Sermaye Yatırımı ile Türk Vatandaşı Olma Şartları

Sermaye Yatırımı ile Türk vatandaşı olma şartları

12 Ocak 2017 tarihli 29946 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına ilişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile 2 milyon ABD Doları tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştirdiği Ekonomi Bakanlığınca tespit edilen şahıslara İçişleri Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu Kararı ile vatandaşlık verilebileceği hususu karar altına alınmıştır. Anılan Yönetmeliğe istinaden yabancı gerçek kişilerin vatandaşlık başvuruları aşağıda yer alan usul ve esaslar çerçevesinde değerlendirilecektir.

Bu uygulama, 19.09.2018 tarihinden itibaren 500,000 dolara düşürülmüştür. 

A) Başvuru ve Değerlendirme Süreci

1. 500,000 ABD Doları tutarında sabit sermaye yatırımına istinaden vatandaşlık talebinde bulunacak yabancı gerçek kişiler aşağıda yer alan belgeler ile Ekonomi Bakanlığı’na yazılı başvuruda bulunur.

A. Başvuru sahibi tarafından imzalanmış başvuru dilekçesi ekinde;

a. Eksiksiz olarak doldurulmuş yatırım bilgi formu
b. Pasaportun kimlik bilgilerini içeren sayfalarının fotokopisi
c. Başvuruya mesnet teşkil eden sabit sermaye yatırımını gerçekleştiren tüzel kişiliğe ait ortaklık yapısı ve sermaye tutarını gösterir ticaret sicil gazetesi kaydı
d. Sabit sermaye tutarını gösterir YMM onaylı özel amaçlı rapor (Rapor kapsamında yönetmeliğin yayım tarihinden sonra yapılan sabit sermaye yatırımlarına ilişkin tespitler yer alacaktır. İleriki yıllarda yapılacak olan başvurularda başvuru tarihinden önceki azami 3 yıllık dönemde yapılan sabit sermaye yatırımları rapor kapsamında dikkate alınacaktır)
e. Aynı YMM Raporunda 500,000 ABD Doları tutarında doğrudan yabancı yatırımın şirket öz sermayesine aktarıldığının tespiti ve ilgili döviz tevdiat hesabı dekontunun sunulması

2. Başvuru, Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından gerekli şartları taşıdığının tespit edilmesi durumunda Bakanlık Makamının onayına sunulur. Gerekli koşulları sağlamayan başvurular Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından reddedilir. Eksik bilgi ve belge ile yapılan başvurular için başvuru sahibine yapılacak olan yazılı bildirim tarihini takip eden 1 aylık sürede eksik bilgi ve belgeleri tamamlayamayan başvurular herhangi ilave bir işleme gerek kalmadan işlemden kaldırılır.

3. Bakanlık Makamınca uygun bulunan başvurular gerekli işlemlerin yapılması için İçişleri Bakanlığına gönderilir.

B. Açıklamalar

a. Yabancı yatırımcının yatırımı gerçekleştiren şirkete belirli bir oranda ortak olması durumunda; şahsın yatırımı gerçekleştiren şirkete ortaklık payına tekabül eden oranın toplam yatırım tutarı ile çarpılması sonucunda ortaya çıkacak meblağın en az 500,000 ABD Doları olması gerekmektedir.
b. Sabit sermaye yatırım tutarlarının tespit edilmesinde yönetmeliğin çıkarıldığı 19.09.2018 tarihi dikkate alınacaktır. Bu tarihten önce gerçekleştirilen sabit sermaye yatırımları vatandaşlık başvurusu hakkı doğurmayacaktır.
c. İleriki yıllarda yapılacak başvurular için sabit sermaye harcamaları hesaplanırken geçmişe dönük azami 3 yıllık harcamalar dikkate alınacaktır.
d. Hali hazırda bulunan bir yatırıma ilave sabit sermaye yatırımı yapılması durumunda ilave yatırıma başlanılan tarihten itibaren sabit sermaye yatırımı tutarındaki artış dikkate alınacaktır.
e. Sahte ve muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge ile başvuruda bulunduğu idare tarafından tespit edilen başvuru sahiplerinin vatandaşlık işlemlerine ilişkin süreci durdurulur, vatandaşlığı kazanmış kişilerin vatandaşlıktan çıkarılması için İçişleri Bakanlığına bildirimde bulunulur. Sahte ve muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge ile başvuruda bulunan kişilerin ileri bir tarihte yapacakları başvurular ilgili kriterleri karşılaması durumunda dahi dikkate alınmaz.

Kaynak: www.ekonomi.gov.tr

Danışmanlık hizmetimize göz atın: https://www.atakurumsal.com/hizmetlerimiz/turkiyede-sirket-kurulusu/

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
12 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
SEVDA
SEVDA
6 ay önce

Merhaba , 250.000 usd değerinde gayrimenkul alan yabancı şahıs aldığı gayrimenkulü yeni kuracağı şirkete ayni sermaye olarak koyarsa yeterli mi? Yoksa gayrimenkulü şirket ayni sermaye olarak koyduğu için 500.000 usd olması mı gerekiyor.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  SEVDA
6 ay önce

Merhaba, satın alınan mülklerin 3 sene satılamaz şerhi olduğu için herhangi bir işlem 3 yıl içinde yapılamaz.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Mehmet Özdoğru
Mehmet Özdoğru
8 ay önce

Yabancı Uyruklu (Etiyopyalı) Türkiye’ de Şirket kurup vatandaş olmak istiyor, Şartları nedir acaba, Sermaye, çalışan, işçi sayısı kaç yıl sonra vatandaş olur. Bu işlerin takibi için ücret ne kadar alıyorsunuz.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Mehmet Özdoğru
8 ay önce

Merhaba, sermaye yatırımı ile 500 Bin dolarlık yurt dışından getirilmiş ve 3 sene bloke edilmiş sermayeye ihtiyaç vardır, danışmanlık ücretlerimiz için buraya göz atabilirsiniz https://www.atakurumsal.com/danismanlik-ucretlerimiz/

selim
selim
1 yıl önce

merhabalar; suriyeliler için de söz konusu sermaye yatırımı ile yada şirket kurma yolu ile düzenlemeden yararlanmak mümkün müdür? Zira bildiğim kadarıyla 250.000 USD değerinde gayrimenkul edinme yoluyla vatandaşlık kazanma düzenlemesinde suriyeliler kapsam dışında bırakılmışlardır. Diğer kriterlerde de Suriyeliler kapsam dışında mıdır?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  selim
1 yıl önce

Merhaba, hayır diğer tüm kriterler üzerinden Suriyeliler yatırım yoluyla vatandaşlık alabilirler.

pari
pari
2 yıl önce

Bu kanun değişmedimi acaba? 1milon dolar değilmi ?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  pari
2 yıl önce

Merhaba, evet bu kanun değişti, şu an 500,000 dolarlık sabit sermaye yatırımı yapan yabancılar aileleri ile birlikte Türk vatandaşlığına geçiş yapabilirler.

murat
murat
2 yıl önce

mrb.

Türk vatandaşlığı almak için, 50 den fazla çalışanı olan ve halihazırda 10 senelik bir Türk şirketine ortak olarak vatandaşlık hakkı elde edermi? Bununla ilgili ortaklık için rakam ve yüzde oran şartı nedir?

tşk.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  murat
2 yıl önce

Merhaba, istihdam kriterinden Türk vatandaşlığı almak isteyen yabancılar şirkete yeni ortak olacaklarsa şirketin hakim hissedarı olmak zorundadırlar, ayrıca yeni ortaklıklarda hisse bedellerinin yurt dışından transfer edilen döviz ile ödenmesi gerekmektedir. Bu hisse bedeli 50 personelin 3 yıllık SGK bedelinin altında olamaz.

burak
burak
3 yıl önce

sabit sermayeyi kullanabiliyormuyuz yoksa bunda da bekleme şartı varmı? mesela kuyumcusu olan bir işletmesi olan yabancı bunun öz sermayesini 2 milyon usd ye çıkartıp bu sermayeyi kullanabilir mi? Birde bu işlemleri ne kadar zamanda ve ne kadar ücret karşılığında yapıyorsunuz?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  burak
3 yıl önce

Merhaba, sermaye yatırımlarında 3 yıl şerh kuralı olduğu için sermayenin nakit olarak kullanılmasına imkan yoktur, fakat bloke hesabı için çalışacağınız banka ile aranızda bir anlaşma yaparak mevduatınızı kredili hesaba çevirmeniz mümkün olabilir, bunu bankanız ile görüşmeniz gerekmektedir. Tüm belgelerinizi hazırlayıp başvurunuzu yaptıktan sonra iki ay içinde vatandaşlık başvurunuzun onaylanacağını tahmin etmekteyiz, Türk vatandaşlarına fiyat konusunda bilgi veremiyoruz maalesef, yabancının bizimle iletişime geçmesi durumunda detaylı bilgiyi kendisine verebiliriz, şirketimiz de İngilizce, Arapça, Rusça ve Fransızca dilleri konuşulmaktadır.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x