Kayak Merkezlerinin Başkenti : Uludağ

Bursa’nın 36 km güneyinde yer alan Uludağ, Türkiye’nin en sevilen kış sporları merkezlerinden biri olup kayak tesislerinin yanında, flora ve fauna zenginliği onu Milli Park’a dönüştürmüş, trekking ve kamp gibi yaz etkinlikleri ise popülerliğini oldukça artırmıştır. Ayrıca Uludağ, Marmara bölgesinin 2543 metre yüksekliğe sahip en yüksek noktası olma özelliğine de sahiptir.Milli Park’a adını veren Uludağ’ın mitolojik adı Olympos Misios olarak kaynaklarda geçmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Uludağ, Keşiş Dağı olarak bilinirken 1925 yılında bugünkü Uludağ ismini almıştır.

Kış Sporları ve Kayak Merkezi

Türkiye’nin kış sporları ve kayak için en önemli merkezi olan Uludağ, yılın 178 günü karla kaplıdır.Uludağ, büyük yerleşim alanlarına yakınlığı nedeniyle, yakındaki şehirlerin eğlence ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Uludağ Milli Parkı’nın yıllık ziyaretçi sayısı 1.000.000 kişiye yakındır. Konaklama tesisleri bölgesinde 8 telesiyej ve 7 teleski hattı ile birlikte 13 farklı kayak pisti hizmet vermektedir. Bursa’ya karayolu ile 36 km, İstanbul’a 150 km uzaklıkta olmanın yanında kayak merkezinin Bursa Yenişehir havalimanına uzaklığı sadece 60 dakikadır.

Uludağ’ın en yüksek zirvesi 2543 metrede bulunan Kartaltepe’dir. Ormanlarla kaplı olan bölge, güney-batı/güney hâkimrüzgâr yönü nedeniyle kısmen ılıman bir iklime sahiptir. Kayak alanının rakımı ise 1750-2543 metre arasındadır ve kayak için en iyi mevsim Aralık sonu ile Mart sonu arasındadır. Sezonun başlangıcında kar toz halindeyken sezon sonuna doğru gittikçe sulu hale gelmektedir.

Yaz Aylarında Uludağ Milli Parkı

Uludağ Milli Parkı, yaz aylarında turistler ve günübirlik yürüyüşçüler için oldukça popülerdir. Uludağ milli parkı içinde, yürüyüş için hafif yamaçlar, güzel buzul gölleri ve ormanlar, piknik yapmak için Alpin çayırları, oteller, teleferik ve harika yemekler sizleri bekliyor.

Kış Aylarında Uludağ Milli Parkı

Uludağ Milli Parkı kış aylarına girildiğinde daha çok popüler ve yoğun bir kayak merkezine dönüşüyor. Kar kalınlığı 4 metreye kadar çıkabilir. Milli Park’a karayolu ve teleferik ile ulaşım mümkündür. Özel araçla seyahat edenler için Çekirge yolu en rahat güzergâh olacaktır. Sürücüler kış aylarında kar zinciri, takoz ve çekme halatlarını araçlarında bulundurmalıdır.

Uludağ’ın ziyaretçilerine birbirinden eşsiz manzaralar sunduğu teleferik hatlarının ikisi Bursa ile Kadıyayla (1235 m) arasında ve diğer ikisi Kadıyayla ve Sarıalan (1621 m) arasında olmak üzere Uludağ’a ulaşmak için dört bölümden oluşmaktadır. Her hattın, kayak ekipmanı taşınabilen 30 kişi kapasiteli bir kabini olmakla birlikte, her 20 dakikada bir Teleferik bölgesinden sefer yapılmaktadır. Kadıyayla’ya ulaştıktan sonra kabin değiştirilerek Sarıalan’a giden kabine binilmektedir. Toplam25 dakika süren teleferik yolculuğunun ardından otellerin olduğu bölgeye ulaşmak için kalan son 7 km’lik yolu minibüslerle tamamlamak mümkündür. Ayrıca, yaz sezonunda Sarıalan’dan kamp bölgesi Çobankaya’ya (1750 m) telesiyej ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Dağcılık Sporu                                 

Uludağ’da dağcılık sporu meraklıları için çeşitli dağ yürüyüşü parkurları bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanı ise Sarıalan’dan Çobankaya’ya kadar uzanan orman yoludur.

Zengin Bitki Örtüsü

Uludağ Milli Parkı, olağanüstü doğal güzelliklere, ormanlara, Türkiye ve Uludağ’a özgü Alp ve endemik bitkilerle zengin flora ve faunaya sahiptir. Milli Park’ın% 71’i orman,% 28’i çayırlık ve kayalık alan (Alpin Bölgesi),% 0.4’ü açık alan,% 0.1’i su ile kaplı alan ve geri kalan % 0.8’i ise oteller bölgesinin bulunduğu yerleşim alanıdır.

Uludağ’da 104 endemik tür tespit edilmiştir ve bunların 32’si Uludağ endemiğidir. Uludağ’ın zengin bitki örtüsü, Akdeniz ve Avrupa-Sibirya floristik bölgeleri arasındaki konumundan kaynaklanmaktadır. Ayrıca Uludağ, Türkiye’deki 122 önemli bitki alanından biri olma özelliğini taşımaktadır.

Uludağ Milli Parkı Gölleri ve Aras Şelalesi

Uludağ’ın zirvesinde, yaz aylarında kuruyan 9 adet buzul gölü yer almaktadır. Bunlardan en önemlileri ise Karagöl, Kilimli gölü, Buzlu göl ve Aynalı gölüdür.Uludağ´ın kar sularını taşıyan Aras Şelalesi ise kayalıkların arasından ilerleyerek 15 metre yükseklikten düşer.

Ayrıca, Çobankaya’ya 2 kilometre uzaklıktaki Bakacak mevki, Bursa’nın panoramik manzarasını izleyebilmek için en iyi yer olarak göze çarpmaktadır. Uludağ Milli Parkı ana giriş kapısı, Karabelen Yaylası yanında yer almaktadır.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın