İlk Kez Türkiye’de İkamet İznine Başvuracaklar İçin Önemli Notlar

BAŞVURU SÜRECİ VE RANDEVU

İlk başvurular veya değişim başvuruları başvuru türüne (kısa dönem, daimi, aile veya öğrenci ikamet izni) göre veya kalma amacına göre değişmekte ve başvuru vize veya ikamet izninin bitiş tarihinden önce yapılmalıdır.

Başvuru yapmak için, ikamet izni başvuru formunu tamamen doldurmalısınız. Lütfen durumunuzla ilgili belgelerin içeriğinin eksiksiz olduğundan emin olun.

Başvuru formunu doldurduktan sonra, ikamet izni başvuru formu, başvuru tarihi, zamanı ve numarasını gereken belgelerle birlikte sistem tarafından üretilecektir. Yabancı bu form ile randevu tarihine kadar yasal olarak Türkiye’de ikamet etme hakkına sahiptir. Bununla birlikte, bu belge yabancının ülkeye giriş ve çıkış hakkını garanti altına almamaktadır.

Başvuru sürecinde, fotoğrafınızın sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Randevu tarih ve saatinizde Göç İdaresi İl Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi durumda başvurunuz işleme giremeyecektir. Başvuru iptali veya güncelleme söz konusu olmamaktadır.

Gerekli şartları taşımanız ve talebinizin uygun bulunması durumunda, ikamet izni süreniz başlamış olmaktadır, kural olarak, vizenin bitiş tarihinde ikamet izni süresi dolmaktadır.

Yabancı oturma izni için gerekli evraklar

 1. Kısa Dönem İkamet İzni için gerekli belgeler
 • Noter onaylı kira sözleşmesi veya misafir olarak bir yerde kalınacaksa ev sahibinin noter onaylı taahhütnamesi
 • Kalınacak her ay için 500 dolar lık banka hesabı
 • Kendi ülkesinden alınmış doğum belgesi
 • Türkiye den alınmış sabıka kağıdı
 • Misafir olarak kalınacaksa taahhütname veren kişinin maaş bordrosu
 • Özel sağlık sigortası (fiyatları öğrenmek için tıklayınız: https://www.atakurumsal.com/hizmetlerimiz/yabancilar-icin-saglik-sigortasi/
 • Otelde kalacaklar için kalınacak süre boyunca alınmış provizyon belgesi
 • Yabancının yanında çocuğu bulunması durumunda babadan alınmış izin belgesi (bu belge apostil onaylı olması gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopisi (latin harfleri bulunmaması durumunda Türkçe tercüme ve noter onayı gereklidir.
 • 4 adet fotoğraf
 • Turizm bölgelerimiz dışında kalan (İstanbul, İzmir, Antalya, Muğla ve kıyı şeridi illerimizin haricinde ikamet edecek yabancılar) bir veya iki senelik ikamet izni alamayabilirler)

Daha detaylı bilgi için tıklayınız: https://www.atakurumsal.com/yabanci-oturma-izni/kisa-donem-ikamet-izni/

 1. Aile İkamet İzni için gerekli belgeler

2.1. Türk vatandaşlarıyla evli olanlar için

İlk başvuru

Başvuru sahibi tarafından;

 • İkamet izni başvuru formu
 • Pasaport yada seyahat belgesinin orjinali ve fotokopisi
 • 4 fotoğraf
 • Evliliğe ilişkin belge

Kefil tarafından (Başvuru sürecinde bulunmalı)

 • Kimlik kartının orjinali ve fotokopisi
 • Yaşamını sürdürmek için yeterlilik ve sürdürebilirliğe ilişkin belge

3.Öğrenci İkamet İzni için gerekli belgeler

3.1.İlk-Orta Eğitim

3.1.1.İlk başvuru

> İkamet izni başvuru formu

> Pasaport yada seyahat belgesinin orjinali ve fotokopisi

> Türkiye Cumhuriyeti’nin dış temsilcilerinden alınmış ilgili vize.

> 4 fotoğraf

> Yeterlilik hakkında tebligat

4.Daimi İkamet İzni için gerekli belgeler

4.1. Son 8 yıl içinde Türkiye’de sürekli bulunan yabancılar için İkamet izni

4.1.1. İlk başvuru

> İkamet izni başvuru formu

> Pasaport yada seyahat belgesinin orjinali ve fotokopisi

> Eski ikamet izni belgesinin teslimi

> 2 Fotoğraf

> Son 3 yıl içinde devletten hiçbir sosyal yardım alınmadığına dair belge.

Yaşamını sürdürmek için yeterlilik ve sürdürebilirliğe ilişkin belge

http://www.goc.gov.tr/icerik6/ikamet-izni-basvurulari-icin-gerekli-belgeler_350_361_3603_icerik

Gerekli belgeler ikamet iznine veya kalmak istediğiniz nedene göre değişebilmektedir. İdare her zaman ek bilgi veya ikamet izni talebinizle alakalı belge isteyebilmektedir. Talep ettiğiniz ikamet izni periyodundan 60 gün daha uzun süreli pasaport veya pasaport yerine geçen belgeye sahip olmanız gerekmektedir.

Randevu tarihinizde sizinle birlikte yasal temsilcinizin gelmesi halinde, bu kişinin yasal temsilci olduğunu kanıtlayıcı belgeleri göndermesi gereklidir.

Başvuru ve kart ücretini ödeme ofislerine, mal müdürlüklerine veya Ekonomi Bakanlığı’nca onaylı bankalara ödeyebilirsiniz. Lütfen başvuru ve kart ücretini ayrı ayrı ödeyiniz ve her ikisi için de dekont isteyiniz.

–           Fotoğraf beyaz arkaplan kullanılarak, biyometrik olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. (yabancının yüzünü ön cepheden kolayca tanınmasını sağlayacak şekilde)

–           Pasaportun Latin harfleri kullanılarak yazılmadığı durumlarda, yeminli tercümanlar veya resmi otoriteler tarafından onaylanmış çeviri de başvuruya eklenmelidir.

–           İdare, ikamet izni başvuru sürecinde yabancının doğum sertifikasını talep edebilir.

–           Talep edilen ikamet izni periyodu boyunca, eğer yiyecek, konaklama veya sağlık harcamalarınız kamu idareleri tarafından karşılanıyorsa, ilgili belgeyi idareye bildirmeniz gerekmektedir.

–           18 yaşının altında olunması ile ilişkin durumlarda, kişinin uzakta yaşayan anne babası veya yasal temsilcileri tarafından muvafakatname ve gerçek ve tüzel kişiler tarafından taahhütname verilmesi ve idareye gönderilmesi gerekmektedir.

İkamet izni başvuruları için gereken belgeler hakkında aşağıdaki dökümanı kullanabilirsiniz: http://www.goc.gov.tr/icerik6/ikamet-izni-basvurulari-icin-gerekli-belgeler_350_361_3603_icerik

EKSİK EVRAK SÜRECİ     

Başvuru sürecinde talep edilen tamamlayıcı bilgi ve belgeleri vermeniz ve gerekenler evrakları 30 gün içinde göndermeniz gerekmektedir.

Belgeler verilen sürede tamamlanmadığı takdirde, başvurunuz silinebilir ve vize hakkında genel hükümler ve ikamet izni ihlalleri söz konusu olabilmektedir.

RESMİ ÇAĞRILARA CEVAP VERME ZORUNLULUĞU

6458 sayılı kanunun 97. Maddesine göre, Göç İdaresi Genel Direktörlüğü veya İl Göç İdareleri aşağıdaki durumlar için bulunmanızı talep edebilmektedir :

-Türkiye’ye girme ve kalma hakkında gereken soruşturmalarında

-Ülkeden ihraç kararı alınmasının mümkün olduğu durumlarda

– İlgili kanunun uygulanması hakkında bilgilendirme gereken durumlarda.

Resmi çağrılara cevap vermemeniz durumunda ya da cevaplanmama hakkında ciddi kuşkular varsa, emniyet güçleri tarafından çağrılmaksızın alınabilirsiniz.

İLETİŞİM

Onay ve bilgi için, geçerli bir telefon numarası ve kullandığınız bir e-posta adresi vermeniz gerekmektedir. Bilgilendirmeler verdiğiniz telefon ve e-post adresine yapılmaktadır.

Lütfen e-posta kutunuzu ikamet izni belgeleriniz ulaşana kadar kontrol ediniz (belgeler Junk E-mail kutusuna düşebilir). Lütfen @goc.gov.tr uzantılı mail dışında bir uzantıdan gelen mailleri dikkate almayınız.

İl Göç İdarelerinin adresleri için : http://www.goc.gov.tr/icerik3/il-mudurlukleri-adresleri_362_371_5769

ÖNCEKİ RANDEVULAR

18 Mayıs 2015 tarihinden önce Yabancılar Şubesi tarafından verilen randevuların sistem üzerinden yenilenmesi gerekmektedir.

Önceki randevuların tarihi ve numarasının sisteme kayıt edilmesi gerekmektedir.

Mümkünse önceki randevu belgesinin başvuru gününde gönderilmesi gerekmektedir.

YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER

(!) İşleme alınmayan başvurular için, genel hükümlerle vize veya ikamet izni ihlallerine başvurulabilir.

(!) Yalnızca vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğundan sorumlusunuz.

(!) Yanlış beyanat vermeniz durumunda, hakkınızda yasal işlem yapılabilir, ikamet izni başvurunun reddedilebilir, eğer hali hazırda ikamet izni verilmişse, 5237 sayılı ve 26/9/2004 tarihli Türk Ceza Kanunu’nun 206 numaralı maddesine göre iptal edilebilir. (2017)

Application Process and Appointment

All types of residency permit applications have different procedures and these procedures changes according to the requested residence types. But the first thing that applicants should pay attention to in all applications is that they should be applied before the end of the visa or residence period.

For the first step of the application, the applicant has to fill out the application form completely and must be sure the informations on the form are complete and accurate. It should also not be forgotten that the photographs conforming to the standards are installed on the system.

After completing the application form, the system will produce the date and time of the appointment day according to the request of the applicant or it will schedule an appointment based on the hours at which immigration is available in busy cities. The applicant has the right to reside legally until the date of appointment in Turkey by application form received from the printer. However, this form doesn’t guarantee the right of foreigners to enter and exit the country.

The applicant must be present at the Immigration Administration Office on the day and time of the appointment. Otherwise the application will not be processed and application cancellation or updating is not a concern.

If the applicant carries the necessary conditions and if the request is deemed appropriate, the residence permit period will commence.

Documents Required for Residence Permit

 1. Documents required for Short Term Residence Permit
 • Four (4) pcs photos
 • Passport or original and photocopy of passport substitude document (If there are no Latin letters, translation in Turkish and notarial approval are required)
 • $ 500 bank account for each month of stay
 • Birth certificate that taken from the applicants country
 • Forensic record taken from Turkey
 • Private Health Insurance Policy (Click to see prices: https://www.atakurumsal.com/hizmetlerimiz/yabancilar-icin-saglik-sigortasi/)
 • If the applicant is staying in a rental house with a rental agreement, notary public approved copy of it
 • If the applicant is going to stay in a 3rd person’s residence (other than relatives), notary public undertaking of the host (and notary public undertaking of the spouse if the host is married) and salary payroll of the person who gave the undertaking
 • If the applicant is staying at the places like hotel, motel; the documents showing the applicants stay in these places
 • If mother and father cannot be determined from passports or passport substitute documents or national identity cards, a birth certificate is requested for children. Approved parrental consent declaration is requested in case of absence of either mother or father (in case of death other spouse must present death certificate). Approved guardianship document for the child is required in case of divorce. If these documents have obtained from Turkish Authorities they must be e-signed/signed and stamped/sealed; if obtained from foreign countries, they must apostilled and have notary public certified translations.
 • Applicants may not get a residence permit for one or two years if they apply apart from tourism areas (except İstanbul, İzmir, Antalya, Muğla and other coastline provinces)

Click for more details: https://www.atakurumsal.com/yabanci-oturma-izni/kisa-donem-ikamet-izni/

 

 1. Documents required for Family Residence Permit
  • For those who are married to a Turkish citizen

First application

By the applicant;

 • Residence permit application form
 • Passport or original and photocopy of passport substitude document
 • Four (4) pcs photos
 • Marriage certificate

By the sponsor;

 • Original and photocopy of identity card
 • A certificate of competence and sustainability to sustain the life of the sponsor
 1. Documents required for Student Residence Permit
  • Primary-secondary education
   • First application
  • Residence permit application form
  • Passport or original and photocopy of passport substitude document
  • Four (4) pcs photos
  • Relevant visa from foreign representatives of the Republic of Turkey
 1. Documents required for Long-Term Residence Permit
  • To the foreigners who has resided in Turkey legally and uninterruptedly for last 8 years with a valid residence permit
 • Residence permit application form
 • Passport or original and photocopy of passport substitude document
 • Two (2) pcs photos
 • Delivery of the old residence permit document
 • Document that no social assistance has been received from the state in the last 3 years

A certificate of competence and sustainability to sustain the life of the applicant

http://www.goc.gov.tr/icerik6/ikamet-izni-basvurulari-icin-gerekli-belgeler_350_361_3603_icerik

 

The required documents may change depending on the residence permit or the reason you want to stay. The Administration may request additional information or documents relevant to your request for residence permit. You are required to have a passport or passport substitude document for 60 days longer than the period of residence you requested.

If your legal representative arrives with you at your appointment date, proof of that person is the legal representative must be sent.

You can pay the application and card fees to payment offices, property managers or the banks approved by the Ministry of Economy. Please pay the application fee and card fee separately and request a receipt for both.

 • Photos must have been taken within the last 6 months, against a white background and biometric.
 • If there are no Latin letters on passport, translation in Turkish and notarial approval are required
 • The Administration may request the foreigner’s birth certificate in the application process of the residence permit.
 • During the requested residence permit period, if your food, accommodation or medical expenses are covered by public authorities, you need to notify the authority concerned.
 • In the case of being under 18 years of age, the person must be given consent by the parents or legal representatives living away from him, and the document must be issued and administered by the real and legal persons.

Click for documents required for residence permit applicants: http://www.goc.gov.tr/icerik6/ikamet-izni-basvurulari-icin-gerekli-belgeler_350_361_3603_icerik

MISSING DOCUMENT PROCESS

You are required to provide the supplementary information and documents within 30 days.

If documents can not be completed within the given time, your application can be deleted and general provisions about visa and violations of residence permit can be mentioned.

THE OBLİGATİON TO PROVİDE ANSWERS TO THE OFFİCİAL CALL

According to Article 97 of Law No. 6458, the General Directorate of Immigration or the Provincial Immigration Authorities may request you to:

 • In the necessary investigations about entering and staying in Turkey
 • Where it is possible to make an export decision from the country
 • Where it is necessary to inform about the application of the relevant law

If you can not answer the official call or if there are serious doubts about not being answered, you can get it without calling by the security forces.

COMMUNICATION

For confirmation and information, you need to provide a valid phone number and an e-mail address that you use. Information will be given to your phone and e-mail address.

Please check your e-mail box until you receive your residence permit documents (the documents may fall into the Junk E-mail box). Please just pay attention to @ goc.gov.tr mail address extension.

For addresses of Immigration Offices: http://www.goc.gov.tr/icerik3/il-mudurlukleri-adresleri_362_371_5769

PREVIOUS APPOINTMENTS

The appointments made by the Foreigners Branch before 18 May 2015 have to be renewed through the system.

The date and number of previous appointments must be registered in the system.

Where possible, the previous appointment document must be submitted on the application date.

LEGAL OBLIGATIONS

(!)Applicants whose applications are not processed can apply for visa or residence permit violations by general provisions.

(!)You are only responsible for the accuracy of the information that you have provided.

(!)If you make a false statement, legal action may be taken against you, the residence permit may be refused and, if already granted a residence permit, canceled in accordance with Article 206 of the Turkish Penal Code no 5237 dated 26/9/2004. (2017)

ملاحظات هامة لتقديم طلب للحصول على اذن الإقامة لأول مرة في تركيا

عملية تقديم والموعد

تختلف الطلبات الأولية أو طلبات التغيير حسب الطلب (اذن الإقامة القصير الأجل أو الدائم أو العائلي أو الطلابي) أو الغرض من الإقامة يجب أن يتم ذلك قبل تاريخ انتهاء صلاحية التأشيرة أو اذن الإقامة.

للتقدم بطلب، يجب عليك ملء استمارة طلب اذن الإقامة بالكامل. يرجى التأكد من اكتمال محتويات المستندات الخاصة بك.

بعد الانتهاء من استمارة الطلب، سيتم إنشاء استمارة طلب اذن الإقامة بالتاريخ والوقت وعدد الطلب من قبل النظام جنبا إلى جنب مع الوثائق المطلوبة. ويحق للأجنبي الإقامة في تركيا حتى تاريخ الموعد في هذا النموذج. غير أن هذه الوثيقة لا تضمن حق الأجنبي في دخول البلد أو مغادرته.

أثناء تقديم الطلب ، يجب تحميل صورة شخصية الخاصة بك إلى النظام.

یتعین علیك الذهاب إلی مدیریة الھجرة في المحافظة في تاریخ ووقت الموعد . وإلا فإن الطلب التقديم الخاص بك لن تكون قادر على معالجة. إلغاء التقديم أو تحديث ليس مصدر قلق

إذا كان مقدم الطلب يحمل الشروط اللازمة وإذا كان الطلب مناسبا، فستبدأ فترة اذن الإقامة.

الوثائق المطلوبة لحصول أجنبي على اذن إقامة

 1. الوثائق المطلوبة للحصول على اذن إقامة قصير الأجل
 • عقد إيجار مؤثق من كاتب العدل ، تعهد مؤثق للمؤجر اذا كان الاجنبي يقيم كمضيف
 •  حساب مصرفي بقيمة 500 دولار أمريكي لكل شهر من الإقامة
 •  شهادة الميلاد المأخوذة من موطنه
 •  سجل جنائي مأخوذ من تركيا
 •  جدول الرواتب للمؤجر المتعهد اذا كان الاجنبي يقيم كمضيف
 •  التأمين الصحي الخاص انقر لرؤية الأسعار:   https://www.atakurumsal.com/hizmetlerimiz/yabancilar-icin-saglik-sigortasi/
 •  أخذ إثبات الإقامة طوال فترة الإقامة اذا كان الاجنبي يقيم في الفندق
 •  شهادة إذن من الأب في حال اذا كان مع الأجنبي طفل (يجب أن تكون هذه الوثيقة أبوستيلد).
 •  نسخة من جواز السفر (إذا لم يكن هناك أحرف لاتينية، يجب الترجمة للغة التركية وموافقة كاتب العدل مطلوبة).
 •  4 صور شخصية
 •  بصرف النظر عن المناطق السياحية (الأجانب الذين يقيمون في اسطنبول وإزمير، أنطاليا، موجلا والمدن الساحلية الأخرى)، لا يجوز منح اذن إقامة لمدة سنة أو سنتين

انقر للحصول على مزيد من المعلومات :

https://www.atakurumsal.com/yabanci-oturma-izni/kisa-donem-ikamet-izni/

 1. الوثائق المطلوبة للحصول على تصريح إقامة عائلية

1.2. بالنسبة لأولئك المتزوجين من المواطنين الأتراك

1.2 أول تقديم

تقديم من قبل صاحب الطلب

 • استمارة طلب اذن الإقامة
 •  نسخة من جواز السفر أو وثيقة السفر
 • 4  صور شخصية
 •  وثيقة الزواج

تقديم من قبل الكفيل (يجب أن تتواجد في عملية التقديم)

 •  نسخة أصلية ومصورة من بطاقة الهوية
 • وثيقة الكفاءة والاستدامة للحفاظ على حياة الكفيل
 1. الوثائق المطلوبة للحصول على اذن إقامة الطالب

1.3 التعليم الابتدائي والثانوي

1.1.3 اول تقديم

 •  استمارة طلب اذن الإقامة
 •  نسخة أصلية ومصورة من وثيقة سفر او جواز السفر
 •  التأشيرة ذات الصلة التي تم الحصول عليها من ممثلي خارج جمهورية تركيا .
 • 4 صور شخصية
 •  التبليغ عن الكفاءات

 4.الوثائق المطلوبة للحصول على تصريح إقامة دائمة

1.4 اذن إقامة للأجانب بشكل دائم في تركيا خلال السنوات الثماني الماضية

1.1.4 اول تقديم

 •  استمارة طلب اذن الإقامة
 •  نسخة أصلية ومصورة من وثيقة سفر او جواز السفر
 •  تسليم اذن الإقامة القديمة
 • 2  صور شخصية
 •  الوثيقة تبين عدم استلام أي مساعدة اجتماعية من الدولة في السنوات الثلاث الماضية.

وثيقة الكفاءة والاستدامة للحفاظ على حياة الكفيل

http://www.goc.gov.tr/icerik6/ikamet-izni-basvurulari-icin-gerekli-belgeler_350_361_3603_icerik

قد تختلف الوثائق المطلوبة اعتمادا على اذن الإقامة أو السبب الذي تريد البقاء فيه. ويجوز للإدارة في أي وقت أن تطلب معلومات أو وثائق إضافية ذات صلة بطلب إقامتك. يطلب منك  جواز سفر أو وثيقة سفر سارية المفعول لمدة 60 يوما أطول من فترة الإقامة التي طلبتها.

في حال إذا اتى الممثل القانوني معك في تاريخ موعدك، يجب إثبات ذلك الشخص الممثل القانوني.

يمكنك دفع رسوم التقديم وبطاقات لمكاتب الدفع، يمكنك دفع الى البنوك موافقة من مديري المالية أو وزارة الاقتصاد . يرجى دفع رسوم الطلب ورسوم البطاقة بشكل منفصل وطلب إيصال لكليهما.

 • يجب أن يتم التقاط الصورة بيومترية  في الأشهر الستة الماضية  ذات خلفية بيضاء. (بحيث يمكن التعرف على وجه الأجنبي بسهولة من الوجه الأمامي)
 •  في الحالات التي لا يكتب فيها جواز السفر باستخدام أحرف لاتينية، ينبغي أن تترجم بواسطة مترجم محلف او مؤثق من قبل كاتب العدل وتضاف الترجمة في التقديم الطلب
 •  يجوز للإدارة أن تطلب شهادة ميلاد الأجنبي في عملية تقديم طلب الإقامة.
 •  طوال فترة تصريح الإقامة المطلوبة، إذا كانت نفقاتك الغذائية أو الإقامة أو الصحة مشمولة من قبل السلطات العامة، يجب عليك إخطار السلطة المعنية.
 •  وفي حالة كونه دون الثامنة عشرة من العمر، يجب أن يمنح الشخص موافقة الوالدين أو الممثلين القانونيين الذين يعيشون بعيدا عنه، ويجب أن يصدر العقد ويديره الأشخاص الحقيقيون والاعتباريون.

يمكنك استخدام الوثائق التالية حول المستندات المطلوبة لطلبات الحصول على اذن الإقامة:

http://www.goc.gov.tr/icerik6/ikamet-izni-basvurulari-icin-gerekli-belgeler_350_361_3603_icerik

معالجة الوثائق المفقودة

یتعین علیك تقدیم المعلومات الإضافیة والمستندات المطلوبة خلال عملیة تقدیم الطلبات وإرسال الوثائق المطلوبة خلال 30 یوما.

إذا لم يتم الانتهاء من الوثائق خلال الوقت المقدم، قد يتم حذف طلبك وقد تنشأ أحكام عامة بشأن التأشيرات وانتهاكات تصاريح الإقامة.

الالتزام بتقديم أجوبة إلى المكالمة الرسمية

ووفقا للمادة 97 من القانون رقم 6458، يجوز للمديرية العامة للهجرة أو سلطات الهجرة الإقليمية أن تطلب منك:

 •  في التحقيقات اللازمة حول دخول والبقاء في تركيا
 •  في الحالات التي يمكن فيها اتخاذ قرار بالتصدير
 •  عندما يكون من الضروري إبلاغ عن تطبيق القانون ذي الصلة.

إذا لم تتمكن من الرد على المكالمة الرسمية أو إذا كانت هناك شكوك جدية حول عدم الرد، يمكنك الحصول عليها دون استدعاء من قبل الشرطة.

الاتصال

للتأكيد والمعلومات، تحتاج إلى رقم هاتف صالح وعنوان بريد إلكتروني تستخدمه. وتعطى المعلومات إلى الهاتف وعنوان البريد الإلكتروني

يرجى التحقق من صندوق البريد الإلكتروني الخاص بك حتى تتلقى وثائق اذن الإقامة الخاصة بك (قد يأتي الوثائق في صندوق البريد الإلكتروني غير المرغوب فيه). يرجى استبعاد البريد من إضافة بخلاف البريد باستخدام إضافة @ goc.gov.tr

عناوين ادارة الهجرة المحافظة :

http://www.goc.gov.tr/icerik3/il-mudurlukleri-adresleri_362_371_5769

المواعيد السابقة :

يتعين تجديد المواعيد التي أجراها فرع الأجانب قبل 18 أيار / مايو 2015 من خلال النظام.

يجب تسجيل تاريخ وعدد المواعيد السابقة في النظام.

حيثما أمكن، يجب تقديم وثيقة المواعيد السابقة في تاريخ الطلب.

 

التزامات قانونية

 •  يمكن للمتقدمين الذين لم تتم معالجة طلباتهم التقدم بطلب الحصول على تأشيرة دخول أو مخالفة تصريح الإقامة بموجب أحكام عامة.
 •  أنت مسؤول فقط عن دقة المعلومات التي قدمتها.
 •  إذا قمت بإدانة كاذبة، يمكن اتخاذ إجراء قانوني ضدك، يجوز رفض اذن الإقامة، وإذا تم بالفعل منح اذن إقامة، يتم إلغاؤها وفقا للمادة 206 من قانون العقوبات التركي رقم 5237 تاريخ 26/9/2004. (2017)

324 yorum

 • Avatar
  İbrahim aslan ocak

  Merhabalar benim Yabancı bir sevgilim var bu yazın türkiye ye gelecek uzun süreli Türkiye de kalmak istiyor, benim ailemin kendi evi var yabancı sevgilimi kendi ev adresimi gösterip 1 yıl ikamet izni alabiliyor muyum?

 • Avatar
  Ali

  Merhaba iki yabancı kardeş aynı evde kira ile kalabilirmi ?

  Kaç sene kalabilir?

 • Avatar
  Ozge

  Merhaba, calisma izni yeni iptal olmus ancak vizesi 25 mayista bitecek bir kişi ilk kez oturma iznine basvurabilir mi?

  • marta
   marta

   Merhaba,
   Yabancılar çalışma izni iptal tarihinden itibaren 10 gün içinde oturma izni başvurusunda bulunabilirler. Çalışma izni iptal olduktan sonra ülkeden çıkış giriş yapmadan vize süresi dikkate alınmamaktadır.

   Düşünceleriniz bizim için önemli. Bizden aldığınız hizmetten memnun musunuz? lütfen memnuniyetiniz oranında yıldız verip yorum yapın.Tıklayınız

 • Avatar
  Cafer Özgur

  Merhaba. Hong Kong’lu arkadaşım 80 gündür Türkiye’de. Turistik vizesi bitmeden, evimde ikamet izni almak istiyorum.
  Resmi olarak çalışmıyorum. Evimin kira kontratı yeterli olur mu?

  • marta
   marta

   Merhaba,
   Yabancının ismini ekleyip yeni kira kontratının düzenlenmesi mümkünse eğer, arkadaşınız bu şekilde adresiniz üzerinden oturma izni başvurusunda bulunabilir

 • Avatar
  Vedat

  Merhaba Özbekistanlı bir annenin çocuğu geldi Türkiye çocuk 10 yaşında ve bu çocuk için oturum belgesi nasıl alınır.. Teşekkürler

 • Avatar
  krmn

  Merhaba,
  2018 ve 2019 yıllarında birer defa 1 yıllık turistik vize ile Türkiye’de ikamet eden ve TC vatandaşı olmayan birisinin, 2020 yılı içerisinde (turistik vizenin yenilenmeyeceğini belirten yeni göçmen yasası çerçevesinde) 1 yıllık daha ikamet alabilmesi için madde 1’de bahsettiğiniz şartlar (misafir olarak kalmak, sorumluluklarının başka birisi tarafından üstlenmesi) halen geçerli midir? Kısa dönem Misafir ikameti alma adedinin bir üst sınırı var mıdır?
  Yorum ve destekleriniz için teşekkürler.

 • Avatar
  Leyla

  Ben Turkmenistanliyim Türk ile evliyim 12senedir 2cocugum var Türk vatandaşı ama ben ikamet izni alamıyorum pasaportumu kaybettim oyuzden pasaport çıkartmak zorundasınız dediler göç dayresindeki memurlar bana yardamci olun lütfen

 • Avatar
  Nurullah

  Merhaba ben arkadaşımı yanında misafir olarak göstersem yinede bankada parası olması gerekiyor mu? Teşekkürler

 • Avatar
  Hilmi

  Merhaba,

  Eşim yabancı uyruklu. Geçen hafta oturma izni randevu başvurusu yaptı. Nisan ayına randevu verdiler ama vizesi Mart ayında bitiyor. Vize bitimi ve oturma izni randevusu arasındaki bu süre için herhangi bir yaptırım uygulanır mı? Nasıl bir yol haritası izlememiz gerekir? Çıkış-giriş yapması mı gerekir?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, aradaki süre yasal olarak sayıldığında hiç bir sorun yaşamazsınız fakat bu aradaki sürede yabancının Türkiye dışına çıkmaması gerekmektedir.

 • Avatar
  Kadir

  Merhabalar. Ben tayland da evlendim. Bu yil esimle beraber Turkiye ye gidecez lakin esime 1 ay vizeye tabi tutuyorlar. Biz 2 veya 3 ay gibi turkiyede kalmayi dusunuyoruz. Bunun icin ne yapmam gerekir. Evli olanlar icin hangi vizeyi almam gerekir. Simdiden tskler.

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, maalesef ki istediğiniz süre için uygun bir vize türü yoktur, daha uzun süre kalacaksanız eşinize oturma izni almanızı öneririz.

 • Avatar
  NİHAL

  Merhaba ırak tan türkiye ye gelmek isteyen aile için kalıcı oturum izni nasıl alınır? Öğrenci de var

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, en kalıcı yöntem o ailenin Türkiye’de bir ev satın almasıdır. Diğer yöntemlerin hepsi bir senelik ikamet almalarını sağlar.

 • Avatar
  Mert can mese

  Merhaba. Kız arkadaşım ikamet almak istiyor fakat 60 günü 2—3 gün geçti. Ne yapmamız gerekir aynı gün ülkeye giriş çıkış yapması yeterli midir süreci başlatabilmek için. İlginize teşekkür ediyorum kolay gelsin

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, vize muafiyeti ihlali yapmış yabancılar kendi istekleri Türkiye’den çıkış yaparlarsa şartlı giriş yaparak tekrar Türkiye’ye gelebilirler ve 10 gün içinde ikamet iznine başvurma zorunlulukları vardır.

 • Avatar
  Ibrahim

  Merhaba. Benim eşim Tayland lı. Oturma izni almak istiyorum. 2020 yılında değişiklik oldumu? Prosedürleri nelerdir. Teşekkür ederim

 • Avatar
  cenk

  Merbahalar,geçtiğimiz günlerde çalıştığı iş yerinden çıkarılan Makedon uyruklu arkadaşımı evim de gösterim oturma izni almak istiyoruz,ailemle yaşıyorum.Şartlar ve gerekli belgeler nelerdir ?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, evet yabancıya evinizde oturma izni alabilirsiniz, en önemli evrak aile bireylerinin ayrı ayrı veya beraber bir şekilde noterden verilen taahhütnamedir, diğer evraklar ise standart evraklardır.

 • Avatar
  asli

  merhaba,
  yeni evlendim.eşim ıraklı.eşimin vizesi ocakta bitiyor.ancak aile ikametgah randevusu şubatta. aradaki 1ay için vizesi yok, yeni kanun gereği 2.kere vize de alamaz. ikametgah başvuru formu 1 aylık süreçte yeterlimidir?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, aradaki süre yasal sayılmaktadır, herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.

   • Avatar
    Umida

    Merhabalar. İyi çalışmalar diliyorum. Ben Türkmen vatandaşıyım. Türkiye’de turistik olarak 30 günden fazla kalmak istiyorum. Onun için ikamet almam lazım değil mi ? Arkadaşımın evinde kalacaksam banka hesabı lazım mı? Ev sahibinden Noter onaylı taahhütname lazım mı?
    Ve bu işlemler kaç gün sürer acaba ?
    Teşekkürler …

    • marta
     marta

     Merhaba,
     Türkiye’ye giriş yapacağınız günden itibaren 30 gün içinde oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Yanında kalacağınız arkadaşınız Türk vatandaşı ise, size noter onaylı Taahhütname vermesi durumunda, sizden ayrı banka hesap özeti istenmemelidir. Başvuru süreci kalacağınız ile göre değişmektedir.

     Düşünceleriniz bizim için önemli. Bizden aldığınız hizmetten memnun musunuz? lütfen memnuniyetiniz oranında yıldız verip yorum yapın.Tıklayınız

  • Avatar
   Mehmet

   Merhaba Aslı hanım bende ırakta evlendim, soyadım yerine baba ismimi evlilik akdine yazdılar. Tüm belgeleri tercüme edip konsolosluğa götürdüm soyadım yazılmamış diye kabul edilmedi. Sizin soyadınız da baba ismi olarak mı yazıldı acaba? Konu dışı ama ıraktan evli başka birilerini tanimiyorum

   • Avatar
    aslı

    merhaba, ben burda evlendim ancak yine de bilgim var. ırakta evlendiğiniz yere dökümanları göndermeniz gerekli ve birine vekalet vermeniz gerekli. yaklaşık 1 ay sürüyor. ırakta hangi bölgede evlendiğinize göre işlemler daha uzun ya da daha kısa sürebiliyor.

 • Avatar
  Murat

  Merhaba, ben alman vatandasligina gectigimde Türk vatandasligimi iptal ettiler.

  Türkiyedeki haklarimi kayip etmememek icin Mavi kart cikarttim.

  Simdi Türkiyedeyim, ve Türkiyede ikamet etmek istiyorum. Mavi kart mevcut ve Türk vatandasligim Acik olduguna t.c. kimlik numaramla yazili bir belge ellimde bulunuyor. Türkiyede sürekli kalmamda herhangi bir sikinti olmadigini biliyorum.

  Ben ama ikametimi yasal olarak Türkiyeye gecirmek istiyorum, vize aldiktan sonra tekrar Türk vatandasligina gecip, alman makamlarda alman vatandasligimi korumak icin bir basvurudan bulinicam.

  Bu durumlardan Ikametimi ve Vizemi nasil alirim biligilendirebilirmisiniz? Mavi kartimi il nüfus müdürlügünde iptal edmek söz konusu olabilir.

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, mavi kartlıların vize veya ikamet alması gibi durum söz konusu değil, nüfus müdürlüğüne giderek tekrar Türk vatandaşlığına geçiş yapabilirsiniz.

  • Avatar
   mustafa

   Kiz arkadaşım filipinlerde oturuyo burda evlenmeyi düşünüyoruz napmamiz lazim uzun süreli oturcsk burda ordan gelirken evrak getirmesi şartmı bide 10 yaşında çocuğu var oturma izni nasıl alabilirim yardımcı olun lütfen o ordan gelirken ülkesinde evlencegini beyan etmesi gerekirmi vize alırken ne dicek buraya gelirken yardımcı olun

Bir cevap yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.