Fethiye’de Paragliding Yapmayı Denediniz mi ?

Çarpıcı atmosferiyle etkileyen küçük bir kasaba olan Ölüdeniz, Türkiye’nin Akdeniz kıyısında yer alırken Fethiye’ye 15 kilometre uzaklıktadır.Ünlü Mavi Lagün, UNESCO dünya mirası listesinde yer alırken ve Türkiye’nin kıyı imajını yansıtmaktadır.

Fethiye’nin dünyaca ünlü güzelliği Ölüdeniz’e kuş bakışı bakmak, turkuaz denizi ayaklarınızın altında hissetmek ve eşsiz coğrafyayı heyecan verici bir etkinlikle yaşamak isteyenlerin ilk tercihi yamaç paraşütü yapmaktır. Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezlerinden biri olarak gösterilen Fethiye’nin Babadağ bölgesinde her yıl 100 binden fazla uçuş yapılmaktadır. Ölüdeniz, 1900 metreden denize iniş yapılan tek nokta olarak Türkiye’nin önde gelen yamaç paraşütü merkezlerinden biri olmuştur. Ölüdeniz’in efsanevi panoramasını kuş bakışı izleme hissi tarif edilemez bir deneyim sunmaktadır.

Babadağ bölgesinde 1200, 1700, 1800 ve 1960 metre yüksekliğe sahip 4 farklı yamaç paraşütü pisti bulunmaktadır. Bu pistlerin her biri farklı bir rüzgâr yönüne sahiptir. Eğitmenler, rüzgâr koşullarına göre doğru olan pistten kalkış yapmaya karar vermektedir. Genellikle herkes yamaç paraşütü yaparken uçurumdan atladıklarını düşünüyor, ancak öyle değildir. Yamaç paraşütü eğitmen ve yolcunun rüzgâr durumuna göre yürüyerek veya koşarak yamaçtan yavaşça kalkmasıyla başlamaktadır.

Yazımızın devamında, birçok kişinin merak ettiği Fethiye Ölüdeniz bölgesi ve bu heyecan verici yamaç paraşütü deneyimi hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü Güvenli Midir?            

Türkiye, güvenlik konusunda ciddi endişeleri olan bir ülke olduğu için en sık sorulan sorulardan biri yamaç paraşütünün güvenli olup olmadığıdır. Çok düşük riskli bir spor olan yamaç paraşütünde, nadiren ölümcül olaylar gibi haberlerle karşılaşılabilir. Bireysel yamaç paraşütü için uzun ve zorlu bir eğitimin tamamlanması gerekmektedir. Kazaya neden olan uçuşların çoğu, tek başına ve yeterli eğitim almadan uçmaya çalışan insanlardan kaynaklanmaktadır.

Burada en önemli nokta yamaç paraşütü hizmeti veren doğru şirketi seçmek olmaktadır. Referanslara bakmak, sertifika ve belge istemek önemlidir. Profesyonel ekip sahibi firmaların uçuş deneyimi ve eğitimi oldukça yüksektir. Bu şekilde, üzerinizdeki psikolojik baskıyı yok ederler. Bazı insanlar paraşütün ayrılması sırasında vazgeçerler, böylece eğiticiye direnerek uçuş güvenliğini tehlikeye atarlar. Bu tür riskler her zaman mevcuttur.

Gökyüzünde Fotoğraf Çekmek Mümkün Müdür?

Ölüdeniz’de yamaç paraşütü sırasında telefon veya profesyonel kamera gibi nesnelerin yanınızda taşınmasına izin verilmemektedir. Geçmişte, bu tür ekipmanlar yaşanan kazalar nedeniyle yasaklanmıştır. Bu kural Uçuş Gereksinimleri Direktifinde kesinlikle belirtilmiştir. Uçuş sırasında eğitmen tarafından taşınan GoPro, güzel fotoğraf çerçeveleri için yeterli bir araçtır. Eğitmenler fotoğrafın ne şekilde, ne kadar güzel çekeceğini bildiğinden fotoğraf ve video çalışmasını onlara bırakmak en doğrusu olacaktır.

Yamaç Paraşütünde Uzunluk, Ağırlık ve Yaş Sınırı Var Mıdır?

Erkekler için maksimum ağırlık limiti 110 kg ve kadınlarda 90 kg’dır. Minimum ağırlık limiti olmayan uçuşlar için, kısıtlamalar durum değerlendirmesine göre değişebilmektedir. Yükseklik için maksimum sınır 2 metredir. Ayrıca, 4 yaşın altındaki çocuklar ve hamile kadınlar yamaç paraşütüne kabul edilmemektedir.

Yamaç Paraşütü Süresi Ne Kadardır?

Babadağ’da ortalama uçuş süresi yaklaşık 25 dakikadır. Akrobatik hareketlerin yoğunluğuna ve uçuştan önce yapılan anlaşmaya göre 15 dakikaya kadar uçuş süresi eklenebilmektedir.

Uçuş Sırasında Ne Giyilmelidir?

Spor ayakkabı ve güneş gözlüğü yamaç paraşütü sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır. Buna ek olarak, şort veya pantolon seçimi uçacak kişinin inisiyatifinde bırakılır. Kadınlar için uçuş esnasında etek giymek önerilmemektedir.

Yamaç Paraşütü İnişi Nereye Yapılır?

Belcekız Plajı yamaç paraşütünün son durağıdır.Plajın hemen yanında yer alan rekreasyon alanında yamaç paraşütü için iniş noktası ayrılmıştır. Eğitmenin talimatlarına göre güvenli bir iniş yapılmaktadır.Yerde bekleyen çalışanların yardımıyla uçuş süreci tamamlanmaktadır.

Fethiye’de Yamaç Paraşütü Fiyatı Nedir?

Fethiye’de yamaç paraşütü yapmak istiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken Ölüdeniz, Belcekız sahilindeki yamaç paraşütü hizmeti veren şirketlerden uçuş hizmeti alacaksınız. Uçuş çizelgesine göre Ölüdeniz’den Babadağ’a ilgili şirketin transfer hizmeti ile götürüleceksiniz. Tandem (çift) yamaç paraşütü faaliyeti fiyatı ortalama olarak 250 – 300 Dolar arasında değişmekle birlikte uçuş için herhangi bir profesyonel eğitim gerekmemektedir.Ayrıca, fotoğraf ve video kaydı için 80- 100 Dolar civarında bir hizmet bedeli talep edilmektedir.Bu fiyatlar çeşitli kampanyalarla beraber özellikle kış mevsiminde biraz düşebilmektedir.

1 Yorum

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın