Kapadokya’da Balon Turuna Hazır Mısınız ?

Kapadokya sıcak hava balonlarıyla uçmak için dünya çapında en iyi yerlerden biri olarak bilinmektedir.  Uçuş süresi boyunca muhteşem manzaralar, mükemmel uçuş deneyimiyle birleşmektedir.Balon turu ile peri bacalarını, bahçeleri ve üzüm bağlarındaki güvercin evlerini her biri farklı kaya oluşumları, renkleri ve özellikleri olan farklı vadileri görebilir, üzerlerinden süzülme imkânına sahip olabilirsiniz. Kapadokya’da uçuş süresine ve hizmetlerine göre genel olarak 3 farklı balon turu seçeneği sunulmaktadır.

Standard Balon Turları

Standart balon turu, havada minimum bir saatlik uçuş süresi sunmaktadır. Sabah erken saatlerde, genellikle güneş doğmadan önce otelinizden alınarak, kalkış alanına yönlendiriliyorsunuz. Bir rehber tarafından balon uçuşu ile alakalı temel kurallar ve güvenlik önlemleri hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Kapadokya vadileri üzerinde yüzlerce fotoğraf çekebileceğiniz Türkiye seyahatinizin en önemli noktasındasınızdır artık. Uçuştan sonra, şampanya ile küçük bir kutlama yapılır ve uçuş sertifikası verilir.

Lüks (Uzun) Balon Turları             

Kapadokya’da lüks balon turlarına katılarak havada 1,5 saate yakın uçuş deneyimi yaşayabilirsiniz. Fotoğraf ve havacılık ile ilgilenen insanlar için lüks tur daha uygun bir seçimdir. Bu turda sepetler 6 ila 12 kişi kapasiteli olup, daha uzun uçuş süresi sağladığı için daha avantajlıdır.

VIP Balon Turları

Özel günlerinizde, yıldönümü, doğum günü kutlamaları veya düğün gibi önemli günlerde siz ve sevdiğiniz kişi ile iki kişilik olan bu tura katılabilir, kutlama yapabilir ve güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. VIP balon turu size otelinizden uçuş alanına kadar özel transfer, uçuş esnasında özel içecekler ve ikramlar gibi tüm hizmetleri sağlamaktadır. Ayrıca şampanya ile kutlamanın ardından otelinize kadar size eşlik eder ve uçuş sertifikası ile birlikte hediyelik eşya alma fırsatı sunmaktadır.Uçuş sırasında dilerseniz pilotunuz rehberinde balonu uçurma şansına sahip olabilmektesiniz.

Balon Uçuşları Hakkında Genel Bilgiler

Nereden kalkış yapılıyor?

Kalkış alanı her gün rüzgâr hızına ve yönüne göre değişim gösterebilmektedir. Böylelikle Kapadokya’nın en büyüleyici vadileri ve tepelerine şahit olunabilmektedir.

Ne giyinilir?

Uzun kollu, tercihen doğal liflerden yapılmış uzun pantolon ve üst ile açık havaya uygun olarak tasarlanan ayakkabılar tercih edilmelidir. Isı dengesi sağlanması adına kat kat giyinilmelidir.

Ne kadar yükseğe çıkılıyor?

Genellikle yerden 500 metreye kadar çıkılırken,  rüzgârın sakin olduğu günlerde 1.000 metreden daha yükseğe çıkılabilmektedir.

Çocuklar balon turuna katılabilir mi?

Yedi yaş üzeri çocuklar velisi ile birlikte uçabiliyorken, yedi yaş altı çocuklar için uçuş uygun değildir.

Balon turları ne zaman yapılıyor?

Yıl boyunca uçuşlar sağlanmaktadır. Ancak bölgedeki sert hava şartlarından dolayı uçuşlar Ekim-Mart ayları arasında iptal edilebilmektedir.

Uçuş hangi şartlarda iptal ediliyor?

Rüzgâr sert estiğinde, şiddetli yağmur veya sis varsa hava koşullarından dolayı uçuşlar iptal edilebilir. İptal durumunda verilen ücret kişiye aynen ödenmektedir.

Balon turu ile havada ne kadar mesafe gidiliyor?

Uçuş gününde rüzgârın hızına bağlı olarak 4 ila 20 km arasındaki bir uzunlukta olabilmektedir.

Hamile kadınlar balon turuna katılabilir mi?

Bu duruma izin verilmemektedir. Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız eğer olası sert inişler nedeniyle balonlarla uçmamalısınız.

İnişlerde herhangi bir sorun yaşanıyor mu?

Havanın sakin olduğu günlerde yumuşak inişler yapılabiliyorken, iniş sırasında rüzgâr hızını artırırsa inişlerde gecikme olabilir ve balon iniş alanına kadar sürüklenebilmektedir. Ancak böyle durumlar için tecrübeli uçuş pilotları sayesinde güvenle iniş sağlanmaktadır.

Uçuş için otelden ne zaman hareket ediliyor?

Gün doğumundan yaklaşık 45 dakika önce otelinizden alınırsınız,  check-in ve kahvaltı için ofise götürülürsünüz.

Balondan güneşin doğuşunu izleyebilecek miyim?

Genellikle güneşin doğuşuyla kalkış yapılır ve fotoğraf çekimleri için güneş tam doğana kadar uçuş yapılmaktadır. Bazen hava koşulları nedeniyle kalkışlarda gecikmeler olabilmektedir.

Uçuşlar neden erken saatlerde yapılıyor?

Gündüz saatlerinde hava çok ısınmadığı ve rüzgâr şiddetinin hafif olması sebebiyle uçuşlar erken saatlerde yapılmaktadır.

Otele geri dönüş nasıl sağlanıyor?

Minibüsler uçuş boyunca balonu takip etmekte ve iniş partisinden sonra katılımcıları otelleretransfer etmektedir.

Sepetler ne kadar büyük?

Farklı boyutlarda sıcak hava balonu sepetleri kullanılmaktadır. Yolcular için 4 bölmesi mevcuttur. Her bir bölmede en fazla 4 kişi bulunabilmektedir.Sepetlerin yüksekliği ise 120 cm’dir.

Bir cevap yazın