Türk’ler ile iletişim kurarken bunlara dikkat edin.

Lütfen dikkat: Evli Türk kadınları ile iletişim kurarken özelikle eşinin yanında lütfen olabildiğince hareketlerinize ve samimiyetinize dikkat edin, kendi ülkenizde gayet doğal bir selamlama ve şakalaşma Türkiye’de başınıza büyük işler açabilir, Türk toplumu aile mahremiyeti konusunda son derece hassastır.

İnsanlar arası iletişimin sağlıklı ve dostane olabilmesi için nezaket olmazsa olmazdır. İlişkilerde  kibar, düşünceli ve saygılı olmak anlamına gelen nezaket hayatın her alanında dikkat edilmesi gereken bir konudur. Tanışma, selamlaşma, konuşma, ziyaret, yemek, oturma, yürüme gibi hayatın pek çok alanında nezaket kurallarına önem vermek insanlar tarafından saygı görmenizi ve sevilmenizi sağlar. Türk insanları da nezaket kurallarına olabildiğince dikkat etmeye çalışır ve nazik insanları daha çabuk benimser.

O halde şimdi Türkiye’de insanlarla iletişim kurarken dikkat etmeniz gereken bazı önemli nezaket kurallarına yakından bakalım.

Tanışma ve Konuşma Kuralları

Misafirperverliği ile bilinen Türkiye’de insanlarla tanışırken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunur. Bazı yörelere göre değişse de ülke genelinde tanışma esnasında iki taraf da tokalaşır. Tokalaşma tek elle yapılır. Bazı kadınlar erkeklerle tokalaşmamayı tercih edebilir. Bu tercihe saygı duymak gerekir. Genelde tokalaşırken kadının el uzatması beklenir. Yaşça büyük olan el uzatmadığı sürece yaşça küçük olan da el uzatmamalıdır.

Türkiye’de selamlaşılırken samimiyetiniz olmayan kişilerle sadece tokalaşmanız gerekir. Ancak samimiyetiniz olan insanlarla yanak yanağa değdirilebilirsiniz. Özellikle hemcinsinizle yanak yanağa değdirmek çok daha uygun karşılanır.

Yeni bir ortama girdiğiniz zaman da kendinizi tanıtmanız nezaket kuralları gereğince uygun olacaktır.

Selam Vermeyi Unutmayın

Türkiye’de nezaket kuralları gereği samimiyetiniz olmayan kişilere sen değil, siz diye hitap etmelisiniz. Size verilen selama karşılık vermeniz beklenir. Türk insanları birini gördüklerinde ya da bir ortama girdiklerinde büyük oranda selam verirler. “Merhaba, Selam, Selamun Aleyküm, Günaydın, İyi akşamlar” en sık karşılaşılan selam biçimleridir.

Tanışmadan sonra genelde karşılıklı olarak “Tanıştığımıza memnun oldum.” denir. Biri sizi başka biriyle tanıştıracağı zaman oturuyorsanız mümkünse ayağa kalkmanız nazik bir hareket olacaktır.

Konuşma Hızınıza Dikkat Edin

Konuşurken normal bir hızda konuşmaya çalışın. Karşı taraf söylediklerinizi anlamadıysa daha yavaş bir şekilde sözlerinizi tekrarlayın. Karşı tarafın söylediklerini anlamadığınız zaman da sözlerini tekrarlamasını rica edin.

Hemen hemen her kültürde olduğu gibi Türkiye’de de biri size iltifat ettiği zaman teşekkür etmeniz beklenir.

İki kişi konuşurken araya girmemeye özen gösterin. Birinin sözünü istemeden kestiğinizde özür dilemeniz uygun olur.Öksürürken ağzınızı mendil ya da peçeteyle kapatmaya çalışın. Hapşırdıktan sonra da yine ağız bölgenizi peçeteyle silmeniz iyi olur. Eğer ortam müsaitse böyle bir durumda lavaboya gitmeniz de yine iyi bir hareket olur.

Sofra Kuralları

Dünyanın farklı kültürlerinde yemek yerken farklı aletler kullanılabilir. Türkiye’de ise yemek yerken genelde çatal, kaşık ve bıçak tercih edilir. Genelde sofradaki yaşça en büyük kişi yemeğe başlamadan yemeğe başlanmaz. Yemek bitse bile sofra başında oturmak gerekir. Yemek yerken ağız şapırdatmak ya da bir şeyler içerken höpürdetmek hoş karşılanmaz. Böyle hareketlerden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Yemek yerken dişlerinizi kürdanla, sivri şeylerle ya da tırnağınızla karıştırmak da nezaket kurallarına uymaz. İlla kürdan kullanmanız gerekirse bunu tek başınızayken yapmaya özen göstermelisiniz.

Türkiye’de gerek yemek masasında gerek gündelik hayatta geğirmek hiç hoş karşılanmaz. Böyle bir ihtiyacınız varsa tek başınızayken yapmanız çok daha doğru olur. Yemeği çok hızlı ya da çok yavaş yememeye dikkat etmelisiniz. Sofradaki diğer insanlarla uyum halinde olmanız çok iyi olur.

Yemek yerken sigara içmek uygun bir davranış olarak karşılanmaz. Fakat yemek bittikten sonra sigara içmek istediğinizde sofradakilerden izin istemelisiniz. Sigara dumanından rahatsız insanlar olabilir. Bu nedenle sigaranızı açık bir alanda içmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaret ve Misafirlik Kuralları

Eve gelen misafirin asla kapıdan çevrilmediği, “Tanrı misafiri” anlayışının hakim olduğu Türk kültüründe ziyaret etmek istediğiniz kişiye mutlaka önceden haber vermelisiniz. Davet edildiğiniz yerlere katılmanız iyi olur fakat katılamayacak olursanız yine önceden haber vermeye çalışmalısınız. Buluşmalara zamanında gitmek önemlidir. Geç kalacak olursanız telefonla haber vermelisiniz. Geç kaldığınız durumlarda buluştuğunuz zaman karşı taraftan özür dilemeniz nazik bir davranış olur.

Gideceğiniz yere temiz ve düzenli giysilerle gitmek önemlidir. Örneğin ayakkabınız çamurluysa muhakkak en azından çamurları silmeniz çok iyi olur. İnsanları rahatsız etmemek için ağız kokusundan ve ter kokusundan mutlaka kurtulmaya çalışmalısınız. Buluşma öncesi duş almanız ve deodorant kullanmanız çok iyi olur.

Bir eve ya da iş yerine gideceğiniz zaman size gösterilen yere oturmalısınız. Özellikle iş görüşmelerinde bu kurala riayet etmek çok daha önemlidir. Yayılarak oturmak Türk toplumunda pek iyi karşılanmaz. Özellikle resmi ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında bacaklarınızı yayarak oturmamaya mutlaka özen gösterin.

Misafir olduğunuz evden uygun bir saatte ayrılmalısınız. Örneğin bir arkadaşınız sizi saat 7’de akşam yemeğine davet ettiyse 10.30 ayrılmak için uygun bir saattir.

Hasta Ziyareti Kuralları

Türkiye’de “Hasta ziyareti kısa olur.” anlayışı hakimdir. Hastaların bol bol dinlenmeye ihtiyacı olduğu için onları fazla rahatsız etmemek gerektiğinden böyle düşünülür.

Hastanın yanındayken onun neşesini kaçırabilecek konulardan bahsetmemek gerekir. Bu siyaset, gündem, spor, iş gibi herhangi bir konu olabilir.

Eğer hasta yoğun bakımdaysa hastanın yakınlarını ziyaret etmeniz de şık bir davranış olur. Hasta ziyaret süresi bittikten sonra hastaya ve yakınlarına geçmiş olsun dileklerinizi ifade edip odayı terk etmeniz de yine uygun bir hareket olacaktır.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın