Türkiye’de En Çok Ziyaret Edilen Milli Parklar Hangileridir ?

Türkiye bilindiği üzere Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü konumunda olan kıtalararası bir ülkedir. Bu nedenle, olağanüstü bir ekosisteme ve habitat çeşitliliğine sahiptir. Türkiye’de en çok ziyaret edilen milli parklar ziyaretçilerine inanılmaz doğa manzaraları sunmaktadır. Milli parklar, ülkenin sahip olduğu önemli flora ve fauna türlerini korumaktadır. Sualtı harikalarından yüksek dağlık alanlara ve antik tarihi yerlere kadar bu milli parklar ziyaretçilere çeşitli manzaralar ve heyecan verici açık hava deneyimleri sunmaktadır. Şimdi Türkiye’de en çok ziyaret edilen 10 milli parkı inceleyelim.

  1. Aladağlar Milli Parkı

1995 yılında milli park statüsüne alınan Aladağlar, Türkiye’nin güneyinde yer almakta ve Toros Dağları’nın dağlarını kapsamaktadır. 55.000 hektarın üzerinde bir alana ve 3.500 metre yüksekliğe sahip olan dev milli park Kayseri ilinden Adana iline kadar uzanmaktadır.

  1. Köprülü Kanyon Milli Parkı

Vahşi güzelliği ile dikkat çeken Köprülü Kanyon, adını yaklaşık 366 km’lik bir alanı kaplayan çarpıcı kanyondan alıyor ve bazı yerlerde derinliği 400 metreye kadar inmektedir. 1973 yılında milli bir park olarak kurulan Köprülü Kanyon, tadını çıkarabileceğiniz taze alabalığıyla da tanınmaktadır.

  1. Beyşehir Gölü Milli Parkı

Türkiye’nin merkezinde Konya ilinde bulunan Beyşehir Gölü, 140 flora çeşidi ve 16’dan fazla tatlı su balığı türünün yanı sıra gölde yaşayan su kuşları için de önemli bir sığınaktır. Ziyaretçiler için park, Beyşehir ilçesinde birçok kamp alanı ve otel barındırmaktadır. Burada gölün muhteşem güzelliğine şahit olabilir,yürüyüş yapabilir veya dağ bisikleti kiralayarak çevrede gezebilirsiniz.

  1. Nemrut Dağı Milli Parkı

Türkiye’nin tarihi ve önemi oldukça fazla milli parkı olan Nemrut Dağı, 2.000 metreden fazla yüksekte bulunmaktadır.Zirveye tırmanarak, M.Ö. 1. yüzyıla uzanan bir kraliyet mezarı olduğu düşünülen ünlü heykellerini gören ziyaretçilerini ödüllendirmektedir.

  1. Göreme Milli Parkı

Kapadokya’nın en popüler şehri ve aynı zamanda doğal dünyasını ve tarihi kalıntıları birleştiren bir milli park olan Göreme Milli Parkı; peri bacaları, kaya kiliseleri ve yeraltı şehirleriyle ziyaretçilerine nefes kesici manzaralar sunarken, bisikletle ya da sıcak hava balonu kullanarak bu imkanı vermektedir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanlarından biri olarak listelenmiştir.

  1. Beydağları Kıyı Milli Parkı

34.000 hektarın üzerinde büyük bir alana yayılan Beydağları,parkın vahşi bitki örtüsü ve plajlarıyla iç içe olan antik Olympos, Phaselis ve İdyros yerleşim bölgelerini içermektedir. Arkeolojik alanlar tüm yıl boyunca ziyaretçilere açıktır ve isterlerse sahilde zaman geçirebilir veya dağ yürüyüşü ya da kamp imkânlarından faydalanabilirler.

  1. Kazdağı Milli Parkı

Kazdağları 1994 yılında kurulmuş ve 68 çeşit endemik ve nadir bitki türüne ve yaban domuzu, kurt, geyik, tilki ve porsuk gibi yabani hayvan çeşitlerine ev sahipliği yapan bölgenin en yüksek dağıdır. Trekking, dağ bisikleti, binicilik, jeep safari ve yüzme gibi heyecan verici aktivitelerin yanında, muhteşem orman parkurları, kaplıcalar ve Edremit Körfezi’nin etkileyici manzarası, parkı görülmeye değer yerlerden biri haline getirmektedir.

  1. Yedigöller Milli Parkı

Heyelanlardan oluşan yedi gölü ile tanınan Yedigöller, yaprakları farklı mevsimlerde renk değiştiren ve suya yansıyan birçok farklı ağacın çarpıcı görsel kompozisyonuyla fotoğrafçılar için bir cennet olan Türkiye’nin en güzel parklarından biridir. Kamp yapmak veya uzun bir yürüyüşe çıkmak yapılması gereken aktivitelerdendir.

  1. Uludağ Milli Parkı

Türkiye’nin kayak için en önemli yerlerinden biri olan Uludağ, 2000 metreden fazla yükseltiye sahip ve kış sporları için mükemmel bir konumda yer almaktadır. Yaz aylarında ise milli park, zengin flora ve fauna dünyasında yürüyüş ve kamp yapmak için de ideal bir yerdir.

  1. Kaçkar Dağları Milli Parkı

3972 metre yükseklikten Karadeniz’e bakan yamaçlarında zengin flora ve alpin çayırları ile Türkiye’nin nemli yağmurlu ormanıdır. Fırtına ve Hemşin Çayları ile çevrili bu yer, vahşi yaşama da ev sahipliği yapmaktadır. Burada çakal, sansar, yaban domuzu, karaca, keçi otu, gelincik, tavşan ve yabani horoz gibi yaban hayatını keşfedebilir ya da kamp, yürüyüş ve Heliski olanakları ile kendinizi şımartabilirsiniz.

Bir cevap yazın