Türkiye’de ikamet izni ücretleri (2019)

Dikkat: GÖÇ idaresi yeni aldığı kararlar neticesinde İstanbul ilinde turistik kısa dönem ikamet izinlerine ve uzatma başvurularına getirdiği kısıtlamayı iptal etmiştir. Daha önce İstanbul’dan ev satın almayan, Türk vatandaşı ile evli olmayan yabancılara İstanbul da oturma izni verilmiyordu. Lütfen sorularınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden sorunuz.

Türkiye’de ikamet izni ücretleri (2019)

Oturma izni kart ücreti     : 83,00 TL

Oturma izni harç ücreti   : 520,00 TL

Sağlık Sigortası ücretleri : 150 TL – 1,250 TL (Yabancının yaşına göre değişiklik göstermektedir) 65 yaş altı yabancılar için zorunludur.

Noter ve Tercüme ücreti : 250 TL (En fazla)

Apostil  tasdik harçları  :  205,00 TL  (Gerek olmayabilir)

 

Oturma izni maliyeti

Yabancının yaptırması zorunlu olan özel sağlık sigortası yaşa aralığına 145 -740 Tl arasında değişmektedir, aşağıda detaylı fiyat listesi bulunmaktadır

Oturma izninin onaylanması durumunda bir senelik harç ve kart ücreti en fazla 500  lira çıkmaktadır.  (Norveç-Sırbistan-Fiji-Şili vatandaşları hariç)

Noter ve tercüme ücretleri en fazla 250 lira civarında tutmaktadır.

5,20 Tl dolar kuru üzerinden güncellenmiştir. 

İKAMET İZNİ HARÇLARIYILLIK/DÖNEMLİK HARÇ (TL)
ABD, İngiltere ve pek çok diğer ülke için295,00 TL (80 $)
Norveç-Sırbistan-Fiji-Şili2127,08 TL (449.70 $)
Belçika-Belarus-Cezayir-İspanya-Kuveyt-Ürdün-Lüksemburg-Malta-Singapur-Tayvan184,47 TL (39 $)
Arnavutluk-Filipinler-İsrail-Japonya-Kamboçya-Mali-Umman-Tajikistan264,88 TL (56 $)
Fas-Fildişi Sahili-Irak-Karadağ-Mısır-Tunus52,03 TL (11 $)
Etiyopya-Güney Kore-Hong Kong-Mikronezya-Rusya118,25 TL (25 $)

İkamet kartınız için idare ücreti ödemelisiniz.

Bu ücret 2019 yılı için 83,00 TL’dir.

Sağlık sigortası 65 yaş altı için zorunludur.

Oturma izni için özel sağlık sigortası fiyatları »

YaşÜcretYaşÜcret
18-25145 TL 41-50 310 TL
26-30195 TL 51-55 410 TL
 31-35209 TL 56-60470 TL
 36-40 235 TL 61-64 740 TL

Çocuklar için ikamet izin ücretleri yetişkinlerin yarısı kadardır.

NOT : Listede bulunmayan bazı ülkeler bu harç ücretinden muaftır. Bunun yerine Tek Giriş Vize Ücreti olan 400 TL ödemeniz gerekmektedir. (Tek seferlik ödeme)

Eğer vatandaşı olduğunuz ülkenin muaf olup olmadığından emin değilseniz, lütfen Türk Konsolosluğu veya kendi büyükelçiliğinizden sorgulama yapınız.

785 yorum

 • Merhabalar.Benim vatandaslik başvurum sonuçlanmadı bu yüzden sonunda vatandaşlık hakkı doğuracak bir yol izlemek istiyorum.Eger T.C den daire satın alırsam ne kadar süreli ikamet alabilirim ? Bu ikamet ile çalışma izni alabilirmiyim? Şu an aile birleşim vizesi var elimde,Türk soyluyum bir de bütün aile fertlerim T.C vatandaşı.Lütfen bana ne yapmam gerktiğini söyleyin makülse beraber çalışabiliriz..

 • Murat Orhan

  Merhaba 2008 yılından beri Rus vatandaşı bayanla evliyim eşim T. C vatandaşı oldu ama 17 yaşında kızı var Türk vatandaşı olamadı daha heryıl geçiktirmeden ikamet tezkeresini alıyoruz, Türk vatandaşı olması için neler yapmalıyız, siz bize yardımcı olurmusunuz birde ücreti ne kadardır?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, sonradan Türk vatandaşı olmuş yabancıların çocukları bugünkü kanunlara göre soy bağı ile Türk vatandaşı olamazlar, detaylı bilgi için yaşadığınız ilin nüfus müdürlüğüne başvurmanızı öneririz.

 • Asel

  Merhaba. Ben deport oldum. 1 sene verdiler. Zamanimi beklemeden Gurcistandan kacak girdim ve yakalandim.Yine 1 sene aldim deport. 2019 avgustosto bitiyor. Rahat gite biliyorum mu Turkiyeye simdi?

 • Saeed Adan

  Dear Sir/Madam,

  I’m interested in applying for residency in Turkey and was looking for the criteria and application forms.

  Can you please direct me to the direction? If it’s possible, I would like an application form in English please.

  Thank you.

  Kind regards,
  Saeed

  • Ata Kurumsal

   Hello, After entering Turkey, foreigners can apply for residence permit before expiration of their visa. In order to make an application, foreigners must have address in Turkey and health insurance obtained within the country, which is covering the whole requested period of stay. Moreover, foreigner must prove having financial resources to stay in Turkey (at least 500 USD per each month of requested stay). Funds can be proved by bank statements from foreigner’s bank account in their home country. Application procedures last up to 3 months, depending on the city and available appointment dates. Foreigners are allowed to stay in Turkey legally during the whole application procedures even if their visa expires before receiving the result. If their visa is still valid, foreigners are allowed to leave Turkey and come back during the procedures, however must be present in Immigration Office for the appointment. ATA Institutional Consultancy assist customers within whole application process including filling application form, getting residence permit appointment date, and track every step towards the RP. In collecting all required documents, we may provide all necessary guidance for the application file. If you would like to benefit from our services, consultancy fee for residence permit application is 900 TL + VAT (this fee does not include health insurance and governmental fees).

 • Terane

  Merhaba ben 4 sene universite icin Turkiyede bulundum.1sene arayla simdi tekrar geri yuksek lisans icin gidicem oturma iznimin vakti bitti.Azerbaycan vatandasiyim ne kadar odeme yapicam bilgi verebilir misiniz?

 • dilan

  mrb erkek arkadaşım macaristan uyruklu . 2 hafta önce Türkiyeden vçıkarken vşze cezası ödeyerek cıktı 02.08.2019 tarihinde tekrar geldi ve 10 gün içinde oturma izni alması icin evrak imzalatmıslar. 10 gün içinde oturma izni almadan Türkiyeden çıkıs yaparsa deport olma ihtimali varmıdır veya geri gelebilir mi Türkiyeye. tskrlr

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, imzaladığı kağıtta zaten oturma izni alacağını taahhüt ettiği için ikinci kere deport olur ve belirli bir süre Türkiye’ye giriş yasağı alır.

 • Merhabalar.Benim vatandaslik başvurum sonuçlanmadı bu yüzden sonunda vatandaşlık hakkı doğuracak bir yol izlemek istiyorum.Eger T.C den daire satın alırsam ne kadar süreli ikamet alabilirim ? Bu ikamet ile çalışma izni alabilirmiyim? Şu an aile birleşim vizesi var elimde,Türk soyluyum bir de bütün aile fertlerim T.C vatandaşı.Lütfen bana ne yapmam gerktiğini söyleyin makülse beraber çalışabiliriz.

 • YAŞAR KUM

  Merhaba Ben Yaşar Kum,Ukraynalı(Marina Kum) eşim var ve kendisi Hamile. Türkiyede Yasal olarak evliyiz Biz kendisi için vize başvurusu yaptık ve bize harçları ödememizi söylediler ve ödedik. Tüm HARÇLARI ödedik. Ve ertesi gün bir tek Maaş Bordrosu eksikti,  fakat ben haftalık parayla çalıştığım için Maaş Bordrom ve sigortam yoktu. Ve belgeyi verdik bize 1 ay zaman verdiler eksik belgeler için ama ben durumu izah ettim. 1 ay sonra bana kart geleceği söylendi ve kart gelmedi. Sonra eşimin Amcası vefaat etti ve ukraynaya giderken istanbul havalimanında ona vize ihlali cezası verilmiş. Ama daha 1 ay önce oturma iznine başvurduk Oturma izni olduğu halde bu cezayı ödemek zorunda mıyım gelmesi için?  Ve ödemem gereken miktar var mıdır çünkü daha 1 ay önce vize bsşvurusu yaptık

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, oturma izni müracaatınız sonuçlanmadan çıkış yaptığınız için çıkarken bu cezayı ödemek zorundaydınız. Ödemeniz gereken miktar havaalanında yabancıya söylenmiş olması gerekiyor, bizim tam olarak hesap etmemiz mümkün değil maalesef.

 • Osman Var

  Merhaba, eşim Rus vatandaşı. İkametgah başvurusu için rusyada ki rus kimliği ve doğum belgesi ve rusya dan alınması gereken sabıka kaydı gerekli mi acaba? Ayrıca sağlık sigortasını nasıl yapacağız? Hangi şirketten? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evet İkametgah başvurusu için Rusya’da ki kimliği, doğum belgesi ve Rusya dan alınması gereken sabıka kaydı gereklidir, yabancıların sigortalı olması için iş bulmaları ve işverenin yabancı adına çalışma izni alması gerekmektedir.

 • FARRUKH

  Bugun ben ikament icin gittim, ödem yapmisdim, 465TL+89TL=554TL ammo goc idaresi odemis param eksit olmusini soyledi, ve yini gidip 568TL “viza harci adli” odeme yaldim, bu dogrudurmu, hem harc hem viza harc odedim, beni kandirmislarmi?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, hayır kandırılmadınız, gelirken vize alarak gelmediğiniz için ve oturma iznine müracaat ettiğiniz için vize ücreti sizden alınmaktadır, normal bir uygulamadır.

 • Merhaba ben 2 senedir buradayım eşimde 19 aydir burada oturma izni alamadığımız için kaçak kaldı şimdi memlekete gidip dönmesi için ne kadar ceza para ödemesi gerekiyor ? Özbekistanlıyız

 • doukan

  Merhaba,
  Rus vatandaşı kız arkadaşım var. Kendisi çalışmıyor.1 yıllık oturma izni maliyeti toplam ne kadar olur? 31 yaşında

 • isa

  Merhaba , Suriyeli anne babadan(ikisininde geçerli ikamet izni var ) 2013yılında turkiyede ikiz çocuk dünyaya geliyor. Şimdi bu çocuklara ikametgah izni almak için ceza ödemek zorundamiyiz . Bunun için ücret ve masraf olarak ne istersiniz. Ayrıca pasaport bakımdan Sorun olur mu. Teşekkürler…

 • Deniz türkel

  Merhaba,
  Kısa dönem oturma izni için Harç ve değerli kağit bedellerini randevu gününden önce vergi dairesine yatırabiliyor muyuz?

 • Leyya

  Merhaba ben 6 senedir evliyim eşim Türk. TC vatandaşı için başvuru yaptık ama red geldi,16 madde keyfe keder diye ne yapmam gerekiyor nasıl ala bilirim ?

 • Elnur

  Merhaba ben Azerbaycan vatandaşıyım oturma izni alırsam Türkiyeden her hansi bir ülküyü viza ala bilirmiyim turist vizesi

 • Murat

  Merhaba,

  Doğumu amerika’da yapacağız, Anne ve baba türk vatandaşı, çocuk abd vatandaşı olacak. Türk vatandaşlığı almadan Türkiye’de ikamet izni alabilmemiz mümkün mü?

 • İlyas

  Merhaba, Azerbaycan vatandaşıyım. 10 Temmuz turkiyeye giriş yaptım. Gezmek, turizm amacıyla burdayım. 1 aylık oturma iznim varmış.
  1)Daha 1 ay süre izinsiz kalsam ne kadar ceza öderim?
  2) 1 aylık oturma izni almak oluyormu ? Oluyorsa ücreti ne kadar ?
  3) Gurcistana gidip 1 gun içinde geri donersem 1 aylik sürem yenilenirmi?
  Tesekkurler…

  • Ata Kurumsal

   Merhaba,

   1- Bir ay kaçak kaldığınız da çıkışta 300-500 TL civarında ceza ödersiniz.
   2- Bir aylık oturma izni olmaz.
   3- kendi ülkeniz de 30 gün kalmadan süreniz yenilenmez.

 • Rasim

  Selam adim Rasim.Azeri vatandasiyim 24.11.2018 de turkiyeye giris yaptim.fakat oturma izni almam gerektiyini bilmiyordum.cunku bizim ulkede turklere ve ya herhangi millete butur seyler mecburi deyildir.ama kaldikca duydumki deport ve ceza yaziyorlar.simdi ben 9 aydir burdayim ama kacak yasiyorum.ben Turkiyeden cikmadan cezami odeyib oturma izni icin bas vura bilirmiyim?lutfen yardimci olun.bide nekadar cezam bulunmakda suan icin?Tesekkurler simdiden.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, kendi istediğiniz ile Türkiye’den çıkış yapıp cezanızı da çıkarken öderseniz (ortalama 1500-2000TL) tekrar Türkiye’ye gelip oturma izni için müracaat edebilirsiniz.

 • Atham

  Merhabalar Özbekistan vatandasiyim 3 nisanda giris yaptim 18 nisanda kisa donem basvurusunda bulundum ve elimde gecici ikamet imzali formu var ama halen kartta gelmedi ve hic bir cevap gelmedi. 30 temmuzda Turkiyeden cikmayi dusunuyorum havaalaninda ceza veya harc v.s lerle karsilasirmiyim?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, oturma izniniz onaylandıysa ceza ödemezsiniz fakat onaylanmamışsa 750-1000 TL civarında bir ceza ödemeniz olacaktır.

Bir cevap yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.