Türk Yemeklerine Alışmakta Zorlanıyorsanız Bu Öneriler Tam Size Göre!

Türk mutfağı asırları aşan geçmişi ve her damak tadına uygun lezzetleri ile dünyadaki hatırı sayılır mutfaklardan birini oluşturmaktadır. Mezeler, ara sıcaklar, ana yemekler, tatlılar ve atıştırmalık lezzetlerle Türk yemekleri birçok farklı çeşitlilik oluşturmaktadır.

İnsanların yeni gittikleri ülkelerde yemeklere alışması biraz zaman alabilir. Türkiye coğrafi konumu nedeniyle geçiş yolları üzerinde bulunmakta ve birçok kültürü bir arada yaşatmaktadır. Türk yemek kültürü de çeşitlilik göstermekte ve Doğu mutfağı ile Batı mutfağının bir sentezini oluşturmaktadır.

Dünyanın En Köklü ve En Zengin Mutfak Kültürüne Sahip Ülkesi: Türkiye

Türkiye’nin geniş bir coğrafi bölgeye yayılması ve bölgeler arasında da kültürel farklılıklar oluşması yeme içme alışkanlıklarını da değiştirmiştir. Her bölgenin kendine özgü yemek kültürü bulunmaktadır. Bu kültür ise genellikle bölgenin ekonomik kaynaklarına ve ürün bolluğuna göre şekillenmektedir. Örneğin Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde balık yemekleri kültürü son derece gelişmişken, Akdeniz kıyılarında sebze yemekleri, Doğu’da ise et yemekleri meşhurdur.

Belirtmek gerekir ki Türk yemek kültürü her damak tadına hitap eden yemeklerden oluşmaktadır. Ancak yine de Türkiye’ye gelen birçok yabancının yemek kültürüne alışması zor olabiliyor. Türk yemeklerine alışmak için öncelikle yöresel tatlardan ve sokak yiyeceklerindense daha hafif ve dünya mutfağına uygun yemeklerin tercih edilmesi gerekir.

Yöresel Lezzetler ve Pişirme Teknikleri Farklı Lezzetler Oluşturur

Karadeniz mutfağından örnek verecek olursak; Karadeniz mutfağı balık üzerine özellikle de hamsi balığı üzerine kurulu lezzetler barındırmaktadır. Hamsi balığı son derece lezzetli, doyurucu ve sağlıklı bir besin kaynağıdır. Ancak Karadenizliler hamsi balığının her türlü çeşidini yemek olarak yapmakta ve afiyetle yemektedir.

Türkiye’ye ilk defa gelen ve hamsi balığıyla ilk defa tanışacak olan yabancılar için balığın daha sade şekillerde hazırlanmış olması alışma sürecini hızlandıracaktır. Hamsili pilav, hamsili börek veya hamsi reçeli gibi sadece Karadeniz mutfağına özgü yemeklerle değil de hamsi kızartma, buğulama veya tava şeklinde pişirilmesi yeme alışkanlığına olumlu katkı sağlayacaktır.

Yani öncesinde Türk yemeklerinin en sade ve her damak tadına uygun olan lezzetlerini tercih ettikten sonra farklı tekniklerle pişirilen yemekleri deneyebilir ve böylece hem daha farklı lezzetlerle tanışabilir hem de yemeklere olan uyumunuzu hızlandırabilirsiniz.

Türkiye’de Et ve Et Ürünleri En Çok Tüketilen Gıdalar Arasındadır

Türkiye denilince birçok kişinin aklına şiş kebap geliyor. Dünyada en çok bilinen Türk yemeği olan şiş kebaplar ise birçok farklı şekilde hazırlanabiliyor. Et yemeyi seviyor ve dana etinden kuzu etine kadar hiçbir eti ayırt etmiyorsanız Türk kebap çeşitlerine alışamama gibi bir sorun yaşamayacaksınız. Ancak yine de ilk defa deneyenler için sade kebapların tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Sonradan acılı kebaplar, sebzeli kebaplar, farklı pişirme yöntemiyle hazırlanan kebaplar denenebilir.

Türkiye’nin yemek kültüründe tatlılar da önemli bir yer tutar. Ana yemeklerden sonra tercih edilen ve birçok farklı çeşitte hazırlanan tatlılar; şerbetli tatlılar, hamurlu tatlılar ve sütlü tatlılar olmak üzere gruplara ayrılır. Eğer ki tatlıyla aranız iyi değilse sütlü tatlılarla başlamanız daha doğru olacaktır. Hafif ve lezzetli içerikler oluşturan sütlü tatlılar dışındaki diğer tatlılar kalori bakımından ağırdır ve çok tüketilmemesi doğru olacaktır.

Türk Tatlılarına Enfes Lezzetlerinden Dolayı İster İstemez Alışacaksınız

Türkler yemek yerken yanlarında muhakkak bir içecek de tüketirler. Yemeklerin türüne göre değişecek olan bu içeceklerin başında ayran, şalgam, çay, gazoz ve kola gibi içecekler gelmektedir. Yemeğin hazmını kolaylaştıran ve lezzetini arttıran bu içecekleri tercih ederek yemeklere farklı lezzetler katabilirsiniz.

Türkiye’de geleneksel ve yöresel lezzetler dışında hemen hemen tüm dünya mutfaklarının seçme lezzetlerini bulabileceğiniz birçok farklı restoran da bulunuyor.

Türklerin yemek kültürlerinde sağlık, damak tadı ve lezzet önemli olduğu kadar İslami yeme içme kültürü de çok önemlidir. Özellikle de et ve et ürünlerinde tüm detaylar İslami kurallara göre yapılır ve kaliteli bir yeme içme alışkanlığı oluşur.

1 Yorum

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın