Türk Toplumunda En Çok Kullanılan Jest Ve Mimiklerle Beden Dilinin Anlamı

Bilindiği gibi  alın, kaş, göz, ağız ve dudakla verilen bilinçli veya bilinçsiz mesajlara mimik; baş, el, kol, parmaklar, ayak ya da vücudun tümünün kullanımı ile verilen mesajlara jest adı verilir.Türk insanları da günlük hayatta oldukça sık jest ve mimik kullanır. Neredeyse her duyguyu, durumu ve düşünceyi belirtmek için en az bir jest ve mimik vardır. Kullanılan jest ve mimiklerin bazıları evrensel olabileceği gibi bazıları da Türk toplumuna hastır.

Bu jest ve mimiklerin anlamını bilirseniz insanlarla iletişim kurarken zorluk çekmezsiniz. Ayrıca jest ve mimikleri yanlış yorumlama nedeniyle oluşabilecek sorunların da önüne geçmiş olursunuz.O halde Türk toplumunda en çok kullanılan jest ve mimiklere bakalım.

Eli Kalbe Götürmek

Türkiye’de eli kalbe ya da göğüs bölgesine doğru götürmek sık kullanılan bir jesttir. Selamlaşma anlamı taşıyan bu jest, aynı zamanda teşekkür etmek için de kullanılır.

Örneğin yemek yiyorsunuz ve yanınıza bir arkadaşınız geldi. Siz bu kişiye yemek ısmarlayı teklif ettiğinizde bu kişi elini kalbine doğru götürürse bilin ki size teşekkür ediyordur ve karnı toktur.

İki Eli Göğe Doğru Açmak

İki eli de avuçlar gökyüzüne bakacak şekilde kaldırmak da özellikle müslüman ülkelerde görülen bir jesttir. İnsanlar dua ederken ellerini avuç içi göğe bakacak şekilde kaldırırlar. Bu jestin anlamı Tanrı’ya dua ederken onun bağışlaması dilemek ve onun elleri boş çevirmeyeceğine olan inançtır. Yani kısaca dua ederken eller göğe doğru açılır ve dua bittikten sonra eller yüze sürülür.

Tek el, avuç içi göğe bakacak şekilde açılır ve sağa sola doğru hafifçe sallanırsa bu da “çok, fazla” gibi anlamlar taşır. Örneğin bir arkadaşınıza o akşamki futbol maçında kaç gol attığını sorduğunuzda eliyle böyle bir jest yaparsa bilin ki arkadaşınız o akşam epey gol atmıştır.

Baş Parmağı Kaldırmak

Baş parmağı kaldırmak, Türk toplumunda da görülen evrensel jestlerden biridir ve “Tamam, okey, başarılı, çok iyi” gibi anlamlar taşır.

Zafer işareti yapmak da Türk toplumunda kullanılır. Siyasi bir anlam içerdiği düşünülür.

Parmak Uçlarını Öpmek

Eğer parmak uçlarını birleştirip öpen birini görürseniz bu kişi bulunduğu durumdan memnun demektir. Yediği yemekten, bulunduğu ortamdan, aldığı haberden memnuniyet duyan kişi parmak uçlarını öpme jesti yapabilir. Bu jestin özellikle İtalyan toplumunda da sık görüldüğünü belirtelim.

Havaya Yazı Yazmak

Bir restoranda yemek yerken baş parmağı ile işaret parmağını birleştirip havaya yazı yazar gibi yapan insanları görürseniz şaşırmayın. Türk toplumunda garsondan hesabı istemek için sık kullanılan bir jesttir.

Yine aynı parmaklarla bardak karıştırma hareketi yapılırsa bu da garsondan çay istemek anlamına gelir.

Baş Parmağı ve Serçe Parmağı Kulağa Götürmek

Bir arkadaşınız sesini size ulaştıramayacak kadar gürültülü bir yerdeyken size böyle bir jest yaparsa “Seni telefonla arayacağım, telefona cevap ver.” demek istemiştir. Dikkat edilirse parmaklar bu haldeyken telefon biçimini alır.

Başı Aşağı Yukarı Sallamak

Başı aşağı yukarı 3-4 kez sallamak çeşitli anlamlara gelir. Duruma bağlı olarak onaylama anlamı taşıyabileceği gibi “Bunun hesabını senden soracağım.” gibi tehdit etmek anlamı da taşıyabilir. Aradaki farkı anlamak için diğer jest ve mimiklere de bakmak gerekir.

Yumruk Sallamak

Elleri yumruk haline getirip sıkıca 3-4 kez sallayan bir kişi, çok istediği bir şeye ulaşmış demektir. Desteklediği takım gol attıktan sonra sevinen, sınavdan istediği notu alan bir kişi bu hareketi yapabilir.

2 yorum

 • Avatar
  Cansel

  Horlamak da jest ve mimik olarak geçiyor mu

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, sizi anlıyoruz 🙂 Otrivin adlı bir burun spreyi var gece uykularında horlamayı %100 e yakın derece de kesiyor fakat uzun süreli kullanımlarda ne gibi yan etkisi olduğu henüz belli değil, genel müdürümüz yaklaşık 5 yıldır kullandığını beyan etti, bu cevabımız öneri veya tavsiye değildir.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın