Türkiye’de En Çok İhracatı Yapılan Ürünler ve İhracat Yapılan Ülkeler

Türkiye kuruluşunun 100. yılı olan 2023’e 500 milyar dolarlık ihracat hedefiyle ilerliyor. Özellikle otomotiv, beyaz eşya, hazır giyim sektörleri bu hedefin gerçekleştirilmesi için en öne çıkan sektörler.

 

 

2017 yılında Türkiye’nin ihracatı 2016’ya göre %10.22 artış göstererek 142,5 milyar dolardan 156 milyar dolara yükseldi. 2017’de ülke tarihinin en yüksek 2. ihracat seviyesine ulaşılmış oldu. En yüksek ihracat ise 2014 yılındaki 157,6 milyardı.  Şimdi gelin, Türkiye’nin 2017 yılı itibarıyla en çok ihracat yaptığı ülkelere ve ürünlere bakalım.

 

En çok ihraç edilen ürünler

Otomotiv

Türkiye ihracatının zirvesinde aralıksız olarak 12 yıldır otomotiv sektörü yer alıyor. 2017 yılında ihracatın 28,5 milyar doları otomotivden sağlandı. Bu miktara ise Ford, Toyota, Tofaş, Oyak Renault, Mercedes-Benz Türk, Bosch Sanayi, Man Truck ve Goodyear şirketlerinin Türkiye’deki fabrikalarında üretilen araçlar sayesinde ulaşıldı.

Hazır Giyim ve Tekstil

Türkiye 1980’lı yollardan itibaren tekstil ve hazır giyim sektörüne yapılan yatırımlar sonucunda büyümesine devam ediyor. Türkiye’deki tekstil ve hazır giyim sektörleri de büyük oranda ihracat odaklı.

2014 yılı itibarıyla Türk hazır giyim ve tekstil sektörü dünya genelindeki %3.4’lük payıyla dünyanın en büyük 8. hazır giyim ihracatçısı konumundadır. Avrupa Birliği ülkelerine yönelik ihracat bakımından da Çin, Bangladeş ve Almanya’nın ardından 4. sıradadır.

2017 yılında Türk hazır giyim ve tekstil sektörü toplam 12.5 milyar dolarlık ihracata imza atmıştır.

Beyaz Eşya

Türkiye 2017 yılında toplam 25 milyon 700 bin adet beyaz eşya ihraç etmiştir. Özellikle özel tüketim vergisi konusunda yatırımcılara sağlanan teşvikler neticesinde 2017’de beyaz eşya sektöründe %7.3’lük bir büyüme gerçekleşti. Beyaz eşya ihracatında ise %6’lık bir artış yaşandı.

Türkiye’de beyaz eşya ihracatının %72’si Avrupa Birliği ülkelerine yapılmaktadır. Özellikle İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya beyaz eşya ihracatının en çok yapıldığı ülkelerdir.

Beyaz eşya sektöründe Türkiye’nin önde gelen şirketlerine ise Arçelik, Beko, Vestel, Demirdöküm, Profilo, Indesit, Ariston gibi markaları örnek verebiliriz.

Tarım ve Gıda Ürünleri

Türkiye iklim koşulları ve verimli toprakları nedeniyle tarımsal üretimin yoğun olduğu bir ülkedir. 2002-2016 yılları arasında tarım ve gıda ürünleri ihracatı 4 kat artarak 3.7 milyardan 16.2 milyar dolara ulaşmıştır.

Tarımsal üretimde 2005 yılından beri Avrupa’nın bir numaralı ülkesi olan Türkiye, son 15 yılda tarım ve gıda ürünleri dış ticaretinde toplam 58 milyar dolar ihracat fazlası vermiş durumdadır.

Ayrıca tarım ve gıdacılık alanlarındaki devlet teşvikleriyle ithalatın bitirilmesi ve Türkiye’nin dışarından tarım ve gıda ürünü ithal etmeyen bir ülke olması yönünde çalışmalar yürütülmektedir. 2018 yılında da tarım ve gıda ürünleriyle uğraşan çiftçilere ve yatırımcılara 14.5 milyar dolar destek verilecek.

Türkiye’de En Çok İhracat Yapılan Ülkeler

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler büyük oranda Avrupa Birliği ülkeleridir. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler şu şekildedir:

Almanya

Almanya’ya yapılan ihracat 2011 yılından beri 13 milyar doların üzerindedir. 2017 yılında Almanya’ya toplam 15.1 milyar dolarlık ihracat yapılmıştır. Almanya’da 3 milyondan fazla Türk vatandaşının yaşaması ise Almanya’nın uzun yıllardır Türkiye ihracatında ilk sırada yer almasında şüphesiz önemli bir faktördür.

 

İngiltere

İngiltere’ye yapılan ithalatta otomotiv sektörü ön plana çıkarken tekstil ve makine sektörü de ilk üçte yer alır. 2017 yılında İngiltere’ye 9.6 milyar dolarlık ihracat yapılmış durumda.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri’ne 2017 yılında 9.2 milyar dolarlık ihracat yapılmış durumda.

Irak

Irak, Türkiye ile sınırı olan komşu bir ülke olduğu için ihracat alanında da ön sıralarda yer alıyor. 2016 yılında Irak’a 7.6 milyar dolarlık mal satılırken bu rakam 2017 yılında 9 milyar doları aşmıştır.

ABD

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’ne en çok makine parçası, çimento, bakır ve plastik ürünleri satmaktadır. 2016 yılında ABD’ye yapılan ihracat 6.6 milyar iken bu miktar 2017 yılında 8.6 milyar dolara ulaşmıştır.

İtalya

2017 yılında 8.4 milyar dolarlık ihracat yapılan İtalya’ya özellikle otomotiv ve tekstil alanında ürün satılmaktadır

Fransa

Fransa’ya ihraç edilen ürünler başlıca makine parçaları, plastik ve kimyasal maddelerdir. 2017 yılında Fransa’ya 6.5 milyar dolarlık ihracat yapılmış haldedir.

İspanya

Türkiye’ye İspanya’ya büyük oranda otomotiv, zeytinyağı ve turunçgiller satmaktadır. İhracat rakamı 2017’de 6.3 milyarı aşmıştır. Bu rakam 2016 yılında ise 4.9 milyar dolar seviyesindeydi.

Hollanda

Hollanda otomotiv, elektrik iletken malzemeleri ile giyim ve tekstil alanlarında Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkelerden biridir.  2011’den beri 3 milyar doların üstünde ihracat yapılan Hollanda’ya 2017 yılında 3.8 milyar dolarlık ürün satılmıştır.

5 yorum

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın