vatandaşlık

Türk vatandaşı olma şartları 2017

Türk vatandaşlığı nasıl kazanılır? TC vatandaşlık başvurusu nasıl yapılır, evlilik yoluyla Türk vatandaşı olmak, vatandaşlık başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?  Türk vatandaşı olmak için hangi şartları taşımalısınız, Türk vatandaşlığı başvuru formları, 5901 sayılı Türk vatandaşlığı kanunu, Türk vatandaşlığının evlenme yoluyla kazanılması için gerekli evraklar hakkında en güncel detaylı bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz. 
5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ve Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile vatandaşlık mevzuatı gereğince, 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 11 inci maddesine göre, yetkili Makam Kararı ile Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen bir yabancı aşağıda aranan şartları taşıması halinde İçişleri Bakanlığı kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilir;
-Kendi milli Kanununa, vatansızsa 4721 Sayılı Türk Medeni Kanununa göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak.
-Başvuru tarihinden geriye doğru yasal ve kesintisiz olarak beş yıl Türkiye’de ikamet etmiş olmak.

Güncelleme 22.02.2017: Zorunlu kamu hizmeti, eğitim ve sağlık nedenleri hariç, bir yılda toplam altı ayı geçen veya son beş yıl içinde toplam bir yılı aşan Türkiye dışında kalışlar ikamette kesinti sayılır. İkamet süresinde kesintisi olanların ikamet izni başvurularında veya başka bir ikamet iznine geçişlerinde, önceki izin süreleri hesaba katılmaz. Kesintisiz ikamet izni sürelerinin hesaplanmasında, öğrenci ikamet izinlerinin yarısı, diğer ikamet izinlerinin ise tamamı sayılır. Çalışma izni ve “Çalışma İzni Muafiyet Teyit Belgesi” süreleri ikamet izni sürelerinin 13 / 23 hesaplanmasında toplam süreye dahil edilir. Anlaşmalı evlilik yoluyla alınan ve sonradan iptal edilen ikamet izinleri, ikamet izin sürelerinin toplanmasında hesaba katılmaz.

 

TURİSTİK (KISA DÖNEM) İKAMET İLE TÜRK VATANDAŞI OLUNUR MU?

Evet, Türkiye’de kesintisiz olarak 5 yıl Turistik (kısa dönem) ikamet izni ile ikamet ederseniz ve Türkiye dışında kaldığınız süre 180 günü aşmaz ise Türk vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz.

Öğrenci İkamet izni ile Türk vatandaşı olunur mu?

Evet, fakat öğrenci ikameti ile Türkiye’de kaldığınız sürelerin yarısı hesaplanmaktadır. Örneğin 4 yıllık bir üniversite bitirdiniz bu süre vatandaşlık başvurusunda 2 yıl olarak hesap edilmektedir, 3 yıl da ikamet izni veya çalışma izni almanız durumunda Türk vatandaşlığına başvurabilirsiniz.

Türk vatandaşı olmak için kaç yıl evli kalmak gerekli?

-Türk vatandaşı ile evli olan yabancılar üç yıl evli kalması durumunda Türk vatandaşlığına başvuru yapabilirler, Evlilik birliği içinde 180 günden fazla yurt dışında bulunmamak gerekmektedir, ailenin çocukları olması durumunda vatandaşlık başvurusu işlemleri daha hızlı sonuçlanmaktadır.

Yabancıların Türk vatandaşlığına geçme şartları

 • Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden bir hastalığı bulunmamak.
 • Toplum içinde birlikte yaşamanın getirdiği sorumluluk duygusu ile davranarak iyi ahlak sahibi olduğunu göstermek, davranışları ile çevresine güven vermek, toplumca hoş karşılanmayan ve toplum değerlerine aykırı kötü alışkanlığı bulunmamak.
 • Toplumsal yaşama uyum sağlayabilecek düzeyde Türkçe bilmek.
 • Türkiye’de kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleğe sahip olmak.
 • Milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak.
 • Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılardan, yukarıda sayılan şartlar ile birlikte,taşıdıkları devlet vatandaşlığından veya vatandaşlıklarından çıkma şartı da aranabilir. Bu takdirin kullanılmasına ilişkin esasların tespiti bakanlar kurulunun yetkisindedir.
 • Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen bir yabancı, kanunda belirtilen şartları taşıması halinde yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilir. Ancak, aranan şartları taşımak vatandaşlığın kazanılmasında kişiye mutlak bir hak sağlamaz.

 

İSTİSNAİ VATANDAŞLIK 

Türkiye’de herhangi bir miktarda  sabit sermaye yatırımı yapan yabancı yatırımcılar. (2 milyon dolar)

Türkiye’de gayrimenkul alarak bu gayrimenkulleri 3 yıllığına satılmama şerhiyle tapuya kaydeden yabancılar. (1 milyon dolar)

Kurdukları iş yerlerinde belli sayıda kişiye istihdam imkanı sağlayan yabancılar. (en az 100 Türk vatandaşı istihdamı)

Bankaya yatırdığı parayı üç yıl çekmeyen yabancı yatırımcılar. (3 milyon dolar)

Devlet yatırım araçlarına belli bir süre içerisinde bunları çekmemek koşuluyla para yatıran yabancılar. (3 milyon dolar)

Danışmanlık hizmeti için almak için tıklayınız : http://www.atakurumsal.com.tr/yabanci-yatirimcilar-icin-istisnai-turk-vatandasligi-basvurusu/

 

Türk vatandaşlığı kazanmak isteyen yabancılardan kabul edilmeyecek olanlar;Kendi milli kanununa, vatansızsa 4721 sayılı Türk Medeni Kanununa göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmayan, başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye’de yasal ve kesintisiz beş yıl ikamet etmiş olmayan, yasal ikamet izni olmaksızın veya yasal olmakla birlikte Türkiye’de yerleşme niyetini göstermeyen; sığınma veya iltica başvuru sahibi, sığınmacı, öğrenim-turistik öğrenim gören çocuğuna refakat, tedavi gibi amaçlarla ikamete bağlandığı anlaşılan herhangi bir suçtan dolayı yargılanması devam eden veya hükümlü ya da tutuklu olan, başvuru için aşağıda yazılı gerekli olan belgeleri ibraz edemeyen kişilerin başvurusu kabul edilmeyecektir.

ÖNEMLİ: İstenilen belgeler hazırlanmaya başlamadan önce kesintisiz ikamet sürelerinin hesaplanması için il emniyet müdürlüğü, yabancılar şube müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurulacaktır. İkamet hesaplaması yapıldıktan sonra beş yıl olan ikamet süresi tutuyor ise başvuru için istenilen belgeler hazırlanacak, ikamet süresi tutmuyor ise başvuru şartlarından birisi olan gerekli “yasal kesintisiz ikamet süresi” şartı taşınmadığından başvuru işleme alınmayacağı için hazırlanmayacaktır. Aile olarak başvurularda eşlerin ve varsa reşit olan çocukların da ikamet süresi tutması gerekmektedir. İkamet süresi yetersiz olanlar başvuruda bulunamayacaklardır. Emniyet müdürlüğünce ikamet hesaplaması yapıldıktan sonra kesintisiz ikamet süresini gösterir alınacak yazı başvuru evraklarına eklenecektir.

 

TÜRK VATANDAŞLIĞI KAZANMA BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Bu makalede verilen bilgiler genel amaçlıdır, her ne kadar en güncel bilgileri içerse de kesinlikle yasal tavsiye değildir. Türk vatandaşlığına geçiş için danışmanlık hizmeti almak isterseniz iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

SORUMLULUK REDDİ

Potansiyel bir iş sözleşmesini yansıtan yukarıdaki şartlar yalnızca ek tartışmalar için bir temel olarak sunulmuştur ve yasal olarak bağlayıcı bir yükümlülüğü yoktur. Tüm tarafların dahil olduğu bir sözleşme son haliyle yazılı olarak yapılmadıkça yasal olarak bağlayıcı hiçbir yükümlülük oluşmayacak, olduğu ima edilmeyecek ya da olduğu sonucuna varılmayacaktır.

Hizmetlerimiz düzenli olarak İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça ve tabii ki Türkçe olarak mevcuttur. Diğer diller de mümkündür ama küçük gecikmelere neden olabilir.

Residence Permit, Work Permit  Residence Permit, Work Permit    
 

 

 

112 Yorum Yapıldı

 • By Erdal A. - Cevapla

  Merhaba,
  Bulgaristan doğumlu Türküm ve Bulgaristan vatandaşıyım. 6 yaşında iken sonradan elde etme yoluyla KKTC vatandaşı oldum. Yaklaşık 20 yıldır Kıbrıs vatandaşlığı sayesinde Türkiye’de yaşıyorum. Egitim ve çalışma hayatında sorunla karşılaşmadım. Askerliğimi Kıbrıs ta icra ettim. Ancak şimdi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak istiyorum. Annem Bulgaristan doğumlu Bulgaristan vatandaşı ve sonradan elde etme yoluyla Türkiye vatandaşı. Şu durumda vatandaşlığım için nasıl bir yol onerirsiniz ?

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Kıbrıs vatandaşlarının Türk vatandaşı olabilmesi bir takım kolaylıklar bulunmaktadır, beyanınıza göre Türk vatandaşı olabilirsiniz, ikamet ettiğiniz ilin Nüfus idarelerine başvurularınızı yapabilirsiniz.

 • By Misafir - Cevapla

  Merhabalar

  Ben 1983 İstanbul doğumlu İran vatandaşıyım. Hayatımın 4-5 yılı hariç hep Türkiye de ikamet ettim. 2011 yılında Üniversiteyi bitirdikten sonra vatandaşlık için başvuruda bulundum . Fakat çalışma izinli oturma iznimin olması gerektiği söylendi. Çalışma iznime başvurmak için 6 aylık turistik vize aldım ve akabinde çalıma iznime başvurup çalışma izni aldım. Vatandaşlığa tekrar başvurduğumda Turistik vize aldığımdan dolayı tüm geçmişteki oturma izinlerimin gün sayımıma dahil olmayacağı ve 5 yıl ikamet etmem gerektiği belirtildi.

  süreç aşağıdaki gibidir;
  2000-2011 öğrenim amaçlı oturma izni
  2012/01-2012/07 turistlik
  2012/07-2018/07 çalışma
  Vatandaşlık başvurusundaki avantajlarım:
  İstanbul doğumluyum.
  Tüm eğitim hayatımı Türkiye de tamamladım.
  İlk okul : Üsküdar Selimiye ilköğretim okulu
  Lise : Üsküdar burhan felek lisesi
  Türk asıllıyım (Türkmen) .
  Elektrik-elektronik mühendisiyim(Karadeniz Teknik Üniversitesi)
  Annem babam ve ikiz kardeşim Türk vatandaşı. Babam devlet sektöründe çalışan bir doktordur.
  İstanbul da ev ve araba sahibiyim.
  2012 yılında biriyle sözlü münakaşadan dolayı davam oldu ve hakkımda 29/03/2012 tarihinde hükmün açıklanmasının geriye bırakılması (HAGB) kararı verildi. 5 yıl içinde tekrarlanmazsa düşeceği belirtildi.

  Bu şartlar altında tekrar Türk vatandaşlığına başvurmak istemekteyim. sürecimi garantili ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını istemekteyim. Bu konuda yardımcı olabilecekseniz benimle temasa geçmenizi rica ediyorum.

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, detaylı bilgi mail adresinize gönderilmiştir.

  • By Sabyr BARAKHODZHIEV - Cevapla

   Merhabalar. Buna benzer durum bende de var.

   1998 yılında Türkiye’ye geldim. 2002 yılından beri kesintisiz ikamet etmekteyim. 2012 üniversiteyi bitirdim. Aynı yıl Çalışma izni almak için şirketim Emniyet müdürlüğüne çalışma amaçlı 6 aylık ikamet başvurusunu yaptı (Resmi gazete, İmza Sirküleri, Firmanın Antetli kağıdında beni çalıştırmak istediğine dahil dilekçe g.b evraklar sunuldu.) ve 6 aylık Türistik İkamet verdiler o ikametle çalışma izni aldım. Ancak çalışma iznim martın 2013 çıktı. 6 aylık ikamet izni neredeyse hepsi kullanıldı ve 2012 ağustos ayında 5 gün yurt dışında kaldım. Gelince de 20 – 25 gün içinde yukarıda bahsetmiş olduğum 6 aylık ikameti aldım.
   Babaannem Türk Vatandaşı
   Türk Soyluyum (Kırgızistan Vatandaşı – Uygur Türkü)

   Bu durumda geriye doğru 5 yıllık süre sayılır mı?

   Başvuruda danışmalık edebilir misiniz?

   • By Ata Kurumsal - Cevapla

    Merhaba, beyanınıza göre 1 seneniz daha var başvuru için, Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak gün dökümünüzü isteyin, en net süreyi gün dökümü ile hesap edebiliriz, Türk vatandaşlığı için danışmanlık hizmetimiz mevcuttur, fakat gün dökümü görmemiz gerekiyor.

 • By Turan - Cevapla

  Merhaba izmirde tavsiye edebileceğiniz bir avukata ihtihacım var vatandaşlık la ilgili

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Ata Kurumsal Danışmanlık Türk vatandaşlığı konusunda Türkiye’nin tüm illerinde hizmet verebilecek bilgi ve deneyime sahiptir, sorularınız için yorum yapabilir, bizi arayabilir veya bilgi@atakurumsal.com a mail atabilirsiniz.

 • By Malika - Cevapla

  Ev alma 1 milyon dolar şart mi çok ama evim var o kadar almadim Türk vatandaşıliğ hakkim yokmu? Cevap yazardınız sevenerim

 • By Giuli - Cevapla

  5 sene sigortalı calişiorum çalışma izin var vatandaş olmak için ne yapmam gerekiyor. Vatandaş olabilitmiyim
  Tşkler

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, 5 senelik çalışma hayatınızın içinde altı aydan fazla yurt dışında kalmadıysanız Türk vatandaşlığına başvuru hakkınız bulunmaktadır. Türkiye’de çalışma izni ile 5 yıl ikamet eden ve 6 aydan fazla Türkiye dışında kalmayan tüm yabancıların Türk vatandaşlığına başvuru hakları bulunmaktadır. Eğer Türkiye’de herhangi bir suça karışmadıysanız veya illegal bir yapılanmanın içinde bulunmadıysanız yüksek ihtimalle Türk vatandaşlığı başvurunuz onaylanmaktadır.

 • By Sebuhi Mürşüdov - Cevapla

  Merhaba. 1984 Azerbaycan doğumlu Azeri vatandaşıyım. Azerbaycandakı evimi satıp, Türkiyeden ev almak istiyorum. Ailem ve 3 çocuğumla birlikte temelli olarak Türkiyeye taşınmak istiyoruz. Böyle olduğu taktirde Türkiye vatandaşı olmam için ne yapmam gerekir? (Hatta özel olarak bir kaç sorum da olacak. Rica edersem e-mail ve ya uygun bir şekilde irtibata geçe bilirsek çok sevinirim)

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Türkiye’de gayrimenkul yatırımınız 1 milyon dolar ve üzeri olursa 4 ay içinde Türk vatandaşı olabilirsiniz, Belirlenen kriterin altında olması durumunda ise çok yakında uygulamaya girecek Turkuaz kart sahibi olarak 5 yıl sonra Türk vatandaşı olabilirsiniz.Eşiniz siz Türk vatandaşı olduktan 3 yıl sonra Türk vatandaşı olabilir yine aynı şekilde siz Türk vatandaşı olduktan sonra doğacak bütün çocuklarınız da Türk vatandaşı olarak doğuyor. Şu an için mevcut çocuklarınızın Türk vatandaşı olmasıyla ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır. Eğer bu iki kriteri de yerine getirmeme durumunda ise aldığınız mülk ile uzun dönem oturma izni alabilirsiniz. Diğer sorularınız için size bir mail gönderdik sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

 • By Müşfika - Cevapla

  Merhaba, 1990 doğumlu Azerbaycan vatandaşıyım. 2000 den beri İstanbul’da ailemle ikamet ediyorum. Ortaokul, lise ve Üniversitesi’yi Türkiye’de okudum. 2008’den beri öğrenci oturma izni ile kalıyorum. (Bunun %50 si hesaplanıyormuş sanırım.) Azerbaycan’a son olarak 2010 yılında gittim. Nasıl ve ne şekilde vatandaşlığa başvurabilirim?
  Not: Rica etsem iletişim sağlayabilir misiniz benimle.
  Teşekkürler.

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Türkiye’de ki yabancı öğrencilerin yanıldığı en büyük hata burada maalesef, öğrenci ikameti veya kısa dönem ikamet ile ülkemizde kalanların vatandaşlık hakkı bulunmamaktadır, fakat öğrenci ikameti ile 4 yıl ve üzeri ülkemizde eğitim gören ve okulu bittikten sonra çalışma izni ile ülkemizde 3 yıl boyunca yaşamaya devam edenlerin Türk vatandaşlığına başvuru hakları bulunmaktadır, toplam süre içinde 6 aydan fazla Türkiye dışında kalmamanız gerekmektedir. Diğer sorularınız için size bir mail gönderdik sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

   • By Müşfika - Cevapla

    Tam izah edemedim sanırım, 10 yaşımdan beri Türkiye’de yaşıyorum, şuan 26 yaşındayım. Bunun 8 yılı Öğrenci ikameti ile… Ayrıca mail adresi gelmemiş.

 • By brknucan - Cevapla

  Merhaba. 13.01.2013 Tarihinden beri Moldova uyruklu bir bayanla evliyim. Türk Vatandaşlığı için başvuruda bulunucaz. Emniyet içinde yazılı olan evrakları hazırlamamız gereklimi ? yoksa Yukarıdaki evrakları hazırlamak yeterli mi ?

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Evlilik yoluyla Türk vatandaşı olma kriterlerini yerine getiriyorsunuz, öncelikle Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazıp gün dökümü almanız gerekmektedir, gün dökümünde belirttiğiniz tarihler uyuşuyor ise bulunduğunuz ilin Nüfus müdürlüğüne gidip başvurunuzu yapmanız gerekmektedir, Nüfus müdürlüğünden gerekli yönlendirmeyi yapacaklardır. Bir ipucu: Eğer yabancı eşinizden bir çocuk yaptıysanız vatandaşlık işleminiz daha kısa süre içinde sonuçlanacaktır. Danışmanlık hizmetlerimizden faydalanırsanız eksiksiz ve doğru yönlendirme ile kısa sürede başvurunuzu yapmanızı sağlarsınız.

 • By Leyla - Cevapla

  Benim türk vatandaşı olan 9 yaşında kızım var benimle yaşıyor tc olma hakkım varmıdır

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, şu an ki kanunlarımıza göre maalesef Türk vatandaşlığı için başvuru hakkınız bulunmamaktadır.

 • By blnt - Cevapla

  merhaba.yunanistandan gelen bir arkadasim nekadar turkiyede kalabilir ve burda ikamet etmesi icin neyapmamiz gerekir

 • By Tülin - Cevapla

  Merhaba, öncelikle iyi çalışmalar dilerim , 2001 yılından beri şirket sahibi patronum Türkiye de çalışma izni ile ikamet ediyor , fakat yeni çıkan yasa ile Türk vatandaşlığına geçmek istiyor araştırma yaptığımda 1 milyon USD ev almak , 100 kişiye istihdam sağlamak ,3 milyon usd ilk mevduat vs şartlarından hepsine sahip olmak mı gerekiyor yoksa birini sağlamak yeterli mi ? Ayrıca eşi ve 27 yaşında bekar erkek çocuğu var vatandaşlık alması durumunda onlarda yararlana bilir mi ? Son olarak sizin diğer sorulara cevaplarınızdan okudum 6 Aydan fazladır Türkiye dışında giriş yapmadıTürkiye ye engel mi bu durum ? Desteğiniz için teşekkürler

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, çalışma izninizin son beş senesinde 6 aydan fazla Türkiye dışında kalmadıysanız sizin zaten Türk vatandaşlığına başvuru hakkınız bulunmaktadır, Yabancı yatırımcılar için yapılan uygulamaya ihtiyacınız yok ama yine de şartların sadece birini yerine getirebiliyorsanız yine Türk vatandaşlığına başvuru hakkınız vardır. Türkle evli yabancılar isterlerse 3 yıl evli kaldıktan sonra Türk vatandaşı olabilirler, bu duruma göre siz Türk vatandaşı olduktan sonra eşiniz de 3 yıl sonra Türk vatandaşı olabilir, ayrıca doğacak çocuklarınız da Türk vatandaşı olarak doğacaktır, fakat mevcut çocuklarınız için henüz bir kanun maddesi yoktur. Vatandaşlık başvurularında devlet son beş seneye ve ne kadar Türkiye dışında kaldığınızı kontrol ettiği için 6 aydan fazla yurt dışında kalan yabancıların Türk vatandaşlığı başvurularını kabul etmemektedir.

   • By Tülin - Cevapla

    Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim , son 5 yıl içerisinde 6 Aydan fazla yurtdışında kaldığı için diğer şartları sağlasakta başvurumuz kabul olmayacak anladığım kadarı ile , gelecek beş yıl içerisinde Türkiye dışında 6 Aydan fazla kalmaz ise tekrar başvuru hakkımız doğar mı?

    • By Ata Kurumsal - Cevapla

     Merhaba, Göç idaresi genel müdürlüğüne bir dilekçe yazarak gün dökümünüzü talep ediniz, tarihleri kontrol ederek ne kadar süre sonra vatandaşlık başvurusu yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İsterseniz gelen dökümü bize mail atın, arkadaşlarımız size sürenizi hesaplayıp söylesinler. Ayrıca çok yakında çıkacak olan Turkuaz Kart başvurunuzu yapmanızı öneriyoruz.

 • By Galyna - Cevapla

  Merhaba 5 yıldır Türkiye de aile ikamet izni ile oturuyorum. Turk esimden bosandim Kisa donem Türk vatandaşlığına geçip vatandaşlık başvurusu yapıcam. Kısa dönem ikamet iznine geçiş yapmam vatandaşlık başvurusu için yeterli olur mu çalışma iznim ve gayrimenkul um yok bu durumda bana turistik ikamet mi verilir

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Eşinizden boşandıktan sonra kısa dönem oturma izni alabilirsiniz, Türk vatandaşlığına başvuru yapacaksanız eğer resmi boşanma tarihinizden itibaren en fazla 6 ay içinde başvurunuzu yapmak zorundasınız, Türk eşinizden çocuğunuzun olması durumunda bu durumu dikkate almayınız.

 • By Hatice - Cevapla

  Merhaba…

  Cezayir vatandasi olan esimle 2012 yilinda evlendik. Bu evlilikten bir cocugumuz var. Evlendigimizden beri Cezayir’de ikamet ediyoruz. 5 yil Turkiye’de ikamet etmedigi icin esimin tc vatandasligina basvurma hakki yok mu? (Yatirimla vatandaslik bizim icin suan imkansiz)

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Türk vatandaşı ile evli yabancılar için 3 yıl Türkiye de yaşaması şartı bulunmaktadır, üzgünüz şu an için başvuru yapamazsınız. Fakat çok yakında çıkacak Turkuaz kart a başvurarak şansınızı denemenizi öneririz.

 • By Aynur CDS - Cevapla

  Merhabalar, 2,5 sene evliyim. Yeni kanuna gore 5 sene evli kalmak gerek oldugunu duydum. Vatandaşlık almak için. dorumudur?

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, yanlış bir bilgi almışsınız, Türk vatandaşı ile evli yabancılar 3 yıl evli kalırlarsa Türk vatandaşlığına başvuru hakkına sahiptir, evlilik birliğinin gerçek olması için bir takım tahkikatlar yapılacağını unutmayınız lütfen.

 • By Aynur - Cevapla

  Merhabalar. 2011den 2014yılına kadar okudum istanbulda. Evlendım ve 2.5sene oldu boşanma kararı aldım. Tıplam bu sureç turkiyede kaldogımı ispat ederek vatandaşlık için baivurma hakkım olur mu. Şuan şalışıyorum. 2sene oldu.

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, verdiğiniz bilgilere göre hesaplama yapmamız maalesef imkansız, size doğru cevabı verebilmek için lütfen Göç idaresi genel müdürlüğüne bir dilekçe yazarak gün dökümünüzü isteyiniz, yaklaşık 15-20 gün içinde dökümünüz adresinize gönderilecektir, geldiği zaman hesaplamanızı yapabiliriz.

 • By Şamil - Cevapla

  Merhaba. Ben Azerbeycandan Yunusov Şamil. Ailemle birlikte Türkiye vatandaşı olmak istiyoruz. Ben, eşim ve 2 çocuğum. Biri 6 yaş o biri 2 yaş. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, yukarıdaki bahsettiğimiz İstisnai Vatandaşlık şartlarından herhangi birisini yerine getirebilecek durumdaysanız, direk olarak murat@atakurumsal.com adresinden bana ulaşabilirsiniz veya +90 (312) 424 15 75 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 • By Halid - Cevapla

  selamın katar vatandaşı patronumuzun vatandaşlık başvurusunu 18 ay önce yaptık hala sonuçlanmadı bu kadar uzun sürmesi normal mi acaba?

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, çok nadiren de olsa bazen vatandaşlık başvurularının cevabının gelmesi 2 seneyi bulmaktadır, bunun başlıca sebepleri başvuru sahibinin eksik veya yanlış bilgiyi dosyasına koyması ve değişen konjektürel durumlardır. Türk vatandaşlığı başvurusu Türkiye’de en uzun süren ve zorlu bir başvuru süreci olan bir başvurudur, dosyanızı teslim etmeden içindeki bilgi ve belgelerin olabildiğince güncel olması gerekmektedir.

 • By Ayler - Cevapla

  Merhaba, 5 yıldan beri Türkiye de çalışıyorum, çalışma iznim var. Şirketin Avrupa İhracat departmanında çalıştığım için sürekli yurtdışına iş seyahatleri yapmaktayım(Çalışma iznimde zaten bu nedenle verilmişti). 5 yıl içerisinde 180günü aşmış durumdayım, her hangi bir istisnai durum var mı benim gibi çalışanlar için, varsa nedir?

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, maalesef en çok eleştiri alan konulardan birisi de bu 180 günlük yurt dışında kalış süresi, sizin pozisyonuz da bir çok yabancı bu sürenin aşılması yüzünden başvurunu hakkını kaybetmekte. Farklı bir örnek vermek gerekirse, Türkiye de yatırım yapmış iş yeri olan bir yabancı sadece bayram tatillerinde memleketine gitse 90 gün ediyor, iş gezileri, fuarlar ve buna benzer yurt dışı tüm seyahatlerini de eklediğimiz zaman 180 günlük süreyi aşıyor, bu konuyla ilgili İç İşleri Bakanlığına çok şikayet gittiğini tahmin ediyoruz. Maalesef bu konuyla ilgili henüz istisnai bir durum bulunmamaktadır. Süreyi aştığınız günden itibaren yeniden 5 yılı doldurmak zorundasınız.

   • By Ayler - Cevapla

    Şu an iş değiştirmek istiyorum, vatandaşlığa başvurduğumda ilk çalıştığım yerden her hangi bir evrak gerekecek mi yoksa sadece 2. yerden mi evrak gerekecek?

    • By Ata Kurumsal - Cevapla

     Merhaba, iş değişikliği yapabilirsiniz, çalıştığınız yer size çalışma izni alacaksa hiç bir sorun oluşmamaktadır. Vatandaşlık başvurularında iş yerinden herhangi bir evrak istenmemektedir.

 • By Ayler - Cevapla

  Türküm, Bulgaristan vatandaşıyım, annem babam türkler.

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, doğrum yeriniz Türkiye mi ve yaşınız kaç?

   • By Ayler - Cevapla

    Doğum yeri Bulgaristan, yaşım 37

    • By Ata Kurumsal - Cevapla

     Tekrar merhaba, üzgünüz, Türkiye doğumlu olmuş olsaydınız vatandaşlık başvuru hakkınız bulunmaktaydı, fakat bu durumunda başvurunuz kabul edilmeyecektir, lakin sizin bu durumunuz için bir yol daha var, mahkeme kararı ile Türk vatandaşı olabilirsiniz, isterseniz uzman avukatlarımız size yardımcı olabilirler.

 • By Memet - Cevapla

  Iyi gunler esim yabanci uyruklu turkiyede okurken tanisip evlendik 2013 yilinda. Benim sorum vatandaslik basvurusunda 3 yil aile ikametgahi sartmi cunku ilk evlebdimizin 1. Yili esim ogrenci vizesi oldugu icin o yil oyle gecti 2. Yilsa ikamergaha basvurduk ozamanda 1 yillik normal ikametga aldik 3. Yilsa dediker aiz aile ikametgahi almalisiniz bizde aldik aile ikametgahi 1 yillik ve simdi oda bitmek uzere yani simdi vatandasliga basvursak olurmu yoksa daha 2 yillik aile ikametgahinami basvurmaliyiz

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, evlilik cüzdanınızın üzerindeki tarihten itibaren 3 yıl geçmiş olması gerekmektedir. Lütfen Göç İdaresi genel müdürlüğüne bir dilekçe alarak gün dökümünüzü isteyiniz ve bu bilgimizi Nüfus ve Vatandaşlık işlerinden teyit ettiriniz.

 • By Halil Yılmaz - Cevapla

  Merhaba, mısır vatandaşı bir müvekkilim Türkiye de 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı yapmak istiyor, bu gayrimenkulleri sizin aracılığınız da almamız durumunda bizim bu durumdan ne gibi bir avantajımız oluyor, ayrıca müvekkilimin geçerli bir pasaportu olmadığı için Türkiye ye şu an gelemiyor bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekmektedir, mail olarak cevap verirseniz sevinirim.

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Gayrimenkul yatırımınızı bizim portföyümüzden yapmanız durumunda, gerek Türk vatandaşlığı başvurunuzu gerekse eş ve çocukların oturma izinlerini hiç bir ücret almadan gerçekleştiriyoruz, ayrıca bir sene boyunca 7/24 çağrı merkezimizden Türkiye ile alakalı resmi konularda telefonda ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Gayrimenkulünüzü sizin seçmeniz ve bizi aracı yapmanız durumunda ise aynı şartlar geçerlidir. Müvekkilinizin ikamet ettiği ülkede bulunan Türk büyük elçilikleri vasıtasıyla bize vekalet vermeniz durumunda en fazla 4 ay içinde Türk kimliğini kendisine kargo yoluyla gönderiyoruz, Türk kimliği ile Türk büyük elçiliklerine başvuru yaparak pasaport alabilmenizi sağlıyoruz. Diğer detaylar mail adresinize gönderilmiştir.

 • By Eray RAMADAN - Cevapla

  Merhaba. Ben 1999 yılında türk soylu olarak ilk tezkeremi almıştım ve o yıldan 2010 yılına kadar 2 yılda bir ücretsiz olarak ikamet iznim uzatıldı. Ancak 2010 yılında yurtdışında olmam dolayısıyla 5-6 ay kadar ikamet iznimi yenileyemedim ve yurda dönüp ikametimi uzatmak istediğimde farklı bir prosedür işlendi ve sanırım ikamet iznimin türü değişti. Şu an uzun dönem ikamet iznim bulunuyor. An itibariyle 4 yıldır kesintisiz olarak Türkiye’de ikamet ediyorum, 5. yılımı doldurduğumda vatandaşlık için başvuru planlarım vardı ancak bana verilen bilgiye göre vatandaşlık için başvuru yapamıyormuşum. Sanırım bu ikamet iznimin türünden kaynaklanıyor? Bu durum moralimi çok bozdu. Kardeşim ve annem oturma izinlerinin ilk halleri ile vatandaşlıklarını uzun zaman önce aldılar. Bu durumda ne yapmalıyım? İkamet iznimin türünü değiştirmem mümkün mü? TC vatandaşlığına hangi ikamet izinleri ile başvuru yapılabiliyor?

  Bilgi verirseniz çok memnun olurum. İyi günler.

  • By Eray RAMADAN - Cevapla

   Özür dilerim bir ekleme daha yapmam gerekiyor. 2010’da verilen ikamet iznim uzun dönem, şu an son birkaç yıldır özel sağlık sigortası yaptırıp süresini uzattığım ise kısa dönemlik (1 yıllık) ikamet iznim. Bu doğrultuda bilgi verebilirseniz memnun olurum.

   • By Ata Kurumsal - Cevapla

    Merhaba, maalesef ikamet izninizin değişmesi sebebiyle vatandaş olma şansınızı kaçırmış bulunmaktasınız, Türk vatandaşı ile evli yabancılara verilen ikamet izni haricinde hiç bir ikamet izni ile Türk vatandaşı olamazsınız, Size önerimiz Turkuaz kart başvuruları başladığı zaman Turkuaz kart alabilmeniz veya 5 yıl çalışma izni Türkiye de ikamet etmeniz, başka bir yolu maalesef bulunmamaktadır.

    • By Eray RAMADAN - Cevapla

     İkamet iznimi eski haline döndürme şansım yok mu? Bu çok kötü bir haber oldu. Acaba konuyla ilgili yasal mevzuat hangi maddede geçiyor bilgi verebilirseniz memnun olurum.

     • By Ata Kurumsal -

      Merhaba, verdiğimiz bilgileri Nüfus ve Vatandaşlık müdürlüklerinden (Alo 199) ve Göç idarelerinden (Alo 157) teyit ettirebilirsiniz.

     • By Eray RAMADAN -

      157, 199’a yönlendirdi. 199’dan aldığım bilgiye göre kısa süreli ikamet izni ile 5 yılı doldurduktan sonra vatandaşlığa başvuru yapılabiliyormuş. Bilgiyi teyit edemedim. Başka bir kaynak önerebilir misiniz?

     • By Ata Kurumsal -

      Merhaba, bilgi edinme hakkınızı kullanarak yazılı bir şekilde iç işleri bakanlığına sorunuza istinaden bir dilekçe yazabilirsiniz.

 • By Hudayberdi - Cevapla

  Merhabalar ben türkmenistanliyim hudayberdi hudayberdiyew nasil türk varandaşi olabilim.?

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Türk vatandaşı olabilmek için 1- Türkiye de yatırım 2-Türk vatandaşı ile evlilik 3- Türkiye 5 yıl çalışmak, 4- Turkuaz kart maalesef başka bir şekilde Türk vatandaşı olma şansınız bulunmamaktadır.

 • By Ali - Cevapla

  İyi günler. Ben 2005 Yılında İstanbula Geldim Bu süre Zarfında Sadece 2013 Yılında Kendi Memleketime Gittim 6 Aylığına Yaşım 20 İlk Okul – Lise Eğitimini burada tamamladım. Lise Diplomam vs Herşeyim Var Universiteye Hazırlanıyorum Şu An Yakın zamanda Girersem Universiteye Ve Bitirirsem Hemen Sonra Vatandaşlık Başvurusu Yapabılıyormuyum ? Veya Ben Erkeğim T.C Vatandaşlı Bir Bayanla Evlilik Yapsam 3 Yıl sonra Vatandaşlık Başvurusu Yapabılırmıyım ?

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, son sorunuzda cevap vermeye başlarsak eğer, evet Türk vatandaşı ile evlenip 3 yıl evli kalırsanız vatandaşlık başvuru hakkınız bulunmaktadır, Okulunuzun bitmesine müteakip en fazla 6 ay içinde çalışma izniyle iş bulup çalışmaya başlar ve 3 sene çalışırsanız Türk vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz.

 • By Abdullah - Cevapla

  Merhaba
  Ben Kırgızistan vatandaşıyım (Özbek Türkü). 7 senedir Türkiyede eğitim görüyorum Türkiye Bursları ile). Yurt dışında toplam 4 ay oldum. Bu sene mezun olacağım. Öğrenci vizem (ikamet tezkeredeki öğrenci oturma iznim) 30 Haziranda bitiyor. Okulum biter bitmez Türk vatandaşlığına baş vurabilir miyim acaba? Yoksa çalışma izni almam mi gerekli?

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, okulunuzu bitirdikten sonra 1 senelik kısa dönem ikamet izni alma hakkınız bulunmaktadır, ikamet izninizi alır almaz 6 ay içinde bir iş bulmanız ve çalışma izni alırsanız ve 3 yıl boyunca çalışma izni ile Türkiye de ikamet ederseniz Türk vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz. Sorunuza kısaca cevap evet çalışma izni almak zorundasınız, Türkiye de çalışma izinleri yabancılara değil, yabancıları çalıştıracak firmalara verilir, bu yüzden iş bulmanız gerekmektedir.

   • By sevil kaygusuz - Cevapla

    merhaba ben azerbaycan vatandaşıyım türkiyede evlendim bi kizimiz oldu 3 yilimiz doldu vatandaşlık icin başvuru yaptık milafakata girdik dosyam bakanlıga gönderildi eşim ceza evine girdi mahkemesi biti fakat yargıtay hakını kulandıgı icin dava sonuclanmadı temiz hakını kulandı şimdi 2 senedir. benim dosya bakanlıkta bekliyo nifusa sorgu gondermişler mahkeme kararinin sonuclanmasini istiyoruz diye yargitaydan dosyamiz enaz 5 seneye ancak gelir bu halde ben kimliyimi alamicami baska yolu baska caresi yokmu bi yardimci olun lutfen esim ceza evinde bi cocukla perisan olduk

 • By Alimcan Atawulla - Cevapla

  Merhaba, Çin Vatandaşı Uygur Türküm. Yaklaşık 3 senedir ailemle (Eşim ve 3 çocuğum) Türkiye’de yaşıyoruz. Bilgisayar mühendisiyim, bir senedir çalışma izniyle çalışmaya başladım, Aile ikamet iznini de aynı zamandan itibaren aldık. Gelecek sene Vatandaşlığa başvurmayı planlıyorum, koşullara göre başvuru yapabilir miyim ? Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Çalışma izni ile Türkiye de 5 yıl çalışmanız ve altı aydan fazla Türkiye dışında kalmamanız gerekmektedir, yani gelecek sene vatandaşlık başvurusu yapamazsınız, fakat sizin gibi nitelikli yabancılar için çok yakında Turkuaz kart uygulaması başlatılacak, Turkuaz karta başvurmanız ve kabul edilmeniz durumunda sizin ve aileninizin Türk vatandaşı olması daha da kolaylaşacaktır. Turkuaz kart başvurusu başladığı zaman bilgilendirilmek isterseniz lütfen linkte ki formu doldurun, o gün geldiğinde size detaylı bir mail göndereceğiz. https://www.atakurumsal.com/turkuaz-kart/

 • By Hayfalı - Cevapla

  Oldukça bilgilendirici makaleniz için teşekkürler. Bu konuya dair bir kaç sorum var:
  1) TC vatandaşlığına evlenme yoluyla geçmek için gerekli olan 3 yıllık ikamet illa ki Türkiyede mi geçilmeli?
  2) Devlete bağlı bir üniversitede, araştırma görevlisi, yardımcı doçent, ya da doçent olarak çalışabilmek için TC vatandaşlığına sahip olmak şart mı?
  3) TC vatandaşlığına evlenme yoluyla geçtikten sonra, başvurusu onaylanmış kişinin, adını soyadını Türkçe bir ad ile idari yolla değiştirmesi mümkün mü?

  Şimdiden size çok teşekkür ederim.

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, güzel dilekleriniz için teşekkür ederiz.

   1- Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığı kazanılmasında en fazla 6 ay yurt dışında kalmanız gerekmektedir. Yani Türkiye de yaşamak zorundasınız.
   2- Devlet üniversitelerinde memur olarak çalışamazsınız fakat sözleşmeli olarak belirttiğiniz ünvanlar da çalışmanız kanunen mümkündür.
   3- Türk vatandaşı olurken sizlere Türkçe isim kullanıp kullanmayacağınızı sormaktadırlar, isterseniz kendi isminizi isterseniz Türkçe bir isim kullanabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde de isim değiştirmek mümkündür ama prosedürel işlemleri çok uzun sürdüğü için vatandaşlığa geçerken isim değiştirme işlemi yapmanızı öneriyoruz.

   • By Hayfalı - Cevapla

    Çok teşekkür ederim, gerçekten çok yardımcı oldunuz. Bir sorum daha var lütfen.
    Türkiyede 4 yıllık öğrenim gördükten sonra, TC vatandaşlığına başvurabilmek için çalışma izniyle kaç yıl kalmak gerekir?
    Yine de çok teşekkür ederim. İyi günler size!

    • By Ata Kurumsal - Cevapla

     Merhaba, Türk vatandaşlığı başvurularınız da öğrenci ikametinizin yarısı hesaplanmaktadır. Yani 4 yıllık öğrenci ikametiniz olduysa bunun yarısı hesaplanmaktadır. Yine bu süre zarfında 180 günden fazla Türkiye dışında bulunmamanız gerekmektedir.

 • By sema - Cevapla

  iyi günler diliyorum ben 2.5 senedir evliyim şuanda 1.5 senelik çalışma izni ile türkiye de ikamet etmekteyim 3 seneyi beklemeden şimdiden vatandaşlığa başvurabilirmiyim? (bu arada 2012 ile 2014 arası da öğrenci ikameti ile ikamet etmekteydim.) pasaporttaki giriş çıkışlarıma bakarak kesintisiz ikamet sürecimi hesaplayabilirmiyim acaba?

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, pasaport giriş çıkışları ile ikamet hesap edebilirsiniz fakat devletin hesabı esas alınacağı için Göç İdaresi genel müdürlüğüne bir dilekçe ile gün dökümü talebinizi iletin, beyanınıza göre 6 ay sonra Türk vatandaşlığına başvuru hakkınız doğmaktadır.

   • By sema - Cevapla

    GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURUMUN CEVABI 6 AY MI SÜRÜYOR? 6 AY SONRA EVLİLİKTE 3 YILIMI TAMAMLADIĞIM İÇİN BAŞVURU HAKKIM DOĞUYOR ZATEN… EVLİLİKTEKİ 3 YILIMI TAMAMLADIKTAN SONRA DA GÖÇ İDARESİNE BAŞVURMAM GEREKİRMİ?

    • By Ata Kurumsal - Cevapla

     Merhaba, pasaporttaki giriş çıkışlarıma bakarak kesintisiz ikamet sürecimi hesaplayabilirmiyim acaba? – diye sordunuz, sorunuza istinaden göç idaresine başvurup gün dökümü isteyin demek istedik, göç idaresi en fazla bir ay içinde talebinize cevap veriyor. Ayrıca 3 yılı doldurduktan sonra bir kere daha gün dökümü almanız gerekecek bilginiz olsun.

 • By Nasiba - Cevapla

  merhabalar 4 senedir evliyim 3 yasinda oğlum var tc vatandaşlığına geçmem için nereden randevü alabirim veya başvurmam gerekiyor
  şimdiden teşekkür ederim

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Bağlı bulunduğunuz ilin Nüfus ve Vatandaşlık işleri müdürlüğüne giderek işlemleriniz için bilgi alabilirsiniz, bizden danışmanlık hizmeti almanız durumunda kısa süre içinde eksiksiz bir şekilde başvurunu yapmanızı sağlayabilir, önceden yapmanız gereken konularda sizi hazırlayabiliriz.

 • By malik - Cevapla

  Merhabalar . Benim babamın rahmtli annesi türk . Vatandaşlik başvurusu yaptı . bir yıl geçti hala cevap almadık . dosya numarasi var bizde . internette bu dosya numarasi yazip takip edebileceğim bi link atar misiniz . teşekkür ederim

 • By Sabina - Cevapla

  Meraba benim eşim 1-sene oturum izniyle 1+2 sene ve bir senedirki 3 sene çalışma izniyle oturuyoruz bu müddet içerisinde 6 ay yurdum dışında kalmadık vetendaşlığa baş vura bilirmiyiz ve nereye baş vurulur çifte vetendaşlık verilirmi azerbaycan vetendaşıyız

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, beyanınıza göre süreleriniz uygun, Azerbaycan’ın çifte vatandaşlık verip vermediğiniz Azerbaycan yetkililerinden sormanız gerekmektedir. Türk vatandaşlığına başvuru için bizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 • By behruz - Cevapla

  Merhaba sayin ilgili
  Ben Afganistan vatandaşiyim turkiye’ye 2012 yilinin aralik ayinda resmi olarak giriş yaptim ve oturma izni almak için tanidik insanlardan yardim istedim çunki turkçeyi hiç bilmiyordum ve turkiyede eğitim gormek istiyordum ama tourist vizesi ile giriş yapmiştim oturma izni için yardim etmeye çalişan insanlar tarafindan dolandirildim ve zaman artik geçmişti ben 1 yil vize ihlaline uğramiştim hiç bişey yapamadim çunki ne yapacağimi bilmiyordum ve kimseden yardim isteyemiyordum dolandirmalarinden korkuyordum.
  2015 yilinda yös sinavina katildim universiteyi kazandim göc idaresine öğrenci kimlik almak için başvuruda bulundum vize ihlalim olduğundan dolayi izin verilmedi ve uluslararasi korunma belgesi almak zorunda kaldim 2 yildir devam ediyorum. 4 yilden fazla olmak uzere turkiyede yaşiyorum
  Şimdi kendi ulkeme gidim ailemi ziyaretini etmek istiyorum ama uluslararasi korunma belgesi izin vermiyor bunun için bir çozum ve bilginizi benimle paylaşmanizi istiyordum
  Saygilarim’le Behruz

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, başınıza gelen tatsız olaylar için çok üzgünüz, maalesef ki Türk kültüründe olmayan, yakışmayan bir takım kötü haberleri bizlerde duyuyoruz, bu yüzden Çalışma Bakanlığı ve İç işleri bakanlığı Yetkili Aracı Kurum sistemini devreye sokmak üzere, sistem devreye girdiğinde artık yabancılara danışmanlık hizmetlerini sadece devlet tarafından yetki verilmiş danışmanlık firmaları verecek ve bu kötü olaylar sonsuza kadar bir daha yaşanmayacak. Sorununuza gelecek olursak bulunduğunuz ilin Göç idaresine giderek görüşmenizi öneriyoruz, Uluslararası koruma sahibi yabacılar farklı bir ikamete geçemiyor diye biliyoruz, belki kanunda yapılan son değişikliklerle beraber bir takım kolaylıklar getirilmiş olabilir. Yardımcı olamadığımız için kusura bakmayınız.

 • By Sabina - Cevapla

  Merhaba kolay gelsin ben Sabina size nereden başvuru yapabiliriz yardımcı olurmusunuz

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba Sabina, şu an Türkiye de iseniz 444 7 284 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz, yurt dışında iseniz +90 312 419 82 80 nolu telefondan ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • By Recep - Cevapla

  Merhaba Bulgaristan vatandaşı yla evliyim 2.yilimiz bitdi.İkametgah tezkeresine eşim hala kızlık soyadı ismini kullanıyor pasaporta da aynı şekilde acaba vatandaşlığa başvurmadan önce soy ismini değiştirmeniz gerekirmii yoksa vatandaş olduktan sonrami eski soyismini değiştirelim..

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, vatandaşlığa başvurmadan önce gerekli değişiklikleri yapmanızı öneriyoruz, vatandaş olmadan önce değiştirmeniz gerekmektedir.

 • By 19939379992cs - Cevapla

  SELAMLAR! BEN BİR AHISKALI TÜRKÜM, ÖZBEK VATANDAŞIYIM ŞU AN, İKAMET İZİNİM EYLÜL AYINDA TAM 5 SENE OLACAKTIR. ÇALIŞMA İZİNİMDE VAR 2 SENELİK, AMA VATANDAŞLIĞA BAŞ VURMAK İSTİYORUM GÜN SAYIMINA EVRAKLARI VERDİM, SİZCE DOĞRUMU YAPTIM? VE SONUCU NE OLACAK? ŞİMDİDEN SAĞOLUN..

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, çok doğru yapmışsınız, gün dökümünüz gelsin, altı aylık yurt dışı sürenizi aşmadıysanız vatandaşlık başvuru hakkınızı kullanabilirsiniz.

 • By Şenol ÖZCAN - Cevapla

  By Ata Kurumsal – 27.02.2017
  28 Nisan 1986 doğumlu Bilgisayar mühendisi oğlum bir şirkette çalışmaktadır. Ukrayna vatandaşı bir kızımızla 3 senedir görüşmektedir. oğlum 4 kez Ukrayna’ya, Ukraynalı kızımızda 1 kez Türkiye’ye geldi. Kızımız tıp tahsilini bitirdi diplomasını aldı ve 2018 dede, pratisyen doktorluğunu da bitirecek. Evlenme kararı aldılar. Türkiye’de yaşayacaklar. Ancak ben halen Öğretmenlik yapan babası olarak eğitimli insanların evlenmesi sonrasında gelinimizin Türk vatandaşı olma süreci konusunda bilgi edinmek ve süreci doğru yönetmek istiyorum. Bilgi desteğinize ihtiyacım var. şimdiden yapılacak bir çalışma olabilir mi.
  Saygılarımla

  Beykoz -İstanbul.

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba Şenol bey, Çocuklarınıza mutluluklar dileriz, biliyorsunuz Türk vatandaşı ile evli yabancılar 3 yıl süreyle evli kalmak şartıyla Türk vatandaşlığına başvuru yapabilirler, bu süre zarfında 6 ay dan fazla Türkiye dışında da kalmama şartı bulunmaktadır, sizlerinde dikkat edeceği durum, Türkiye dışında kalış süresini iyi takip 180 günü geçmemesini takip etmektir.

  • By Hasan - Cevapla

   İyi günler Şenol bey. Benim durumumda sizin gibi. Sevdiğim kız Rusya’da tıp okumakta hala. 2 senesi var. Türkiye’de çalışma durumları hakkında bilginiz varsa bana da yardımcı olursanız sevinirim.

   • By Şenol ÖZCAN - Cevapla

    Konuyu bende yeni incelemeye başladım mevcut bilgim yazılanlardan ibaret gelişme oldukça paylaşırım selamlar.

 • By UGUR - Cevapla

  IYI CALISMALAR,
  2007 DE EVLENDIK,3 COCUGUMUZ VARDIR, BEN VE COCUKLARIM TURK VATANDASIDIRLAR.HER YIL TURKIYE YE GIDERIZ EN AZ 2 AY KALIRIZ, TURKCEYI ,KULTURUMUZ UNUTMASINLAR DIYE.YENI ZELANDA YASIYORUZ,
  EVLILIK ILE ESIM ICIN ,TURK VATANDASLIGI ICIN , EN AZ 3 YIL TURKIYE DE YASAMA SARTI MI VARDIR?
  VEYA BASVURU YAPABILIRMIYIZ?
  SAYGILARIMLA
  UGUR

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba Uğur bey, dilimizi ve kültürümüzü çocuklarınıza unutturmamak için yaptığınız fedakarlığın herkese örnek olmasını umut ediyoruz, Türk yasalarına göre (hastalık ve devlet görevi hariç) Türk vatandaşı ile evli yabancılar Türk vatandaşlığına başvurabilmesi için 3 yıl süreyle Türkiye’de yaşaması gerekmektedir, bu durumunda bir gün kesin dönüş yaparsanız o zaman başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • By Seda - Cevapla

  Vatandaslik kazanimi hakkinda tarafinizca bilgilendirme rica etmekteyim.
  1994 bulgaristan dogumlu ve BG vatandasiyim.
  2001 yilindan itibaren Turkiye`de ikamet etmekteyim. Ilkögretim 1.siniftan bu yana Türkiye`de egitim
  görmekteyim. Suan Istanbul Üniversitesi`ne devam etmekteyim.
  Türk Cumhuriyeti`nin Göcmenlere tanimis oldugu Aflardan eksik bilgilendirmeler dolayisiyla ne yazikki yararlanamadik.
  ikamet tezkerelerim ; Ögrenim tezkeresi ve Turistik tezkere.
  Turk Vatandasligi`na gecis yapmak istiyorum. Dogum yerim farklilik göstersede o topluma ve kültüre yabancilik cekmekteyim ve araliksiz yasadigim yer Türkiye. Ikamet yasasindan faydalanmak istedigimde aldigim ikamet izin türlerinin buna uygun olmadigi söylenmekte. Turksoyu yasasindan ise bu belgeyi yetkili merciler artik vermediklerini ileri sürdükleri icin magdur olmaktayim. .
  16 senedir yasadigim ülkenin Vatandasligini kazanmak ve ait oldugum bu kültürün haklarina sahip olmak istiyorum.
  Ayni sorunsal bana refakat eden annem icinde gecerlidir. Babasi yani dedem ikamet yasasi ile T.C vatandasligi kazanmis durumdadir. Izlemem gereken yol ve haklarim konusunda beni bilgilendirir ve yönlendirirseniz sevinirim.

  Iyi calismalar diler , saygilarimi sunarim.
  Seda Sadi

  • By Av. Halil - Cevapla

   bir müvekkilimiz 100 türk vatandaşı istihdamı kriterinden türk vatandaşı olmak istiyor, nasıl başvuru yapılıyor, şartları nelerdir, hangi evraklar gereklidir detaylı bilgi rica ediyoruz.

   • By Ata Kurumsal - Cevapla

    bu bilgileri öğrenmek için bizden danışmanlık hizmeti satın almanız gerekmektedir.

 • By Haci - Cevapla

  Merhaba….
  Ben 2014 t’en beri Türkiyede ikametteyim, jniversite okuyordum bu sene çalışma izini aldım…. iki sene sonra vatandaşlık alma hakkı kazanır miyim ve nasıl/ne zaman başvurabilirim?

  Saygılarımla

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, öğrenci ikamet izninizin yarısı sayılmaktadır, yani 2 sene öğrenci ikamet izniniz varsa yarısı 1+4 yıl olması gerekmektedir.

 • By Mizgin şahin - Cevapla

  Annem babam TC vatandaşı fakat bundan tam 25 sene önce iraka geldiler bende orda doğdum ve benim hala bir kimliğim yok TC vatandaşlığı istiyorum bunu nasıl alabilirim ? Lütfen yardımc olur musunu ???

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, Türk vatandaşı olabilirsiniz, bu konuda bizden danışmanlık hizmeti satın alabilirsiniz.

 • By Hasan - Cevapla

  İyi günler. Yabancı uyruklu insanların evlenip türkiyede doktorluk yapma süresinde devlette çalışma olacağı var mıdır?

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, yabancı uyruklular devlet de memur olarak çalışamazlar, bu doktorluk için de geçerlidir, fakat özel sektörde çalışma izni alarak çalışabilirler, bu konuyla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz; https://www.atakurumsal.com/yabanci-calisma-izni/yabanci-doktor-calisma-izinleri/ Ayrıca; Bir Türk vatandaşı ile evli yabancı 3 yıl evlilik birliği içinde yaşarsa Türk vatandaşı olabilir ve yabancılara yasak meslekler grubunun tamamında (diploma denkliklerine göre) çalışabilir.

 • By Seda AC. - Cevapla

  Merhaba, bir yabancı uyruklu tanıdığım baba tarafı Türk vatandaşı anne Suriye ve Türk vatandaşı. Kendisi 50 li yaşlarda ama Suriye+Amerikan vatandaşı. Türkiyede gayrımenkul var ancak değeri yüksek mi tam bilinmiyor. Soy bağına dayanarak Suriye vatandaşlığının yerine Türk vatandaşlığına geçiş hakkı mevcut mudur? Geriye dönük Türkiye ikametgahı olmasa da böyle bir hakkı mevcut mudur? Bu başvuruyu yaşadığı yer olan Amerikadaki Türk makamlarına mı yapması gerekir. Vekaletname ile biz Türkiyeden başvuruyu yapsak daha mı sağlıklı olur. Direk İçişleri Bakanlığına mı başvuruyoruz. Şimdiden teşekkürler.

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, yabancı uyruklu tanıdığınız Türk vatandaşı olabilir, bu konuda bizden danışmanlık hizmeti satın alabilirsiniz.

 • By Mohamad albarm - Cevapla

  Merhaba
  Suriyelim Beş yıldan beri Türkiye’de yaşıyorum pasaportla resmi giriş yapmışım bide yabancı tanıtıma belgesi sahipim ama çalışma izni yok bende çalışma izni çıkarsam sizin sayenizde Türk vatandaşı hakkı istemeye kazanırmıyım yoksa beş yıl daha beklemem gerekiyor ama ben bildim kadar yeni bir karar çıkmış Suriyeliler için çalışma izni kazanan suriyeli türk vatandaşı isteme hakkı kazanır

  • By Ata Kurumsal - Cevapla

   Merhaba, 16 Nisan tarihinden sonra Türkiye’de Çalışma İzni ile çalışan 80 bin Suriye uyruklu misafirlerimize Türk vatandaşlığı verilecek, size çalışma izni alacak bir iş bulmanız durumunda belki bu 80 bin kişilik Türk vatandaşlığı size de çıkabilir veya çıkmayabilir. Misafirlerimiz Türkiye’de kaldıkları süre boyunca her hangi bir suça karışmadıysa ve geçerli bir çalışma izni varsa büyük ihtimal Türk vatandaşı olabilecektir.

   • By Mohamad albarm - Cevapla

    Cevabınız için teşekkür ederim
    Bir yerde çalışıyorum çalışma izni almak için ne gerekiyor Suriyeliler için bide çalışma izni çıkarsam türk vatandaşı isteme hakkı kazanırmıyım yoksa beş yıl daha beklemem gerekiyor bu konuda ayar yardımcı olabilirsiniz WhatsApptan bana yazarsan sevinirim.

Soru Cevap

E-Posta Adresiniz Görünmeyecektir. Zorunlu Alanları Doldurunuz *

YASAL UYARI: Sitemizdeki içerikler yayınlanma tarihi ve saati GOOGLE tarafından indexlenerek kayıt altına alınmaktadır. Kaynak gösterilse dahi hiçbir içeriğimiz özel izin alınmadan kullanılamaz.