Kariyer Planınız Türkiye’de Yükselişe Geçsin! Türkiye’den Başarı Hikâyeleri

Magazin sayfalarında birçok yabancı ismin Türkiye’de şöhrete kavuştuğunu duyuyoruz. Yabancı futbolcuların Türk vatandaşlığına geçtiğine de çok şahit olduk. Hatta Türkiye adına olimpiyatlarda yarışan Etiyopya asıllı milli sporcumuz Elvan Abeylegesse’yi   herkes duymuştur.

Peki, Türkiye piyasasında bulunan ve dünyanın en büyük şirketlerinde önemli kademelerde çalışıp Türkiye’de yaşayan kariyeri parlak isimlerle tanışmak ister misiniz? İşte farklı sektörlerde başarıyı yakalamış Türkiye’nin en başarılı yabancı iş adamları:

Otomotiv Sektörüyle Son Sürat Hız Alanlar

Yabancı sermayenin en fazla olduğu sektörlerin başında otomotiv sektörü geliyor. Yabancı sermayenin yüksek olması yabancı yöneticilerin sayısını da arttırıyor. Mercedes-Benz ve Man Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dirk Wülfing bu kişilerden sadece biri…

2002 yılında Türkiye’ye taşınan Wülfin; Türkler için Almanya’da çok yanlış bir izlenim olduğunu söylüyor. Türkiye’de yaşamaya başladıktan sonra Türklerin sıcakkanlılığı, misafirperverliği ve yardımseverliği onu çok etkilemiş. Türkiye’de iş yapmanın ise kendine değişik tecrübeler kattığını söylüyor.

İletişim Sektöründe Başarıyı Erken Yakalayanlar

Türkiye’de uluslararası pazardaki şirketlerini temsil eden veya Türkiye şirketlerinde kariyer basamaklarını tırmanan isimlerin hepsi genç yaşta başarıyı yakalamış kişiler olarak karşımıza çıkıyor.

Bu isimlerden biri de Nokia’nın Türkiye Ülke Müdürü Alessandro Fiorentino. 38 yaşındaki genç ve başarılı iş adamı son iki yıldır Türkiye’de bulunuyor. Türkiye’den önce İtalya Ülke Müdürlüğü görevini yapıyordu.

Türkiye’nin kariyeri açısından oldukça önemli bir payı olduğunu belirten Alessandro Fiorentino Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasındaki en hızlı ülke olduğunu, bazı bölgelerdeki ekonomik ve endüstri alanlarının Avrupa ülkelerinin ilerisinde olduğunu belirtiyor. Türkiye ekonomisinin en gelişmiş ve gelişmeye açık olan sektörünün GSM sektörü olduğunu belirten başarılı isim, yabancı gençlerin de Türkiye’de kariyerlerine katkı yapabileceklerini vurguluyor.

Türkiye Yöneticileri Yetiştiriyor

Uzun zamandır Türkiye’de perakende sektöründe yabancı kökenli yatırımcıların etkisi oldukça fazla. Özellikle de yapı marketler ve büyük mağaza zincirlerinde yabancı kökenli firmaları görmek mümkün. Bauhaus, Tekzen, İKEA, Praktiker, Dechatlon, Carrefour ve Metro Market gibi şirketler bunlardan en bilinenleri olarak öne çıkıyor.

Perakende sektörünün güçlü isimlerinden olan Metro Market Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Bert Bender ise uzun yıllardır Türkiyeli ve bundan dolayı da çok mutlu… 1999 yılında İstanbul’da eşiyle tanışan ve evlendikten sonra Türkiye’de görev yapmaya başlayan Bender Türkiye’nin çok hareketli ve her şeyin, her gün değişebildiği bir ülke olduğunu söylüyor. Gençlerin kariyerine ve dünya görüşlerine Türkiye’de iş yapmanın çok şey katacağının da altını çiziyor.

Türkiye’nin Şahlanan Sektörü; İnşaat

İnşaat sektörü Türkiye ekonomisinde lokomotif görevi görüyor. Lafarge inşaat şirketinin Türkiye Temsilcisi Pierre Damnon ise iki yıldır Türkiye’de yaşıyor ve bu yaşayışından da oldukça memnun olduğunu belirtiyor.

Kariyeri Geliştirmenin Yolu Türkiye’den Geçiyor

Türkiye’nin her sektördeki yönetici için eğitim ve deneyim imkanı sunan önemli bir ülke olduğunu söyleyen Damnon, Türkiye’nin sadece ekonomik ve sektör açısından değil iki kıta ve farklı kültürler arasında bağlantı kurması açısından da önemli bir ülke olduğunu vurguluyor.

Çokuluslu şirketler Türkiye piyasasındaki işleri için genellikle yabancı yöneticileri tercih ediyorlar. Türk yöneticilerle çalışan yabancı şirketler yok denebilecek kadar az sayıdadır. Türkiye’de iş başına getirilen yabancı yöneticiler ya başka bir ülkeden atanıyor, ya da direkt olarak merkezden gönderiliyor.

Öğrenciliğini Türkiye’de geçirmiş veya Türkiye’de eğitim programlarına katılmış kişiler tercih sebebi olabiliyor.

Türkiye’ye gelmiş ve bir süre yaşamış herkeste Türkiye algısı farklılaşmaya başlıyor. Türkiye’de iş yapmaya veya okumaya gelen birçok kişi bu ülkede olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirtiyorlar. Hatta birçok kişi Türkiye’ye atanmanın büyük bir şans olduğunu düşünüyor.

Bir cevap yazın