Eğitimini Tamamlayan Lisans Mezunları Nasıl Oturma İzni Alabilir?

Türkiye eğitim alanında son yıllarda gelişen ve birçok ülkeden gelen öğrenciye ev sahipliği yapan önemli bir eğitim limanı olarak karşımıza çıkıyor. Üniversite eğitim sisteminin gelişmiş olması ve yabancı öğrenciler için birçok farklı avantajı bir arada bulundurması, Türkiye’nin eğitim alanında daha fazla öğrenciye ev sahipliği yapacağı anlamına geliyor.

Her gelişmiş ülkede olduğu gibi Türkiye’de de oturma, çalışma, öğrenim görme gibi durumlarda yasal mevzuata uygun hareket edilir ve kişilere belli süreleri kapsayan, ülke içinde rahatça dolaşmalarını sağlayacak izinler verilir. Öğrencilik süresince devam edecek ‘’yabancı öğrenci ikamet izni’’ öğrenciliğin bitmesi ile birlikte sonlanacak ve kişiler için yeni prosedürler devreye girecektir. Peki, eğitimini tamamlayan lisans mezunları nasıl oturma izni alabilir?

Türkiye’de Oturma İzni Nasıl Alınır?

Öğrencilik hakkı biten ve mezun olan yabancılar; iş ve oturma izinleri, diğer ikamet izin türlerinin hükümleri kapsamına girer. Mezun olan yabancı uyruklu öğrenciler; ikamet bitim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde şartlarını yerine getirdiği ikamet izin türüne başvuruda bulunabilir.

Türkiye’de İkamet İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • İkamet izni için yapılacak başvurular; goc.gov.tr adresinden e-ikamet sistemine giriş yapılarak internet üzerinden gerçekleştirilir.
 • E-ikamet sisteminde istenen tüm bilgiler eksiksiz olarak doldurulur ve bu işlemin ardından randevu tarihi alınır.
 • Başvuru sırasında sistemde belirtilen evraklar randevu tarihine kadar tamamlanmalı ve tam randevu saatinde belirtilen adreste olunmalıdır.
 • Randevu saatine geç kalınması durumunda randevu iptal edilir ve tekrardan internet üzerinden yeni bir gün için randevu alınması gerekir.

Yabancılar İçin Türkiye’de Oturma İzni Şartları Nelerdir?

Yabancı uyruklu öğrencilerin üniversite eğitimi bittikten sonra Türkiye’de oturma izinleri; kısa dönem ve uzun dönem oturma izni olarak iki farklı şekilde verilmektedir.

Kısa Dönem Oturma İzni

Kısa dönem oturma izinleri; yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de ticari bağlantı kurmaları, iş yapmaları veya Türkiye’de taşınmazları bulunması durumunda başvurabilecekleri oturma izni türünü oluşturuyor. Kısa dönem oturma izinleri en fazla iki yıllık süreleri kapsar. Kısa dönem oturma izni için İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkili kurumdur.

Uzun Dönem Oturma İzni

Türkiye’de uzun dönem oturma izni alınabilmesi için yabanı uyruklu kişilerin kesintisiz şekilde en az sekiz yıl Türkiye’de ikamet etmesi gerekir. İl Göç İdaresi Müdürlüğü internet sitesindeki e-ikamet bölümünden yapılan başvuruların ardından gerekli belgeler hazırlanarak bizzat Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvurularda bulunulur.

Türkiye’de Oturma İzni almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

 • Oturma izni başvuru formu; İl Göç İdaresi Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden temin edilebilir.
 • Pasaport veya pasaport yerine kullanılan belgelerin aslı ve fotokopileri
 • 4 adet vesikalık fotoğraf; yakın zamanda çekilmiş ve kılık kıyafet yönetmeliğine uygun olmalıdır.
 • Kişilerin Türkiye’de kalacağı süre içerisinde geçimlerini nasıl sağlayacakları ve sahip olduğu maddi imkanları gösteren belgeler beyan edilmelidir.
 • Konutun başvuru sahibine ait olduğunu gösteren tapu veya kira sözleşmesi belgelerinin aslı veya onaylı suretleri…
 • Türkiye’de geçerli olan ve kişinin tüm sağlık giderlerini kapsayan sağlık sigortası

34 yorum

 • Avatar
  amer

  merhaba kıbrısta halı hazırda doktorum turkıyede master yapmak ıstıyorum.Hem surıye hem amerıka vatandaslıgım var.Yakın dogu unıversıtesınden turkce dıplomamda mevcut Mezun olduktan sonra calısma ıznı almak gerekıyor mu yoksa turkıyeden mezun oldugum ıcın kolay bır sekılde ısıme baslayabılır mıyım

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur. Yabancılar çalışma izni almadan herhangi bir iş yerinde çalışamazlar.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Emin Türkoğlu

  Merhaba, ben YÖS sınavı yaparak üniversite eğitimimi Türkiye de başlayacağım. Çifte vatandaşlığım var. Hem Türk hem İtalyan vatandaşıyım. İngilizce öğretmenliği okuyacağım. Mezun olduktan sonra kpss sınavına tabii tutulacakmıyım? Türkiyede öğretmenlik yapabilir miyim? Teşekkürler

 • Avatar
  Suad

  Merhaba, lisans eğitiminden temmuzda mezun oluyorum ve 1 eylülde ikamet iznim bitiyor. Yüksek lisansa başvuracaktım ama salgından dolayı başvuru süreci eylül ayına ertelendi ve ikamet izni bittiği sırada resmi olarak üniversite öğrencisi olarak görünmeyeceğim. Ne yapmam gerekiyor?

 • Avatar
  Emin

  İyi akşamlar. 6 senedir kesintisiz Türkiye’de yaşıyorum. Lisansımı Türkiye’de bitirdim. Vatandaşlık başvurusu yapa bilirmiyim?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, evet hiç kısa dönem ikamet izni almadıysanız ve çalışma izni alabilirseniz vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Bagül

  Merhabalar ben 1 hafta sonra mezun oluyorum ikametgah üzerinde 30.09.2020 bitiş tarihi yazıyor YÖK e mezun olarak sisteme girdiği an iptal mi oluyor yoksa eylüle kadar aktifmi oluyor

 • Avatar
  ALDOZA

  MERHABA 4 YIILIK ÜNİVERSİTE BİTİRDİM, TEKRAR ÜNİVERSİTE OKUMAK İÇİN LİSE DİPLOMAM İLE BAŞVURABİLİRMİYİM .
  YOKSA BİR SINAVA TABİ TUTULUYORMUYUM .TÜRKMENİSTAN UYRUKLUYUM

 • Avatar
  Mücahit

  Merhabalar. Yabancı uyruklu arkadaşım yös sınavına girecek. Sadece 4 yıllık bölüm mezunu olursamı vatandaşlık alabiliyor? 2 yıllık bölüm bitirse de alabiliyormu? Şimdiden teşekkür ederim

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de eğitim gören yabancılar, öğrenci ikametinin bitmesinin hemen akabinde çalışma izni alabilirlerse, öğrenci oldukları süre, vatandaşlık için istenilen 5 yıllık süre içinde sayılmaktadır.

 • Avatar

  Merhaba, Ocak 2019’da erkenden mezun oldum fakat ogrenci ikamet iznim eylul 2020’ye kadar devam ediyor. Turkiye’de cesitli odemesiz programlara katilmak icin kalmaya devam ettim. Herhangi bir ceza uygulanir mi?

  • marta
   marta

   Merhaba,
   Oturma izninizin bitiş tarihine kadar Türkiye’de kalabilirsiniz. Oturma izninizin süresini aşmamanız halinde herhangi bir ceza uygulanmayacak.

   Düşünceleriniz bizim için önemli. Bizden aldığınız hizmetten memnun musunuz? lütfen memnuniyetiniz oranında yıldız verip yorum yapın. Tıklayınız

 • Avatar
  Ayse

  Merhaba ben Türkiye’de yüksek lisans öğrencisiyim. Mayıs sonunda tezimi sunup mezun olacağım. İkametgah kartım 17 Eylül’e kadar geçerli. Fakat yakın zamanda öğrendim ki kartımda ne yazarsa yazsın mezun olduktan sonra ikametgah iznim bitiyormuş ve 10 gün içinde ülkeden çıkış yapmam gerekiyormuş. Coronavirus sebebiyle uçuşların tekrar başlayıp başlamayacağından emin değilim ve tekrar yeni bir ikameti ne şartlarda başlatabileceğimi bilmiyorum. 17 Eylül’e kadar geçerli ikametgahım olduğu halde ülkeden çıkış yapamazsam deport mu edileceğim? Teşekkürler

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, ikamet izniniz kartın üzerinde yazan tarihe kadar (17 Eylül) geçerlidir, kartın üzerinde ki tarih bittikten sonra cezai işlem almamak için 10 gün içinde Türkiye’yi terk etmeniz gerekmektedir.

 • Avatar
  Fatima

  Merhaba
  Ben şubat ayında mezun oldum ancak ikametim eylülde biter, acaba ikametim eylule kadar geçerli kalacak yoksa kısa dönemi mi başvurmam lazım

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, ikametiniz son gününe kadar geçerlidir.

  • Avatar
   Ahoo

   Merhabalar. aldığım öğrenci ikamet izni 2021 kadar devam ediyor (kimliğim üstündeki tarih2021) ama bu sene (2020)mezun olacağım. mezun olduğumda ikamet iznim iptal mı olur??? ve bu ikamet izniyle türkiyede kalsam herhangi bir ceza uygulanır mı? şimdiden teşekkürler.

   • Avatar
    Ata Kurumsal

    Merhaba, ikamet izniniz son gününe kadar geçerlidir, her hangi bir ceza söz konusu değildir.

    Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin.
    https://g.page/r/CWsEzaKWy1xwEAQ/review

 • Avatar
  mensur

  merhaba Turkiye de mezun oldum haziranda ikametim suresi Eylul de bitti ve yeni ikamet cikarmadim. simdi turkiye deyim ve yeni ikamet almak istiyorum nasil yapabilirim saygilar

 • Avatar
  Rafi

  Merhabalar..
  Türkiyede bir daire satın aldım, öğrenci ikametini ev ikameti ile değiştirmek istiyorum, yüksek lisansımı devam edebilir miyim? yoksa yüksek lisansım iptal mı olacak?

 • Avatar
  ekona

  merhaba ben haziranda mezun oldum ve ikametim 15 eylülde bitti ama ülkemden 9ekimde geldim….tekrardan 1sene türkiyde ikamet almak için vize giriş harç bedeli ödemem lazım mı? yardımcı olurmusunuz

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba,
   Başvuru sırasında sizden tekrar harç bedeli ödemeniz istenecektir.

   • Avatar
    Ekona

    Yani vize içinde harç yatırmam gerek o zmn öyle mi?

    • Avatar
     Farid

     Merhabalar.
     Ikametgah tezkeresinin süresi iki bucuk sene geçtiyse yeni ikametini uzatabilir mi? Cezayı ilce emniyet Müdürlüğüne yatirabilir mi ? Koca ogrenci hanım normal ikamet

     • Avatar
      Ata Kurumsal

      Merhaba, hayır Türkiyeden çıkış giriş yapılmadan ve ceza gümrük kapıları veya havaalanlarında ödenmeden yeniden ikamet izni alınamaz.

 • Avatar
  fatima

  merhabalar,
  Türkiyede yüksek lisans eğitimini bitiren yabancı birisi, durumu ile ilgili (mezun) göç idaresini bilgilendirmesi gerekiyor mu ?
  ikamet uzatma başvurusu yapıldı.

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, GÖÇ idaresi sizden eğitiminizin devam ettiğine dair belge isteyecektir zaten.

   • Avatar
    Fatma

    Merhabalar
    hazıran 2019 mezun oldum, kısa dönem oturma izninimi uzattım ve 6 ay süre vermişler. Gelecek Eylül yüksek lisans başlamayı planlıyorum ancak oturma izinim Nisa’nda bitecek. Okulun başlana kadar yine oturma İzinimi Uzatabilir miyim ?

    • Avatar
     Ata Kurumsal

     Merhaba, hayır kendi ülkenize gitmeniz eylül ayında tekrar gelip kayıt yaptırıp ardından ikamet iznine başvurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın