Göç İdaresinden Tam Kapanma Duyurusu

TAM KAPANMA BOYUNCA İKAMET İZNİ BAŞVURULARI DEVAM EDECEK

 

Tam kapanma kararlarının ardından 24.04.2021 tarihinde Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden yayımlanan duyuruya göre, tam kapanma süresinde, ikamet izni başvurusu bulunan yabancı uyruklular, randevuları olduğunu kanıtlayan belgelerle birlikte işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

İkamet izni başvuruları dışında yabancılara sunulan tüm hizmetlere tam kapanma boyunca ara verilecek. Sistem tam kapanma süresi boyunca ikamet izni başvuruları için randevu vermeye devam edecek. İkamet izni için randevu almak isteyen yabancılar, e-ikamet.goc.gov.tr adresinden randevu alabilecekler.

İkamet izni başvurusu dışındaki işlemler için, 29 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasında randevusu bulunan yabancıların randevuları 17 Mayıs 2021 tarihi sonrasına ertelenecek. Yabancılar ertelenen randevularıyla ilgili bilgilere e-randevu duyurular kısmından ulaşabilecekler.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan “Tam Kapanma Tedbirlerinin Uygulandığı Tarihlerde İl Göç İdaresi Müdürlüklerince Yürütülecek İş ve İşlemler Hakkında” başlıklı duyurunun tamamı şöyle;

Genel Müdürlüğümüz tarafından sunulan hizmetlerden tam kapanma tedbirlerinin uygulanacağı tarihlerde sadece ikamet izni başvurularına ilişkin aşağıda açıklanan işlemlere devam edilecek, bunun dışında yabancılara sunulan tüm hizmetlere tam kapanma boyunca ara verilecektir.

 

Tam kapanma tedbirlerinin uygulandığı tarihlerde ikamet izni randevusu bulunan yabancılar, randevu tarihini gösterir e-ikamet başvuru/ kayıt formu (İstanbul ve Ankara illerinde randevu tarihini gösterir SMS/mail bilgisi de gereklidir) ve pasaport/ pasaport yerine geçen seyahat belgesiyle beraber kısıtlamaya tabi olmaksızın il göç idaresi müdürlüğündeki randevularına katılabileceklerdir.

Sistem tam kapanma tedbirlerinin uygulandığı tarihler için ikamet izni başvuru randevusu vermeye devam edecektir. Randevu almak isteyen yabancılar e-ikamet.goc.gov.tr adresinden ikamet izni randevusu alabileceklerdir.

İkamet izni başvurularına ilişkin eksik evrak tamamlama ve adres güncelleme/tescil işlemlerine devam edilmeyecektir.

İkamet izni dışında geçici koruma veri güncelleme, uluslararası koruma veri güncelleme, kayıt ve mülakat gibi işlemler tam kapanma tedbirleri boyunca devam etmeyecek olup e-randevu sistemi üzerinden 29 Nisan-17 Mayıs 2021 tarihleri arasındaki randevu verilen yabancıların randevuları hak kaybına mahal verilmeyecek şekilde 17 Mayıs 2021 sonrasına ertelenecektir. Randevusu ertelenen yabancılar e-randevu sistemindeki duyurular kısmında yapılacak bilgilendirmeyi takip ederek işlemlerine belirtilen tarihte devam edebileceklerdir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.

DİKKAT!

Türkiye’de çalışma izni ile çalışan yabancıların, çalışma izinlerinin iptali sonrasında 10 gün içerisinde ikamet iznine başvuru yapabilmeleri, en son uygulamalar ile kısıtlanabilmektedir.

Bu yönde, bu kısıtlamalardan Türkiye’de taşınmaz mülk sahibi olan yabancılar ile Türk vatandaşı ile evli olan veya öğrenimlerini sürdürmekte olan yabancılar istisna tutulmaktadırlar. Diğer taraftan, yukarıda belirtilen yabancılar dışındakiler, Türkiye’den çıkışlarına müteakip , Turist vizesi ile Türkiye’ye geri dönebilecekleri gibi, bir yıl süresi boyunca tekrar ikamet izni başvurusunda bulunamayacaklardır. Türkiye’de bulunan yabancının çalışma iznin iptali halinde, yeni bir yurt dışı çalışma izni başvurusu yapabilmesinin ise önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Saygılarımızla,
Ata Kurumsal Danışmanlık

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x