Transit Yolcu Taşımacılığında Yeni İstanbul Havalimanı’nın Rolü

15 milyondan fazla nüfusu ile İstanbul, Türkiye’nin en büyük şehri olmanın yanında yabancı gezginler için de en popüler destinasyonlardan biri olarak göze çarpmaktadır. Daha önce, şehri ziyaret edenler dünyanın en işlek havaalanlarından biri olarak bilinen İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş gerçekleştiriyordu. Atatürk Havalimanı Nisan 2019’da ziyaretçilerine kapılarını kapatırken yapımı için yaklaşık 12 milyon ABD Doları harcanan dünyanın en büyük havaalanlarından biri olma unvanı ile İstanbul Yeni Havalimanı hizmete açılmıştır.

İstanbul’daki Yeni Havalimanı (IST), daha çok Türk Hava Yolları’nın hava taşımacılığı sektöründe son yıllarda yapmış olduğu büyük atılım neticesinde artan yolcu kapasitene cevap verebilmek için hizmete açılmıştır. Yeni Havalimanı, uluslararası yolcuların Türkiye’ye vardıklarında ya da ülke üzerinden transit geçişlerinde seyahatlerinden keyif almalarını sağlayacak zengin yelpazedeki lüks hizmetleri de içermektedir.

Dünya’nın En Büyük Havalimanı

İstanbul Yeni Havalimanı yaklaşık 76 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiştir. Bu özelliği onu dünyanın en büyük havaalanlarından biri yapmaktadır. Mevcut şartlarda şimdilik yılda 90 milyon yolcu kabul etmektedir. Kompleksin hala yapım aşamasında olan bazı bölümleri tamamlandığında havaalanının yılda yaklaşık 200 milyon yolcuya hizmet vermesi planlanmaktadır. Söz konusu yolcu kapasitesi İstanbul Havalimanı’nın, yılda 107 milyon yolcu kapasitesine sahip olan ABD’nin Atlanta eyaletindeki Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı’nı geçerek dünyanın en büyük havalimanı olmasını sağlayacaktır. Şu anda pistlerden üçü faaliyete geçmiş durumda, ancak 2028 yılında inşaat projesinin öngörülen sonuna kadar 2 pistin daha tamamlanması beklenmektedir. Tamamen faaliyete geçtikten sonra İstanbul Havalimanı, dünya çapında transit yolcu taşımacılığında 100’den fazla havayoluna ve 300 varış noktasına hizmet veren küresel bir seyahat merkezi haline gelecektir.

İstanbul Havalimanı ayrıca, İstanbul Boğazı’ndan esinlenilerek tasarımı gerçekleştirilen çok sayıda Duty Free mağazasını içermektedir. Yaklaşık 180.000 metrekare büyüklüğündeki bu devasa Duty-Free alanı, dünyaca ünlü markaları barındıran 7 farklı temalı bölümden oluşmaktadır. İstanbul Havalimanı’nın tamamlanan diğer tesisleri arasında, büyük salonlar, 451 odalı bir butik otel ve Türkiye’de popüler bir sembolik çiçek olan “lale” şeklindeki zarif bir hava trafik kontrol kulesi bulunmaktadır. İstanbul Havalimanı ayrıca,  hem ana girişteki hem de geliş / gidiş kapılarının arkasındaki sıkı güvenlik kontrolleri ve kapsamlı güvenlik kamera sistemi sayesinde oldukça güvenli bir havalimanı olduğu izlenimini vermektedir.

Transit Yolcu Taşımacılığındaki Rolü

İstanbul Havalimanı’nın hizmete girmesiyle birlikte hâlihazırda dünyanın en çok transit yolcu taşımacılığı kapasitesine sahip şehirlerden biri olan İstanbul’un önemi daha da artmıştır. Özellikle Orta Doğu’da yer alan havalimanları transfer trafiğini İstanbul’a karşı son yıllarda kaybetmiştir. Körfez, Dubai, Doha ve Abu Dabi’deki büyük havalimanlarının, İstanbul Havalimanı’nın tüm tesislerinin tamamlanmasıyla beraber transit yolcuların pazar payını büyük bir ölçüde yitireceği tahmin edilmektedir.

Transit yolcu taşımacılığı pazarının göreceli büyüklüğü açısından ise İstanbul, Abu Dabi’den daha büyük ancak üç büyük Körfez havaalanının toplamının dörtte biri büyüklüğüne sahiptir. Son duruma ilişkin veriler incelendiğinde, transit yolcuların uçuş rezervasyonlarında büyük ölçüde İstanbul Havalimanı’nı tercih ettikleri sonucuna varılmaktadır. Abu Dabi, Dubai ve Doha üzerinden gerçekleşen transit rezervasyonların ise büyüme göstermediği tam tersine düşüş eğiliminde olduğu görülmektedir. İstanbul’un transit yolcu taşımacılığı pazarındaki rolünün büyümesi kısmen New York ve Los Angeles’tan Tel Aviv’e, San Francisco’dan Delhi’ye, Londra’dan Antalya’ya, Hamburg’dan Antalya’ya ve Frankfurt’tan Tahran’a giden belirli rotaların başarısından da kaynaklanmaktadır.

Transit Yolcular İçin Türkiye Transit Vizesi

İstanbul Havalimanı’ndan bir varış noktasına giderken aktarma amacıyla transit geçiş yapan yolcular, geniş Duty-Free Alışveriş Merkezi de dâhil olmak üzere sunulan tüm lüks olanakların tadını çıkarma imkânına sahiptir. Ancak, konaklama sırasında havaalanından ayrılmak ve İstanbul’u keşfetmek isteyen transit yolcuların, ülkelerinden ayrılmadan önce Türkiye transit vizesine başvurmaları gerekmektedir.

Türkiye için e-Visa’ya başvurabilenler, çevrimiçi başvuru formu aracılığıyla transit vize alabilmektedir. Onay alınması 24 saate kadar uzayabileceğinden, başvuru sahiplerine transit vizenin verilmesi için kalkıştan en az 48 saat önce bir form sunmaları tavsiye edilmektedir. Transit vize onaylandıktan sonra yolcu pasaportuna elektronik olarak işlenmektedir. Ancak transit yolcuların İstanbul Havalimanı sınır kontrolüne sunmak üzere transit vizelerinin basılı bir kopyasını da üzerinde bulundurmaları istenmektedir.

Bir cevap yazın