Yabancılar Türkiye’de Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanır?

 

Türkiye’de yaşayan T.C. vatandaşlarının ve yabancı uyruklu kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için önlerinde iki seçenek bulunur.

Genel sağlık sigortası veya özel sağlık sigortasına sahip olmak bu iki seçenek arasındadır. Bunlardan genel sağlık sigortası devlet tarafından karşılanır. Özel sağlık sigortası ise bir kişinin bir sigorta şirketine aylık belli bir ücret ödemesi yoluyla elde edilir. Bir de kendi muayenehanesi olan hekimler bulunmaktadır. Bu hekimler sigorta kapsamında çalışmazlar ve kendi ücret tarifeleri bulunur.

Biz bu yazıda özellikle Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişilerin sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanabileceklerini ele alacağız.

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

 • Türkiye’de oturma izni almış yabancılar,
 • Türkiye harici bir ülkede sigortası olmayan yabancılar,
 • Türkiye’de bir yıldan uzun bir süredir yaşayan ve bu sürenin ardından başvuru yapan yabancı ülke vatandaşları genel sağlık sigortasından faydalanabilirler.

Yabancı uyruklu kişiler, kendi istekleri doğrultusunda genel sağlık sigortasına başvurabilirler.

Yabancı Uyruklu Kişilerin Genel Sağlık Sigortasından Faydalanmak İçin Nereye Başvuru Yapması Gerekir?

Yabancı uyruklu kişiler, genel sağlık sigortasından yararlanmak için en yakın sosyal güvenlik merkezine bizzat başvurmalıdır. Türkiye genelinde bu başvuruyu yapmak için 600’den fazla sosyal güvenlik merkezi bulunuyor.

Hangi Belgeler Gerekir?

Genel sağlık sigortası başvurusu yaparken aşağıdaki evrakların teslim edilmesi gerekir:

 • İkamet izin belgesi
 • İlgili yabancı ülke sosyal güvenlik kurumundan ya da çalışma ataşeliğinden alınan genel sağlık sigortası uygulaması bakımından sosyal güvenlik durumlarını gösteren yazının aslı veya fotokopisi
 • Taahhütname formu

Başka Kimler Yararlanabilir?

Genel sağlık sigortasına hak kazanan yabancı uyruklu bir insanın;

 • Eşi,
 • 18 yaşını doldurmamış çocuğu (ya da çocukları),
 • Lise veya dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları,
 • Yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları,
 • Yaşına bakılmaksızın malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocukları,
 • Geçiminin yabancı uyruklu kişi tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve babası, sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadardır?

Yabancı uyruklu kişilerin ödemeleri gereken sigorta prim oranı asgari ücretin %24’üdür. Bu oran yabancı uyruklu öğrenciler için de asgari ücretin %4’ü kadardır. Ocak 2017 itibarıyla Türkiye’de asgari ücret 1603 Türk Lirasıdır.

Yabancı Uyruklu Kişiler Özel Sigortadan Nasıl Yararlanabilir?

Her şeyden öte yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de oturma izni alabilmeleri için özel sigorta sahibi olmaları gerekir. Yani oturma izni almak için en temel şartlardan biri özel sağlık sigortasına sahip olmaktır.

Özel sağlık sigortası ülkede faaliyet gösteren çeşitli sigorta şirketleri tarafından sağlanır. Sigorta şirketlerinin sunduğu teminatlar arasında bazı farklılıklar olabilir.

Aynı genel sağlık sigortasında olduğu gibi özel sağlık sigortasında da sigorta şirketine aylık bir prim yatırılır. Bunun karşılığında da sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılır.

Belirtmekte fayda var: Oturma izni aldıktan sonra yabancı uyruklu kişi, özel sigorta poliçesini iptal ederek genel sağlık sigortasına başvurabilir.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin hemen her şehirde acenteleri bulunmaktadır. Bu şirketler; konut sigortası, seyahat sigortası, araç sigortası, deprem sigortası ve sağlık sigortası gibi konularda uzmanlaşmış olabilirler.

O nedenle özel sağlık sigortası sunan sigorta şirketlerinin web sitelerinden gereken bilgileri edinebilir ve sigorta acentelerini bizzat ziyaret ederek özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Hangi Sağlık Hizmetlerini Kapsar?

Özel sağlık sigortası, tıpkı genel sağlık sigortası gibi pek çok sağlık hizmetini karşılar.

Bunlara örnek vermek gerekirse;

 • Kornea, böbrek, pankreas, karaciğer, kalp, akciğer nakli
 • ESWL, Gama Knife giderleri
 • İlaç giderleri
 • Doktor muayene ücretleri
 • Yatarak tedavi süresince yapılan tanı amaçlı biyokimya, mikrobiyoloji, patoloji tetkikleri, radyolojik inceleme ve görüntüleme
 • Ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon
 • Kalp ve damar anjiyografisi
 • Sigortalının günlük yaşam faaliyetlerine yardımcı olan ve sosyal bakımdan destek olunması amacıyla evde yapılan tıbbi bakım hizmetleri
 • Kemoterapi, radyoterapi, diyaliz… örnek verilebilir.

Özel Muayenesi Olan Hekimlerden Nasıl Hizmet Alınır?

Devlet ve üniversite hastaneleri ile özel hastanelerde görev yapan hekimlerin yanı sıra bir de kendi muayenehanesi olan hekimler bulunmaktadır. Bu hekimler herhangi bir sigorta kapsamında çalışmazlar. Kendi ücret tarifeleri bulunur. Dolayısıyla hastaların özel muayenehanelerde görecekleri tedavi için sigortadan yararlanma ihtimalleri bulunmaz. Bu nedenle özel muayenehanesi olan hekimlerden yararlanmak maddi açıdan zorlayıcı olabilmektedir.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Feruza
Feruza
4 gün önce

Merhaba ben Özbekistan vatandaşıyım çalışma ıznım var annem turkıyeda timus amalıyatı olacaktı sığortamdan yararlanabılırmı cevabınız için şimdiden teşekkürler

Mihriban Akbas
Mihriban Akbas
11 ay önce

Annem 78 yaşında, diyaliz hastası, yabancı uyruklu, başka bakacak kimse olmadığı icin benim yanımda kalacak, benim sağlık sigortamdan faydalanabilir mi,

Zübeyde
Zübeyde
1 yıl önce

Merhaba bir yıllık geçici oturum izni ve özel sağlık sigortası olan anne babanın 9 aylık bebekleri için sağlık hizmetlerinden faydalanma durumu nedir bebeğin özel sağlık sigortası yok gerek olmadığı söylenmiş göç idaresi tarafından devlet hastanesi bakar mı acaba… teşekkürler

Hüseyin Arac
Hüseyin Arac
2 yıl önce

Danimarka Devlet yeminli tercüumanıyım. Yurt dışında ( Danimarka da ) ikamet eden Türk vatandaşları izine geldiklerinde ayda 60 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalandıkları duyumunu aldımö bu konuda vatandaşlarımız nereye ve nasıl müracaat edecekleri hususunda net bilgiye sahip değiliz.
Bu konuyu araştırıp bize bilgi verirseniz, size çok teşekkür ederiz.

Selamlarımı sunar, iyi günler dilerim.

Hüyeyin ARAC

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Hüseyin Arac
2 yıl önce

Merhaba, Genel sağlık sigortası hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz;http://www.hurriyet.com.tr/gundem/genel-saglik-sigortasi-nedir-40823462

Ayse Inal
Ayse Inal
3 yıl önce

Simdiye kadar buldugum en iyi site bu. Bu kadar cok bilgi bir arada hic bir siteye rastlamadim. Var olun.

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Ayse Inal
3 yıl önce

Beğendiğiniz için teşekkür ederiz, okuyucularımızın güzel düşünceleri bizi çok mutlu ediyor, bilgiyi saklamak yerine paylaşmanın asıl zenginlik olduğuna inanıyoruz.

Ayse Inal
Ayse Inal
3 yıl önce

Iyi gunler.
Biz ailece Ingiltereden bir yil icin Alanya’ya yerlesmeyi dusunuyoruz. Alanya’da ofisiniz var mi? Yoksa, email ile yardimci olabilirmisiniz? Annem babam emekli ben de 8 yasindakil oglum ile onlarla gitmek istiyorum. Ikamet ve saglik sigortasi icin bircok sorum var. Yardimci olabilirseniz ve ucret ne oldugunu yazarsaniz cok memnun olurum.
Saygilar

Ayse Inal

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Ayse Inal
3 yıl önce

Merhaba, yarın arkadaşlarımız mail üzerinden sizlere ulaşacaklar ve bütün sorularınıza cevap verecekler ve ücretlerimiz hakkında bilgilendirecekler.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x