İstanbul’un Tarihi Yarımada Bölgesi’nin Tarihi ve Bugünü

Marmara Denizi, Boğaz ve Haliç ile çevrili bir yarımadada yer alan İstanbul’un Tarihi Yarımada Bölgesi, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.Tarihi M.Ö. 6500’lere uzanan şehir, Doğu Roma ve Osmanlı imparatorluklarına başkentlik yapmıştır. 120’den fazla imparator ve padişah, 1600 yıldan fazla bir süre şehri yönetmiştir.

Tarihi Yarımada’nın Önemli Bölgeleri

İstanbul, camilerin, kiliselerin ve sinagogların yan yana bulunduğu ve hatta birbirleri ile dayanışma içinde olduğu kutsal bir şehirdir. İstanbul iki kıtada da toprakları yer alan dünyadaki tek şehirdir. İstanbul’un Tarihi Alanları Sultanahmet Arkeoloji Parkı, Süleymaniye Koruma Alanı, Zeyrek Koruma Alanı ve Kara Surları Koruma Alanı olmak üzere 4 bölge ile temsil edilmektedir. Bu alanlar, barındırdıkları kültürel özelliklerin dönemleri ve özellikleri bakımından birbirinden farklılık göstermekle birlikte İstanbul’un kentsel tarihini yansıtmaktadırlar. Çeşitli dönemlerde yaşamış yaratıcı dâhiler olağanüstü mimari başarılarını gerilerinde bu şehre bırakmıştır. Çok sayıda anıt, tarihi bina ve arkeolojik kalıntı, dönemlerinin mimari, kültürel, sanatsal ve sosyal değerlerini ortaya çıkarmaktadır.

Sultanahmet Camii, Ayasofya ve Ayasofya’nın eşsiz mozaikleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun idari merkezi Topkapı Sarayı; Haliç’in üstünde yükselen, imparatorluk mimarı Mimar Sinan’ın şaheseri Süleymaniye Camii; Yerebatan Sarnıcı; Surlar; Kereste Evleri ve Aya İrine kubbeleri İstanbul’u tarihin ve kültürün başkenti olarak nitelendirmektedir. Dolmabahçe Sarayı, Tophane Camii, Galata Kulesi (ChirsteaTurris) ve Dünya Mirası Listesi’nedahil olmayan tarihi Kapalı Çarşı, görülmeye değer diğer kültürel mekanlardandır.

İstanbul’un tarihi bölgelerinden biri olan Ayasofya Müzesi’nin inşası M.S. 537’de tamamlanmıştır. Katedral olarak inşa edilmiş ve yaklaşık 1000 yıl boyunca Hristiyanlığın en önemli merkezi olarak hizmet vermiştir. İstanbul’un Osmanlılar tarafından fethinden sonra camiye çevrilmiştir. Ayasofya günümüzde müze olarak ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Ayasofya’nın tam karşısında yer alan Sultanahmet Camii, kubbeleri, yan kubbeleri ve 6 minaresiyle kentin en görkemli camilerinden biridir. Caminin 260’tan fazla penceresi vardır ve 20.000’den fazla İznik çinisiyle dekore edilmiştir.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, 380 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun idari merkezi olarak görev yapmış ve bugün uluslararası alanda da tanınan 86 ayar değerindeki “Kaşıkçı Elması” nıbarındırmaktadır. Saray, şu anda Osmanlı İmparatorluğu’nun şanlı tarihinden eşsiz eserler sergileyen bir müze olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Büyük Saray’a su sağlamak amacıyla M.S. 542 yılında inşa edilen Yerebatan Sarnıcı, Arkeoloji Parkı sınırları içinde bulunmaktadır. Yunan mitolojisine göre Medusa, doğrudan ona bakmaya cesaret edenleri taşa çevirmiştir. Kolon dibinde oyulmuş Medusa başı, sarnıçların sığ sularında görülebilir ve Park’ta en çok ziyaret edilen cazibe merkezidir.

İstanbul’un tarihi bölgelerinin önemli bir kısmını da bugüne kadar hayatta kalmayı başaran yüzlerce konak ile Zeyrek ve Süleymaniye Koruma Alanları’ndaki kamu binaları oluşturmaktadır.

İstanbul, tarihi ve doğal güzelliği ile birçok sanatçı için ilham kaynağı olmuştur. Şehir için sayısız şiir ve şarkı yazılmış ve bestelenmiştir. İstanbul, tarih dolu bir metropoldür ve ziyaretçilerini zengin kültürünü ve güzelliğini deneyimlemeye her daim davet etmektedir.

Bir cevap yazın