Türkiye’de İkamet İzni Uzatma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dikkat: G̶Ö̶Ç̶ ̶i̶d̶a̶r̶e̶s̶i̶ ̶6̶4̶5̶8̶ ̶s̶a̶y̶ı̶l̶ı̶ ̶k̶a̶n̶u̶n̶u̶n̶ ̶3̶1̶-̶1̶ ̶(̶e̶)̶ ̶b̶e̶n̶d̶i̶ ̶(̶T̶u̶r̶i̶z̶m̶ ̶a̶m̶a̶ç̶l̶ı̶ ̶k̶a̶l̶a̶c̶a̶k̶l̶a̶r̶)̶ ̶ç̶e̶r̶ç̶e̶v̶e̶s̶i̶n̶d̶e̶ ̶e̶n̶ ̶f̶a̶z̶l̶a̶ ̶b̶i̶r̶ ̶y̶ı̶l̶ ̶s̶ü̶r̶e̶l̶i̶ğ̶i̶n̶e̶ ̶k̶ı̶s̶a̶ ̶d̶ö̶n̶e̶m̶ ̶i̶k̶a̶m̶e̶t̶ ̶i̶z̶n̶i̶ ̶d̶ü̶z̶e̶n̶l̶e̶n̶e̶n̶ ̶y̶a̶b̶a̶n̶c̶ı̶l̶a̶r̶ı̶n̶ ̶t̶u̶r̶i̶z̶m̶ ̶d̶ı̶ş̶ı̶n̶d̶a̶ ̶h̶a̶k̶l̶ı̶ ̶g̶e̶r̶e̶k̶ç̶e̶l̶e̶r̶ ̶s̶u̶n̶a̶r̶a̶k̶ ̶y̶e̶n̶i̶ ̶b̶i̶r̶ ̶i̶k̶a̶m̶e̶t̶ ̶i̶z̶n̶i̶ ̶k̶a̶l̶ı̶ş̶ ̶n̶e̶d̶e̶n̶i̶ ̶o̶l̶m̶a̶m̶a̶s̶ı̶ ̶h̶a̶l̶i̶n̶d̶e̶ ̶0̶1̶.̶0̶1̶.̶2̶0̶2̶0̶ ̶t̶a̶r̶i̶h̶i̶n̶d̶e̶n̶ ̶i̶t̶i̶b̶a̶r̶e̶n̶ ̶a̶y̶n̶ı̶ ̶a̶m̶a̶ç̶l̶a̶ ̶i̶k̶a̶m̶e̶t̶ ̶i̶z̶n̶i̶ ̶t̶a̶l̶e̶p̶l̶e̶r̶i̶ ̶u̶y̶g̶u̶n̶ ̶g̶ö̶r̶ü̶l̶m̶e̶y̶e̶c̶e̶k̶t̶i̶r̶.̶

DİKKAT : İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİNE GÖRE 

08.09.2020

SAYI: 59277437-000-E 33144

Genelge kapsamında Turizm amaçlı ikamet izni kısıtlamasına tabi ülke vatandaşlarının ikamet izinlerinin uzatılmaması ve Covid 19 pandemisi sebebiyle ülkelerine çıkış yapamamaları nedeniyle ülkemizde illegal duruma düştükleri ve eğitim, sağlık gibi temel hizmetlere erişim noktasında çeşitli mağduriyetler yaşadıkları tespit edildiğinden pandemi koşullarının durumuna göre yeniden değerlendirme yapılmak üzere ‘turizm amaçlı ikamet izni kısıtlaması’ uygulaması ikinci bir talimata kadar askıya alınmıştır. 

Oturma izni uzatma maliyeti

Oturma izni uzatma kart ücreti     : 125,00 TL

Oturma izni uzatma harç ücreti   : 650,00 TL (1 yıllık)

Sağlık Sigortası ücretleri : 400 TL – 1,250 TL (Yabancının yaşına göre değişiklik göstermektedir) 65 yaş altı yabancılar için zorunludur.

Noter ve Tercüme ücreti : 250 TL (En fazla)

Apostil  tasdik harçları  : 72,61 TL / sayfa başı  (Gerek olmayabilir)

Oturma izni uzatma danışmanlık Ücretimiz   : 2500 TL (Uzatma)

 

Uzatma içinde yine özel sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir, sayfamızda özel sağlık sigortası fiyatları bulunmaktadır, Sigorta poliçelerini Taksim ve Kızılay ofislerimizden temin edebileceğiniz gibi Türkiye nin her yerine aynı gün kargo ile gönderebilmekteyiz.

Ata Kurumsal, başta İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Muğla, Bursa ve Gaziantep olmak üzere tüm Türkiye’de danışmanlık hizmeti vermektedir. Sorularınız için bizi aramaktan çekinmeyiniz.

OTURMA İZNİ UZATMA BAŞVURU SÜRECİ

İkamet izin türünüzle ilgili uzatma başvurusu yapabilirsiniz.

İkamet izninizin bitiş tarihi , uzatma sürecinin başlangıç tarihi olarak seçilebilir.

Uzatma süreci, pasaport süreci ve seçilen ikamet izni türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Fotoğraf beyaz arka plan kullanılarak, biyometrik olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. (yabancının yüzünü ön cepheden kolayca tanınmasını sağlayacak şekilde). Başvuru sürecinde fotoğrafın sisteme yüklenmesi kesinlikle gerekmektedir.

Uzatma başvuruları ikamet izni bitiş tarihinden 60 gün içinde ve her durumda bitiş tarihinden önce yapılmalıdır.

Uzatma başvurusu yapmak için, lütfen durumunuzla ilgili belgelerin içeriğinin eksiksiz olduğundan emin olun.

Başvuru yapıldıktan sonra, ikamet izni başvuru formu gereken belgelerle birlikte sistem tarafından üretilecektir.

Başvurusu tamamlanan yabancının “İkamet izni başvuru belgesi” sistem tarafından üretilecektir.  Yabancı bu form ile randevu tarihine kadar yasal olarak Türkiye’de ikamet etme hakkına sahiptir. Bununla birlikte, bu belge yabancının ülkeye giriş ve çıkış hakkını garanti altına almamaktadır.

(!) Eğer yabancı, ülkeye girmek veya ülkeden çıkmak isterse, İl Göç İdaresi’ne kişisel olarak başvurmalıdır.

OTURMA İZNİ UZATMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Gerekli belgeler ikamet iznine veya kalmak istediğiniz nedene göre değişebilmektedir. İdare her zaman ek bilgi veya ikamet izni talebinizle alakalı belge isteyebilmektedir. Talep ettiğiniz ikamet izni periyodundan 60 gün daha uzun süreli pasaport veya pasaport yerine geçen belgeye sahip olmanız gerekmektedir.

 • Fotoğraf beyaz arka plan kullanılarak, biyometrik olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. (yabancının yüzünü ön cepheden kolayca tanınmasını sağlayacak şekilde)
 • Tam kapsamlı özel sağlık sigortası
Yaş Fiyat Yaş Fiyat
0-18 166 TL  36-40  238 TL
18-25 169 TL  41-50  311 TL
 26-30 215 TL  51-60 445 TL
 31-35  231 TL  61-65  770 TL
 • Pasaportun Latin harfleri kullanılarak yazılmadığı durumlarda, yeminli tercümanlar veya resmi otoriteler tarafından onaylanmış çeviri de başvuruya eklenmelidir.
 • Eğer pasaportta isim ve soy isim ayrı şekilde yazılmamışsa, yabancıdan kendi temsilciliğinden alınmış ve açıkça kimlik bilgilerini gösteren bir belge talep edilecektir.
 • İsminizde ya da soy isminizde bir değişiklik olması halinde, yerel idarelere şahsen başvurarak bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir. Ayrıca, yabancılardan doğum sertifikası talep edilebilmektedir.
 • Talep edilen ikamet izni periyotu boyunca, eğer yiyecek, konaklama veya sağlık harcamalarınız kamu idareleri tarafından karşılanıyorsa, ilgili belgeyi idareye bildirmeniz gerekmektedir.

18 yaşının altında olunması ile ilişkin durumlarda, kişinin uzakta yaşayan anne babası veya yasal temsilcileri tarafından muvafakatname ve gerçek ve tüzel kişiler tarafından taahhütname verilmesi ve idareye gönderilmesi gerekmektedir.

İkamet izni başvuruları için gereken belgeler hakkında aşağıdaki dokümanı kullanabilirsiniz: http://www.goc.gov.tr/icerik6/ikamet-izni-basvurulari-icin-gerekli-belgeler_350_361_3603_icerik

HARÇLARIN ÖDENMESİ

Ödenmesi gereken harçlar, ikili anlaşmalar, ikamet izni bitiş tarihi, talep edilen uzatma süresi, vatandaşlık bilgisi ve Türk vatandaşlarıyla evlilik durumu gibi kriterleri göz önüne alarak sistem tarafından otomatik olarak hesaplanır.

İkamet izni harcınızı ve ikamet izni dosya masraflarını ayrı ayrı ödeyiniz ve çifte fatura isteyiniz. Çalışma izni harçlarının ve çalışma izni masraflarına ait ödemeleri yerel maliye birimlerine, il mali idarelerine, ve ya Ekonomi Bakanlığı ile anlaşması bulunan bankalara yapabilirsiniz.

BELGELERİN POSTA İLE ULAŞTIRILMASI

İkamet izni ve ikamet izni kartına ait harç ücretlerini ödedikten sonra, makbuzlar ile birlikte tüm gereken evrakları geniş bir A4 kağıdı boyutunda zarf ile PTT aracılığıyla veya kargo ile başvurduğunuz ildeki İl Göç İdaresi’ne ulaştırmanız gerekmektedir.

Belgelerde belirtilen bilgiler ile postalanan Evraklar arasındaki uyuşmazlıklardan, bunun yanı sıra evrakların incelenme aşamasındaki eksikliklerden başvuru sahibi sorumludur. (Kargo ve posta hizmetleriyle alakalı sorunların dışında)

Oturma izni uzatma  DEĞERLENDİRME SÜRECİ

Başvuru, tüm dokümanlar ve gerekli bilgiler İl Göç İdarelerine posta yoluyla teslim edildiğinde tamamen gözden geçirilmektedir. Bu tarihten itibaren idarenin değerlendirme süresi 90 gündür.

Posta ile ulaşmayan başvurular değerlendirilmemektedir.

Değerlendirme sonucunuz olumlu olduğu takdirde, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından ikamet izniniz onaylanır ve ikamet adresinize gönderilir.

RESMİ ÇAĞRILARA CEVAP VERME ZORUNLULUĞU

6458 sayılı kanunun 97. Maddesine göre, Göç İdaresi Genel Direktörlüğü veya İl Göç İdareleri aşağıdaki durumlar için bulunmanızı talep edebilmektedir :

-Türkiye’ye girme ve kalma hakkında gereken soruşturmalarında

-Ülkeden ihraç kararı alınmasının mümkün olduğu durumlarda

– İlgili kanunun uygulanması hakkında bilgilendirme gereken durumlarda.

Resmi çağrılara cevap vermemeniz durumunda ya da cevaplanmama hakkında ciddi kuşkular varsa, emniyet güçleri tarafından çağrılmaksızın alınabilirsiniz.

İLETİŞİM

Onay ve bilgi için, geçerli bir telefon numarası ve kullandığınız bir e-posta adresi vermeniz gerekmektedir. Bilgilendirmeler verdiğiniz telefon ve e-post adresine yapılmaktadır.

Lütfen e-posta kutunuzu ikamet izni belgeleriniz ulaşana kadar kontrol ediniz (belgeler Junk E-mail kutusuna düşebilir). Lütfen @goc.gov.tr uzantılı mail dışında bir uzantıdan gelen mailleri dikkate almayınız.

İl Göç İdarelerinin adresleri için : http://www.goc.gov.tr/icerik3/il-mudurlukleri-adresleri_362_371_5769

ÖNCEKİ RANDEVULAR

18 Mayıs 2015 tarihinden önce Yabancılar Şubesi tarafından verilen randevuların sistem üzerinden yenilenmesi gerekmektedir.

Önceki randevuların tarihi ve numarasının sisteme kayıt edilmesi gerekmektedir.

Mümkünse önceki randevu belgesinin başvuru gününde gönderilmesi gerekmektedir.

YASAL YÜKÜMLÜLÜKLER

(!) İşleme alınmayan başvurular için, genel hükümlerle vize veya ikamet izni ihlallerine başvurulabilir.

(!) Yalnızca vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğundan sorumlusunuz.

(!) Yanlış beyanat vermeniz durumunda, hakkınızda yasal işlem yapılabilir, ikamet izni başvurunun reddedilebilir, eğer hali hazırda ikamet izni verilmişse, 5237 sayılı ve 26/9/2004 tarihli Türk Ceza Kanunu’nun 206 numaralı maddesine göre iptal edilebilir.

Update 02.01.2021 Please read our post until the end, our page is constantly updated.

COST OF RESIDENCE PERMIT EXTENSION APPLICATIONS

Residence permit extension card fee: 125,00 TL

Residence permit extension fee:  650,00 TL (per one year)

Health Insurance Fee: 145 TL-740 TL (It varies according to the age of the foreigner-It is necessary for foreigners under 65 years old)

Notary and translation fee: 250 TL (MAX)

Apostille approval fees: 72,61 TL / for each page (May not be necessary)

Our consulting fee: 2500 TL (Extension)

Our consultancy fee for extension of residence permit will remain the same in 2017 and is 450 TL + VAT.

You also need to have private health insurance for extension procedures, private health insurance prices are available on our website. You can obtain your insurance policies from our offices in Taksim and Kızılay and also you can use our cargo service anywhere in Turkey.

Ata Institutional Consultancy, provides consultancy services mainly Istanbul, Ankara, Antalya, Izmir, Antalya, Bursa, Gaziantep and all over Turkey. Do not hesitate to call us for any questions.

APPLICATION PROCEDURE FOR RESIDENCE PERMIT EXTENSION

You can apply for an extension, based on the type of your residence permit.

The end date of your residence permit can be selected as the start date of the extension period.

Extension process can change by passport and type of the selected residence permit.

Photos must have been taken within the last 6 months, against a white background and biometric. Also photo must be installed in the system during the application process.

Residence permit extension applications must be made within last 60 days of the residence permit end date and in any case it must be made before the end date.

To make an extension application, please make sure that the contents of the documents related to your situation are complete.

Once the application is made, the residence permit application form will be generated by the system with the required documentation. The foreigner is legally entitled to reside in Turkey until the date of appointment with this form but it doesn’t guarantee the foreigner’s right to enter and leave the country.

(!) If the foreigner wishes to enter the country or to leave the country, he / she must personally apply to the Provincial Immigration Authority.

DOCUMENTS REQUIRED FOR RESIDENCE PERMIT EXTENSION 2017

The required documents may vary depending on the type of residence permit or the reason you want to stay. The administration may request additional information or documents relevant to your request for residence at any time. You are required to have a passport or passport substitude document for 60 days longer than the period of residence you requested.

Age Price Age Price
0-18 166 TL  36-40  238 TL
18-25 169 TL  41-50  311 TL
 26-30 215 TL  51-60 445 TL
 31-35  231 TL  61-65  770 TL

 

 • Photos must have been taken within the last 6 months, against a white background and biometric.
 • Private Health Insurance Policy
 • If there are no Latin letters on passport, translation in Turkish and notarial approval are required
 • If the name and surname are not written separately on the passport, a document that shows the foreigners identity clearly will be requested from the foreign representatives.
 • If there is a change in name or family name, the information needs to be updated by contacting the local staff personally. Also, birth certificates can be requested from foreigners.
 • During the requested residence permit period, if your food, accommodation or medical expenses are covered by public authorities, you need to notify the authority concerned.

In the case of being under 18 years of age, the person must be given consent by the parents or legal representatives living away from him, and the document must be issued and administered by the real and legal persons.

Documents required for residence permit applications can be found on the link:  http://www.goc.gov.tr/icerik6/ikamet-izni-basvurulari-icin-gerekli-belgeler_350_361_3603_icerik

PAYMENT OF THE FEES

The fees to be paid are calculated automatically by the system, taking into account such criteria as bilateral agreements, residence permit end date, requested extension period, citizenship information and marital status with Turkish citizens.

Pay residence permit fee and residence permit file fees separately and request double invoice. Payments for work permit fees and work permit costs can be made to local finance units, provincial financial authorities or banks with agreements with the Ministry of Economy.

DELIVERY OF DOCUMENTS

After paying the fees for the residence permit and the residence permit card, you must send all necessary documents along with the receipts to the Provincial Immigration Authority with a large A4 size paper envelope and via PTT or by cargo.

The applicant is responsible for any inconsistencies between the online declared informations and the documents being mailed. (Except for problems related to cargo and postal services)

RESIDENCE PERMIT EXTENSION ASSESSMENT PROCESS

All informations and documents will be evaluated when the documents delivered to the Immigration Office. From this date, the assessment period is 90 days.

The application will not be assessed unless it is delivered via PTT or by cargo.

If your evaluation is positive, your residence permit will be approved by the General Directorate of Immigration and will be sent to your residence address.

THE OBLIGATION TO PROVIDE ANSWERS TO THE OFFICIAL CALL

According to Article 97 of Law No. 6458, the General Directorate of Immigration or the Provincial Immigration Authorities may request you to:

 • In the necessary investigations about entering and staying in Turkey
 • Where it is possible to make an export decision from the country
 • Where it is necessary to inform about the application of the relevant law

If you can not answer the official call or if there are serious doubts about not being answered, you can be taken by the security forces without being informed.

COMMUNICATION

For confirmation and information, you need to provide a valid phone number and an e-mail address that you use. Information will be given to your phone and e-mail address.

Please check your e-mail box until you receive your residence permit documents (the documents may fall into the Junk E-mail box). Please just pay attention to @ goc.gov.tr mail address extension.

For addresses of Immigration Offices: http://www.goc.gov.tr/icerik3/il-mudurlukleri-adresleri_362_371_5769

PREVIOUS APPOINTMENTS

The appointments made by the Foreigners Branch before 18 May 2015 have to be renewed through the system.

The date and number of previous appointments must be registered in the system.

Where possible, the previous appointment document must be submitted on the application date.

LEGAL OBLIGATIONS

(!)Applicants whose applications are not processed can apply for visa or residence permit violations by general provisions.

(!)You are only responsible for the accuracy of the information that you have provided.

(!)If you make a false statement, legal action may be taken against you, the residence permit may be refused and, if already granted a residence permit, canceled in accordance with Article 206 of the Turkish Penal Code no 5237 dated 26/9/2004. (2017)

يرجى قراءة مقالنا حتى النهاية، يتم تحديث الصفحة باستمرار تحديث.    02.01.2021.

تكلفة تمديد إذن الاقامة

* رسوم تمديد بطاقة اذن الإقامة:  125.00 ليرة تركية

* رسوم تمديد اذن الإقامة: 650.00 ليرة تركية  (سنة واحدة)

* رسوم التأمين الصحي: 400 ليرة تركية – 1.250 ليرة تركية (تختلف حسب عمر الأجنبي) وهي ملزمة للأجانب الذين تقل أعمارهم عن 65 سنة.

* رسوم كاتب العدل والترجمة: 250 ليرة تركية (كحد أقصى)

* رسوم شهادة أبوستيل: 205.00 ليرة تركية (قد لا تكون ضرورية)

* رسومنا خدماتنا: 450 ليرة تركية (تمديد)

وستظل رسومنا خدماتنا لتمديد اذن الإقامة كما هي لعام 2017، وهي 450 ليرة تركية + ضريبة القيمة المضافة.

تحتاج أيضا أن يكون لديك تأمين صحي خاص لإجراءات التمديد، أسعار التأمين الصحي الخاصة متوفرة على موقعنا. يمكنك الحصول على وثائق التأمين الخاصة بك من مكاتبنا في تقسيم و قزلاي ويتم ارسال وثائق التأمين الخاصة بك عبر البريد الشحن لدينا بنفس اليوم لأي مكان في تركيا.

تقدم اطا للاستشارات خدمات استشارية في تركيا، وخاصة اسطنبول وأنقرة وأنطاليا وإزمير وموجلا وبورصا وغازي عنتاب. لا تترددوا في الاتصال بنا للحصول على استفساراتكم .

إجراءات طلب تمديد اذن الإقامة

يمكنك التقدم بطلب للحصول على تمديد، بناء على نوع اذن الإقامة الخاص بك

يمكن تحديد تاريخ انتهاء اذن الإقامة كتاريخ بدء فترة التمديد.

يمكن أن تتغير عملية التمديد حسب جواز السفر ونوع اذن الإقامة المحدد.

يجب أن يتم التقاط الصورة بيومترية  في الأشهر الستة الماضية باستخدام خلفية بيضاء. (بحيث يمكن التعرف على وجه الأجنبي بسهولة من الجبهة). فمن الضروري للغاية تحميل الصورة على النظام أثناء عملية التقديم.

يجب تقديم طلبات التمديد في غضون 60 يوما من تاريخ انتهاء اذن الإقامة وفي أي حال قبل تاريخ الانتهاء.

لتقديم طلب التمديد، يرجى التأكد من اكتمال محتويات الوثائق المتعلقة بوضعك.

وبمجرد تقديم الطلب، سيتم إنشاء استمارة طلب اذن الإقامة من قبل النظام مع الوثائق المطلوبة

سيتم إنشاء “وثيقة طلب اذن الإقامة” من مقدم الطلب الأجنبي المكتمل من قبل النظام. ويحق للأجنبي الإقامة في تركيا حتى تاريخ الموعد في هذا الوثيقة . غير أن هذه الوثيقة لا تضمن حق الأجنبي في مغادرة البلد أو دخوله.

وإذا رغب الأجنبي في مغادرة البلد أو دخول البلد ، فعليه أن يتقدم بطلب شخصي إلى مديرية الهجرة بالمحافظة.

الوثائق المطلوبة لتمديد اذن الاقامة 2017

قد تختلف الوثائق المطلوبة اعتمادا على اذن الإقامة أو السبب الذي تريد البقاء فيه. ويجوز للإدارة في أي وقت أن تطلب معلومات أو وثائق إضافية ذات صلة بطلب إقامتك. يطلب منك جواز سفر أطول  لمدة 60 يوما من فترة الإقامة التي طلبتها.

 • يجب أن يتم التقاط الصورة بيومترية في الأشهر الستة الماضية باستخدام خلفية بيضاء. (بحيث يمكن التعرف على وجه الأجنبي بسهولة من الجبهة).
 • مجموعة كاملة من التأمين الصحي الخاص
العمر الأجور العمر الأجور
0-18 166 TL  36-40  238 TL
18-25 169 TL  41-50  311 TL
 26-30 215 TL  51-60 445 TL
 31-35  231 TL  61-65  770 TL
 •  في حالة عدم كتابة جواز السفر بأحرف لاتينية، تدرج أيضا ترجمة معتمدة من مترجم معتمد أو سلطة رسمية.
 •  إذا لم يتم كتابة الاسم واللقب بشكل منفصل على جواز السفر، فإنه سيتم طلب وثيقة تبين هوية الأجانب بشكل واضح من الممثلين الأجانب.
 • إذا كان هناك تغيير في الاسم أو اسم العائلة، تحتاج إلى تحديث المعلومات عن طريق الاتصال بالموظفين المحليين شخصيا. كما يمكن طلب شهادات الميلاد من الأجانب.
 • طوال فترة اذن الإقامة المطلوبة، إذا كانت نفقاتك الغذائية أو الإقامة أو الصحة مشمولة من قبل السلطات العامة، يجب عليك إخطار الجهة المعنية.

وفي حالة كونه دون الثامنة عشرة من العمر، يجب أن يمنح الشخص موافقة الوالدين أو الممثلين القانونيين الذين يعيشون بعيدا عنه، ويجب أن يصدر العقد ويديره الأشخاص الحقيقيون والاعتباريون.

يمكنك استخدام الوثائق التالية حول المستندات المطلوبة لطلبات الحصول على تصاريح الإقامة:

http://www.goc.gov.tr/icerik6/ikamet-izni-basvurulari-icin-gerekli-belgeler_350_361_3603_icerik

تسديد الرسوم

تحسب الرسوم التي يتعين دفعها تلقائيا من قبل النظام، مع مراعاة معايير مثل الاتفاقات الثنائية، وتاريخ انتهاء اذن الإقامة، وفترة التمديد المطلوبة، ومعلومات الجنسية  وحالة الزواج مع المواطنين الأتراك

دفع رسوم اذن الإقامة ورسوم ملف اذن الإقامة بشكل منفصل وطلب فاتورة مزدوجة. ويمكن دفع رسوم تصاريح العمل وتكاليف تصاريح العمل لوحدات التمويل المحلية والسلطات المالية الإقليمية أو المصارف مع اتفاقات مع وزارة الاقتصاد.

ارسال الوثائق عبر البريد

بعد دفع الرسوم اذن الإقامة وبطاقة اذن الإقامة، يجب عليك إرسال جميع الوثائق اللازمة جنبا إلى جنب مع الإيصالات إلى دائرة الهجرة المحافظة حيث يمكنك تقديم طلب عبر ظرف حجم كبير A4 وارسالهت عبر ptt أو الشحن.

ويكون مقدم الطلب مسؤولا عن عدم التطابق بين المعلومات المحددة في الوثائق والمستندات المرسلة، فضلا عن أوجه القصور في فحص الوثائق. (بصرف النظر عن المشاكل المتعلقة بالشحن والخدمات البريدية)

 

عملية تقييم تمديد اذن الإقامة

سيتم تقييم جميع المعلومات والوثائق عند تسليم الوثائق إلى مكتب الهجرة من هذا التاريخ، فترة التقييم 90 يوما.

لن يتم تقييم الطلب إلا إذا تم تسليمه عن طريق ptt أو عن طريق الشحن.

إذا كان تقييمك إيجابيا، ستتم الموافقة على اذن الإقامة من قبل الإدارة العامة للهجرة وسيتم إرساله إلى عنوان إقامتك.

إلتزام الإجابة على المكالمات الرسمية

ووفقا للمادة 97 من القانون رقم 6458، يجوز للمديرية العامة للهجرة أو سلطات الهجرة الإقليمية أن تطلب منك:

–  في التحقيقات اللازمة حول دخول والبقاء في تركيا

– في الحالات التي يمكن فيها اتخاذ قرار بالترحيل

– عندما يكون من الضروري إلبلاغ عن تطبيق القانون ذي الصلة.

إذا لم تتمكن من الرد على المكالمة الرسمية أو إذا كانت هناك شكوك جدية حول عدم الرد، يمكنك الحصول عليها دون استدعاء الشرطة

الاتصال

للتأكيد والمعلومات، تحتاج إلى تقديم رقم هاتف صالح وعنوان بريد إلكتروني تستخدمه. يتم إرسال المعلومات إلى الهاتف وعنوان البريد الإلكتروني الخاص بك.

يرجى التحقق من صندوق البريد الإلكتروني الخاص بك حتى تتلقى وثائق اذن الإقامة الخاصة بك (قد يأتي الوثائق في صندوق البريد الإلكتروني غير المرغوب فيه). يرجى استبعاد البريد من إضافة بخلاف البريد باستخدام إضافة @ goc.gov.tr

عناوين ادارة الهجرة المحافظة :

http://www.goc.gov.tr/icerik3/il-mudurlukleri-adresleri_362_371_5769

المواعيد السابقة

يتعين تجديد المواعيد التي أجراها فرع الأجانب قبل 18 أيار / مايو 2015 من خلال النظام.

يجب تسجيل تاريخ وعدد المواعيد السابقة في النظام.

حيثما أمكن، يجب تقديم وثيقة المواعيد السابقة في تاريخ الطلب.

التزامات قانونية

* يمكن للمتقدمين الذين لم تتم معالجة طلباتهم التقدم بطلب الحصول على تأشيرة دخول أو مخالفة اذن الإقامة بموجب أحكام عامة.

* أنت مسؤول فقط عن دقة المعلومات التي قدمتها.

* إذا قمت بإدانة كاذبة، يمكن اتخاذ إجراء قانوني ضدك، يجوز رفض اذن الإقامة، وإذا تم بالفعل منح اذن إقامة، يتم إلغاؤها وفقا للمادة 206 من قانون العقوبات التركي رقم 5237 تاريخ 26/9/2004. (2017)

713 yorum

 • Avatar
  Mehribon

  Merhaba ben oturma izni uzatma üçün bas urdum pasta ile har seyni gönderdim 1 ay oldu hala gelmedi ben acil memlekete gitmem lazım ben turkiyeden çıktığım zaman deport olurmiyem

 • Avatar

  İkamet izin uzatma yapicam

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal

   Merhabalar, e-posta adresiniz üzerinden 04.01.2021 tarihinde maille iletişime geçilecektir. Teşekkürler.
   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Gökhan

  Merhaba size bir sorum olacak mümkünse, eşim yabancı 8 yıldır evliyiz vatandaşlık mülakatı için gün alacaktık ama oturum izninin son gününe denk geldi malisef , bizde oturum iznini uzatmak için başvuruda bulunduk fakat bu seferde pasaport engel oldu pasaport çıkarmak için kendi ülkesine (Azerbaycan) gitti oradada işleri tahminimizden biraz fazla uzadı malum savaş vardı, bu arada Başvuru evraklarının 20 iş günü içinde geri gönderilmesi için mesaj geldi ama , malisef bu 20 gün geçmiş bulunmakta. Şimdi bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Tekrar başvuru yapabilirmiyiz yada güncel başvuru üzerinden devam etsek ne olur. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal

   Merhaba,

   Eksik evraklarları zamanında tamamlayamadığınız için başvurunuz olumsuz olarak sonuçlayabilir, eşiniz Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra yeni oturma izni müraacatı gerçekleştirebilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Alican Gülmez

  Merhaba, Uzatma Başvurusunda Pasaportun Sadece Resimli Kısmı mı Tercüme Edilip Noter Onayına sunuluyor yoksa herbir sayfası mı? Teşekkür ederim.

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal

   Merhaba,

   Uzatma başvurusunda başvuru dosyanıza sadece pasaport veya yerine geçen belgenin noter onaylı fotokopisini (kimlik bilgileri ve fotoğrafın bulunduğu sayfa ile işlem gören sayfalar) fotokopisini sunmanız gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Burak

  Merhaba,

  Eşim İtalyan vatandaşı ve ikinci kez aile oturumu uzatmak için evrakları 12 ekimde yolladık. 15 ekimde teslim edildi gözükmesine rağmen, göç idaresi web sitesinde başvurunuzu uzatmak için gereken süre dolmuştur diye bir yazı çıkıyor. Bunu dikkate almalı mıyım? Ne kadar sürede sonuçlanıyor posta yoluyla?
  Teşekkürler

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal

   Merhaba, oturma izni değerlendirme süresi normalde 90 gündür ancak pandemi sebebiyle süreç uzayabiliyor.
   157 danışma hattından başvuru durumuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Murat aydemir

  Merhaba aile oturum izninin bitmesine 8 ay var. Sure bitmeye 5 yada 6 ay kala uzatma başvurusu yapılabilir mi?

  • Ata Kurumsal
   Ata Kurumsal

   Merhaba, Oturma izni uzatma başvuruları en erken süre bitimine 2 ay kala yapılabilmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  YASHAR

  Merhaba. Goc idaresi sitesinde Sonuclandirildi…Il Goc Idaresine muraciat etmeniz gerekmekde yaziyo. Yeni genelgeye gore bu yaziyla karsilasan yabancilar ne yapmali? Onceden tesekkurler

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın

how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.