Türkiye’de Kına Gecesi Geleneği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’de kına gecesi geleneği evlilik törenleri öncesinde toplumun çoğu kesiminde oldukça yaygındır. Eski zamanlarda düğün törenleri birkaç gün süren aşamalardan oluşuyordu. Pazartesi günü “gelin çeyizinin” damadın evine gönderilmesiyle başlanırdı. Çeyizin damat evine götürülmesi düğün töreninin önemli bir parçasıydı. Çeyiz, süslenmiş, tahtadan veya demirden yapılmış büyük bir sandık içinde taşınırdı. Hamamda organize edilen gelin banyosu ertesi gün (Salı), Çarşamba akşamı ise gelinin yaşadığı evin harem bölümünde kına partisi yapılırdı. Aynı anda erkekler, aynı evin erkek kısmında (selamlık) ya da damadın evinde eğlenebilirlerdi.

Kına gecesi, gelinin, genç kızların ve gelecekteki eşini arayan kadınların bindallı denilen görkemli, ağır işlemeli elbiseler giydiği bir fırsattı. Gelinin yüzü payetli bir kırmızı örtü ile gizlenirdi. Kına gecesi için gereken kına, yanan iki mum içeren gümüş tepsi üzerinde damadın akrabaları tarafından gelinin evine getirilirdi.

Tüm konuklar toplandıktan sonra, gelinin gelecekteki kayınvalidesi, yanında hediye olarak getirdiği ipek kumaştan bir halıyı yere sererdi. Yanan mumları taşıyan gelin ve arkadaşları konuklara yaklaşırken, konuklar tarafından gelinin başına bereket sembolü olarak madeni paralar dağıtılırdı. Gelin, gelecekteki kayınvalidesine (bu an, genellikle ilk kez buluştukları an olurdu) doğru ipek kumaş halı boyunca yürür, kadının elini tutup onu saygıyla öperdi.

Ardından konuklara meyve ve fındık tepsileri, hamur işleri ve badem ezmesi sunulurdu. Sadece kına geceleri için bestelenmiş şarkılar gelin adayını ağlatmak için söylenirdi. (Gelinin ağlamasının iyi şans getirdiğine inanılıyordu)

Sonra gelin bir mindere oturur ve kayınvalidesi avucunun içine altın bir madeni para koyardı. Bu altın sikkenin iyi şans ve bolluğun sembolü olduğuna inanılıyordu. Ardından, artık mutlu bir evliliği olacağı kabul edilen bir kadın olan gelinin avuç içi, parmak uçları ve ayak parmaklarına kına sürülürdü. Gelinin evlenmemiş kız arkadaşları da, bunun yakında evlenmelerini sağlayacakları inancı ile ellerine kına sürerlerdi.

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın