Öğrenci ikamet izni nedir?

Öğrenci ikamet izni; Türkiye’de Yüksek Öğrenin Kurumuna bağlı Lisans, Yüksek lisans, Doktora ve Ön lisans programlarına kayıt yaptıran yabancı uyruklu öğrencilerin alması gerekli olan ikamet izni çeşididir.

Yabancı öğrenci statüsünde bu ikamet iznine başvuracak yabancıların, Türkiye’ye Türk Konsolosluklarından alınmış öğrenim/eğitim vizesi ile giriş yapmaları gerekmektedir. Yabancı öğrencilerin, Türkiye’ye gelişlerini müteakip bir ay içerisinde Öğrenci İkamet İznine başvurmaları gerekmektedir.

Üniversitelere kayıt yaptıran yabancı öğrenciler eğitim süresinin tamamını kapsayacak şekilde öğrenci ikamet izni alabilmektedirler. İlk ve Orta öğretim kurumlarında eğitim gören öğrenciler de, her başvurularında en fazla bir sene olmak üzere bu ikamet iznine başvuru yapabilirler. Bu iznin süresi, ikamet İzni Başvurusu yapan Yabancı Öğrencinin öğrenim süresinden çok olamamaktadır. Öğrenci İkamet İzni sahibi Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri doğrudan çalışma izni alarak çalışabilmektedir(6735 Sayılı kanun) Ön Lisans programlarına kayıt yaptıran yabancı öğrenciler haftada 24 saati geçmeyecek şekilde çalışma izni alarak çalışabilmektedir.

İlginizi çekebilir : Türkiye’de Üniversiteler için Başvurular, Harçlar ve Öğrenci Vizesi Alma Süreci

 

ÖĞRENCİ OTURMA İZNİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

* İkamet İzni Başvuru Formu
* Pasaport veya yerine geçen belgenin aslı ve fotokopisi
* Dört (4) adet fotoğraf
* Kalacağı sürede yeterli ve düzenli maddi imkâna sahip olduğuna dair beyan (Başvuru Formunda beyan edilir. İdare destekleyici belge isteyebilir. Belirtilen program süresince yabancının masrafları kamu kurumunca karşılanıyorsa bu durum başvuruda idareye bildirilir.)
* Öğrenci Belgesi
* Şahsın on sekiz yaşından küçük olması durumunda; yurt dışında bulunan annesi/babası veya yasal temsilcisinin vereceği muvafakatname ile muvafakatnamede belirtilmek kaydıyla Türkiye’deki gerçek ya da tüzel kişiler tarafından verilecek taahhütname
* Geçerli sağlık sigortası (Öğrenciler talep etmeleri halinde kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde genel sağlık sigortalısı kapsamına girdiklerinden geçerli sağlık sigortası talep edilmez, ancak üç ay içinde genel sağlık sigortası yaptırdıktan sonra idareye bildirmeleri gerekmektedir)

ilginiz çekebilir; https://www.atakurumsal.com/yabanci-ogrenciler-icin-calisma-izni-sartlari-nelerdir/

öğrenci ikamet izni

ÖĞRENCİ OTURMA İZNİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR İZLE

ÖĞRENCİ İKAMET İZNİ UZATMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR İZLE

 

 

İlham aldığımız kaynaklar: https://www.ailevecalisma.gov.tr/uigm/sikca-sorulan-sorular/

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
212 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Nicat
Nicat
19 gün önce

Merhaba ben 17 yasindayim Tekirdag da ikamet ala bilmek istiyorum muvafakatname aldim.Turkiyede her hangi yerde ikamet eden birisinin uzerine muvafakatname verile bilirmi?

ULVI
ULVI
2 ay önce

Merhaba.Ben Türkiye’de Tıp bitirdim ve şimdi Açıköğretim Fakültesine ikinci üniversite için başvuru yaptım ve kabul edildim.Bu sebeple öğrenci ikamet başvurusu yapabiliyor muyum yoksa turistik ikamet başvurusu yapmam mı gerekiyor?

Fatma selcuk
Fatma selcuk
2 ay önce

Merhabalar. Ben son sınıf öğrenciyim öğrenci ikametim 10.05.2021 bitecek .uzaktan eğitim bazı bölümler var . Uzaktan eğitim bi bölüm okumayı düşünüyorum . Eğer öyle bi bölüm okusam bana öğrenci ikameti veriyorlar mi ? Yardımcı olursanız sevinirim.
İyi akşamlar

Melek
2 ay önce

Mrb. Özbekistan vatandaşıyim. 16yaş kızıma nasıl oturma izn alabilirim. Guvenılır sirket numeraniz varmı. Yardımcı olursanız sevinirim

1 4 5 6
how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.

212
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x