İstanbul Esenyurt Neden Yabancı Yatırımcıların Gözdesi ?

İstanbul, Türkiye’nin nüfus yoğunluğu en yüksek ve her anlamda en büyük şehri olarak oldukça önemli bir yere sahiptir. Türkiye ekonomisinin taşıyıcı lokomotifi konumunda bulunan İstanbul, her zaman olduğu gibi 2020 yılında da gayrimenkul yatırımı için en uygun fırsatları sunan ilçeleri barındırmaktadır. İstanbul ve ilçeleri bir yandan tarihin izlerini taşırken diğer yandan büyüyen ve gelişen Türkiye’nin tüm dünyaya karşı aynadaki görünümü olarak yansımaktadır. Gayrimenkul yatırımı konusunda İstanbul’un yükselen yıldızı konumuna yerleşen Esenyurt, özellikle yabancı yatırımların gözdesi olma yolunda ilerlemektedir. Bu yazıda, gayrimenkul yatırımı için İstanbul’un en popüler ilçelerinden biri olan Esenyurt hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Esenyurt’ta Konut Satış Rakamları

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından açıklanan Mart 2020 dönemine ait son verilere göre Türkiye’de konut satışları, Mart 2020’de bir önceki yılın aynı ayına göre % 3,4 oranında artarak 108 bin 670’e ulaşmıştır. Mart ayında önceki aylara göre nispeten düşük bir artış yaşanmasının temel nedeni ise Korona Virüs salgınının yaratmış olduğu olumsuzluklardan ötürü gerçekleşmiştir. Gayrimenkul satışlarında İstanbul’un 19 bin 846 konut satışı ve % 18,3 ile en yüksek paya sahip olduğu görülmektedir. Esenyurt ise İstanbul’da en fazla konut satışının yapıldığı ilçe olarak dikkat çekmektedir. Esenyurt, Mart 2020 döneminde İstanbul’daki 19 bin 846 konut satışında 2 bin 770 konut satışı ile liderlik kazanmıştır. Esenyurt’u takip eden ilçeler ise 1005 konut satışı ile Beylikdüzü, 977 konut satışı ile Ümraniye, 965 konut satışı ile Başakşehir ve 947 konut satışı ile Pendik olarak öne çıkmıştır. Bu veriler ışığında İstanbul’da konut yatırımı yapılan en popüler ilçenin Esenyurt olduğu göze çapmaktadır. Resmi olmayan verilere göre ise Nisan ve Mayıs aylarında pandemi sürecinin olumsuz etkileri konut satışlarında görülmeye devam etmiştir.

Gayrimenkul Yatırımında Esenyurt’un Sağladığı Avantajlar

İstanbul’da merkeze yakın bölgelere göre daha uygun fiyat segmentine sahip olan Esenyurt, diğer bölgelere göre gayrimenkul yatırımı için tercih edilmektedir. Yaklaşık 1 milyon nüfusu ile Esenyurt, son yıllarda gösterdiği büyük gelişme ile dikkat çekmektedir. Torium, Marmara Parkı, Carrefour ve Bauhaus, gibi bölgedeki alışveriş ve yaşam merkezlerini sınırları içinde bulunmaktadır. Ayrıca ilçede birçok eğitim kurumu vardır. 2013 yılında eğitime başlayan Esenyurt Üniversitesi, bu eğitim kurumları arasında büyük önem taşımaktadır. Sağlık hizmetlerine erişim açısından da oldukça zengin olan ilçenin Esenyurt Devlet Hastanesi, Özel Doğa Hastanesi, Özel Elitium Tıp Merkezi, Özel Avrupagöz Esenyurt Göz Merkezi ve Özel Çavuşoğlu Esenyurt Diyaliz Merkezi gibi kamu ve özel sağlık kurumları bulunmaktadır. Metro ve metrobüs imkânlarının bulunduğu ilçede, birçok İETT, ÖHO ve minibüs hattı ile de İstanbul’un her noktasına ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. İlçe, Esenyurt Kültür ve Sanat Merkezi ve Pelit Çikolata Müzesi gibi kültürel ve sanatsal oluşumlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Esenyurt’taki Konut Projeleri                                                                                          

İstanbul’un hızla gelişen Esenyurt bölgesinde konut yatırımı yapmak aynı zamanda ideal bir yaşam tarzı ve yatırım fırsatına sahip olmak demektir. Esenyurt’ta inşa edilen yeni konut projeleri alışveriş merkezleri, birinci sınıf restoranlar, parklar ve İstanbul’un ana ulaşım ağlarına kolayca ulaşılabilecek konumlarda yer almaktadır. Birçok sosyal aktivite olanağına da sahiptir. Esenyurt, yatırımcılar için yeni yeni popüler bir yer olduğu için, burada satın alınacak gayrimenkullerin değerinin yakın gelecekte hızlı bir şekilde artacağı tahmin edilmektedir. Türkiye’nin en prestijli inşaat şirketleri tarafından geliştirilen, dünya standartlarında kalite ve detayları barındıran konut projeleri gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yatırımcıları beklemektedir. Konutlar, havaalanına, metrobüs hattına, TEM otoyoluna, alışveriş merkezlerine, okullara, hastanelere, yeşil alanlara ve parklara yakın mükemmel bir konumda bulunmaktadır.

Esenyurt her türlü yaşam tarzına hitap eden, lüks standartlarda gayrimenkul satın almak mümkündür. Kapalı yüzme havuzu, açık yüzme havuzu ve çocuk havuzu, yürüyüş yolu, oyun alanı, tam donanımlı fitness merkezi, buhar banyosu, sauna, Türk hamamı, güneşlenme terası, masa tenisi ve bilardo salonları gibi çeşitli sosyal tesisler bulunmaktadır. Yatırım değeri hızla yükselen Esenyurt, özellikle yabancı yatırımcılar arasında giderek daha popüler hale gelen en prestijli ilçelerden biri olarak yıldızını daha da parlatacaktır.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın