Doğu Ekspresi Nedir ? Hangi Güzergahlarda Hizmet Vermektedir ?

Unutulmaz bir pastoral seyahat deneyimi yaşamak için Türkiye’deki Doğu Ekspresi’ni tercih etmelisiniz. Doğu Ekspresi, Ankara’dan kalkıp Kars’a doğru yol alırken bu sırada Türkiye’nin en güzel şehirlerinin bazılarından geçmektedir.Hangi mevsim olursa olsun, seyahatiniz esnasında trenin penceresinden izleyeceğiniz manzaralar her zaman çarpıcı olacaktır. Türkiye’de yapılması gereken alternatif bir gezi deneyimi için şiddetle tavsiye edilmektedir. Doğu Ekspresi, ülkenin doğusunda kalan illere seyahat ettiği için adını doğudan almıştır. Son zamanlarda, ucuz, konforlu ve muhteşem manzaralar eşliğinde bir seyahat arzu edenlerin tercihi hep Doğu Ekspresi olmuştur.

Türkiye’de tren seferlerini düzenleyen TCDD, 2019 Mayıs ayından itibaren Doğu Ekspresi seferlerini iki ayrı tren ile sunmaya başlamıştır. Turistik Doğu Ekspresi ve Doğu Ekspresi Ana Hat Treni ile ilgili farklılıkları ve diğer bilgileri yazımızın detaylar bölümünde bulabilirsiniz.

Her iki tren tipinde de yolculuk 24 saatten uzun sürmektedir.Böyle bir yolculuk için uçak seçeneği daha hızlı olsa da, Doğu Ekspresi’ne binmenin asıl amacı Türkiye’nin başka türlü şahit olamayacağınız saklı cennet diye tabir edilen köşelerini görmenize olanak tanıyan daha nostaljik bir seyahat deneyimini yaşamaktır.

Doğu Ekspresi ile ilk yolculuk bugünkü güzergâhına ulaşamasa da 1936 yılında gerçekleştirilmiştir.Doğu Ekspresi’nin inşaatı1924’te başlayıp, 1927’de Kayseri’ye, 1930’da Sivas’a ve 1936’da Çetinkaya’ya ulaşana kadar inşa edilmeye devam edilmiştir. Tren hattı 1939’da Erzurum’a kadar ulaşmıştır. 1962 yılında ise tren hattı şimdiki güzergâhına ulaşarak Kars’a kadar hizmet vermeye başlamıştır.

Başkent Ankara’dan ayrıldıktan sonra yolculuk Kırıkkale’ye, ardından Kayseri’ye doğru devam etmektedir. Sivas’ta gerçekleşen molanın sonrasında muhteşem dağlık araziden dolayı rota olağanüstü hale gelmektedir. Ermeni Yaylaları’na doğru sürekli bir tırmanıştan sonra, Doğu Ekspresi Erzurum’da mola vermekte ve yeniden hareket ederek son durağı olan Kars’a varmaktadır.

Bu yolculuğa çıkmak isteyenler için Kars’a vardıktan sonra Ani’nin muhteşem kalıntılarını keşfetmeniz şiddetle tavsiye edilmektedir. Eski ErmeniBagratuni Krallığı’nın eski başkenti olan Ani, bir zamanlar günümüz Ermenistan ve Doğu Türkiye’nin çoğunluğunu oluşturan bir krallık topraklarında kalan “1001 Kilisenin Şehri” olarak bilinmektedir. Günümüzde bu büyük kiliselerin kalıntıları geniş bir alanda ziyaretçilerine tarihin izlerini sunmaya devam ediyor.

Son zamanlarda Türkiye’de popüler olan eğlenceli bir aktivite haline gelen Doğu Ekspresi ile seyahat etmek, 24 saat sürmesine rağmen bir zevk meselesidir. Herkesin hayatında en az bir kere denemesi gereken bu deneyim, Kars’a ulaşmanın en keyifli yolu halini almıştır.Ayrıca, İstanbul ve Eskişehir’den Ankara’ya yüksek hızlı tren ya da uçakla ulaşabilir ve Doğu Ekspresi seyahatine devam edebilirsiniz.

Doğu Ekspresi’nin ayrıntılarıyla ilgileniyorsanız, lütfen sizler için derlemiş olduğumuz aşağıdaki bilgileri dikkatle okuyunuz.

Doğu Ekspresi Seyahati Hakkında Detaylar                              

Doğu Ekspresi sefer tipleri ve seyahat bilgileri nelerdir?

Yukarıda değindiğimiz gibi bir süredir Doğu Ekspresi trenleri,Turistik Doğu Ekspresi ve Doğu Ekspresi Ana Hat Treni olmak üzere iki ayrı şekilde hizmet vermektedir. Her iki trenin de güzergâhları aynı olmasına rağmen, vagon tipleri, durakları, sefer saatleri ve bilet fiyatları farklılık göstermektedir.

 1. Turistik Doğu Ekspresi

Turistik Doğu Ekspresi treni Ankara’dan Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri; Kars’tan ise Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri hareket etmektedir.Trenin Ankara’dan kalkışı saat 16.55’de; Kars’tan kalkışı ise saat 23.55’de gerçekleşmektedir. Turistik Doğu Ekspresi’nin diğer trenden farkı ulaşımdan ziyade turistik amaçlı olduğu için, Ankara-Kars yönünde 1 gün 7 saat süren yolculuk esnasında Erzincan, İliç ve Erzurum’da dururken, Kars-Ankara yönünde 1 gün 5 saat 20 dakika süren yolculuk esnasında Sivas’ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında yolcularının bölgeyi gezebilmeleri için bir süre durmaktadır.

Turistik Doğu Ekspresi treni yataklı ve yemekli vagon seçeneklerini sunmaktadır.

 1. Doğu Ekspresi Ana Hat Treni

Doğu Ekspresi Ana Hat treni haftanın her günü Ankara ve Kars’tan karşılıklı olarak hareket etmektedir. Trenin Ankara’dan kalkışı saat 18.00’de; Kars’tan kalkışı ise saat 08.00’de gerçekleşmektedir. Doğu Ekspresi Ana Hat Treni sırasıyla Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum illerinden geçerek 24 saatte Kars’a ulaşmaktadır. Ara duraklardaki bekleme süreleri, yol koşulları nedeniyle değişmektedir. Tren genellikle küçük kasabalarda 2-3 dakika dururken, büyük şehirlerde 6-7 dakika kadar duraklamaktadır.

Doğu Ekspresi Ana Hat treni, pulman, yemekli ve örtülü Kuşetli vagon seçeneklerini sunmaktadır.

Doğu Ekspresi vagon seçenekleri nelerdir?

Doğu Ekspresi vagonları 4 seçeneğe ayrılmıştır; yataklı,örtülü kuşetli, yemekli ve pulman vagonlar.Pulman, vagonun koltuklu olduğu anlamına gelmektedir. Vagonun bir tarafında ikili, diğer tarafında ise tekli koltuklar bulunmaktadır.Doğu Ekspresi seyahatinizi konforlu bir şekilde geçirmek istiyorsanız yataklı bölmeleri tercih etmelisiniz.Kuşetli vagonlar 4 kişilik bölmeler halinde yatağa dönüşebilen koltuklardan oluşmaktadır. Yataklı vagonlarda ise iki yatak bulunmaktadır. Ayrıca içeride lavabo, çalışma masası, elektrik prizi, buzdolabı vb. mevcuttur. Yemekli vagonlar ise dört masadan oluşan bir restorandan ibarettir.

Doğu Ekspresi bilet fiyatları ne kadar?

Doğu Ekspresi bilet fiyatları diğer seyahat seçeneklerine göre oldukça ekonomiktir. Fiyatlar vagon tipi, doluluk,yaş ve meslek indirimleri gibi değişkenlere bağlı olarak sürekli değişmektedir.

Turistik Doğu Ekspresi

Yataklı vagonda tek kişi: 480 TL

Yataklı vagonda 2 kişilik alımlarda kişi başı: 300 TL

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni

Pulman vagonda tek kişi: 48 TL

Örtülü Kuşetli vagonda tek kişi: 63,5 TL

Güncel bilet fiyatları, sefer bilgileri ve bilet satın almak için lütfen TCDD resmi satış kanalı https://ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr/ adresini ziyaret ediniz. Bilet satın aldıktan sonra PNR numaranız vermiş olduğunuz e-posta adresinize gönderilecektir.Trene binerken bu PNR numarasını göstermeniz yeterli olacaktır. Bilet satın alırken rota, vagon seçeneği gibi değişkenleri göz önünde bulundurarak hangi seçenekleri işaretlediğinizi not almalısınız. Çoğu kişi, bilet satın alırken yapılan yanlış işaretlemeler sonucu olarak yanlış bileti satın almaktadır.

Doğu Ekspresi’nde sunulan yiyecek ve içecekler nelerdir?

Doğu Ekspresi yemekli vagonları bir restoran içermektedir. Bu restoranda atıştırmalıklar, mezeler, çorbalar, ızgaralar, zeytinyağlılar ve daha pek çoğu servis edilmektedir. Fiyatlar oldukça makul seviyededir. Örneğin bir çay 2 TL iken, ızgara yemekleri 15-20 TL civarındadır. Restoranda kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Ancak, trenin sürekli hareket ettiği ve cihazın internet bağlantısının kesildiği göz önünde bulundurularak yanınızda nakit para taşımanızı tavsiye ederiz.

Doğu Ekspresi’nde vagonlar ve tuvaletler hijyenik midir?

Doğu Ekspresi ilk kalkış için gardan ayrılmadan önce her seferinde düzenli olarak temizlenmektedir. Örtülü kuşetli ve yataklı vagonlar için önceden hazırlanmış yıkanmış, paketlenmiş ve ütülenmiş temiz çarşafları bulmak mümkündür. Yolculuk başladığında tuvaletler oldukça temiz olmasına rağmen örtülü kuşetli ve pulman vagonlarda hızlı bir şekilde kirlenmektedir. Ancak yataklı vagonların bulunduğu kompartımanlara ait tuvaletler nispeten daha geç kirlenmektedir.

Doğu Ekspresi ile seyahat etmek güvenli midir?

Pek çok insan, Doğu Ekspresi’nin güvenli olup olmadığını merak etmiştir. Örtülü kuşetli ve yataklı bölmelerin çoğu içeriden kilitlenebilmektedir. Ancak, dışarıdan kilitlenemediği için ayrılmadan önce değerli eşyalarınızı yanınıza almanız önerilmektedir.

Doğu Ekspresi’nde internet var mıdır?

Seyahat boyunca güzergâhın çoğu yerinde internet erişimi mevcuttur. Ancak çok iyi performans gösterdiği söylenemez, hatta bazı noktalarda erişimin tamamen kesildiği görülmektedir.

Doğu Ekspresi ile ne zaman seyahate çıkmalıyım?

Elbette Türkiye’nin doğusunu düşündüğümüzde ilk aklımıza gelen şey kar ve karın yüksek dağlarda yarattığı etkileyici manzaralar olacaktır. Dolayısıyla Aralık, Ocak ve Şubat ayları kar manzaralarına şahit olmak için en popüler zamanlar arasındadır. Diğer yandan bahar ayları da doğaseverlere eşsiz resimler sunmaktadır.

Doğu Ekspresi Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Detaylar

Son olarak, Doğu Ekspresi hakkında bilmeniz gereken diğer detaylar aşağıda sıralanmıştır:

 • Yataklı vagonlar hariç tüm vagonlarda valiz koyma yeri yoktur.
 • Yolculuk için kış mevsimi seçilmişse, güzergâh boyunca sıcaklığın -10 dereceden düşük olacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden yanınızda kalın kıyafetler bulundurmalısınız. Her ne kadar vagonlar iyi ısıtılsa da molalar esnasında ihtiyacınız olabilir.
 • Trenin içinde kaldığınız bölmenin sıcaklığını ayarlamak için bir panel mevcuttur.
 • Trende sigara içmek yasaktır.
 • Yataklı ve örtülü kuşetli bölmelerde seyahat etmek yorucu değildir, ancak pulman için durum böyle değildir.
 • Örtülü kuşetlide bir adet, yataklı bölümde iki adet priz bulunmaktadır.
 • Her ne kadar temiz bir yastık kılıfı verilse de, yastık konusunda titizseniz yanınızda kendi yastığınızı götürebilirsiniz.
 • Görevliler tarafından trene konulan tuvalet kâğıtları kısa sürede tükenmektedir, bu yüzden yanınıza tuvalet kâğıdı almanız sizin için iyi olacaktır.
 • Yanınızda atıştırmalık aperatifler getirmeyi unutmayın.
 • Yanında nakit para bulundurun.
 • Manzaraya şahit olabilmek için güneş doğmadan uyanmalısınız.
 • Yolculuktan önce içeceklerinizi, müziğinizi ve kameranızı düzenleyin.

Bir cevap yazın