Türkiye’de Kutlanan Önemli Tarihler ve Tatil Günleri

Türkiye’de Kutlanan Önemli Tarihler ve Tatil Günleri

Türkiye’de 4’ü milli, 2’si de dini olmak üzere 6 farklı bayram vardır. Milli bayramlar, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasındaki önemli günleri temsil ederken, dini bayramlar da İslam dininin kutsal günlerini temsil eder.

 

Bu bayramlara ilaveten uluslararası olarak kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 14 Mart Tıp Bayramı gibi özel günler de özellikle sivil toplum kuruluşlarının inisiyatifiyle kutlanır, bu günlerde ülkenin çeşitli bölgelerinde kutlamalar, etkinlikler, mitingler düzenlenir.

 

Biz de bu yazımızda başta milli ve dini bayramlar olmak üzere Türkiye’de kutlanan önemli günleri inceleyeceğiz.

 

Milli Bayramlar

Milli bayramlar, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasındaki önemli günleri temsil eder. Bu günlerde devlet kurumları, bankalar, özel şirketler ve eğitim kurumları tatil yapar. Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, siyasi partiler, ordu, bürokratlar ve halk milli bayramlarda Atatürk’ün kabri olan Anıtkabir’i ziyaret eder. Okullarda çeşitli kutlamalar düzenlenir. Milli bayram akşamları Cumhurbaşkanı himayesinde kokteyl verilir ve bu etkinliğe çok sayıda siyasetçi, devlet adamı, bürokrat, diplomat, sanatçı ve vatandaş davet edilir. Yine milli bayram haftalarında devlet ve sivil toplum öncülüğünde pek çok etkinlik düzenlenir.

23 Nisan – Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920 günü kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve egemenliğin padişahtan halka verilişi açısından çok önemli bir tarih olan 23 Nisan, aynı zamanda Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir. Atatürk, çocukları çok sever ve Türkiye’nin geleceği açısından onları çok önemserdi. Bu nedenle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanır.

 

23 Nisan haftası boyunca çocuklara yönelik pek çok etkinlik yapılır. Ayrıca 23 Nisan’ın dünyada çocuklara adanmış tek bayram olduğunu belirtmek gerekir.

 

19 Mayıs – Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs 1919 günü henüz orduda bir subay olan Mustafa Kemal, İstanbul’dan Samsun şehrine geçmiştir. Samsun’a Osmanlı Devleti’nin bir askeri olarak giden Mustafa Kemal, Samsun’dan başlayarak Anadolu’da milli mücadeleye liderlik etmiş ve ülkedeki yabancı askerlerin mağlubiyete uğratılması için insanları örgütlemiştir. Diğer bir ifadeyle bugünkü Türkiye’nin ilk adımı 19 Mayıs 1919’da atılmıştır.

 

Bu yüzden 19 Mayıs günü, hem Atatürk’ü anarak hem de Atatürk’ün büyük önem verdiği iki konu olan gençlik ve spor hakkında çeşitli etkinlikler yapılarak ülke genelinde kutlanır.

 

30 Ağustos – Zafer Bayramı

30 Ağustos 1922 günü Kurtuluş Savaşı’nın sonucunu belirleyen Başkumandanlık Meydan Savaşı’nın kazanılması nedeniyle 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak kutlanır. Anadolu’nun düşman askerlerden arındırılması ve Türk milletinin yurdu olduğunun tescil edilmesi bakımından çok özel bir gündür.

 

29 Ekim – Cumhuriyet Bayramı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 29 Ekim 1923 günü kurulmuştur. 19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a çıkması, 23 Nisan 1920 TBMM’nin kurulması ve 30 Ağustos 1922’de Yunan askerlerinin Anadolu’dan çıkarılması gibi adım adım sağlanan ilerleme sonucu 29 Ekim 1923 günü modern Türkiye Devleti resmen ilan edilmiş, bunun sonunda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk olmuştur.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Türkiye’de, Türkiye’nin yurt dışındaki temsilciklerinde ve Türklerin yoğun olarak yaşadığı yabancı şehirlerde coşkuyla kutlanır.

 

Dini Bayramlar

Türkiye, laik bir ülke olmasına karşın vatandaşlarının büyük bir bölümü müslüman olduğu için İslami bayramlar da Türkiye’de resmi tatildir.

Ramazan Bayramı

İslamiyetin gereklerinden biri olan oruç ibadeti, ramazan ayında yapılır. İnananlar, 1 ay boyunca yaklaşık sabah 5’ten akşam 7’ye kadar hiçbir şey yiyip içmezler. Akşam ezanı ile sabah ezanı arasındaki yaklaşık 8 saatlik zaman diliminde ise yiyip içmek serbesttir. 30 günün sonunda oruç ibadeti sona erer ve ramazan bayramı başlar. 3 gün süren ramazan bayramı boyunca tüm resmi ve özel kurumlar tatildir.

Ramazan bayramı süresince akraba ve arkadaş ziyaretleri yapılır, büyük insanların eli öpülür. Toplumsal dayanışma bakımından özel bir bayramdır.

Ramazan bayramı her yıl 10 gün geriye doğru gider. Örneğin ramazan ayı, 2018 yılında 15 Mayıs – 14 Haziran tarihleri arasındayken  2019 yılı için 3 Haziran – 6 Haziran tarihleri arasındadır. Dolayısıyla ramazan bayramı da 3-6 Haziran 2019 tarihleri arasında kutlanacaktır.

 

Kurban Bayramı

Kurban kesmek de İslami vecibelerden biridir. İnananlar, kurban bayramında koyun, keçi, inek gibi hayvanları kurban ederek dini vazifelerini yerine getirirler. Kurban Bayramı da yine ramazan bayramı gibi her yıl 10 gün geriye doğru gider.

4 gün süren kurban bayramı süresince yine akraba ziyaretleri yapılarak dayanışma ve kaynaşma ortamı oluşturulur.

2019 yılı için Kurban Bayramı tatili 10-14 Ağustos tarihleri arasındadır.

Diğer Önemli Günler

1 Mayıs –  Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de işçi bayramı olarak kutlanır. İşçiler, sendikalar 1 Mayıs günü meydanlarda miting yaparak İşçi Bayramı’nı kutlar ve seslerini duyurmaya çalışırlar. 1 Mayıs, 2009 yılında yapılan düzenlemeyle resmi tatil olarak ilan edilmiştir.

 

15 Temmuz – Demokrasi ve Özgürlükler Günü

15 Temmuz 2016 tarihinde, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından bir darbe girişimi yapılmış, ancak Türk milletinin iradesi nedeniyle bu darbe girişimi başarıya ulaşamamıştır.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bile bombalandığı bu çirkin darbe girişimi, Türk milletinin demokrasi ve özgürlüklere olan inancının tazelendiği bir gün olarak resmi tatil edilmiştir.

1 Yorum

Bir cevap yazın