Türkiye’de Mağara Turizmi Merkezleri

Türkiye, çarpıcı doğası ve tarihi mirasları ile yabancı turistler için bir çekim merkezi olurken tüm bunlara ek olarak, sahip olduğu büyük ve derin mağaralarla da karakterize edilmektedir. Türkiye mağaracılık için bir cennet konumundadır. Uygun jeolojik koşulları ve 40.000’den fazla mağarasıyla Türkiye, yeraltı göllerini, sarnıçlarını, sarkıtlarını keşfetmek isteyen turistleri bekliyor. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı bu mağaralardan yaklaşık 50 tanesinde gerekli çalışmaları tamamlayarak ziyaretçilere açmıştır. Gelecek yıllarda turizme açılan mağara sayısının giderek artması beklenmektedir. Türkiye’de mağara turizmi, mağaraların oluşumu ve ziyaret edilmesi gereken en önemli mağaraları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Genel olarak mağaracılık, teknik ekipmanlar ve yapay aydınlatma kullanarak yeraltı boşluklarını keşfetmeyi amaçlayan bir doğa sporudur. Bu yönüyle profesyonel olmayı gerektirmektedir. Ancak Türkiye’de amatör doğa severler için hizmete açılmış mağaralar mevcuttur.Mağaracılık, bazı ülkelerde spelunking veya potholing olarak da bilinmektedir. Türkiye, Alp orojenik kuşağının Akdeniz sektöründe yer aldığından, Alp orojenisi ve Türkiye’deki aşağıdaki epirojenik hareketler karstlaşmada önemli faktörler olmuştur. Bu durum da çok sayıda mağara oluşumlarına neden olmuştur.

Türkiye’deki arazilerin yaklaşık %35’i mağara oluşumuna elverişli kayaçlardan oluşmaktadır. Bilinen kemerler boyunca uzanan bu kayaların arasında 35 ila 40 bin mağaranın bulunduğu tahmin edilmektedir. Bunların büyük kısmı Muğla, Antalya, Isparta, Burdur, Konya, Karaman, Mersin ve Adana gibi şehirleri içeren Batı ve Orta Toroslarda bulunmaktadır. Türkiye’nin en uzun mağarası Beyşehir Gölü’nün 16 km batısındaki Pınarözü Mağarası ve en derin mağarası ise Anamur’un 1880 metre güneyinde yer alan Çukurpınar Obruğu’dur.

Türkiye’nin En Etkileyici Mağaralarından Bazıları                       

Dubnisa Mağarası

Kırklareli ilinde bulunan ve 2720 metre uzunluğa sahip olan Dubnisa Mağarası, içinden akan ve cazibesine cazibe katan bir nehir ile bilinmektedir. Ziyaretçiler, toplam alanın sadece ilk 500 metresinde dolaşabilmektedir.

Karaca Mağarası

Gümüşhane ilinde bulunan ve deniz seviyesinden 1550 metre yükseklikte yer alan Karaca Mağarası, astım ve diğer solunum yolu hastalıkları gibi hastalıkların doğal bir tedavi yeri olarak kabul edilmektedir.

Gilindire Mağarası

Mersin ilinde bulunan Gilindire Mağarası’nıaynı zamanda dikkat çekici bir şekilde yansıtan bir göl içerdiği için Ayna Göl olarak da adlandırılmakta ve bu mağara Türkiye’nin en güzel mağaralarından biri olarak sınıflandırılmaktadır. Çünkü buzlu taşları ve girişinin muhteşem deniz manzarası ile fark yaratmaktadır.

Karain Mağarası

Antalya ilinde bulunan ve mağarada yaşayan insanlara ait kalıntıların bulunduğu insanların yaşadığı mağaralardan biri olmakla birlikte, bu mağaranın yaşı 500 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Ayrıca, Karain Müzesi burada bulunmaktadır.

Damlataş Mağarası

Antalya ilinde bulunan bir başka mağara olan Damlataş Mağarası, Türkiye’de turizme açılan ilk mağara olma özelliğine sahiptir. Binlerce yıl içinde oluşan muazzam güzellikteki sütun ve sarkıtlarla süslüdür.Bu mağara bir inşaat için sondaj yapıldığı esnada şans eseri ortaya çıkarılmıştır.

Ilgarini Mağarası

Türkiye’nin kuzeyindeki Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde Kastamonu ilinde bulunan ve 2.000 yıl önce insanların yaşadığı bir mağara olan Ilgarini Mağarası, dönemin izlerini taşımakla beraber uzun zaman önce buraya gömülen insanların mezar kalıntılarını da içermektedir.

Ballıca Mağarası

95 metre yüksekliğinde ve 680 metre uzunluğundaki Ballıca Mağarası, Tokat ilinde bulunmaktadır. Bu mağara, büyüleyici iklimi ile karakterize edilmiştir ve 1995 yılından beri turistlere açıktır.

Kaklık Mağarası

Denizli ilinde bulunan Kaklık Mağarası’nın en karakteristik özelliği, karla kaplıymış gibi görünen taşlar olup, içerisinden akan termal su ile de bilinmektedir.

Altınbeşik Mağarası

Antalya ilinde yer alan ve 1994 yılından beri halka açık olan Altınbeşik Mağarası, karla kaplıymış gibi görünen bir duvar görünümü ile karakterize olup, her mevsimde seviyesi değişen bir su kaynağını da bünyesinde bulundurmaktadır.

Tınaztepe Mağarası

İç Anadolu Bölgesindeki Konya ilinde bulunan Tınaztepe Mağarası, ziyaret edilmesi ve gizeminin görülmesi gereken mağaralardan biridir. 22 km uzunluğundaki ve turistlerin toplam alanın yaklaşık 1580 metre civarında yürüyebildiği mağara, kireç taşları içermekte ve 2004 yılından beri turistlere hizmet vermektedir.

Türkiye’de yer alan, keşfetmek içinekipman ve kılavuz gerektiren bazı mağaralar ise şunlardır: Ayvaini Mağarası (Bursa), Baltaini Mağarası (Konya), Çayırköy Mağarası (Zonguldak), İkigöz Mağarası (İstanbul), İncesu Mağarası (Karaman), Korukini Mağarası (Konya), Oylat Mağarası (Bursa), Suluin Mağarası (Konya), Yanasu Mağarası (Kırklareli).

Bir cevap yazın