Türkiye’de Kaplıca Turizmi : Yalova Termal Kaplıcaları

Eğer Türkiye’de yaşıyor ya da sadece yolunuz bu güzel ülkeden geçiyorsa, bir sağlık sorununuzu tedavi etmek veya sadece doğal mineral banyolarının yatıştırıcı sularında keyifli zaman geçirmek için kaplıcaları ziyaret etmelisiniz. Yalova Termal Kaplıcaları, Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan Yalova il merkezinin 13 km güneybatısındaki Termal ilçesinde mistik ve yemyeşil bir ortamda yer almaktadır. Yalova Termal Kaplıcaları, çeşitli rahatsızlıkları tedavi ettiği düşünülen mineral bakımından zengin su kaynağına sahiptir.Ayrıca, dünyaca ünlü ve altın madalya kazanan tek Türk Kaplıcası olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye’nin ilk tatil köyü olmasının yanı sıra, ilk tescilli yüzme havuzunu da bünyesinde barındırmaktadır.

Termal Kaplıcalarının Tarihi

Termal’deki ilk kaplıcalar (hamamlar) yaklaşık 1600 yıl önce Bizans İmparatoru Constantinus (312-337) tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sultan Abdülmecid (1831-1861) Termal’i yeniden inşa ettirmiş ve annesi Bezm-i Âlem Valide Sultan’ın romatizmalı hastalıklarına burada deva bulması Termal kaplıcalarını daha da ünlü kılmıştır. II. Abdülhamid döneminde (1876-1908) Termal kaplıcaları dünyaca bilinen bir üne kavuşmuştur. 1911 yılında Roma’da yapılan kaplıcalar yarışmasında “Suları Faydalı En İyi Kaplıca” ödülünü kazanmıştır.

Yalova Termal Kaplıcaları’nın kaderi, büyük liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Ağustos 1919 tarihinde Yalova’ya gelişiyle önemli ölçüde değişmiştir.Atatürk, Termal kaplıcalarını “Burası geleceğin su şehri olacak!” sözleriyle onurlandırarak önemini bir kez daha vurgulamıştır. Termal’e hayran olan Atatürk, Termal’in ünlü bir sağlık merkezi ve bir su kenti haline gelmesinde de oldukça etkili olmuştur. Atatürk’ün çabaları sayesinde Termal kaplıcaları, usta zanaatkârlar tarafından yeniden inşa edilerek bugünkü halini almıştır. Bugün Yalova Termal Kaplıcaları birinci derece olarak kabul edilen tarihi, arkeolojik ve doğal bir sit alanı olma özelliğine sahiptir.

Kaplıca Sularının Kapasitesi      

Yalova Termal Kaplıcaları saniyede 15 litre hızla akan doğal bir kaynak suyu çıkışına sahiptir. Toplam 1.651 yatak kapasiteli konaklama tesisi ile beraber düşünüldüğünde bu miktar kişi başına günlük 600 litre kullanım kapasitesine sahip olduğu anlamına gelmektedir.

Kaplıca Sularının Fizikokimyasal Özellikleri ve Faydaları

Yalova Termal Kaplıcaları sodyum klorür, kalsiyum sülfat ve florür bileşimine sahiptir. 60-65 °C’lik bir sıcaklık, 7.8’lik pH ve 1.435 mg/lt toplam mineral içeriği ile kaplıca suları hem banyo yapmak hem de içmek için uygundur. Yalova kaplıcaları, özellikle romatizmal hastalıklar, sindirim bozuklukları, nörolojik ve ürolojik bozukluklar ve metabolik problemlere fayda sağlaması gibi terapötik özellikleriyle bilinmektedir.

Tedavi Yöntemleri ve Banyolar

Yalova Termal Kaplıcaları, T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir kuruluş olarak hizmet sunmaktadır. Hem kapalı hem de açık havuz ve banyolara sahip olan Yalova Termal Kaplıcaları’ndaterapi, masaj, parafin tedavisi, içme suyu kürü ve akupunktur tedavisi doğanın ve termal suyun buluştuğu rahatlatıcı bir atmosferde gerçekleştirilmektedir. Kaplıcalar günde yaklaşık 2.000 kişilik bir tedavi kapasitesine sahiptir. Tesis bünyesinde yer alan banyolar ve hamamlar,Açık Havuz, Kurşunlu Banyo, Sultan Banyo, Valide Banyo ve Sıra Banyolar olarak isimlendirilmiştir.

Aktiviteler

Termal, sağlıklı bir yaşam için gerekli spor aktivitelerini yapabileceğiniz muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. Gökçedere baraj gölünün büyüleyici manzarasının tadını çıkarırken hemen yanında bulunan masa tenisi, basketbol ve voleybol sahalarından oluşan spor tesisinde spor yapabilir ya da Sudüşen Şelalesi’ne giden doğal güzelliklerle dolu yeşil koşu parkurunun tadını çıkarabilirsiniz.

Konaklama

Termal kaplıcalar bölgesinde Çamlık Otel, Çınar Otel, Tarihi Termal Otel ve apart oteller bulunmaktadır. Otel odalarında TV, telefon, saç kurutma makinesi, kaplıca suyu, duş, merkezi ısıtma mevcuttur. Ayrıca apart otellerde klima,mutfak, mobilya ve beyaz eşyalar ev konforunu sunmaktadır.

Ulaşım

Yalova ilinin Termal ilçesinde bulunan kaplıca tesislerine ulaşabilmek için öncelikle Yalova şehir merkezine ulaşmanız gerekmektedir. İstanbul’dan hızlı feribot, otobüs veya Osmangazi Köprüsü üzerinden karayolu ile yaklaşık 1 saat 20 dakikada Yalova’ya ulaşabilirsiniz. Kocaeli ve Bursa illerinden gelecek olan ziyaretçiler için ise bu yolculuk karayolu ile yaklaşık 1 saat sürecektir. Yalova şehir merkezinden 12 km uzaklıktaki Termal ilçesine dilerseniz kendi aracınızla, eğer kendi aracınız yoksa toplu taşıma araçları ya da taksiler ile ulaşabilirsiniz.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın