Türkiye’de Fintech Yatırımının Avantajları Nelerdir ?

Teknolojinin yoğun kullanımı uzun süredir finans dünyasının içinde yer almasına rağmen son yıllarda finansal teknolojilerinin (Fintech) önemi dijitalleşme ile birlikte daha çok artmıştır. Yükselen bu trendin etkileri hem dünya genelinde hem de Türkiye’de çok ciddi şekilde görülmektedir. Finans teknolojilerini popüler hale getiren en önemli faktörlerin teknolojik gelişmeler, değişen müşteri talepleri ve makroekonomik etkiler olduğunu söylemek mümkündür. Türkiye’de gerçekleşen fintech yatırımlarının sayısı güçlü bankacılık altyapısının da desteği ile yeni girişimler ve yatırımcılarla her geçen gün hızla çoğalmaktadır.Bu bağlamda, Türkiye’de fintech yatırımlarının önemi ve potansiyelini doğru saptamak ve yatırımları genele yaymak amacıyla gerekli adımlar atılmaktadır. Yazının devamında Türkiye’de fintech yatırımları hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.

Fintech Nedir?

Fintech en genel tanımıyla finansal hizmetlerin daha iyi, daha hızlı ve daha kolay verilmesi amacıyla finans ve teknolojinin bir araya gelmesidir. Bir başka bakış açısıyla teknolojinin yardımıyla, finansal hizmetleri daha kullanıcı dostu haline getirerek tüketicilerin finansal hizmetlere erişiminin yeni yollardan sağlanmasıdır.

Tüketiciler artık her yerden, kolayca erişebilecekleri, eğlenceli, hızlı ve kullanıcı dostu finansal hizmetler almayı beklemektedir. Tüm bu beklentileri karşılayabilmek için tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de fintech alanındaki çalışmalar ve rekabet her geçen gün artmaktadır.Bu kapsamda özellikle 2016 yılının fintech yatırımlarının olgunlaşmaya başladığı bir yıl olduğu görülmektedir.2016 yılı ve sonrasında Türkiye’de yeni girişimlere yapılan yatırımların yarısının fintech girişimlerine yapılması ise bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Türkiye’nin Fintech Alanında Yatırım Potansiyeli

Türkiye, genç nüfusu, coğrafi konumu, dinamik girişimcilik kaynağı, güçlü ve yenilikçi finans sektörü ile fintech alanında büyük bir yatırım potansiyeline sahiptir. Bu avantajlarıyla beraber Türkiye’nin, son yıllarda yaptığı atılımı daha ileri taşıyarak fintech girişimleri için en ideal ortam sunan ülkelerden biri haline geleceğine, yatırımcıların daha çok ilgisini çeken, dünya markası fintech şirketlerinin olduğu bir ekosisteme kavuşacağına bağımsız otoriteler tarafından inanılmaktadır. Kartlı ödeme sistemlerinin giderek her alanda yaygınlaşması ve mobil teknolojilerin tüketiciler tarafından yoğun biçimde kullanımı fintech girişimlerine önemli fırsatlar sağlamaktadır. Bu durum uzun vadede Türkiye’nin fintech yatırımlarında önemli bir konuma sahip olacağını işaret etmektedir.

Türkiye’de fintech yatırımları gün geçtikçe artmakta ve artan oranlarda yerli ve yabancı kaynaklardan yatırım almaktadır. Geçtiğimiz yıl dünya genelinde küresel fintech yatırımları 137,5 milyar dolarlık işlemle yeni bir rekora imza atmıştır. Türkiye’deki 94 fintech girişimi ise 2019 yılında yüzde 66 oranında büyüme başarısı göstererek 102 milyon dolar yatırım almıştır. Bu durum Türkiye’de fintech yatırımlarının yükselişinin sürdüğünü ve sürmeye devam edeceğini göstermektedir.Finansal teknolojiler alanında değer yaratabilecek birçok dikey pazar bulunmaktadır. Dolayısıyla fintech yatırımcıları bu alanları değerlendirebilir.

Türkiye’de Fintech Alanında Yatırım Avantajları Nelerdir?

Hızlı büyüme ve gelişime rağmen, Türkiye’de finansal teknolojiler alanı nispeten yenidir ve genel ekonomik büyüme oranı yüksek değildir. Dolayısıyla da fintech sektörünün henüz çok büyük olmadığı bir gerçektir. Ancak sektörün henüz tam olarak büyüme sağlamadığı ülkelerde, büyüme potansiyeli özellikle çok yüksektir.Gelişmekte olan ekonomi ile birlikte, fintech yatırımlarında büyüme ve inovasyon fırsatları da artmaktadır. Türkiye genel endeks performanslarına göre, dünya genelinde ilk sıralarda olmasada fintech yatırımlarında büyüme ve inovasyonu açısından da bir o kadar ileride yer almaktadır.

Diğer yandan, Türkiye’de güçlü bir finans sektörünün olması, fintech yatırımlarının canlı ve hızlı büyüyen bir yapıda olmasında oldukça etkili olmaktadır. Türkiye’nin genç ve dinamik iş gücü ve özellikle teknoloji, finans ve bankacılık sektörlerindeki yetenekli insan kaynağı, fintech yatırımlarının son yıllardaki hızlı büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Türkiye’de Yatırım Çeken ve Gelecekte Yükselecek Fintech Alanları

Türkiye’de genellikle ödemeler, mobil bankacılık, varlık yönetimi, sermaye piyasaları ve dijital para birimi alanları yatırım çekmektedir. Ayrıca,ön ödemeli kartlar, cüzdan uygulamaları, ödeme takibi, offline ödeme, para transferi, bütçe yönetimi, tahsilat, POS yönetimi, ön muhasebe, VPOS, yazar kasa, bankacılık yazılımları gibi alanlarda faaliyet gösteren fintech girişimleri bulunmaktadır. Gelecekte ise özellikle siber güvenlik alanında hizmetler veren fintech girişimlerinin önem kazanacağı öngörülmektedir. Ayrıca, finansal hizmetler alanının birçok kesimini ilgilendirecek olan Blockchain teknolojisi de yükselişe geçecek alanlar arasında yer almaktadır.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın