Son Yılların En Popüler Turistik Bölgesi : Trabzon – Uzungöl’ü Tanıyalım

Son yıllarda, Karadeniz bölgesi yabancı turistler de dahil olmak üzere birçok gezginin tatil planları arasında yer almaya başlamıştır. Deniz ve güneşten oluşan tatil konseptinin yerini yavaş yavaş, serin, bol oksijenli ve sessiz yayla turizmi almıştır.Yaylalar, büyük şehirlerin kalabalığından, modern yaşamın stresi ve gürültüsünden uzaklaşmak ve doğaya dönmek isteyenler için mükemmel bir tercih olmuştur.

Trabzon Uzungöl Tabiat Parkı

1989 yılında Tabiat Parkı haline gelen Trabzon Uzungöl, 2004 yılında ise özel çevre koruma alanı ilan edilerek Doğu Karadeniz Turizmi için en çok ziyaretçi alan merkezlerden biri olmuştur. Doğu Karadeniz turlarının en eşsiz duraklarından biri olan Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’ün adı bölge için önemli bir vizyon oluşturmaktadır. Soğanlı Dağları’nın eteklerinde, deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikte bulunan bu göl, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti kendine çekerek Trabzon’un doğa turizmi merkezi haline gelmiştir.

Zengin bitki örtüsüne ve çok çeşitli yaban hayatına sahip olan bölgenin 1625 hektarı Tabiat Parkı’na ayrılmıştır. Sarp kayalıklardan akan şelaleleri, ilkbaharda eriyen karları, nehirleri ve Uzungöl’ün yemyeşil örtüsü doğada yapılacak bir tatil için en ideal seçim olacaktır.

Zengin Bitki Örtüsü         

Bu bölgedeki en temsili ağaç türü doğu ladini olarak göze çarpmaktadır.Diğer türler ise; karaağaç, kızılağaç, ceviz ve kestane ağaçlarından oluşmaktadır. İlkbaharın gelişiyle birlikte bölge tamamen yeşil ile kaplanmakta ve Uzungöl’e giden yol boyunca bu ağaçlar ziyaretçilere eşlik etmektedir. Yolda ilerlerken, yemyeşil yamaçlarda yer alan evleri ve yöre halkının dik tepelerde yaşadığı evleri gördüğünüzde farklı bir sürprizle karşılaşacaksınız. Burada, ilk kez şahit olacağınız birçok şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yaban Hayatı

Bölge ayrıca yaban hayatı bakımından da zenginlik göstermektedir. Yaban domuzu, porsuk, vaşak, çakal, sincap, yaban ördekleri, dere ve göl alabalığı bu çeşitliliğin sadece birkaç örneğini bizlere sunmaktadır. Uzungöl’e vardığınızda, bu doğal ortam size unutulmaz anlar yaşatacaktır. Ne yazık ki, bu hayvan türlerinin bazıları kontrolsüz avcılık ve turizm (Uzungöl çevresinde yapılan helikopter turu) gibi bölgede yürütülen sorumsuz faaliyetler nedeniyle başka yerlere göç tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.

Kış Turizmi

Yaz tatillerini sıcak deniz kenarında geçirmek istemeyenler için serin bir alternatif sunan bu bölgede ayrıca kış mevsiminde de misafirleri ağırlamak için gerekli altyapı çalışmaları yapılmaya başlanmıştır. Yılda ortalama 5 ay karla kaplı olan Uzungöl bölgesi, kış ve kayak turizmi tatili tutkunlarının alternatif seçeneklerinden biri haline gelmiştir.Birçok işletme Uzungöl’ün temiz havasında yeşil ile beyazın arasındaki mükemmel uyuma şahit olarak karda yürümek ve şömine ateşinde keyifli bir akşam geçirmek isteyenler için kış turizmi yatırımlarını artırmıştır.

Uzungöl’de İklim

Uzungöl’de tipik Karadeniz iklimi görülmekte ve bölge her mevsim bol yağış almaktadır. Bu iklim özelliği sayesinde bölge her mevsim yeşil kalmaktadır. Dünyanın ılıman iklim kuşağında yer alan en eski ormanları da burada görülmektedir.

Uzungöl’e Nasıl Gidilir?

Trabzon şehir merkezinden 99 km uzaklıktaki Uzungöl’e kara yolunu kullanarak kendi aracınızla ulaşabilir ya da Trabzon’dan günübirlik düzenlenen tur seferlerini tercih edebilirsiniz. Rize ve Artvin istikametinden kendi araçlarıyla gelenlerin ise Trabzon’a uğramadan Of üzerinden Uzungöl tabelalarını takip ederek ulaşmaları mümkündür.

Türkiye’nin uzak şehirlerinden veya dünyanın farklı ülkelerinden Uzungöl’e seyahat etmek isteyenler uluslararası uçuşlara açık Trabzon Havaalanı’nı kullanabilmektedir. Dış hatlarda Almanya, Suudi Arabistan, Hollanda gibi birçok yabancı ülkeye karşılıklı uçak seferleri düzenlenmektedir. Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus Havayolları gibi havayolu şirketleri ise Trabzon’a yurt içi günübirlik seferler düzenlemektedir.Bir diğer ulaşım seçeneği olarak, turizmin yoğun olduğu yaz aylarında Trabzon limanından İstanbul ve İzmir’e deniz yolu seferleri de yapılmaktadır.

Uzungöl’de Konaklama Olanakları

Uzungöl’de konaklamak isteyenler için yine birçok seçenek mevcuttur. Bölgede son yıllarda yapılan yatırımlarla birlikte ihtiyaca göre tüm olanakların sunulduğu otel, pansiyon, kiralık evler ve bungalovlar gibi konaklama tesisleri ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır.

Yöresel Yemekler

Bölgeye has yöresel lezzetlerin tadını denemek isteyenler konaklama tesislerinin restoranlarını ya da diğer lokantaları tercih edebilirler. Alabalık, mıhlama, lahana sarması, lahana çorbası, hamsili ekmek, hamsili pilav ve diğerleri zengin yöre mutfağının soflarında yer alan lezzetlerden sadece birkaçını temsil etmektedir.

Bir cevap yazın