Türk Vatandaşlarının Kimlikle Seyahat Edebileceği Ülkeler (2021)

Bildiğiniz üzere, bir ülkeye girmek veya bir ülkeden çıkmak için yetkili makamlardan alınması gereken izne vize deniyor. Havalimanları, limanlar veya kara sınır kapılarındaki giriş ve çıkışlarda geçerli bir vizeniz olması halinde pasaportunuza onay veriliyor. Günümüzde birçok gelişmiş ülke kendi aralarında vize uygulamasına son vererek serbest dolaşım imkânını yaratmış olsa da Türkiye gibi bazı ülkelerin diğer ülkelere giriş ve çıkışlarında vize uygulamasına devam ediliyor. Bunun yanında Türk vatandaşı olarak vizesiz bir şekilde sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını kullanarak seyahat edebileceğiniz ülkeler de bulunuyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Gürcistan, Ukrayna, Moldova ve Azerbaycan gibi ülkelere Türk vatandaşları vize almaya gerek olmadan devletlerarası ikili anlaşmalar sayesinde sadece kimlikle seyahat edebiliyor. Gelecekte vizesiz seyahat edilebilecek ülke sayısının daha da artması bekleniyor. Unutulmaması gereken önemli bir detay ise, vizesiz seyahatlerde sadece yeni tip çipli kimlik kartların geçerli olduğudur. Bu yazımızda 2021 yılında Türk Vatandaşlarının Kimlikle Seyahat Edebileceği Ülkeler hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) veya Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’deki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alıyor. Devletin varlığı henüz Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye tarafından ekonomik, siyasi ve askerî olarak destekleniyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önemli yerleşim yerleri, başkent Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt ve İskele olarak biliniyor. KKTC, etkisinde bulunduğu Akdeniz ikliminden dolayı fazla yağış almazken, genellikle sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sahillerinde Akdeniz’in güzel suları yer alıyor. Ülkede turizm büyük önem taşıyor. Başkent Lefkoşa’daki Ercan Havalimanı’ndan Türkiye’ye tarifeli uçuşlar düzenleniyor.

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla vizesiz olarak giriş yapılabiliyor. Kimlik kartıyla seyahat eden Türk vatandaşları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapacakları seyahatlerinde ülkede en fazla 30 gün konaklayabiliyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne pasaportla girişlerde ise bu süre 90 güne kadar uzuyor.

Gürcistan

Gürcistan, Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alıyor. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Gürcistan’ın kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alırken, ülkenin batı sınırını ise Karadeniz belirliyor.

Gürcistan’ın iklimi, ülkenin küçüklüğü göz önüne alındığında son derece çeşitlidir.En yağışlı dönemler genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında meydana gelirken, kış ve yaz ayları en kurak dönemdir. Ülke dağlar, nehirler ve göllerle çevrilidir. Bu sebeple ülke büyük bir doğa turizmi potansiyeline sahiptir.Tarım ve turizm başlıca ekonomik sektörler olarak karşımıza çıkıyor. Batum ve Tiflis havalimanlarından Türkiye’ye tarifeli uçuşlar düzenleniyor.

Komşu ülke Gürcistan’a Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla vizesiz olarak giriş yapılabiliyor.Kimlik kartıyla seyahat eden Türk vatandaşlarının Gürcistan’a yapacakları seyahatlerinde giriş için 15 TL yurt dışı çıkış harcı ödemeleri gerekiyor. Gürcistan’a kimlik ve pasaportla girişlerde konaklama süresi 1 yıla kadar uzuyor.

Ukrayna                                                                                                                            

Ukrayna konum olarak Doğu Avrupa’da yer alıyor. Yüz ölçümü bakımında Avrupa’daki en geniş ülke olarak biliniyor. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Belarus, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırı yer alıyor. Diğer yandan, güneyde Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunuyor.

Başkent Kiev, nüfus bakımından ülkenin en büyük ve en gelişmiş şehri olarak göze çarpıyor. Son yıllarda ülkede sanayileşme ve teknoloji büyük bir artış göstermiştir. Ukrayna’nın iklimi, ılıman-kara iklimi olarak geçiyor. Güneyinde, Kırım civarında alt tropik iklim görülüyor.Diğer yandan, Ukrayna’da gezilecek birçok tarihi yapı yer alıyor. Harkiv, Kiev, Herson, Lviv, Odessa ve Zaporijya şehirlerindeki havalimanlarından Türkiye’ye tarifeli uçuşlar düzenleniyor.

Karadeniz komşu ülkesi Ukrayna’ya Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla vizesiz olarak giriş yapılabiliyor.Kimlik kartıyla seyahat eden Türk vatandaşları Ukrayna’ya yapacakları seyahatlerinde 180 gün içinde ülkede en fazla 90 gün konaklayabiliyor.

Moldova

Moldova veya resmî adıyla Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa’da Ukrayna ile Romanya arasında yer alıyor. Başkenti Kişinev aynı zamanda en gelişmiş şehri olarak biliniyor. Moldova’nın denize kıyısı bulunmuyor. Bu nedenle, ülkede turizm ülkenin doğal manzaralarına ve tarihine odaklı bir şekilde gerçekleşiyor. Ülkedeki çok sayıdaki müze ve tarihi manastırlar ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor. Diğer yandan, ülke genelinde turistler için şarap turları da yapılıyor. Kişinev Uluslararası Havalimanı’ndan Türkiye’ye tarifeli uçuşlar düzenleniyor.

Bir diğer Karadeniz komşu ülkesi Moldova’ya Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla vizesiz olarak giriş yapılabiliyor.Kimlik kartıyla seyahat eden Türk vatandaşları Moldova’ya yapacakları seyahatlerinde 180 gün içinde ülkede en fazla 90 gün konaklayabiliyor.

Azerbaycan

Azerbaycan, resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti, Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan Kafkasya’da yer alıyor. Güney Kafkasya’nın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesi olan Azerbaycan’ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Türkiye ile de sınırı bulunuyor. Azerbaycan, zengin bir kültürel mirasa sahip ülke olarak tanınıyor.

Azerbaycan geniş bir doğa çeşitliliğine de ev sahipliği yapıyor. Dağlar, ovalar, platolar, nehirler ve göller ülkenin dört bir yanında müthiş manzaralar yaratıyor. Ülkenin genelinde ılıman iklim koşulları hakimdir. Yüksek bölümlerde ise sert kış koşulları hüküm sürüyor. Azerbaycan bölgedeki en büyük tarım havzasına da sahiptir.Başkent Bakü, ülkenin en gelişmiş ve nüfus bakımından da en büyük şehri olarak karşımıza çıkıyor. Ülkenin ekonomisi ise doğal kaynakları olan petrol ve doğal gazın ihracatına dayanıyor. Bunların ardından turizm geliyor. Son yıllarda Azerbaycan din, spa ve sağlık turizmi için de popüler bir yer haline gelerek tüm dünyadan ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kardeş ülke Azerbaycan’a Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla vizesiz ve pasaportsuz olarak giriş yapılabiliyor.Kimlik kartıyla seyahat eden Türk vatandaşları Azerbaycan’a yapacakları seyahatlerinde ülkede en fazla 90 gün konaklayabiliyor. Bakü’deki Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı ve Nahçıvan özerk bölgesinde yer alan Nahçıvan Havalimanı ile Türkiye arasında tarifeli uçuşlar düzenleniyor.

Assign Corporate Consultancy
4.7
Based on 506 reviews
powered by Google
O Potyyew
O Potyyew
07:44 03 Apr 21
Merhabalar! İyi günler, Tokat Gaziosmanpaşa üniversitesi, Gıda mühendisi 1.sınıf yabancı öğrencisiyim. Ben devlet... bursun dan veya Üniversite bursun dan yararlana biliyoruz mu? Hangisi iyi geleceğıni de söylerseniz efendim! Cevap verirseniz mutlu olurum.Devamını Oku
Selma Ceylan
Selma Ceylan
10:41 24 Mar 21
Çalışma izni danışmanlık firması, ne sorarsanız sorun ücretsiz cevap veriyorlar, dünyanın bir çok ülkesinde yaşadım ve... çalıştım bir çok firma ile çalıştım böyle bir firma ile ilk defa karşılaşıyorum. Soner beye ve marta hanıma ilgi ve alakaları için teşekkür ederim, profesyonellik budur.Devamını Oku
Hakan Doğan
Hakan Doğan
17:23 23 Feb 21
Merhaba eşime ikametkah izni çıkarıyorum. Elimde başvuru formu var. Başvuru formunda tek giriş vize harç bedeli... yazıyor orda fiyat yazmıyor ama bize dediler orda göç idaresinde 758 TL ücret ödeyecez bu doğrumuDevamını Oku
Sıla Zeybek
Sıla Zeybek
13:15 14 Feb 21
Merhaba , erkek arkadasım Fransız vatandasi.Vizesiz 6 aylik periyodda 3 ay kalma izni vardi .Koronadan dolayi Fransa'ya... girisler kapali.Su anda yasal olmayan bir yolla mi burda kaliyor bulunuyor.Bu bir sorun yaratir mi , ne yapmak gerekiyorDevamını Oku
Maya Atayeva
Maya Atayeva
16:54 05 Feb 21
Merhaba ben oturum izni uzatmak istiyorum. İkametim Sivas’ta ordan almıştık oturumu şimdi eşim Antalyada çalışyor biz... Sivas’a gitmeden uzatabilirmiyiz oturumu. Burda ücreti varmıdır ve ne kadar? Cevabınız için teşekkür ederimDevamını Oku
Yakup Dundar
Yakup Dundar
07:29 01 Feb 21
Merhaba, ben yabancı işçi çalıştırmak istiyorum meslek olarak ise (büyükbaş hayvan) çobanlık. Yabancı uyruklu... kisi(Afgan) hem kimliği hem de oturma izni mevcut ise ayrıca çalıştırma izni almaya gerek var mi? Çalıştırma izni almaya gerek yok ise şikayet oldugun da jandarma personeline hangi ilgili madde veya evrağı göstermem gerekiyor. Ayri ca ikamet adresi olarak köydeki diğer evimi kiracı olarak göstererek ikamet problemini halletmem mümkün mu. Şimdiden cok tesekkur ederim.Devamını Oku
Bobur Orinbekov
Bobur Orinbekov
19:51 08 Oct 20
Merhaba ben Özbekistan vatandaşiyim, şuanda turkiyadayim ve oturma iznim vardi ama zamani dolmuştu, ama süresi bitmiş... olsada oturma iznimdeki TC girildi, ve ben ameliyat oldum devlet hastanesinde, ücretli olarak tâbi ki, sonradan, bir kaç ay geçdi aradan, tekrar ameliyat olmamı söylediler, ama ben param olmadiğını soyledim hastane mudurune, sonra biz yardimcı oluruz dediler, ameliyat oldum çiktim, eve gittim, 2 hafta sonra geldim rapor almaya ameliyat olduğum hakkında ki , sonra işte eski oturma iznim deki teceyi girdilar ve borcun var dediler anlamadim odemen lazim dediler, şuanda öyle kaldım, ben şuanda ulkeme gidecem bilet alıp bir sorun çikarmi çikmazmi diye düşünüyorum lütfen bilgi verir misiniz..Devamını Oku
Nihat Heydarov
Nihat Heydarov
17:53 21 Sep 20
Merhaba benim ikamet iznim(ogrenci) ayin 27 si bitiyor ancak Turkiyedeki universitelere yuksek lisans basvurusu yaptim... ve mulakatlara falan girmem lazim o yuzden ulkede kalmam lazim daha. Ancak ikamet iznimi uzatmaya basvurursam ve randevu alirsam ulkeme donemeyecegim randevuya kadar.Istanbulda da randevular cok gec veriliyor bildiginiz gibi.Benim ozel bir izin falan ala bilme ihtimalim var mi?Veya ne yapa bilirim bu konuda ceza yememek icin.Cunki ulkeme simdi donemem cunki burda daha yapilmasi gereken islerim var.Ve onlari hall edip gitmek istiyorum.Ne yapa bilirim bu konuda?Devamını Oku
nihat hayyo
nihat hayyo
10:31 21 Sep 20
Merhaba hocamUn kimligi tasiyordum okul icin iraka geri donmem gerekiyordu bu arada ailem istanbul yasiyor emniyete... geldim kapaticam dedim gidiyorum ben dedim aldilar elimden kimligi tama dedi bir kagita imza at dedi attim kagita yazan 30 gun icin ikamet izni talebinde bulunmayanlar ve hakkinda sinir disi karari alinarak hakklarinda (0-100 tehdit kodu yurda giris yasagi) ve ikinci kagitta V-74 tehdit kodu kaldirildigi anlasilmistirSimdi ben vize alip gelebilirmiyim yani yasak yokmuDevamını Oku
YUSUF BAHÇELİ
YUSUF BAHÇELİ
19:32 16 Sep 20
Merhaba öncelikle benim bi sorum olacaktı ben Azerbaycan vatandaşıyım(Ahıska Türküyüm). 17 yaşımda Türkiye’ye... üniversite okumak için geldim 2020 yılında T.C vatandaşı oldum şu an 21 yaşındayım. 22 yaşımdan önce vatandaş olduğum için askerlik yapmam gerektiğini söylediler ne yapmam gerekiyor askerlik yapacakmiyim ?Devamını Oku
Kim Kayya
Kim Kayya
14:11 08 Aug 20
Merhabalar ben kirgizistan vatandaşiyim ve iki çocuklarim eski eşimden velayetleri bende peki,şuan 4 senelik resmi... olarak tc turk vatandaşi ile evliyim 3 aylik hamileyim ve tc kimlikli 3.5 yaşindaki ortak kizimiz var,aramiz bozuk olduģun için eşimle ayriyiz ama boşanma davamizda yok ve aile vize almam için de kocam gitmeyeni söyledi,geçen senede turistlik kisa donemli 1 yillik oturma izin almiştim ve suresi bitmişti ancak ben yurt dişindaydim tahliye uçakla gelmiştik.Goç idaresine gittiģimde bu konuyu anlattiģimda çalişma izin ve aile oturma alabileceģimi anlattilar peki eşim katilmiyorsa ,TC TURK VATANDAŞINDAN RESMI NIKAHI OLUP OLMASA BILE TC TURK VATANDAŞ ÇOCUGU VAR DIYE ALAMAZMIYIM OTURMA IZIN DIĢER IKI ÇOCUKLARIMDA EĢITIM ALMALIDIR OKULDA ....LÜTFEN BANA YARDAMCI OLUÑDevamını Oku
Diğer Değerlendirmeler
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x