Ilgaz Dağı Milli Parkı Yerli ve Yabancı Turistleri Ağırlıyor

Ilgaz Dağı Milli Parkı ormanlarla kaplı bir doğa harikasıdır. Ilgaz Dağı sadece zengin ve yoğun bir floraya sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda çok sayıda vahşi hayvanı da barındırır. Milli park, Çankırı ve Kastamonu sınırları içerisinde yer almaktadır. Karadeniz bölgesinin en yüksek dağı olma unvanını taşımaktadır.

Ilgaz Dağı Milli Parkı

1976 yılında milli park ilan edilen Ilgaz Dağı Milli Parkı, 1118 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Arazi genellikle şistler ve volkanik kayalardan oluşmaktadır. Anadolu’nun en uzun ve en dinamik kırılma hattı olan Kuzey Anadolu fay hattı, Ilgaz Dağı’nın güney eteklerinden geçer.

Milli Park içinde farklı özelliklerde vadiler, sırtlar ve tepeler bulunmaktadır. Jeomorfolojik bir yapıya sahip olan Ilgaz Dağı Milli Parkı alanı, kırmızı çam ve köknar ağaçlarından oluşan bir bitki örtüsü ile kaplıdır. Milli Park’ta dünyadaki çok nadir endemik çiçek türleri de yetiştirilmektedir. Karaca, yaban domuzu, kurt, ayı, tilki gibi hayvanlar da milli parktaki yaban hayatını temsil etmektedir.

Ilgaz Dağı Kış Sporları ve Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ve Çankırı il sınırları arasındaki Ilgaz Sıradağlarının 2850 m yükseklikte bulunduğu Ilgaz Milli Parkı’nda yer almaktadır. Ilgaz Kayak Merkezi’nde kayak sezonu Aralık başında başlar ve Nisan ayına kadar sürer.Ilgaz Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı genellikle 50 ile 250 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Ilgaz Kayak Merkezi’nde 3 adet tesis bulunmaktadır. Ilgaz Kayak Merkezi ve Ilgaz Otel Bölgesi köknar ve sarıçam ağaçları ile kaplıdır.

Milli park sınırları içinde, kış sporları için telesiyejler, otel, idari müze ve eğitim kurumu da bulunmaktadır.Ilgaz Dağı Milli Parkı kış sporları için oldukça uygun bir merkezdir. Ilgaz kış sporları turizm merkezinde 800 m uzunluğunda bir kayak pisti ve 1500 m uzunluğunda iki telesiyej ve teleks tesisi bulunmaktadır. Ilgaz Dağı’nın 750, 1000 ve 1500 metrelik üç kayak pisti vardır. 1000 metre telesiyej ve 750 metre debaby lift(amatör kayakçıları pistin zirvesine taşıyan sistem) vardır.

Modern konaklama birimleri Ilgaz Dağı’nı kış sporlarına meraklı olanlar için ideal bir yer yapmaktadır.Orman ile içi içe olan konumu ile Ilgaz Mountain Resort, 118 adet süit oda ile beraber toplam 446 adet yatak kapasitesine sahiptir. Diğer bir konaklama tesisi olan Dağbaşı Hotel’in yanı sıra Ankara Üniversitesi sporcular için bir otel ve dinlenme merkezi işletmektedir.

Dört Mevsim Turizm Cenneti

Ilgaz Kayak Merkezi, kış turizminin yanı sıra, güzel manzarası ve doğal atmosferi ile dört mevsim turizm için uygundur.Ilgaz Dağı kış aylarında kış sporları ve kayak meraklılarını cezbederken, yaz aylarında insanlar doğa yürüyüşü ve kamp yapmak için buraya gelirler.

Kayak yapmaya ek olarak, bölgede dağ yürüyüşü ve kamp yapmak da mümkündür. Ziyaretçilerin 15 Haziran ve 15 Eylül tarihleri arasında Baldıran Vadisi’ndeki alabalık çiftliğinde ve göletlerde balık tutabilmelerinin yanı sıra çiftlikten balık satın almaları da mümkündür. Balıkçı havuzları ve alabalık çiftlikleri, Ilgaz Dağı Milli Parkı sınırları içinde Baldıran vadisinde bulunan Karasu nehrinde ziyaret edilebilir.

Milli parkta yapılabilecek faaliyetler; doğa fotoğrafçılığı, zengin bitki örtüsünü keşfetmek, dağ ve kış sporları, doğa yürüyüşü, yürüyüş, kampçılık ve piknik yapmak olarak sıralanabilir.

Ilgaz Yerel Mutfağı

Her yöre için olduğu gibi Ilgaz Kayak Merkezi’ne de gelmişken Kastamonu yerel mutfağının izlerini taşıyan kendine has Ilgaz lezzetlerinin tadına bakmayı unutmamalısınız. Mutlaka yenilmesi gereken yemekleri arasında Etli ekmek, Banduma, Mıklama, Ekşili Pilav, Oğmaç Çorbası, Cırık tatlısı gibi lezzetler yer almaktadır.

Ilgaz Dağı Milli Parkı’na Ulaşım

Ilgaz Dağı Milli Parkı, Kastamonu’nun 45 km güneyinde, Ankara’nın 200 km kuzeyinde ve İç Anadolu bölgesi sınırları içinde yer almaktadır. Milli Park’a Çankırı – Kastamonu karayolundan ulaşılabilir. Yolculuk Ankara’dan yaklaşık 2,5 saat sürerken, Çankırı’dan gelecekler içinse 45 dakika sürmektedir. Ilgaz Dağı Milli Parkı İstanbul’a ise 460 km uzaklıktadır. Ayrıca havayolu ile ulaşmak isteyenler için tesis, Kastamonu Havalimanı’na ortalama 20 dakikalık uzaklıkta yer almaktadır. Bunun yanında, şehirler arası otobüsler ile Kastamonu merkezine ulaştıktan sonra yerel firma otobüsleri ile toplu taşıma kullanılarak tesislere ulaşmak mümkündür.

Bir cevap yazın