Türkiye’de ikamet izni ücretleri (2019)

Dikkat: GÖÇ idaresi yeni aldığı kararlar neticesinde İstanbul ilinde turistik kısa dönem ikamet izinlerine ve uzatma başvurularına getirdiği kısıtlamayı iptal etmiştir. Daha önce İstanbul’dan ev satın almayan, Türk vatandaşı ile evli olmayan yabancılara İstanbul da oturma izni verilmiyordu. Lütfen sorularınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden sorunuz.

Türkiye’de ikamet izni ücretleri (2019)

Oturma izni kart ücreti     : 83,00 TL

Oturma izni harç ücreti   : 520,00 TL

Sağlık Sigortası ücretleri : 150 TL – 1,250 TL (Yabancının yaşına göre değişiklik göstermektedir) 65 yaş altı yabancılar için zorunludur.

Noter ve Tercüme ücreti : 250 TL (En fazla)

Apostil  tasdik harçları  :  205,00 TL  (Gerek olmayabilir)

 

Oturma izni maliyeti

Yabancının yaptırması zorunlu olan özel sağlık sigortası yaşa aralığına 145 -740 Tl arasında değişmektedir, aşağıda detaylı fiyat listesi bulunmaktadır

Oturma izninin onaylanması durumunda bir senelik harç ve kart ücreti en fazla 500  lira çıkmaktadır.  (Norveç-Sırbistan-Fiji-Şili vatandaşları hariç)

Noter ve tercüme ücretleri en fazla 250 lira civarında tutmaktadır.

5,20 Tl dolar kuru üzerinden güncellenmiştir. 

İKAMET İZNİ HARÇLARI YILLIK/DÖNEMLİK HARÇ (TL)
ABD, İngiltere ve pek çok diğer ülke için 295,00 TL (80 $)
Norveç-Sırbistan-Fiji-Şili 2127,08 TL (449.70 $)
Belçika-Belarus-Cezayir-İspanya-Kuveyt-Ürdün-Lüksemburg-Malta-Singapur-Tayvan 184,47 TL (39 $)
Arnavutluk-Filipinler-İsrail-Japonya-Kamboçya-Mali-Umman-Tajikistan 264,88 TL (56 $)
Fas-Fildişi Sahili-Irak-Karadağ-Mısır-Tunus 52,03 TL (11 $)
Etiyopya-Güney Kore-Hong Kong-Mikronezya-Rusya 118,25 TL (25 $)

İkamet kartınız için idare ücreti ödemelisiniz.

Bu ücret 2019 yılı için 83,00 TL’dir.

Sağlık sigortası 65 yaş altı için zorunludur.

Oturma izni için özel sağlık sigortası fiyatları »

Yaş Ücret Yaş Ücret
18-25 145 TL  41-50  310 TL
26-30 195 TL  51-55  410 TL
 31-35 209 TL  56-60 470 TL
 36-40  235 TL  61-64  740 TL

Çocuklar için ikamet izin ücretleri yetişkinlerin yarısı kadardır.

NOT : Listede bulunmayan bazı ülkeler bu harç ücretinden muaftır. Bunun yerine Tek Giriş Vize Ücreti olan 400 TL ödemeniz gerekmektedir. (Tek seferlik ödeme)

Eğer vatandaşı olduğunuz ülkenin muaf olup olmadığından emin değilseniz, lütfen Türk Konsolosluğu veya kendi büyükelçiliğinizden sorgulama yapınız.

920 yorum

 • Sara

  Merhaba, ben Sırbistan vatandaşıyım, kısa dönem ikamet izni için başvuru yaptım, 1690tl+89tl ödedim, oraya gittiğimde tek giriş vize harcı bana yeni masraf olarak çıkarttılar, konsolosluğu büyükelçiliği aradım hiç kimsenin hiçbirşeyin haberi yok, yani bilmiyorlar ama cevap şudur: onlar öyle söylüyorlarsa doğrudur. Hiçbiryerde böyle birşey yazılmıyor. Sırbistan ve Türkiye arasında vize yok, madem ki o kısa sürekli ikamet için o kadar ödedim niye yine tek giriş vize harcı ödemek zorunda kalıyorum. Kısa sürekli ikamet izni zaten 180 günde 90 günden daha fazla kalacağımı anlamına geliyor bu yüzden de aslında başvuru yapılıyor ve ödeniyor. Tek giriş vize harcı ikamet için ödemeyen ülkeler ödüyor benim anladığım kadarıyla aynı şeyi niye iki defa ödemek zorunda kalıyorum? Umarim ki anlatabildim derdimi, çok teşekürler.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, vize muafiyeti kapsamında geldiğiniz için oturma izniniz onaylandığında tek giriş vize harcını ödemek zorundasınız.

 • mert

  merhaba ukrayna lı kız arkadaşım için çalışma izni almak istiyorum sistem nasıl işliyor ne kadar ödemem gerekli anlatırsanız memnun olurum

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya işletme üzerinden verilebilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkân veren bir izin sistemi mevcut değildir. Çalışma izin başvurularının yabancı şahsı çalıştırmak isteyen işveren tarafından yapılması zorunludur.

 • SONER

  MERHABA EŞİM 1 YILDIR İKAMET İZİNLİ ŞİMDİ AİLE İKAMETE GEÇİCEZ VİZE ÜCRETİ İSTENİYORMU ACABA? EŞİM MOLDOVALI

 • Roman

  Mereba Benin ekamet iznim 17.03 2020 de suresi bitejek ojak aynda basvury yapa bilirmiym ajaba

 • ferudun

  merhaba arkadaşım ukraynalı yaklaşık 13 yıldır türkiyede 18 ve 8 yaşında 2 oğlumuz var.bazı özel sebeblerden dolayı 17 ay kadar türkiyede vizesiz oturuyor .1 ay içinde evleneceğiz.vizesiz oluşu evlenmemizi etkilermi? birde evlendikten sorna voturma izni alabilirmiz

 • yaren

  iy gunler ben kizimla sertli girisle geldik ben kendime oturma izini yaptirdim kizim 2 yasinda ona yaptira bilmedim onada vermisdiler sertli giris simdi geri memlekete giderken cocuguma cezami odicem yoksa 2 yasinda kizima deport yapicaklarmi.tesekkurler

 • EROL

  Merhabalar. Kosova vatandaşı birinin firmamızda çalışabilmesi için oturma ve kısa süreli bir çalışma iznine ihtiyacımız var. daha sonra firmamız tarafından çalışma izni başvurularak uzatılacaktır. Bu belgelerin oluşturulması ve onaylanması ne kadar süre alır? birde masrafı ne kadar olur acaba? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izni alınacak yabancıya direk kosovadaki Türk büyükelçiliği üzerinden çalışma izni alırsak takriben 30 iş günü içinde iznin sonucu belli olur, çalışma izni onaylanınca ayırca oturma izni yerinde geçer, ücretimiz 1500 TL + KDV ayrıca 880,50 TL harç ve kart ücreti ödemeniz olacaktır.

  • TU A MENCELOĞLU

   Lojmanlarımdan birinde oturmasına müsaade ettiğim ve arasıra çiftliğimde ki gündelik işlerimde bana yardım eden Türkmenistan vatandaşı (pasaportla giriş yapmış, başka bir evrakı yok) 1973 doğumlu şahısa, kendi ricası üzerine ikamet izni alması için yardımcı olmak istiyorum. İstanbul’a uçakla inmiş, çeşitli illerde ikamet etmiş birisi. Bir yıl kadar daha burada kalmak istiyor. Profesyonel olarak bu işin olabilirliği var mı? Varsa ne kadara mal olur? Teşekkürler.

   • Ata Kurumsal

    Merhaba, yabancı kaçak durumdaysa yani 3 aydan fazla Türkiye’de ise oturma izni alınması mümkün değildir, kendi ülkesine gitmeli, giderken kaçak kaldığı günlerin cezasını ödemeli ve sonra gelip oturma iznine müracaat edilmelidir.

 • Niyaz Rzayev

  Iyi akşamlar ben oturma izni almak istiyorum.Türk vatandasiyla evliyim.önceden almıştım sonradan maddi imkansizliklar nedeniyle uzatamadim ama kaçak kaldığım zamanin cezasını ödedim.Azerbaycan vatandaşıyım. Giriş çıkış yaptım ayin 15i türkiyeye giriş yaptım. Şimdi oturum almak istiyorum.acaba yardımcı olabilir misiniz.

 • Furkan

  Merhaba, Ukrayna dan kiz arkadasim icin turistik 1 senelik vize cikarttirmak istiyorum. Ne tur belgelere ihtiyac var? Vize ucreti ortalama ne kadar olur?

 • İbrahim

  Merhaba. Tayland vatandaşı kız arkadaşımın 1 yıllık kısa dönem izni bitmek üzere. Uzatma başvurusunda bulunucağız. Maximum kaç yıllık yapabiliriz?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, 3 yıllık bile başvuru yapabilirsiniz fakat GÖÇ idaresi 6458 sayılı kanunun 31-1 (e) bendi (Turizm amaçlı kalacaklar) çerçevesinde en fazla bir yıl süreliğine kısa dönem ikamet izni düzenlenen yabancıların turizm dışında haklı gerekçeler sunarak yeni bir ikamet izni kalış nedeni olmaması halinde 01.01.2020 tarihinden itibaren aynı amaçla ikamet izni talepleri uygun görülmeyecektir.

 • Barış

  Merhaba,
  Halihazırda oturma izni olan ve Mart ayında oturma izni bitecek olan Türkmenistan vatandaşının, oturma iznini uzatma durumunun iptal edildiği, tekrar oturma izni alabilmek için kendi memleketine ( zorunlu olarak Türkmenistan’a) gidip 1 ay kalmasının zorunlu olduğu söyleniyor. Doğrumudur acaba? Teşekkürler

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, sadece Türkmenistan değil Avrupa birliği ülke vatandaşları hariç bütün ülkelerin vatandaşlarının oturma izinleri haklı gerekçe olmadığı sürece uzatılmayacak, kendi ülkesinde bir ay kalıp tekrar oturma izni alma diye bir durum da söz konusu değildir, haklı gerekçesi olmayanlar artık oturma izni alamayacaklar.

 • Aygun

  Merhaba. ben 3 senedir istanbuldayim ve oturma izniyle oturmusum. bir yasinda oglum var ve burada dogurmusum. bizim memleketde bebeklere bir yasina kadar pasaport veriliyor. ben mart ayinda pasaport aldim bebek icin ve nisan ayindan itibaren bebeyime oturum izni acilmis. amma malesef oturum iznini ne pasaporta kasar ne de annenin oturum iznine kadar verilmis bir ay onceden bitiyor. ben artik basvuru yaptim ve ocak ayinda randevum olucak,oradan aldigim iket izni icin olan evraki goc idaresine goturub ucus izni alip ve azerbaycana bebeyin pasaportunun suresini artirmaya gidicem. herhalde oturum iznini bebeyime 2 aylik vericekler ,pasaportunu yenilendirdikten sonra onu uzatmak mumkun olucakmi,tekrar bas vurumj yapmaliyim yoksa goz idaresine verip de acaba onun oturmasini da bir senelihe kadar uzata bilirlermi

 • ergun kahraman

  Merhaba, 2 senedir aile e ikamet basvurusunda bulunuyoruz eşimle . talep edilen oturma izni suresi 2 yıl olarak seciyoruz basvuru formunda , bunun akabinde bize ödememiz gereken tutar 800 küsür bir miktar olarak çıkıyor ve ödememizi yapıyoruz , sonuclandıgında oturma izni 1 yıllık cıkıyor . göç idaresine bunun sebebını sordugumda hıc bır acıklama yapamıyorlar. 2 yıldır fazla para veriyorum ve bunu geri talep etmem mumkunmudur? yardımcı olursanız cok sevınırım

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yeni düzenlenen uygulama ile birlikte maalesef ki fazladan yatırılan harç ücretlerini geri almanız mümkün değildir.

 • ERDOĞAN

  MERHABA;
  VATANDAŞLIK MÜRACATI İÇİN ÖDENMESİ GEREKEN HARÇ BEDELİ NE KADARDIR. (AZERBAYCAN VATANDAŞI İÇİN) 5 YILDIR TÜRK VATANDAŞI İLE EVLİ..

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türk vatandaşlığının evlenme yoluyla kazanılması başvurularında bulunanlar ve bu kişiler ile birlikte işlem gören her bir kişi için 115 TL harç ücreti vardır.

 • İskender

  Merhaba, tekrar yazıyorum, çünkü daha önce ki yazdım yorum silşnmişsiniz galiba. Ben 6 sene Türkiyede hiç çıkış yapmadım, oturma izni için bile hiç bir zaman başvuru yapmadım. Sizden mümkün mı?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, hayır mümkün değil, kendi ülkenize çıkış yapıp ceza ödeyeceksiniz, sonra Türkiye’ye şartlı giriş yapıp ikamet izni alabilirsiniz.

 • İskender

  Ben arnavutum, 6 sene oldum, hiç oturma izni almadım, eşimle hastanelerde dolaştım, hastaydı. 😕. Şimdi oturma izni almak istiyordum, çünkü gidersem dönmeye zor olabilir. Siz yapabilir mısınız, masraflar ne kadar çıkar, ve kaç gün içinde alabilirim? Teşekkür ederim

 • Hakan Menges

  merhabalar ben azerbeycanlı bır bayan ıle uzun zamandır evlılık dusunuyorum herkes bır seyler soyluyor bana işin ıcınden cıkamadım
  bız evlenme kararı verdık bıze ne kadar masraf tutar ve oturma ıznı ıle ne gıbı bır ucret odemem gerekıyor

  azerbaycanla yapılan anlasmada muaf mıdır ( ucret odemeye gerek varmıdır )

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evlenme masrafınız yaşadığınız ilçe belediyesine giderek öğrenebilirsiniz, oturma izni için danışmanlık hizmeti alırsanız 1750-2000 TL arasında bir masraf çıkar, kendiniz yaparsanız 750-1000 TL arasında bir masrafınız olacaktır, mutluluklar dileriz.

 • kamil kaya

  kenyalı arkadaşım, dubai de calışıyor
  türkiye gormek 10 gün vize istiyor
  yardım edermisiniz

 • Ramazan demir

  Merhaba Azerbaycan’dan birisi ile evlilik yaptım oturma izni için ne yapmam gerekir ve toplam ödeyeceğim ücret nedir

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, oturma izni için danışmanlık hizmeti alırsanız 1750-2000 TL arasında, kendiniz yapmaya çalışırsanız 750-1000 TL arasında bir masrafınız olacaktır.

 • Djavokhir

  Merhaba ben oturma izni uzatması için başvuru yapmıştım randevu aldım, sonra bana bu mesaj (2019-******** kaydiniza iliskin randevunuz: Pendik, 23.12.2019, 13:00) geldi. Ben oraya hep ödemelerini yapib elimdeki her şeyleri götürsem, undan sonra bana verilen 90 gün içinde ben kendi memleketime getip gelebilir miyim yaki yok mu. Cevabınızı bekliyorum Önceden teşekkür ederim

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, hayır oturma izni kartınız gelmeden veya yol izin belgesi almadan çıkış yapmanız oturma izninizin iptaline sebep olabilir.

  • Muhammed

   Ben Bosna hersek ten türkiyeye giriş yapacağım oturma izni için kaç para ödemem gerekiyor ve kaç ay

   • Ata Kurumsal

    Merhaba, oturma izinleri genellikle bir yıl verilmektedir, vize muafiyeti kapsamında gelirseniz 1000-1500 tl civarında masrafınız olabilir.

    • Vanda

     Merhaba ben gurcıstan vatandaşıyım ve turk vatandaşına yenı evlendım oturma ızın bıtıyor bu ayn 8/12/19de lütfen yardımıcı olurmusunuz ne lazım oturma ızın uzatmak ıçın🙏Tsk ederım

     • Ata Kurumsal

      Merhaba, Türk vatandaşı ile evli yabancılar oturma izni uzatma müracaatında sorun yaşamazlar.

Bir cevap yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.