Doğa ve Tarihin Buluştuğu Nokta : Kapadokya ve Göreme Milli Parkı

Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Dünya Mirası Listesi’ne 1985 yılında Göreme Milli Parkı, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Karlı Kilisesi, Theodore Kilisesi, Karain Güvercinlikleri (Karain Kolombarileri) ve Soğanlı Arkeolojik Sit Alanı olmak üzere 7 bölüm halinde girmiştir.

Kapadokya ve Peri Bacaları

Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, peribacalarıyla dolu yamaçları, vadi tabanındaki zengin su kaynakları, bol bitki örtüsü ve çok sayıda kaya şekilleri, freskli kiliseleriyle eşsiz bir doğa harikasıdır. Kapadokya, Erciyes ve Hasan dağlarının tüflerinden milyonlarca yıl boyunca kum ve su erozyonu ile oyulmuş ve çeşitli uygarlıkların yeri olmuştur; Anadolu’nun kültürel tarihine sessiz bir tanıktır.

Kapadokya ayrıca yeraltı şehirlerini de kapsar. Bu büyüleyici ve kısmen açığa çıkarılan yeraltı şehirlerinin yanında Kapadokya’nın keşfedilmeyi bekleyen daha derin seviyelerde yeraltı şehirleri olduğuna inanılıyor. Uzun bir süre kutsal ibadet yerleri olarak kullanılan yeraltı şehirleri yakın zamanda yenilenmiş ve ziyaretçiler için erişilebilir hale getirilmiştir.

Göreme Milli Parkı Gezilecek Yerler

Peri bacalarına ve kaya şekillerine ek olarak, Kapadokya’yı ziyaret edenler Selçuklu ve Osmanlı sanat ve mimarisinin en güzel örnekleriyle karşılamaktadırlar. Alayhan, Sultanhanı ve Sarıhan kervansarayları, Eğri Minare, Ürgüp Taşkınpaşa Camii, Sungur Bey ve Alaaddin camileri görülmeye değer yapılar arasındadır. Bu gizemli bölgeyi keşfetmek ve insanlık ve doğanın eşsiz uyumuna tanıklık etmek için Ürgüp, Uçhisar, Avanos, Göreme, Çavuşin, Orta Hisar, Ihlara Vadisi, Sinnassos (Mustafapaşa), Soğanlı Vadisi, Zelve Vadisi ve Güvercinlik Vadisi’ni ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Doğanın ve insanlığın uyumunu yansıtan Kapadokya, bu gizemli bölgeyi keşfetmek ve doğanın eşsiz tasarımına tanık olmak isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın