Yabancılar için oturma izni alma rehberi

Oturma izni, çeşitli nedenlerle Türkiye’ye yerleşmeye karar vermiş yabancıların almasının zorunlu olduğu ikamet tezkeresinin diğer adıdır, Türkiye’de kısa dönem, öğrenci, aile, uzun dönem ve insani ikamet izni çeşitleri vardır ve başvurular göç idaresine online olarak internet üzerinden yapılır.

Dikkat: ̶G̶Ö̶Ç̶ ̶i̶d̶a̶r̶e̶s̶i̶ ̶6̶4̶5̶8̶ ̶s̶a̶y̶ı̶l̶ı̶ ̶k̶a̶n̶u̶n̶u̶n̶ ̶3̶1̶-̶1̶ ̶(̶e̶)̶ ̶b̶e̶n̶d̶i̶ ̶(̶T̶u̶r̶i̶z̶m̶ ̶a̶m̶a̶ç̶l̶ı̶ ̶k̶a̶l̶a̶c̶a̶k̶l̶a̶r̶)̶ ̶ç̶e̶r̶ç̶e̶v̶e̶s̶i̶n̶d̶e̶ ̶e̶n̶ ̶f̶a̶z̶l̶a̶ ̶b̶i̶r̶ ̶y̶ı̶l̶ ̶s̶ü̶r̶e̶l̶i̶ğ̶i̶n̶e̶ ̶k̶ı̶s̶a̶ ̶d̶ö̶n̶e̶m̶ ̶i̶k̶a̶m̶e̶t̶ ̶i̶z̶n̶i̶ ̶d̶ü̶z̶e̶n̶l̶e̶n̶e̶n̶ ̶y̶a̶b̶a̶n̶c̶ı̶l̶a̶r̶ı̶n̶ ̶t̶u̶r̶i̶z̶m̶ ̶d̶ı̶ş̶ı̶n̶d̶a̶ ̶h̶a̶k̶l̶ı̶ ̶g̶e̶r̶e̶k̶ç̶e̶l̶e̶r̶ ̶s̶u̶n̶a̶r̶a̶k̶ ̶y̶e̶n̶i̶ ̶b̶i̶r̶ ̶i̶k̶a̶m̶e̶t̶ ̶i̶z̶n̶i̶ ̶k̶a̶l̶ı̶ş̶ ̶n̶e̶d̶e̶n̶i̶ ̶o̶l̶m̶a̶m̶a̶s̶ı̶ ̶h̶a̶l̶i̶n̶d̶e̶ ̶0̶1̶.̶0̶1̶.̶2̶0̶2̶0̶ ̶t̶a̶r̶i̶h̶i̶n̶d̶e̶n̶ ̶i̶t̶i̶b̶a̶r̶e̶n̶ ̶a̶y̶n̶ı̶ ̶a̶m̶a̶ç̶l̶a̶ ̶i̶k̶a̶m̶e̶t̶ ̶i̶z̶n̶i̶ ̶t̶a̶l̶e̶p̶l̶e̶r̶i̶ ̶u̶y̶g̶u̶n̶ ̶g̶ö̶r̶ü̶l̶m̶e̶y̶e̶c̶e̶k̶t̶i̶r̶.̶

DİKKAT : İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİNE GÖRE 

08.09.2020

SAYI: 59277437-000-E 33144

Genelge kapsamında Turizm amaçlı ikamet izni kısıtlamasına tabi ülke vatandaşlarının ikamet izinlerinin uzatılmaması ve Covid 19 pandemisi sebebiyle ülkelerine çıkış yapamamaları nedeniyle ülkemizde illegal duruma düştükleri ve eğitim, sağlık gibi temel hizmetlere erişim noktasında çeşitli mağduriyetler yaşadıkları tespit edildiğinden pandemi koşullarının durumuna göre yeniden değerlendirme yapılmak üzere ‘turizm amaçlı ikamet izni kısıtlaması’ uygulaması ikinci bir talimata kadar askıya alınmıştır. 

Türkiye’de oturma izni almaya karar verdiyseniz, bu sayfa size genel bir bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

DİKKAT: Danışmanlık hizmeti alacaksanız lütfen kafelerde veya kamuya açık alanlarda buluşan insanlara güvenmeyin. En iyi yöntem kurumsal firmalarla irtibata geçmektir. Birçok dolandırıcı vardır, bütün masrafları peşin alırlar ve hiç bir işlem yapmadan kaybolurlar. Hizmetlerimize göz atın: İkamet izni danışmanlık

ÖNEMLİ: Türkiye’de 8 yıldır oturmuyorsanız “Uzun süreli ikamet izni” için başvuru yapamazsınız. Eğer Türkiye’de 1 yıldan fazla kalmak istiyorsanız, 1 yıllık turistik vize için başvuracaksınız ve ardından her yıl vizenizin yenilenmesi için başvurularda bulunacaksınız. Bu sebepten dolayı lütfen “Uzun süreli oturma izni” için başvurmayınız.

Her şeyden önce, bu link’ten ülkenizin olağan ikamet izni vizesini kontrol ediniz. Oturma izinleri bazı illerde 30 veya 90 günde bazı illerde ise 15 günde verilebilmektedir. Eğer henüz Türkiye’ye gelmediyseniz Türk Hükümetinin e-Vize sitesini kontrol edebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Pasaportsuz ikamet izni alamazsınız, lütfen pasaportunuzla başvuru yapınız, ulusal kimliğiniz ikamet izni için yeterli değildir.

Online başvurunuza başlamadan önce, süreci başarılı bir şekilde tamamlamak için aşağıdaki evrakları yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz:

 • Pasaportunuz
 • Dijital bir Vesikalık (Beyaz fon, Biyometrik, son 6 ayda çekilmiş)
 • Türkiye’deki detaylı adresiniz
 • Geçerli bir sağlık sigortanız (Ankara veya Taksim’deki ofisimizden Sağlık Sigortası alabilirsiniz)
 • Kendi Türk telefon numaranız (tavsiyeli)

Bu adım ikamet izni başvurunuzda en önemli adımdır. Çünkü başvurunuzu uyruğunuza bağlı olarak resmi evraklarla desteklememiz gerekecektir: pasaport, medeni hal, yaş, talep edilen kalma süresi ve elbette başvuru şekli. Size doğru adımları ve doğru sırada tavsiyelerde bulunacağız ki ikamet izni başvurunuz başarılı bir şekilde onaylansın.

Bu süreçte aşağıdaki soruları cevaplayacağız:

 • Fotoğraflarınız başvurunuz ve randevunuz için uygun mu?
 • Pasaportunuz güncellemeye veya destekleyici belgelere ihtiyacı var mı?
 • Randevu gününüzde başvurunuzda belirtilmeyen herhangi bir ek ücret ödemeniz gerekli olacak mı? (uyruğunuza bağlı olarak)
  Hangi bankalar ikamet izniniz olmadan ve hangi koşullar altında banka hesabı açmanıza olanak sağlıyor?
 • Noter tarafından tasdiklenmesi için kira sözleşmesinde hangi bilgiler olmalı?
 • Hangi yasal ödemeleri internet üzerinden yapılabiliir hangileri yapılamaz?
 • Bir kefile ihtiyacınız olacak mı olmayacak mı?
 • Sabıka kaydına ihtiyacınız olacak mı olmayacak mı?
 • Randevunuzda size hangi sorular sorulacak?
 • Nasıl bir Sağlık Sigortası almanız gerekir? (Aşağıda sağlık sigortaları hakkında yazıyı okuyabilirsiniz)

İstanbul’da vize sürelerinden daha uzun süre kalacak yabancılar için sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Eğer 90 günden fazla Türkiye’de kalacaksanız ikamet iznine ihtiyacınız vardır.

Türkiye’de üniversite’de okuyorsanız ve ilk kez ikamet izni için başvuruyorsanız sadece iki seçeceğiniz vardır:

a) Yabancının Kendi ülkesinde bir devlet sigortası (sadece altta belirtilen ülkeler için) Eğer kendi ülkenizde kamu sağlık sigortanız varsa ve ülkenizin adı altta  geçiyorsa bahsedilen adımları gerçekleştirerek sağlık sigortası almaktan muaf olursunuz. Bu belgelere ulaşmak için sağlık sigortası firmanıza ulaşarak ve belirtilen belgeleri adınıza ve ayrıntılarla düzenlenmiş olarak teslim almanız gerekmektedir.
Genel Sağlık Sigortasından muaf olmak için yerine getirilmesi gereken gereksinimler:

Altında “Tıbbi Yardım Yetki Belgesi”( Medical Assistance Entitlement Certificate) diye belirtilen bir formüler varsa, bir kopyasını Unkapanı / İstanbul’daki Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne verin. Bunun karşılığında Sosyal Güvenlik Müdürlüğü size bir belge verecektir. Formülerinizin bir kopyasını ve Sosyal Güvenlik Müdürlüğünden verilen belgeyi randevunuzda sağlık sigortası olarak veriniz.

Almanya T/A11 T/A9 T/A20
Hollanda N/TUR106 N/TUR111 N/TUR121
Belçika BT.8 BT 16
Australya A/TR 3 A/TR4
Fransa SE 208-01 FT SE 208-02 FT SE 208-30 FT SE 208-06 AFT SE 208-28 FT SE 208-09 FT
Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti K.K.T.C./T.C. 3 K.K.T.C./T.C. 6
Romanya R/TR 3 R/TR5 R/TR 6
Bosna Hersek BH/TR 4 BH/TR 6 BH/TR 7
Çek Cumhuriyeti CZ/TR 111
Makedonya MC/TR 4 TR/MC 6
Lüksemburg TR/L 3 TR/L 5
Arnavutluk AL/TR 4 TR/AL 5

İstanbul Sosyal Güvenlik Müdürlüğünün ve İstanbul Unkapanı’ndaki Sosyal Güvenlik Merkezinin iletişim bilgileri aşağıda verilmektedir. “Yurtdışı İşlemleri Servisi” bürosunu bulmanız gerekir.

http://www.istanbulsgk.gov.tr/department/view/21/unkapani-sgm

Unkapanı’na otobüsle gidebilirsiniz, Vefa durağında inmeniz gerekir. Vefa durağının yakınlarında (Balat tarafı), SGK binasını görebilirsiniz. Biliyoruz, Beşiktaş diyor ama Beşiktaş’a gitmemelisiniz. Beşiktaş binası yapım aşamasında ve Unkapanı’na taşıdılar, Fatih bölgesinde. Binaya giriyorsunuz ve 3’ncü kata gidiyorsunuz. Sonrada doğrudan 301 numaralı büroya gitmeniz gerekir. Oradaki memur size yardımcı olacaktır size baba adını ve doğum yerinizi soracaktır (pasaportunuzda yazdığı sekilde). Sağlık sigortası sona erme tarihi tahmini ikamet izni tarihinizden daha ileri olmasına dikkat edin. Bu sona erme tarihini devlet sağlık sigortasından alamıyorsanız özel sağlık sigortası almanız gerekebilir. Ofislerimizden özel sağlık sigortası alabilirsiniz. Belgelerinizi 301 numaralı ofisten aldıktan sonra, bu işlemden sonra “İkamet Tezkere Yazısı” belgesini 302 numaralı ofisten alacaksınız. 302 numaralı büroya girdiğinizde oradaki memurlara hangi memurla görüşmeniz gerektiğini sorun. Oradaki memur soy isminize göre sizi başka bir memura yönlendirecek. Yönlendirildiğiniz memur size Türkçe bir belge düzenleyecek, bu belgeyi baş memura imzalatın ve bu belgeyi size veren memura geri götürün. Bu memur size “İkamet Tezkere Yazısı” belgesini verecek ve tebrik ederiz artık SGK ile sigortalandınız!!! Bu belgeyi saklayın ve diğer belgelerle muhafaza edin.

b) Türkiye’den sigorta almak

İkamet izni alacaksanız özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Vergi numaranız yoksa bile Kızılay veya Taksim ofislerimizden 1 saatte özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Yabancılar için Sompo Japan Sigorta Ücretleri :

 

Yaş Ücret Yaş Ücret
18-25 145 TL  41-50  310 TL
26-30 195 TL  51-55  410 TL
 31-35 209 TL  56-60 470 TL
 36-40  235 TL  61-64  740 TL

Bu ücretle bir yıllık sağlık sigortası ücretleridir. Bu şekil sağlık sigortaları için 12 aydan az süreli olamaz. İkamet izni almak istiyorsanız, özel sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız.

İstanbul’da oturma izni başvurusu yapanlar için; 9 Kasım 2015 tarihinden sonra, randevular için 4 tane yeni bina daha hizmete açılmıştır, yakın bir zamanda randevunuza gidecekseniz lütfen randevunuzun hangi binada olduğunu aşağıdaki bilgilere göre kontrol edin:

BEYOĞLU, ŞİŞLİ, BEŞİKTAŞ adreslerinde ikamet edenler için: Gönenoğlu Sok. No: 10 Gayrettepe, BEŞİKTAŞ İstanbul (https://goo.gl/maps/BigQNKya5xw)

BEYLİKDÜZÜ, BÜYÜKÇEKMECE, ESENYURT adreslerinde ikamet edeneler için: Yakuplu Mh. Hürriyet Cad. No:18 Hükümet Konağı, BEYLİKDÜZÜ İstanbul (https://goo.gl/maps/z2EHBpJbYHB2)

KADIKÖY, ÜSKÜDAR adreslerinde ikamet edenler için: Bahariye Cad. Kuzu Kestane Sokak No:1 KADIKÖY  İstanbul (KADIKÖY KAYMAKAMLIĞI) (https://goo.gl/maps/JNC2tKNFHNu)

PENDİK, KARTAL, MALTEPE, SULTANBEYLİ, TUZLA adreslerinde ikamet edenler için: Doğu Mh. Yücel Sokak, Pendik Hükümet Konağı – PENDİK İstanbul  (https://goo.gl/maps/QFEn4kT5HyP2)

Üstte belirtilen adreslerde ikamet etmeyen yabancılar randevuları için İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gitmeleri gerekir (https://goo.gl/maps/z36gUUXJmtp).

Randevunuza gitmeden önce tüm belgelere ve kopyalarına sahip olduğunuza emin olun, aksi takdirde gidip o belgeleri almak sizin için yorucu olabilir.

Üstte belirtilen tüm belgeleri hazırladıysanız artık randevunuza gitmeye hazırsınız. Aslında anlatılacak pek bir şey yok çünkü randevunuza belirtilen saatte gittiyseniz göç uzmanlarının birine gideceksiniz ve sıra numaranızı göstereceksiniz. Size beklemeniz gerektiğini ve sizi çağıracaklarını söyleyecekler veya evraklarınızı kontrol etmeye başlayacaklar. Evraklarınızı aldıktan ve kontrol ettikten sonra ikamet izni kartınızın harcını ödemeniz gerekecektir. Ödemenin bir şekli İl Göç İdaresinin ikinci katında olan veznedir. Başka ödeneklerden biri 58,50₺ tutuyor. Bu ödenek ikamet izni kartı harcıdır. Ayrıca ikamet izni vizesini ödeyeceksiniz, uzmanlar ikamet izni süresine ve uyruğunuza bağlı olarak hesaplayacaklardır.

Altta belirtilen ülkelerin vatandaşları ikamet izni harcı ödemeyecektir:

(Azerbaycan, Bolivya, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Irak, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti, Lüksemburg, Malta, Rusya, Yeni Zelanda)

ÖNERİ: Yeni sistemde vergi ücretlerini internet ortamında bir Türk Kredi Kartı kullanarak ödeyebilirsiniz.

DİKKAT: Eğer vatandaşı olduğunuz ülke e-vize gerektirmiyorsa (Vizeden muafiyet) veya pasaportunuzda Türkiye Konsolluğunun vizesi yoksa o zaman 372,80₺ değerinde “Bir Kez Giriş Ücreti Tutarı” ödemeniz gerekebilir.Tüm bahsedilen bürokratik adımları yaptıysanız ve tüm evraklarınızı teslim ettiyseniz, ikamet izni kartınızı beklemeniz gerekiyor, memurların söyledikleri gibi, 7 ila 30 gün içinde gelmeli (talep yoğunluğuna bağlı olarak). Ulusal Adres Sisteminde adresinizi doğru girdiyseniz ve eğer Türk Telefon numaranız doğru ilettiyseniz size SMS yoluyla ilk bilgilendirme gelecektir ve daha sonra PTT kargo ile belirttiğiniz adrese gelecektir. Kargoya verilen ikamet izni kartınızı internetten takip edebilirsiniz.

Tüm evraklarınızı tamamladıktan sonra Türkiye dışına çıkmayı düşünüyorsanız randevu gününüzde “İkamet İzni Müracaat Belgesi” istemeyi unutmayın. Bu belge size ikamet izni kartınıza sahip olasıya kadar en fazla 15 gün seyahat etme imkanı sunuyor. Bu belgeyle bir kereden fazla seyahat edebilirsiniz fakat en fazla 15 gün yurtdışında kalabilirsiniz. Bu belgeyi ancak randevu gününüzde ve sonrasında, tüm ödenekleri ve belgeleri tamamladıktan sonra alabilirsiniz. İkamet izni kartınızı aldıktan sonra sınırlarda kartınızı göstererek dilediğiniz şekilde yurtdışında seyahat edebilirsiniz.

Önemli: Eğer 4 hafta içinde size herhangi bir kargo ulaşmadıysa , “Göç İdaresi Müdürlüğüne” telefon açın veya uğrayın. Telefon Numarası: 157

İlk Oturma İzninizi aldıktan sonra size bir Yabancı Kimlik Numarası (YKN) verilecektir. İnternet ortamında Yabancı Kimlik Numaranızı nasıl öğreneceğinize dair talimatları bu sayfada bulabilirsiniz.

OTURMA İZNİ İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

Yabancılar artık 2 yıla kadar (daha önce sadece 12 ay ) İkamet Tezkeresi için başvuruda bulunabilir. Aile izinleri 2 yıl yerine 3 yıla kadar izin alınabilir.

 • Herhangi bir motorlu taşıt almak( araba, kamyonet, motosiklet, scooter vs.).
 • Bir sabit telefon ve/veya internet hizmeti almak.
 • Kişisel eşya, mobilya, araba vs… ithal etmek.
 • Türk Sosyal Güvenlik Kurumuna kaydolmak.
 • Banka hesapları açmak.
 • Şirket Kurmak
 • 180 günlük sürede Türkiye’de 90 günden fazla kalmak için oturma izni almak gereklidir.
 • Oturma izinleri İçişler Bakanlığına bağlı olan “Göç idaresi Genel Müdürlüğü” sorumluluğu altında verilmektedir. Tüm illerde ofisleri bulunmaktadır. Başvurular Türkiye’den yapılmalıdır.

Elinizdeki olan mavi defterde bitim tarihine takiben başvuru yapmanız için 15 gün olduğunu söylemektedir fakat artık bu bilgi geçerli değildir. Artık bitim tarihine 60 gün kala yenileme işlemleri için başvurabilirsiniz, bitim tarihinden sonra yenileme başvurusunda bulunursanız para cezası ödemek zorunda kalacaksınız.

İkamet izinleri 6 sınıfa ayrılmaktadır :

1. Kısa dönem oturma izni
2. Aile oturma izni
3. Öğrenci oturma izni
4. Uzun dönem oturma izni
5. İnsani oturma izni
6. İnsan ticareti mağduru oturma izni

Başvurularda genellikle evrakların yeminli tercümesi ve noter onayı istenir, evrakların asılları sizde kalacaktır.

1.Pasaport. Başvurusu yapacak olan yabancıların oturma izni talebinin süresinden en az 60 gün daha uzun süre geçerliliği olan bir pasaporta ihtiyaç vardır. Örnek: 1 yıllık izin için başvurunuzdan sonra 14 ay geçerliliği olan veya 2 yıllık bir başvuruda 26 ay geçerliliği olan bir pasaport.

2.4 adet biyometrik pasaport ebatlarında fotoğraf. Biyometrik gereksinimleri yerine getiren bir dijital fotoğraf. Fotoğraf yüz tanıma sistemleri kolayca tanımlayacağı bir fotoğraf olmalı.

3.Pasaportunuzda sayılan içerikleri içeren sayfaların fotokopisi: Fotoğrafınızı içeren sayfa, en son giriş yaptığınız damganın sayfası, veriliş ve bitiş tarihlerini içeren sayfalar.

4.Hesap bakiyenizin 1 yıllık için en az 10,200₺ veya 2 yıllık ikamet izni için 20,400₺ (aylık 850₺) veya eş değerinde döviz miktarı olduğunu gösteren aynı gün verilmiş bir hesap özeti veya banka tarafından bir yazılmış bir mektup. veya aylık gelirin 850₺ veya eş değer döviz miktarının altında olmadığını kanıtlayan belgeler.

5.Geçerli tam kapsamlı bir sağlık sigortası. Poliçe ve bir fotokopi (poliçe Türkiye’de geçerli olduğunu belirtmeli ayrıca Türkiye’de verilmediyse resmi olarak onaylanmış tercümeli bir fotokopisi). VEYA menşei olduğunuz ülkenizden sosyal güvenliğinizin Türkiye’de sizi kapsadığının bir kanıtı ( resmi olarak onaylanmış bir fotokopi’de teslim etmeniz gerekir). Türk SGK’sı da kabul edilir fakat ilk başvurular için işe yaramaz çünkü SGK’ya dahil olmak için Türkiye’de tam zamanlı olarak 12 aydan fazla yaşamış olmanız gerekmektedir (ikamet izniyle).

6.Tapu ve Dask’ınızın (deprem sigortası) veya kira sözleşmenizin fotokopileri ve orjinalleri yanınızda bulunması.

Not: Eğer evliyseniz ve sadece ikinizden birinin adı Tapu’da geçiyorsa ayrıca evlilik sertifikasının bir fotokopisi ve tercümesini vermeniz gerekir.

7.Vergi dairesinde harçları ödemek için bir Türk vergi numaranız Yenileme yapıyorsanız mevcut ikamet izni kartınız.

8.Türkiye’de güncel adresinizi belirten Nüfus Dairesinden alınmış bir ikametgah, Bazı durumlarda Adli Sicil Kaydı istenebilir, Siz Adliye’de beklerken denetiminiz yapılacaktır ve size mahkeme görevlisi tarafından imzalanmış ve damgalanmış bir evrak teslim edecektir.

9.Bütün belgeleri bir arada tutmak için bir kapaklı dosya.

 • Eğer 65 yaş üzerindeyseniz Kısa süreli İkamet izni için Sağlık Sigortası yaptırmak zorunda değilsiniz.
 • Emeklilerin sağlık sigortası yaptırması zorunlu olmaması ve gençlerin sağlık sigortası yaptırması zorunlu olması garip görünse de kanun bu şekildedir. Elbette Türkiye’de uzun süreli kalmayı düşünüyorsanız bir sağlık güvencesi yaptırmanız akıllıca olur.
 • Tüm uzun süreli ikamet izin başvurularında yaş gözetmeksizin sağlık sigortası yaptırmanız zorunludur.
 • 18 yaşından küçük başvuranlar, eğer çocuk aile sigortası poliçesi tarafından kapsamıyorsa o zaman çocuk için ayrı bir sigorta yaptırmanıza gerek yoktur.
 • 2 yıllık kısa süreli ikamet izni için harçlar.
 • Harcın tutarı Türk Lira olarak ödenmek üzere 140$ (çoğu milliyet için), o günkü kura bağlı olarak.
 • Çocuklar için harç tutarı bir yetişkinin yarısı kadardır.
 • Ayrıca kart bedeli olarak 64,50₺ (2017) değerinde bir harç çıkacaktır.

Türkiye’de en az sekiz yıl kesintisiz ve oturma izniyle ikamet etmiş kişiler uzun süreli (kalıcı) oturma iznine başvurabilir.

Uzun Süreli İkamet İzni için gereksinimler: 

• En az sekiz yıl boyunca Türkiye’de kesintisiz ve ikamet izniyle ikamet etmiş olmanız gerekmektedir.
• Son 3 yılda Devlet tarafından herhangi bir yardımdan faydalanmamış olmanız gerekir.
• Kendinize yetecek ve yaşamınızı sürdürebilecek şekilde aylık bir geliriniz olması gerekir.
• Geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmanız gerekir
• Topluma ve kamusal güvenliğe herhangi bir tehdit oluşturmamalısınız.

“Kesintisiz” tamamlayın

Eğer 1 yıl içinde 6 aydan fazla bir süre Türkiye dışında kaldıysanız, veya son 5 yıl içinde sağlık veya eğitim amacı dışında toplamda 12 aydan fazla yurtdışında bulunduysanız, bunlar “kesinti” olarak sınıflandırılacaktır ve 8 yıllık süreç “kesinti” den sonra başlayacaktır.

Uzun Süreli İkamet İzni için harçlar.

Oturma İzni Harçları TL
Oturma İzni Kartı 63,00
Tek Girişlik Vize Ücreti 372,80

Çalışma izni harçları yabancının milletine göre değişebilir.

Kısa dönem ikamet izinlerinin iptal olmaması için, Türkiye dışında kalma süresi olarak 120 gün sınırı kaldırıldı. Aile ikamet izinlerinin iptal olmaması için, Türkiye dışında kalma süresi olarak 180 gün sınırı kaldırılmıştır. – Yurt dışında kalma konusunda hiçbir sınır kalmamıştır.

DİKKAT: Aile ikamet izni sadece Yabancının Türk Vatandaşı ile evli olması durumunda verilmektedir.

İkamet teskeresi alacaklar için faydalı bilgiler

C: Zamanında bir ikamet izni başvurusunda bulunmadıysanız ve Türkiye’de turistik vizenizin izin verdiğinden fazla kaldıysanız, bir ceza ödemeniz gerekecek ( ülkeye, yaş ve konaklama süresine bağlı olarak değişiklik gösterir) ve bu ceza ikamet izni harcınızdan çok daha yüksek bir bedel olabilir. Türkiye’de 15 günden fazla süre aşımı yaptıysanız size bir giriş yasağı uygulanabilir. Bu cezalar ülkelere göre değişiklik gösterir. Bu cezaları gelinişizde veya gidişinizde gümrüklerde ödeyebilirsiniz. Bu cezaları ödemediğiniz takdirde ayrıca Türkiye’ye girişleriniz 1 yıldan 5 yıla kadar yasaklanabilir.

C: Aslında ikamet izni başvurunuzu vizenizin geçerlilik zamanında yapmazsanız ve 10 günden fazla süre aşımı yaptıysanız, yeni bir randevu alabilmek için ülke dışına çıkıp tekrar giriş yapmanız gerekecektir. Lütfen sorun yaşamamak için başvurularınızı zamanında yapınız. Süre aşımınızın ilk 10 günü her geciken gün için 5$ ödeyerek ikamet izni için geçerli bir başvuru yapabiliriniz.

C: Halen ikamet izni kartınız elinize geçmediyse randevunuzu yaptığınız İl Göç İdaresi’ne gidip orada “İkamet İzni Müracaat Belgesi” isteyebilirsiniz, onlar size bütün detaylarınızı ve bilgilerinizi içeren bir belge hazırlayacaklar ve bu belgeyle ülkenizde en fazla 15 gün kalabilirsiniz. Dönüşünüde bu belgeyi gümrükte gösterebilirsiniz. Eğer şimdiden bir düşünceniz veya planınız varsa randevu gününüzde “İkamet İzni Müracaat Belgesi”ni isteyebilirsiniz. Müracaat Belgesi ancak tüm evraklarınızı teslim edip ve tüm ödenekleri yaptıktan sonra alabilirsiniz. Randevunuzdan önce kesinlikle alamasınız.

Önemli: Evraklarınızı teslim ettikten sonra kimlik kartınızı uçuşunuzdan önce elinize geçmediyse ve ülkenizde 15 günden fazla kalacaksanız lütfen ikamet izninizi düzenleyen memura gidin ve ondan İkamet İzni Kimlik numaranızı isteyin. Gümrükte bu numara size yardımcı olacaktır.

C: İlk olarak konsolosluğunuza gidip oradan pasaportunuz için bir belge almanız gerekir ve durumunuzu polise açıklayıp kayıp çalıntı olarak bildirmeleri gerekir, onlar size ikamet izni memuruna verilmek üzere bir belge hazırlacaklardır. Maalesef şu anda “KAYIP” adı altında bir başvuru bulunmamaktadır fakat bunun üzerinde çalışılıyor, normal bir randevu alıp oraya gidebilirsiniz ve kişisel olarak onlara sorabilirsiniz.

C: Yeni modül sisteminde ikamet izninizin durumunu takip edebilirsiniz. Herhangi bir bilgiyi göremiyorsanız, Fatih yakınlarında olan ve M1 Emniyet Metro İstansyonuna yakın olan İstanbul Emniyet ve Göç Müdürlüğüne gidebilirsiniz. Binaya girip ve güvenlik kontrolünü geçtikten sonra zemin katta sol tarafta olan kart teslim bürosunu bulabilirsiniz. Orada orijinal pasaportunuzu gösterek İkamet İzni Kartınızı alabilirsiniz. Genelde İkamet İzni Kartları 1 ile 5 hafta içinde gelmektedir.

Yabancılara oturma izni alan firmalar ve dikkat edilmesi gerekenler. 

Uzmanlığına güvenmediğiniz insanların vaatlerine aldanmayın. Ata Kurumsal, başta İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Muğla, Bursa ve Gaziantep olmak üzere tüm Türkiye’de oturma izni danışmanlık hizmeti vermektedir. Sorularınız için bizi aramaktan çekinmeyiniz.

Bu sayfa içeriğinin bir kısmı goc.gov.tr, istanbulforeignersoffice.com ve expatguideturkey.com sitelerinden alınmıştır.

SORUMLULUK REDDİ

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

Hizmetlerimiz düzenli olarak İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça ve tabii ki Türkçe olarak mevcuttur. Diğer diller de mümkündür ama küçük gecikmelere neden olabilir.

580 yorum

 • Avatar
  kağan atadere

  selam benim türkmenistan uyruklu arkadaşım ve eşi var 2 yıldır türkiyede nasıl oturma izni vardı uzatma için evrak ta verildi bununla ilgili nereye başvurabilirim ne kadar ücret ödemem gerekir

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, GÖÇ idaresine başvuracaksınız, eğer başvuru yapmayı bilmiyorsanız veya işim garanti olsun başım ağrımasın diyorsanız bizden hizmet alarak garanti bir şekilde oturma izni alabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Mustafa

  Merhaba,
  eşimin kardeşi Tacikistan vatandaşı. 2 yıl turizm amaçlı oturma izni aldık. Bu süre 01/09/2020 de doldu. Yeni bir oturma izni için başvuru yapılabilir mi ?
  Teşekkürler.

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, maalesef hayır yapılamaz, yabancı en az bir sene kendi ülkesinde kalmadan yeniden oturma izni alamaz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Mücahit

  Merhaba. Ben mücahit istanbul’da yaşıyorum. Brezilyalı bir arkadaşım benimle yaşayacak! Bu durum da nasıl bir yol izleyeceğim. Hangi belgeleri hazırlamam gerekiyor? Nereye başvuru yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, oturma izinleri GÖÇ idaresi tarafından verilmektedir, bu yüzden başvurmanız gereken yer GÖÇ idaresidir, dilerseniz 1500 TL + KDV danışmanlık ücreti karşılığında arkadaşınıza bir senelik ikamet izni alabiliriz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Akylai

  Yorumlara neden seçerek cevap veriyorsunuz? Benim yorum silinmiş… Benden sonra yazılanları cevaplamışsınız hiç cevap vermeyin daha iyi !!!!

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, biliyorsunuz burada sorulan soruları ücretiz bir şekilde ve sırayla cevaplamaya çalışıyoruz, günde 500 ün üzerinde soru geliyor ve yetişmekte zorlanıyoruz, anlayışınız için teşekkür ederiz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Elena

  Mehraba anneme oturma izini uzaltma istiyorum Annem burada devlet hastanede tedavi görüyor benim.de calisma izinim var hastane dan rapor getirsem oturma izini ala bilirmiyim tes

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, evet tedavisi devam eden yabancılar Türkiye’de tedavi amaçlı ikamet izni ile kalmaya devam edebilirler. Hastane raporunda tedavinin süresinin yazması gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Afife

  Merhaba;
  18 yaşından büyüğüm. Soybağı esasına dayalı olarak Türk vatandaşlığı başvurusunda bulunacağım. Belgelerimi tamamladım .Ancak vatandaşlık işleri müdürlüğü başvuru yapabilmem için oturma izni no’su olması gerektiğini söyledi. Ancak ben oturma izni almak istemiyorum. Yasada da böyle bir şart aranmıyor zaten. Ne yapmalıyım?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, Nüfus ve Vatandaşlık işleri müdürlüğü ne istiyorsa onu vermek zorundasınız.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Akylai

  Merhabalar efendim. Ablam Şubat 2020 Türkiye’den çıkış yaptı, Kırgızistan uyruklu. Şimdi tekrar gelirse Türkiye’ye misafir olarak oturma izni alabilir mi yoksa 1 sene geçmesi lazım mı? Yeni kanunlara göre öyle diye duyduk…. Misafir olarak gelirse başvuru için hangi evraklar lazım? Şimdiden teşekkürler

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, ilgili yabancı oturma izni alabilmek için şubat 2021 e kadar kendi ülkesinde kalması gerekmektedir, evraklar geçen yaptığınız başvuruda aynıdır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Yoti kastrioti

  Merhabalar. Arnavut vatandaşıyım, Türkiye’de 13 haziran giriş yaptım, başvuru yaptım ve 21 aralıka kadar oturma iznim aldım, çünkü pasaportum kullunılma süresi şubat 2021 bitiyor. Oturma iznim uzatmak için ne yapmalı gerekiyor? Şimdilik teşekkür ederim.

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, pasaportunuzun tarihini uzatıp ikamet izni uzatma başvurusu yapmanız gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  burcu

  merhabalar, benim 2 sene oturma izni ardından 3 senedir çalışma izni olan bir türkmen bakıcım var, çalışma iznini yenilemek yerine yeniden oturma iznine başvurmak istiyor, çalışma izni aralık ayında sona erecek. Oturma iznine başvurması durumunda alma ihtimali olur mu? alma ihtimali var ise, çalışma izni bitmeden mi oturma iznine başvurmak gerekli, yoksa bitmeisni bekleyip mi? Teşekkürler.

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izni iptal edildikten sonra 10 gün içinde oturma iznine müracaat etmesi gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  cabiren

  Merhaba,

  Kısa Dönem İkamet İzni için gerekli belgeler içinde
  – Kalınacak her ay için 500 dolar lık banka hesabı
  – Misafir olarak kalınacaksa taahhütname veren kişinin maaş bordrosu

  İkisi aynı anda olmak zorunda mı? Taahhütname veren kişinin bordrosu tek başına yeterli olmuyor mu? Her ay için 500 dolar bulunan hesap işi çok zor.

  Teşekkürler, saygılar.

 • Avatar
  Zagila Gulal

  Hayirli gunler. Ben 2017yilin subat ayinan Turkiyede ikamet ediyorum. 2019yilin 24nisanda resmi nikah yaptim esim Turk vatandasi. Kendim Kazakistan vatandasitim. Turkiye vatandasi olmak icin ne yapmalitim. Tesekurler simdiden.

 • Avatar
  ceyda

  merhaba .Arkadaşım Türkmenistan vatandaşı .ekim 2020 de oturma izni bitiyor.gerekli evrakları toplayıp başvuruyu yapacağız.bu süre zarfında yani 60 günlük süre içinde yanıt geliyor mu red yada onay olarak. Olmadıgı takdirde çalışma izni yapmamız gerekiyor. Kaçak durumuna düşerse şayet ekimden sonrasına kalırsa çalışma izni yapılabilir mi . öncelikle oturma iznini deneyip olursa daha sonra çalışma iznini yapmak istiyor çalıştığı yer. Teşekkürler

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, oturma izninin sonucunu hiç beklemeyin, GÖÇ idaresine Türkmenistan vatandaşlarının ikametlerini uzatmıyor, bu yüzden zaman kaybetmemek adına çalışma iznine başvurmanızı öneririz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Abdullah Tüylü

  Tanıdığımız Azerbaycanlı 31 yaşlı hanım, Ankara’da bir ailede çoçuk bakıyor. Ankara’ya geleli 1 hafta oldu. Oturum izni almak istiyor.
  1. Hangi belgeler gerekiyor
  2.Belgelerin hazırlanmasında yardımcı oluyor musunuz?
  3.Gçö idaresi ne kadar ücret alıyor?
  4. Firmanıza ne kadar ödemeliyiz.
  Cevap rica ediyor, saygılar sunuyorum.

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, ikamet izni için yabancının bir yasal adrese ihtiyacı vardır, noter onaylı kira kontratı bunun için yeterlidir, belgelerin hazırlanması, başvurunuzun yapılması ve diğer hususlarda hizmetlerimiz mevcuttur, şirketimiz bu hizmet için 1500 TL + KDV almaktadır, oturma izni onaylanan yabancı ortalama 1100 TL harç ve kart ücreti ödeyecektir. 444 7 284 nolu telefondan Ankara ofisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  browsing

  Hello, Is notarization required for the people living in dormitory ? On the residence application form, notarization is mentioned for rental house and 3rd person’s residence, but it is not mentioned for those staying in dormitory. Can you please check ? Thanks.

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Hello, Notarization is only required for rental contract and for those who stay as a guest in 3rd person’s residence. Students staying in dormitory need to provide signed and stamped document from university stating their address.

 • Avatar
  Beka

  Merhaba yorum yazmıştım ama bulamadım )))
  ben Kırgızistan vatandaşıyım oturma iznim 9.01.2020 bitecekti ama ben 14.11.2019 Türkiye’den çıkmıştım ve hala memlekettimdeyim
  Diyorlar ki oturma izni bittikten sonra bir yıl geçmesi gerekiyor başvura bilmek için diye bu doğru mu

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, evet doğru bir yılınızı doldurup tekrar Türkiye’de bir senelik ikamet izni alabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.