların, çıkış hakkı tanınmasıyla beraber farklı ülkelere seyahat edebilmeleri için dikkat etmeleri gereken bazı durumlar bulunuyor. Türkiye gibi bazı ülkeler yurtdışından gelen yabancılara yönelik seyahat kısıtlamalarını Haziran ayından bu yana uygulamazken, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok ülke kısıtlamaları sürmeye devam ediyor. Türkiye’de havalimanlarında kurulan termal görüntüleyici ve ateş ölçüm cihazları vasıtasıyla vücut sıcaklığı belirlenen değerden yüksek olan yolcular belirtileri göstermeleri halinde test merkezine yönlendirilirken, bazı ülkelerde havalimanlarından ülkeye kabulün gerçekleşebilmesi için öncelikli olarak önceden yapılmış ve sonucu alınmış Covid-19 testi (PCR) isteniyor. Test sonucunun pozitif olması halinde ülkeye giriş onaylanırken, aksi halde giriş kabul edilmiyor.

Bu bağlamda yurtdışına seyahat edecek olan yabancıların en çok merak ettiği konulardan biri de hangi ülkelerin havalimanlarındaki girişlerden nasıl bir pandemi uygulaması yürüttüğü oluyor. Ülke girişlerinde uygulanan PCR testi ve karantina uygulamaları ise ayrı bir soru işareti yaratıyor. Seyahate çıkmadan önce özellikle bilet alacağınız hava yolundan gideceğiniz ülkede uygulanan giriş koşulları hakkında mutlaka bilgi alınmasını tavsiye ediyoruz. 2020 yılı Ekim ayı itibariyle, Almanya, Avusturya, Belçika ve Fransa gibi ülkeler PCR testini zorunlu tutarken, Arnavutluk, Sırbistan ve İngiltere’de test ve karantina istenmiyor. Orta Doğu ve Afrika’da Pakistan’da herhangi bir kısıtlama olmazken, Mısır, Lübnan, Suudi Arabistan, Ürdün ve Katar PCR testi istiyor ve uygulanacak karantina süreleri değişiklik gösteriyor.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın